Олег Фасоля: «танцювати» доводиться педагогам

Про підготовку шкіл до навчання звітують перед перевіряючими педагоги, а мало б бути навпаки

Олег Фасоля: «танцювати» доводиться педагогам

Автор: Олег Фасоля, експерт Шведсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації в Україні» SKL International, ексдиректор Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА.

Чи діждемося Вашинґтона з новим і праведним законом?

Останні дні стрічки в соцмережах освітян, освітніх управлінців, представників владних структур рясніють, якщо не сказати «рябіють» постами про об’їзди закладів освіти з метою перевірки їх готовності до старту нового навчального року. Перевіряють, як побілені та пофарбовані навчальні та допоміжні приміщення, як працюватимуть харчоблоки, що зроблено в плані підвищення протипожежної безпеки…

Здавалося б, усе нормально, але є одне АЛЕ. 

Перед тими когортами перевіряючих усі досягнення у підготовці закладів демонструють педагоги, керівники закладів освіти. Хоча насправді мало б бути з точністю до навпаки. 

Ніхто не зважає на норми нового освітнього законодавства, а саме на пункт 6 статті 25 Закону України «Про освіту», пункт 3 статті 37 Закону України «Про повну загальну середню освіту», які говорять, що засновник закладу освіти зобов’язаний забезпечити утримання та розвиток заснованого ним закладу, його матеріально-технічної бази…

Тобто фактично засновники мали б звітувати перед педагогічними працівниками, батьками, здобувачами освіти, що вони зробили для того, щоб новий навчальний рік розпочався у комфортному та безпечному середовищі. Але «танцювати» приходиться педагогам. До речі, більшість із них у цей період ще перебувають у відпустках, а багато керівників ще й не всі відчули смак хоча б декількох тижнів тієї відпустки… Але те – зась. 

Знаєте, що дивує мене найбільше у тій ситуації? Що на тих світлинах у соціальних мережах красуються не скільки досягнення в підготовці закладів, як самі перевіряючі, як вони здійснюють «владним оком» цю перевірку і як дехто «упивається» наданими їм повноваженнями. Деякі обласні освітні управлінські структури зобов’язали органи місцевого самоврядування до 14 серпня завершити процедуру перевірки стану готовності усіх закладів і прозвітувати про це їм наверх.

Виникають питання: чому саме до 14 серпня, невже 15 розпочинається навчальний рік і якими саме нормативними документами передбачено право надавати такі вказівки і зобов’язання?

Мені пригадався епізод візиту у 2015 році в складі делегації України до Естонії з метою вивчення функціонування їхньої освітньої системи. На наше запитання про те, хто і як готує школу до нового навчального року директор школи відповів прямо – засновник. Саме засновник білить, фарбує, ремонтує, готує, а потім перед початком навчального року передає ключі від підготовленого закладу директору.

Напевно, саме через те, що система управління освітою у нас перевернута з ніг на голову, ми й маємо таку низьку результативність організації освітнього процесу, такі суттєві проблеми у якості знань здобувачів освіти, у невмотивованості педагогів, у самовдосконаленні та професійному зростанні. Бо у нас переважають стіни, фарби, труби, віники… Директори стають завгоспами і прорабами, а педагоги і батьки – малярами-штукатурами… Ну а якість освітніх послуг стає процесом другорядним.

У декого виникне запитання: це він (тобто я) зараз, коли уже не у владі, почав про це говорити. На щастя – ні, не тільки зараз. У своєму освітянському житті я був і вчителем, і керівником закладу освіти, і представником засновника (був депутатом районної ради 4 скликань), і керівником органу управління освітою на обласному рівні. Як вчитель сам фарбував і експериментував у ремонтних роботах: пам’ятаю, яким було здивування у всіх, коли я у кабінеті біології перефарбовував батареї опалення у світло-зелений колір під колір стін.

Директором не тільки був натхненником і дизайнером ремонтних робіт, але й разом з усіма знімав батареї опалення, коли в 30-градусний мороз вийшла з ладу котельня і ми мали врятувати систему опалення від руйнування; разом з усіма і попри те, що ніхто не вірив у можливість цього виконував роботи із заміни дерев’яних сходових маршів на залізобетонні із другого поверху на перший, із влаштування другого евакуаційного виходу в приміщенні школи (школу влітку закрив Держпожежнагляд).

Будучи депутатом, представником засновника, ініціював питання на сесіях районної ради про передачу на обслуговування внутрішніх систем тепло- та водопостачання закладів освіти спеціалізованим організаціям (бо сам мав гірких та важкий досвід із вирішення цих питань).

Будучи керівником Департаменту не «упивався» владою, намагався не заважати керівникам виконувати власні функції і головним пріоритетом діяльності керівника вважав організацію успішного освітнього процесу задля забезпечення його високої результативності.

Сьогодні в рамках підготовки та в ході перевірки готовності до нового навчального року мало хто говорить про якість майбутніх освітніх послуг. Практично не побачив я, що зроблено до старту 4-го року Нової української школи (скільки придбано меблів, комп’ютерної техніки, дидактики, інших навчальних матеріалів). Це, я так розумію, не є пріоритетом. Головне покрасуватися світлинами у соціальних мережах, на сайтах.

Враження таке, що у Європейський освітній простір ми маємо входити не гордо через відчинені двері, а продиратися вікном.

Коли ж накінець для нас природньою стане картинка, де голови зверху, а ноги там, де й мають бути?

«Чи діждемося Вашинґтона з новим і праведним законом? А діждемось-таки колись…»

Оригінал

Освіта.ua
17.08.2021

Популярні блоги
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
399
Нуш- це проект адаптаціі бідних народів до покори багатим. НУШ? НЕМАЄ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ, або можна висловитися, що їй П....ЦЬ.
Соціомен
Для Володимир: Володю, Ви зпутали легені із серцем. При чому тут соціопатія…. Нуш- це проект адаптаціі бідних народів до покори багатим, золотому мільярду. Це розстріл украінськоі освіти!!! Проплачено Соросом[???] - думайте!
Володимир
Як відомо, соціопати завжди прагнуть до влади. Зараз вони при владі. І директорський корпус, переважно, теж останнім часом набирається із соціопатів, щоб не допустити до управління закладом освіти "білу ворону". Тому й НУШ, і сама середня освіта приречені...
Соціомен
Для Володимир: Володю, Ви зпутали легені із серцем. При чому тут соціопатія…. Нуш- це проект адаптаціі бідних народів до покори багатим, золотому мільярду. Це розстріл украінськоі освіти!!! Проплачено Соросом[???] - думайте!
Коментувати
Наталія
Читаю коментарі і дивуюся: деякі дописувачі дякують пана Фасолю за те, що розказав про обов’язки власника закладів освіти. А почитати Закон вам слабО? Він, як і інші закони, є у вільному доступу. Тож вивчати самому закони, а не слухати чиїсь коменти. Звикли десятиліттями заглядати в рота начальству, а потім шукаємо винних. Раби не можуть виховати вільних громадян. Бійтеся і далі ваших всесильних директорів і начальників, готуйте школи до нового н.р. замість власника і не питайте, чому молодь вас не поважає. Бо ви не поважаєте себе!
Олександр
Всі ці перевірки до фені. Два роки немає в 75 школі Дніпра на 3х поверхах кабінок в туалетах хлопчиків - і нічого. Це нормальна ситуація? От і перевірки сан гігієни умов.
989
Для Олександр: а навіщо хлопчикам кабінки? Вони що дівчатка, пісяють сидячи? Пісуарів цілком достатньо.
Коментувати
Дошкілля
Більше того, педагоги за свої кошти мають обладнати свої групи та кабінети, бо гроші виділяють лише на фарбу(
Олег
То, може, вже час педагогам змусити МОН, управління, адміністрації рахуватися із собою. Як? Перейняти досвід зарубіжних колег - страйками. А не скиглити і не танцювати під сопілку казнокрадів.
так воно і є
Спустіться на землю. В нашій державі закони не виконуються.
Світлана
Не виконується 60% Закону України "Про освіту", про що може йти мова?Зіткнулася з такою ситуацією,а відповідь:"А де взяти?У вас сільська школа,а в нас смт?"
Виктория Владимирова
Дякуємо авторові! Тепер маємо дієвий інструмент впливу на чинуш у вигляді норм освітнього законодавства: пункт 6 статті 25 Закону України «Про освіту», пункт 3 статті 37 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Занотувала у записничок, буду тицяти під ніс зграям дармоїдів-перевіряльникам!)
Михайло
Для Виктория Владимирова: Так можна опинитися і в групі експертів (жартую) .
Коментувати
Лідія
так багато документів: хто і за що відповідає - це в теорії, а на практиці дуже це все складно, і посадові обов’язки є, а працівники закладів освіти роблять багато того, що аж ніяк не прописано в посадових інструкціях
небайдужий
Олеже Івановичу!!! Все міняється, освітою можуть керувати "ПРОДАВЦІ", МОН таких погоджує! Всіх все влаштовує. Директори так і будуть "танцювати" перед владою, бо частина їх тримається за портфелі, а частина красується своїми посадами і зневажливо ставиться до вчителів. І якість знань для них. Ось РЕАЛІІ!
Тарас
конкретно что за город, какие школі закрівают? Ти ж анонім, чого тобі боятись? Чи ти засланий казачок сіяти паніку?
Надія
Для Тарас: Без суржика не вмієте чи не хочете? Як доводять останні 20 років, тихцем на периферії можна робити все і стадо мовчки прожує. А сіють паніку саме ЗМІ та ті, хто не вміє читати, не хоче думати або не розуміє слово "експериментальний". Краще поділіться своїм унікальним досвідом із вельми шановним психологом в інтернеті. А якщо здуру імпульсивно вакцинувалися, починайте вести піддослідний щоденник у ТикТоках та жалібно розказувати про буття, бо все може скінчитися набагато швидше аніж сподіваєтесь.
Коментувати
Черкаси
Пан Квасоля, на вигляд дуже знедолений, небритий, худий… Певно засновники його не кормлять!! Критикує владу , відпрацьовує грант.
Тарас
Для Черкаси: а в чому вын не правий?привикли кровопивці мало того що обкрадать учителів так і використовувати їх безоплатну робочу силу - рабовласники-крадії
Тарас
Для Черкаси: ати до якого місця влади присосався , защітнічок? Спереду чи ззаду?
Алекс
Грантоеды - это наемные работники чужих государств, работают исключительно в их интересах. Нас там нет…
Коментувати
)
В нашем городе будут закрывать 30 школ! Так что - "танцюйте, малюйте, ремонтуйте" молча и радуйтесь, что пока есть работа!
Tet-a-tet
Будучи керівником департаменту не упивався владою,намагався не заважати керівникам виконувати свої функції....тобто,білити, малювати і ремонтувати-саме те,що вони не повинні робити. А тепер Ви їх так жалієте,а чому ж будучи депутатом не поставили усе з голови на ноги,не чекаючи Вашингтона? Тому, що риба псується з голови, а наші голови вже давно заражені бацилами лицемір’я і брехні. Я зроблю усе щоб ви не плакали,казав наш гарант, і маємо олію по 65гр.за 850 гр,цукор по 27,і гречку по 40.А пишуть,що буде ще дорожче.Місце нашого сидіння визначає ступінь нашої байдужості. Влада виходить з народу і ніколи до нього не повертається,це сказав не я.Ото ж українці,беріть лопати(плуги) у руки і гайда на покинуті городи,садиби,ділянки,у рідні села наших батьків,бо інакше будемо їсти сушену лободу,пити хлоровану воду і дихати повітрям зараженим ковідом та "Дельтою".Вибачте,що так песимістично,хоча кажуть,що песиміст-це поміркований оптиміст.
Кока
Для Tet-a-tet: А що, коли автор був колись керівником освіти, то треба ставити на ньому тавро? Працює такий собі Тет-а-тет або Алекс вчителем, вважає себе правильним, а Фасоля раз був на посаді, вже забруднився? Та у звичайного вчителя, скільки промахів, невдач, якихось осічок. Щодня. Аж ні сидить, зневажає тих, хто не такий, як він сам, а десь отримав грант чи читає ще книжки
Коментувати
Созерцатель
Охрана тюрьмы старалась не вмешиваться и не мешать свободным заключенным добровольно раскрашивать трубы и батареи, а также проявлять свою индивидуальность. Более того, именно начальник словно зе лично прибирает, ремонтирует, готовит и кормит с рук и губ счастливых подопечных.
Vlad
"Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз!" - ще 40 років не пройшло, а тільки 30. Тож треба потерпіти ще 10.
Valentin
"..засновник закладу освіти зобов’язаний забезпечити утримання та розвиток заснованого ним закладу, його матеріально-технічної бази.." - В яблучко!