Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя?

Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві

Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя?

Автор: Олег Фасоля, експерт Шведсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації в Україні» SKL International, ексдиректор Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА.

Про заробітні плати вчителів і не тільки.

Хто вже тільки не говорив про підвищення заробітної плати вчителям з 1 грудня 2021 року на 8,3%. Тільки ніхто не говорить про те, що у зв’язку зі зростанням мінімальної заробітної плати з 6000 до 6500 гривень (якраз на 8,3%) зросли посадові оклади (тарифні ставки) на 8,3% усіх працівників бюджетної сфери відповідно до єдиної тарифної сітки – працівників, які працюють у сфері культури, медицини, соціального захисту, в тому числі й педагогічних працівників. 

Тобто окремого зростання заробітної плати педагогічних працівників з 1 грудня як такого не відбулося. Відбулося зростання заробітної плати усіх працівників бюджетної сфери (вибачте за повтор).

Тепер розглянемо детальніше, на скільки ж справді зросли заробітні плати вчителів залежно від їхніх категорій. Для прикладу візьмемо вчителя біології та хімії (я, до речі, маю години хімії в одній із шкіл).

Учитель, який щойно прийшов по закінченні вузу, отримує заробітну плату за кваліфікаційною категорією «Спеціаліст» за 11-м тарифним розрядом Єдиної тарифної сітки. Його посадовий оклад з 10-відсотковим підвищенням з 1 грудня становить 6268,90 гривень (зверніть увагу: це менше мінімальної заробітної плати, яка з 1 грудня – 6500 гривень). До цієї суми додаємо 20-відсоткову надбавку за престижність педагогічної праці – 1253,78 грн і отримуємо 7522,68 грн, що трішки більше як на 1000 гривень мінімальної заробітної плати. Тому справедливо говорити, що заробітна плата педагога стартує саме від цієї суми. До 1 грудня для цієї категорії педагогічних працівників вона була такою: 5786,00 + 1157,20 = 6943,20. Тобто заробітна плата вчителя-початківця зросла всього на 579,48 гривень, на тих же 8,3%.

Із зростанням стажу роботи, кар’єрним ростом педагоги отримують більше. Так, учитель – «Спеціаліст ІІ кваліфікаційної категорії» з 1 грудня має посадовий оклад за 12-м тарифним розрядом 6746,30 грн проти 6226,00 грн до 1 грудня.

Учитель – «Спеціаліст І кваліфікаційної категорії» має посадовий оклад за 13-м тарифним розрядом 7223,70 грн проти 6667,10 грн до цього. 

Учитель вищої кваліфікаційної категорії має оклад за 14-м тарифним розрядом 7701,10 проти 7107,10 до цього періоду. 

Крім того, педагогічні працівники мають доплати за педагогічний стаж роботи: від 3 до 10 років – 10% до посадового окладу, від 10 до 20 років – 20%, більше 20 років – 30%. Тому можемо розрахувати теоретично максимальну заробітну плату педагога вищої кваліфікаційної категорії зі стажем роботи понад 20 років: посадовий оклад 7701,10 + 1540,22 (20-відсоткова надбавка за престижність педагогічної праці) + 2310,33 (30-відсоткова надбавка за стаж роботи) = 11551,65 гривень, що на 816,00 гривень більше як до 1 грудня, де ця сума становила 10735,65 гривень.

Звичайно, педагоги, виконуючи роботи щодо перевірки зошитів, завідування навчальними кабінетами, класного керівництва, мають ще надбавки, але їх мають не всі, і це надбавки за додатково виконувану роботу.

Розуміючи всі проблеми, які є і в Державному та місцевому бюджетах, маємо усвідомити, що, на жаль, держава не має сьогодні можливості забезпечити той рівень заробітної плати, який насправді має відповідати статусу педагога у суспільстві. 

Але в цій ситуації найбільше дратує той хайп, який роздувають на всіх рівнях влади на тому незначному піднятті заробітної плати еліти суспільства – педагогічних працівників – та ще подаючи якісь ефемерні суми. Складається враження, що розрахунки, які публікуються, робляться за принципом «середньої температури хворих по лікувальному закладу». Напевно, проблеми математичної освіти, які сьогодні існують, даються взнаки. Сумно і соромно…

Оригінал

Освіта.ua
06.12.2021

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Хубз аль Султан
Надбавка за престижность - кто-нибудь когда-нибудь задумывался о том, как это вообще по-издевателськи звучит и выглядит? Надбавка 20%. К 250 долларам. За престижность труда. 50 долларов гаргантюозного , затмевающего собою солнечный свет, престижа.
Наталі
Для Хубз аль Султан: Ой, докаркаєтесь, що Біл Гейц та Безос будуть роками розпорошувати дурман та затінювати сонце.
Коментувати
Валентина
Дякую за чудову статтю. Логічно і правильно написано про ті копійки, що отримує вчитель. Зарплата зросла. Номінальна -може . А реальна? Що з цінами робиться? На продукти та товари першої необхідності?
Касio
Для Валентина: fasola- zadroka
Коментувати
Катерина
Техперсонал в школе Дании (уточню маленький городок) получает 4000 евро в месяц. Представьте сколь получает учитель.
Vizavi
Для Катерина: А що,в Данії 40% обороту в тіні як у нас? Чесно платять податки і отримують чесну зарплату. Чашечка кави коштує 3 євро,це вам для роздумів.
111
У Данії прибиральник у школі має приблизно4200 - 4600 євро, а вчитель близько 6250 євро (звісно, в данських кронах), мінімальна зарплата 18,5 тис крон (2 400 євро) "брутто". При цьому сплачуються 12,1 % державного податку, 25 % місцеві податки, 8% податок на ринок праці (у фонд безробіття).
Касік
Проститутка - 8000 євро! Ідьте!!
Коментувати
Ольга
У деяких районах надбавка за престижність. тільки 10/. І за зарплату молодого вчителя ,а іще який має дитину .... То навіщо вчитись? Хай їдуть до Польщі та зароблять на квартиру, на одежу для маляти.
Медео
Для Ольга: Так Вам і треба!! Голосуєте за злодіів, берете на виборах срібляки… Не підтримуєте ліві партіі- сосіть лапу!
Коментувати
Іван
Про яку престижність професії вчитель йде мова. Молодий вчитель після навчання, перші три роки, отримує платню менше тех.робітниці. Не всі будуть процювати 20 років, щоб отримати 30% доплати.
Валерія
Про престижність у 20 % можна тільки мріяти, на місцях престижність 10-15% а з нового року кажуть можуть ще скоротити
Сергій
Для Валерія: у нас 5%
Коментувати
Нерогуль
Квасоля решил валенком прикинуться: "элита общества" - это депутаты, а не учителя. Это даже ребёнку из детского садика известно.
Учитель
Мне нравится: у учителя( молодого)- ставка меньше минималки,меньше ставки уборщицы.’Вопрос: зачем тогда нужна аттестация? Чтобы ставка сравнялись с зарплатой уборщицы??( К уборщицам,если что,- отношусь уважительно).
Нерогуль
Почему Фасоля? Требую перевести призвыщэ данного дияча на мову: Квасоля!
Киря
Для Нерогуль: Не глупи - это музыкальный термин: Фа-Со-Ля!
Коментувати
Сингаівський
Якби цю замітку написав Квасоля- чи вчитель, чи директор департаменту освіти, то я б з розумінням сприйняв. Але коли це пише за чужі гроші «експерд» , то я в шоці. А Фасоля- Квасоля скільки в місяць піднімає грантів?? Разів у 10 більше вчителя? Нормально!? Тож ця принциповість куплена і не щира…
Вчитель
Для Сингаівський: До чого тут ваші емоції, людина просто правильно порахувала і написала правду про ЗАППЛАТУ ВЧИТЕЛІВ!!!! До чого тут його особистісні характеристики? Він просто написав правду ! От таке воно - інтелігентне хамство!
Одеса
Ні , Квасолі видко ніц не платять , бо ма дуже хліпку видуху
399
Для Сингаівський: Якраз Фасоля є спрвжній і вчитель, і директор департаменту освіти.
Коментувати
Людмила
Прикольно вони зробили. Приймають загальні цифри на верхах. А на місцях що хочуть то і роблять. Черкаси, музичний коледж: 20 р. стажу, вища категорія, 0 добавки за престижність, повне навантаження. І що маємо? 7300????????????????????????????
Нерогуль
Для Людмила: С чего вы взяли, что работать в музучилище престижно? Никоаого престижа в такой работе нет, и, соответственно, нет и никакой надбавки.
Марія
Для Нерогуль: будете проходить мимо - проходите: выдаёт незнание реалий
Журналист
Да уж...музучилища и так опустили ниже плинтуса... Скоро в этой стране исчезнут последние музыканты. Стране не нужны таланты. Ни в каких сферах. От слова ВООБЩЕ.
Коментувати
Пани педагоги
Генеральний директор акціонерного товариства "Укрпошта" Ігор Смілянський отримав 687 388 гривень заробітної плати за листопад. Про це йдеться у повідомленні компанії, передають Українські Новини. Згідно з ним, Смілянському у листопаді нараховано за посадовим окладом 389 169 гривень, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень склали 58 375 гривень, оплата відпустки, індексація – 239 844 гривні. https://ukranews.com/ua/news/819252-gendyrektor-ukrposhty-smilyanskyj-otrymav-687-tys-gryven-zarplaty-za-lystopad
Саша
Для Пани педагоги: Так таких зарплат і надбавок у 95-х та спостерігачів тисячі, нічого дивного. Гадаю, це за рахунок того, що у школі бувають лише 11 років, далеко не всі, та й вчителі з учнями на "дистанційному" і не треба платити.
Коментувати
Жанна
20-відсоткова надбавка за престижність педагогічної праці в окремих грамадах Хмельниччини це з області фантастики ,я думаю ,що вам шановний п.Фасоля це відомо.щиро вдячна,що піднімаєте питання оплати праці "еліти суспільства "
небайдужий
А зараз при владі ті, щовчилися в період гуманітеризації освіти. А ще плескали в долоні профілізації. І всі тоді вирішили неважно який профіль, лиш би не фізмат. Чи я кажу неправду? Одна школа художньо-естетичний(хоч до естетики там бало як до Монголії пішки), друга фізкультурний(неважно, що в класі половина учнів -спецгрупа) і т.д.А тепер маємо-одні їдять капусту, інші -мясо ,а в середньому всі їдять голубці. Якось так. Автору дякую за правдиві цифри.
Vizavi
Усе Ви написали правильно п.Фасоля,і що ж далі? Піднімуть зарплати ще на тисячу-торгівля відразу підніме ціни,бо на землі працює все менше людей і продуктів виробляється все менше. У нас підвищення доходів бюджетників відразу супроводжується стихійним підвищенням споживчих цін,які з’їдають додаткові доходи. Якась невидима сила не дає людям відчути полегшення,чи ця сила відома? Вона у нашій ментальності:працювати якомога менше-отримувати якомога більше.У нас ніколи нічого не дешевшає,навіть "чорна п’ятниця" перетворилася у банальний обман на який ведеться частина довірливих українців.Магазини викинуть на смітник зіпсовані продукти, але не скинуть ціну вчасно,щоб купили незаможні люди. А ще краще,переклеять дату придатності і ми купимо несвіже на шкоду здоров’ю.У нас своє розуміння "ринкової економіки"-дури ,допоки маєш можливість.Але є рятівник-секонд-хенд, і допоки він буде ми щось їстимемо,не замерзнемо і не ходимемо обірваними.То ж не все так погано.З Новим роком дорогі освітяни!