Є. Щепетильникова: академічна спільнота – це насамперед про довіру

Треба нарешті зрозуміти, що академічна спільнота – це не лише свобода, а й відповідальність

Є. Щепетильникова: академічна спільнота – це насамперед про довіру

Автор: Єлизавета Щепетильникова, освітня експертка.

Уже чули, що український суд вирішив, що видача чужого тексту за власний – це законно? Я не здивована, чесно! 

У нас брехня на кожному кроці в системі освіти (не виключено, що і судді таким «балувались» у студентські роки). А влада лише «розводить руками». Хоча НІТ, вони звинувачують студентів у тому, що талановиті їдуть за кордон. А що ж там за кордоном?

Академічна спільнота – це в першу чергу про довіру. За кордоном (з мого досвіду США та Гонконгу) довіра забезпечується багатьма способами, бо зараз всі суспільства все більше вимагають підзвітності, у тому числі і від університетів.

Починається все з викладачів, бо саме викладачі є носіями академічної культури. Викладачі, як казав Бурдьє, соціалізують студентів у академічний хабітат. В університетах за кордоном робота викладача дуже складна. Потрібно займатися одночасно реальними дослідженнями, викладанням і адміністративною роботою. Можна говорити довго про навантаження, але це в жодному контексті не легко. Головне – академічна робота полягає в генеруванні якісних ідей. В Україні розуміння цінності якісних ідей лише починає формуватися, бо більшість "успішних" співвітчизників не розумом досягають своїх цілей.

Якість ідей оцінюється як через результати наукової роботи, так і освітньої діяльності. У нас багато критикують вимоги до публікацій у міжнародних наукометричних базах, але якщо там не публікуватися, то хто знатиме про ваші ідеї? Ніхто, тому науковці за кордоном конкурують за можливість першими сформулювати нові ідеї. Публікації обов'язкові, бо тільки рукописи не горять. Звісно, все залежить від галузі й десь будуть патенти і т. д.

Не менш важливим елементом в дослідженнях є етика. Не важливо чи є учасники людьми, тваринами, чи вивчаються артефакти – має бути мінімальний обґрунтований ризик для учасників дослідження. Вони мають розуміти можливість будь-якої миті відмовитися від участі. Всі ці процедури перевіряються етичними комісіями, тобто колеги-дослідники допомагають один одному сформулювати максимально етичні процедури.

А що ж там з освітою? За кордоном викладачі рідко дають студентам прості завдання, бо сенс вищої освіти саме в тому, щоб кидати собі виклик. У реальному житті дуже мало простих завдань, тож щоб студент міг колись стати успішним фахівцем, потрібно чимало навичок. За кордоном письмові завдання дизайнуються таким чином, щоб їх не було звідки списати. Додатково перевіряються на плагіат через програмне забезпечення. Екзаменатори бачать, який текст було скопійовано з інших письмових робіт. Але, що не менш важливо, виконати одне завдання ніколи не достатньо для того, щоб скласти предмет. Бали розподіляються між декількома завданнями.

В Україні теж є різні практики. Можна побачити викладачів, які чесно виконують свою роботу. Проте переважає совєтське ставлення до правил, які намагаються виконувати формально, а не відповідно змісту. Зміни вимагатимуть готовності до відповідальності, в першу чергу від викладачів! Потрібно нарешті зрозуміти, що академічна спільнота – це не лише свобода, а і відповідальність.

Оригінал

Освіта.ua
13.12.2021

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Нешкарлет
Місто Камянське (Дніпродзержинськ), ДДТУ, вул. Миру -25, малосімейний гуртожиток університету., мешканцям гуртожитку надійшли платіжки за грудень 2020 року у розмірі 2240 грн і це тільки за опалення однокімнатної квартири. Зовсім знахабніла адміністрація університету. А що МОН скаже? Аж нічого. Система кругової поруки у МОН, їм плювати на закони і на людей.
Порада
Для Нешкарлет: дурню, це ж не університет ціну встановлює, а міська рада , виходячи із ціни газу. А Міносвіти ніяким боком до цього не має…
Трюдо
Можна спробувати опротестувати завищений кошторис, але треба колективний позов через місцевого депутата, а вони на цьому багато доять https://i.factor.ua/ukr/journals/bb/2016/march/issue-11/article-16477.html
Коментувати
Самардак
Чи дочекаємося ми , що оці грантоіди перестануть гризти освітянське тіло? Скільки ж вони будуть нищити всевітчизняне?
Ганна з Виноградної
Для Самардак: А хочеться самому якось пропхатися до грантів, Самардаку?
Сергій
Не хочеться пропхатися, хочеться плюнути на цю брашку !!
Трюдо
Для Ганна з Виноградної: Єврейський захист: "А чому ви запитуєте чи завидно?"
Коментувати
881
Спочатку про самовдосконалення, потім хоч достатній рівень, тоді вже компетенції, а тепер - "довіра", он який прогрес.
Dev
У автора онлифанс есть? _
?
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТУ ОСВІТИ І НАУКИ ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ( КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ) КИЇВСЬКЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ ВІДДІЛЕННЯ МАЛОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ КОМУНАЛЬНИЙ ПОЗАШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «КИЇВСЬКА МАЛА АКАДЕМІЯ НАУК УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ» Відділення екології та аграрних наук Секція лісознавство МЕТОДИ БІОЛОГІЧНОГО МОНІТОРИНГУ ДЛЯ ВИМІРЮВАННЯ ПАРАМЕТРІВ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА Роботу виконала : Комарова Надія Андріївна учениця 10 класу школи І-ІІІ ступенів №280 Дарницького р-ну м. Києва Науковий керівник : Комарова Анна Андріївна інженер з охорони навколишнього середовища Місце роботи: науковий дослідник м. Києва Педагогічний керівник : Дерекіт Марія Леонідівна вчитель з біології КИЇВ – 2022 Комунальний позашкільний навчальний заклад «Київська Мала академія наук учнівської молоді» Анотація Комарова Надія Андріївна, учениця 10 класу школи І-ІІІ ступенів №280 Дарницького р-ну, м.Києва Науков... 14.12.2021 в 14:11
Випускник
Замість того, щоб розглянути проблему системно, все валять на викладача. Чи в курсі п. Щепетильникова, скільки годин викладачу планується на керівництво науковою роботою студента і скільки він витрачає реально? Чи в курсі п. Щепетильникова, що відповідальність за виконання наукової роботи студента несе викладач? Чи в курсі п. Щепетильникова, що в разі, коли студент не допущений до захисту наукової роботи по шапці отримає викладач? Чи в курсі п. Щепетильникова, що частина студентів "забила" взагалі на навчання, а виключити з ЗВО їх не можна, бо гряне скорочення ставок? Винен хто? Викладач! Провторюю ще раз, я не виправдовую викладачів, які виконують наукову роботу замість студентів, але я бачив, скільки реального часу витратив на керівництво моєю роботою науковий керівник, хоча не думаю, що був тупим студентом. Вважаю, що студентам треба давати вибір (здібні - пишуть наукову роботу, інші - здають екзамен) або всі повинні проходити єдиний кваліфікаційний істит на зразок ЗНО.
Vizavi
Для Випускник: І я Вас також підтримую,студент має мати вибір:іспити,ЗНО чи дипломна робота.Хто хоче у подальшому займатися науковою роботою- нехай пише ДР, а хто ні- державні іспити або ЗНО. Принаймі,це буде чесніше,ніж те,що ми маємо сьогодні.
Іван Никифорович
Єлизавета Щепетильникова сказала все правильно на 100%, так ні, напав якийсь Випускник, йому, бачте, важко - то й правди не кажіть ніхто
Коментувати
Слри
" Совєцьке стаалення"? Сколько можно " приплетать" " совєцьке"? А ничего,что юные дарования раскрывались не в каких- нибудь Малых академиях наук( где 90% работ на самом первом этапе пишут преподаватели), а в радиокружках,кружках технического творчества, в журнале " Юный техник" был специальный раздел для талантливых детей,которые там запатентовывали( понятно,как стимул) свои изобретения? И это только о техническом направлении На каком этапе пробрался формализм?? С 1991 года!!!! Уважаемая автор,хватит отрабатывать гранты! Все давно всё поняли: образование нужно уничтожить.
Олеся
Якби Щепетільнікова була практик, вчений , то я б дослухалась . А так експердка за гроші західних краін каже те, що велено. А велено захищати інтелектуальну власність західних фірм. Накрались із усього світу і дбають за свій інтерес. А молодці китайці роблять своє, використовують всі відкриття і розвиваються повним ходом.
Герон
Когда мы начали играть в покер, мне пояснили, что джентльменам принято доверять. И тут у меня как попёрло!