О. Мірошниченко: ми припинили відчувати фальш

Більшість того, що відбувається в школах, доводиться до максимальної концентрації пафосності

О. Мірошниченко: ми припинили відчувати фальш

Автор: Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург.

Яка головна риса всього, що відбувається в просторі українських шкіл? Якщо спробувати сформулювати одним словом? Яке слово вичерпно описує принципи і підходи? Я думаю, що це «чарівне» слово – пафос. Більшість того, що відбувається, робиться, продукується в школах, доводиться до максимальної концентрації пафосності.

З молодших класів і до випуску дітей привчають говорити та думати далеко не людською мовою, а якимись фальшиво-пафосними кліше. Тому школа і не «місце, де чомусь вчать», а «храм знань». Тому і вчитель – це не просто людина, що має знання і вміє їх викласти, а «подвижник на освітній ниві».

Зайдіть до будь-якої школи. Стіни обліплені фальшивими псевдопатріотичними віршиками з «калинами-садочками зеленими» та іншим подібним погано зримованим антимистецьким і (по суті) антиукраїнським графоманством. Але пафосним. Чому антиукраїнським? Бо про те, що справді люблять, так фальшиво не говорять.

З цієї ж серії і всі ці радянсько-абсурдні лінійки з хіт-парадом фальшивих, але пафосних промов.

Ми просто звикли до цього. Звикли до ненормальної мови підручників. Де замість елементарної і зрозумілої та цікавої дітям мови на кожному кроці наштовхуєшся на ті ж самі пафосно-фальшиві сентенції.

Це не така вже і незначна тема, як могло б здатись. Ми припинили відчувати фальш. І ми вчимо дітей сприймати фальш за реальність. Розумію, що це скоріше риторичний заклик. Але реформа школи – це не лише фінанси чи зміни програм. Це в другу чергу.

У першу чергу, можливо, варто б почати з нового погляду, з нової точки зору. Школа не храм, і вчитель не гуру. Давайте припинимо говорити мертвонародженими штампами.

Давайте нарешті зірвемо з шкільних стін всю цю фальшиву псевдопатріотичну графоманію. Давайте просто почнемо говорити з дітьми людською мовою.

Сприйміть це як новорічне побажання. Чому б не проголосити новий рік «Роком без фальшивого пафосу в школі»? Бодай спробувати ж можна?

Оригінал

Освіта.ua
11.01.2022

Популярні блоги
Д. Коптило: реформатори не винні, що змін не відбувається Далеко не Клопотенко, Супрун чи Гриневич винні в тому, що змін на краще не відбувається
В. Онацький: репетиторство як альтернатива школі Боротися з репетиторством не варто, але треба покращувати освітній процес у школах
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Всі останні 30 років - фальш! Хай і дітки цьому навчаються.
Бездоговірний платіж (фіз. особи) З
Все непотрібне для душі і розуму в школі з’являється за вказівками руо, гуно, мону. Зверху гавкнули - у всіх класах повісити стенди "вчись - вчитися" або портрет януковича і нещасний учитель за свої кошти купляє фанеру і портрет. Отак воно і далі буде - зверху вказівка - знизу кидай уроки і виконуй - і негайно вишли фотки виконаного методисту. Хто вже позакриває ці богадельні руо
АННА
Читать статью невозможно - столько пафоса и непонятных, выдуманных слов ) Автор, тебе прямая дорога к психиатру ! Не позорься - удали это бред...
совет
Для АННА: купите словарь на ковидную тысячу
Коментувати
Анна
Согласна. Слово "пафос" прекрасно отражает бездарность украинской школы. Бездарность, калечущую детей. Бездарность, выращивающую быдло. Понаблюдайте, что выставлено в центре художественной выставки в школе - работа-уродина, сделанная под копировальную бумагу - какая-нибудь Белоснежка с перекошенным лицом. Работы детей, посещающих художественную школу всегда в сторонке. Как и школьный концерт - дети из музшкол не выступают - Бетховен, Бах - это "ФУ!" - то ли дело пошлая песня "под фанеру" (зато про Украину)...
Випускник
От мені цікаво, яка це "елементарна і зрозуміла та цікава дітям мова"? Дітям цікаво нецензурно висловлюватися, ніяких викрутасів, послав ... і всім елементарно зрозуміло. Так вони ж так і спілкуються! Автор пропонує, щоб вчителі теж опанували цією елементарною, зрозумілою і цікавою мовою?
Вчитель
Цікаво, скільки заплатили за цю статтю і про що вона? Я навіть боюся уявити, що станеться з недобитою освітою, якщо пан Автор статті прийде до керма!!! Не драма буде, а трагікомедія!
Євгеній Тєплоухов
Для Вчитель: пан Автор у своїй - мистецькій - галузі повний нуль без палички, тому самостверджується, обливаючи лайном школу. Воно вже тут, на освітянському сайті, прописалося навіки, мабуть, вже й забуло, що воно - АКТОР, РЕЖИСЕР, СЦЕНАРИСТ.
Коментувати