О. Сидоренко: як ставитись до репетиторів-двохсотбальників?

Показником високої кваліфікації педагога є успішність його учнів, у тому числі за результатами ЗНО

О. Сидоренко: як ставитись до репетиторів-двохсотбальників?

Автор: Олександр Сидоренко, директор Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти.

Що таке 200 балів ЗНО?

Безумовно, це «знак якості» в активі кожного абітурієнта. Це визнання його певної готовності до подолання нових життєвих вершин.

Рейтингова оцінка (а у ЗНО вона і є рейтинговою) передбачає максимальний бал для тих учасників, котрі дали найбільшу кількість правильних відповідей, від яких і залежать оцінки всіх інших учасників.

У наших областях із 72 оцінок у 200 балів семеро учасників з категорії «випускник минулих років», тобто не сьогоднішніх школярів.

От ми й зацікавилися – а хто ж вони, ті, хто такі знання зі школи несе через роки?

Виявилося, що принаймні четверо з них – це реальні педагоги-репетитори, які працюють в онлайн-школах, активно навчають через соцмережі і т. ін. А окремі з них навіть прикрашають аватарки бейджем «200 балів».

Як до цього ставитись?

ЗНО призначене для тестування осіб, які завершують отримання повної загальної середньої освіти та тих, хто вступатиме до закладів вищої освіти. Якщо ж мета складання ЗНО у деяких учасників інша, це призводить до декількох проблем.

По-перше, ЗНО є безкоштовним для учасників, але не для державного бюджету. Фактично участь у ЗНО оплачують всі громадяни України – платники податків. Кожен учасник, що складає ЗНО з метою самоствердження, перевірки себе чи системи ЗНО, своєрідної самореклами – це додаткове фінансове навантаження на державу і на кожного громадянина.

По-друге, оцінка ЗНО є рейтинговою, тобто бал учасника ЗНО залежить від результату інших учасників. Високий результат учасника, який не є випускником закладу середньої освіти та не збирається вступати до вишу, а проходить ЗНО з якихось власних міркувань, автоматично знижує результати інших учасників. Навряд чи можна вважати чесною конкуренцію між вчорашнім школярем та його викладачем або репетитором – очевидно, стартові умови у них зовсім різні.

По-третє, тести ЗНО створюються у тому числі з метою оцінювання випускників які отримують повну загальну середню освіту, і саме на рівень знань, умінь та навичок таких учасників ці тести розраховані. Тому виконання на 200 балів тесту ЗНО тим, хто вже має вищу освіту, є викладачем-репетитором з певного предмету, не є навіть показником фаховості цієї особи, а тим більше нічого не говорить про її здатність навчити цьому предмету. У той же час виконання таким учасником тесту не на 200 балів напевно свідчить про його некомпетентність навіть не як педагога, а як спеціаліста з певного предмета.

Показником високої кваліфікації педагога є успішність його учнів, у тому числі за результатами ЗНО. А для викладача або репетитора вихвалятися складанням тесту, що призначений для їх учнів – все одно, що для вчителя початкової школи хизуватися своїми результатами тесту для четвертого класу.

Отже, шановні репетитори, заробляйте на здоров’я свої гроші, лише не за рахунок реальних абітурієнтів.

Оригінал

Освіта.ua
02.07.2021

Популярні блоги
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Тетяна Сердечна: зарплати у вчителів мають бути різні Є шанс, що колись держава буде в змозі оплачувати роботу людей, які працюють із її майбутнім
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Рутен
Нытики против, а я с искренним уважением отношусь к тем репетиторам, кто знает себе цену, постоянно поддерживает высокий уровень, муштруют и умеет донести до наших неуков так, что даже те сдают от 190 баллов. Знаю бывшего учителя биологии и химии, которую считали гарантом качества, пока родственники не забрали в Португалию. Также молодой специалист анг-нем отработал год, уехал в США и преподаёт дистанционно - урок от 1000грн/час, но для таких уровень ЗНО просто детский лепет. Хотелось бы побольше достойных учителей-менторов, но многие высококлассные специалисты объективно уже не в Украине, однако.
Harasym Yaroslava
Сьогодні зустріла маму мого випускника, теж мою колишню ученицю, котра запитала чи ще працюю. Я сказала, ща буде видно, адже я вже давно на пенсії... Поміж усім згадали, як її Іван без репетиторства здав ЗНО з хімії на 182 бали і вступив на державну форму навчання у Івано-Франківський Інститут нафти і газу. Мої учні, котрі мають оцінку від 9 балів і вище до репетиторів не ходять. Знання мають бути грунтовні і глибокі, щоб учне міг їх застосувати в сотнях випадків. Тести ж "вгадав-не вгадав" вступники в подальшому пам’ятають від Святого Вечора до Різдва...))) Я проти репетиторства і за створення класів з поглибленим вивченням предметів.
Moneyfest
Правильно ли я понимаю, что правильные ответы на максимум или все задания дают 200 баллов? Тогда не важно кто отвечает, верхняя планка ограничена. Значит, никакие репетиторы сдающие ЗНО ничего особо не меняют и проблема эксклюзивно в головах низушек.Это чужие проблемы, пусть сами и решают. Единственное, на что могут повлиять репетиторы-двухсотники, так это подготовить учеников-двухсотников. А все эти разговоры только ради того, чтобы ввести ещё и платное ЗНО для большего распила Кузяк. Начните сразу продавать баллы, а остальное добирайте на экзамене или собеседовании. И так, ваши ставки, дамы и господа: 150 баллов за 500 долларов. Кто больше? 500 раз, 500 два, и 500 три! Продано солнечной деточке за 1500 долларов, что по ошибке подняла руку.
Виктория Владимирова
Спочатку горлали, що вчителі тупі, нездатні пройти ЗНО і навчити учнів. Подивіться коментарі: "Нехай вчителі складають ЗНО разом з учнями!..." І от вони склали. Знову не такі: "Як вони спроміглися!... Ко-ко-ко!... Бідні діточки!...." Визначитесь вже, чого ви хочете від вчителів? До речі, жоден вчитель НЕ ЗОБОВ`ЯЗАНИЙ когось там готувати до ЗНО. Він повинен виконувати державну програму. Це учень повинен готуватися до ЗНО, відповідно до програми ЗНО. Є програми, є підручники та безліч онлайнових ресурсів. Вперед! А вчителі ЗНО здадуть на 200 балів. В цьому сумнівів немає.
Николай Николаевич
Реализация образовательных целей направлена на практическое овладение школьными предметами подразумевает, что учитель ОБЯЗАН найти подход к ученикам и пояснить хотя бы минимум. Судя по результатам не набравших даже проходной балл, за 11 лет многие учителя так и не нашли подход к ученикам. Или дело в другом? Я окончил школу в 2004, но когда сын сдавал пробное ЗНО по мове-литре, истории, английском, математике и физике, я тоже прошёл без повторения – и все от 184 баллов. Кроме того, по нескольким предметам у меня оценки лучше, чем у гимназиста-отличника. Сын возразил, что у него высокий балл только на фоне группы, а так поспешил и немного перенервничал. Также он добавил, что некоторые учителя сами часто ошибаются или подглядывают ответы. Доходило до абсурда, когда учителя прятались от бывших выпускников или тех, кто брал тестовые задания с университетов. Причина? Даже за деньги эскулапы не могли разъяснить или помочь решить задания за первые курсы. Так что далеко не факт...
Коментувати
Антон
Репетитор, регистрирующийся и сдающий ЗНО, - это репетитор, который не уверен в себе, это репетитор, который вынужден делать себе какую-то рекламу, чтобы к нему пошли. Хорошему репетитору это не нужно, успехи репетитора - это успехи его учеников. Хороший ремонт тиьор и так, решая задания ЗНО сразу после ЗНО для своих учеников, и так обязан сделать его на 200.
Bpa4
Для Антон: Тест всего лишь с некоторой долей определяет насколько испытуемый соответствует требованиям школьной программы. А так как составители часто не/умышленно усложняют или упрощают задания (уровень В2-С1 в стандартном английском, редкие темы из комбинаторики или самостоятельного обучения по математике, повторы предыдущих тестов, интерпретация событий по истории, не говоря о двусмысленности и опечатках), имеет смысл "контрольный сдающий". ОДНАКО, результаты контрольной группы нужны чисто для ориентира. Другими словами, учитель лучше понимают возможные сложности ученика. ВОТ вы бы сами пошли к практикующему врачу, который поддерживает актуальность навыков и знаний, к тому, кто последний раз повышал квалификацию десяток лет назад, или же к теоретику-гомеопату? Тогда не кипишуйте зря, пожалуйста.
Роман
Для Bpa4: На жаль, у нас традиційно шукають "власний шлях", замість того, щоб використати досвід і передові досягнення науки. Організація нашого ЗНО не передбачає визначення показника рівня знань, а лише рейтингування серед учасників тестування конкретного року. Тому ні про яку "контрольну групу" тут мова не йде. Якщо по-чесному, то дозвіл використовувати результати ЗНО кількох років без спеціальної математичної обробки результатів попередніх років - це некоректне порівняння результатів, бо кількість балів 100-200 залежить не тільки від складності питань, яка кожного року різна і її ніхто не вимірював, а ще й від рівня підготовки самих учасників і розподілу правильності їх відповідей. Але ж прирівняли і нікого це не турбує.
Hexen
Кажется, вы не совсем понимаете: любое тестирование – кратковременное и без повторения через месяц-два-год уже сложнее сдать даже на такой балл. А суть рейтинга в том, что чинуши отрезают змее «голову» (лучших) себе, «хвост» (мизер) в утиль, а с остальным «телом» (среднячки) можно работать и месить под себя. И если кто-то набрал 170 баллов в «теле», то это приблизительно столько же и в последующие годы, но при условии повторения. Хотя это не важно, так как цель закрытого тестирование (ЗНО, с оговорками на творческую часть) не столько выявить «звёздочек» и реальный уровень подготовки, как всех перемешать с равнением на средину. То есть, требуют академический минимум, и кто осознанно готовился, у того не должно быть проблем с экзаменом. А вот куда потом поступать и где работать за адекватную зарплату? И в идеале пока что не в УА, увы.
Коментувати
Алла
Потрібно зробити платним ЗНО для всіх бажаючих, крім справжніх випускників шкіл, навіть для випускників минулих років - також платне ЗНО, адже більшість з них неодноразово його здають. Безкоштовне ЗНО - лише перша спроба з кожного предмету й лише для 11-класників, решта - платне й за хорошу ціну. Так і держава буде мати додатковий дохід і зменшиться кількість бажаючих його здавати (вчителі, репетитори). Тоді побачимо справжню "картину" результатів.
ECTS
Для Алла: Вроде резонно и активно продвигается ещё с 2007 года: за дополнительные предметы, сессии, категории и т.д. От условно 10 грн за час до $100 и кому сколько не жалко. Аргументы весомые, впрочем как и со школой, медициной и уже платными тюрьмами. Но тогда почему бы зразу не перейти на рыночные отношения и продавать баллы? Де факто.
десятиклассник
Для Алла: Действительно, почему пробное ЗНО платное, а основное - нет? Пусть десятиклассники приходят на основную сессию и пробуют свои силы на изученных на данный момент темах. А что? Имеют право! Чем они хуже репетиторов - такие же граждане!
Коментувати
Янеїдас
А чи є статистика куди вступили 200-бальники, чи закінчили виш та почали працювати по спеціальності в Неньці або ж де інде?
Шева
Для конкурса "Мис Украина" почти полгода не могут найти 25 (двадцать пять) натуральных симпатичных и неглупых девушек 16-25 лет без имплантов, операций и опыта эскорт-услуг. Причём тут всякие ЗНО?
Maison
>без опыта эскорт-услуг А как они это проверяют?
ECTS
Проблема не в технических задачах (проверка истории кеша социальных сайтов и соответствующих баз, включая кожвендиспансеры и медицинское освидетельствование), а что с 16 лет уже нужно такое проверять. И да - показатель гидности европейских ценностей, увы. Зато хоть кому-то всё равно на баллы))
Коментувати
Влад
200 репетитора - він має повний обсяг знань з предмету. А це ой як важко. І якщо таки люди хай і за гроши навчають учнів, а не подалися до Европи приглядати за літніми людьми. Ще залишається шанси в батьків, вивчити своїх дітей. З кожним роком таких знавців, стає все менше (((
KEZL
1) Болонская (рейтинговая) система изначально создана, чтобы смешать и уравнять шансы низкокачественного образования за счёт лучших выпускников. 2) Стандартизация компетенций по сокращённой программе под «угадайки» рассчитана на узкопрофильных специалистов без общего понимания о мире, без критического мышления и без навыков. 3) Морковка «свободного» обучения и высокооплачиваемая работа - это хорошо, но лишь горстка может этим воспользоваться. 4) Как обрезки TOEFL/IELTS, новые выпускные экзамены лишь усугубляют коррупцию - не зря 3/4 купленных тестов совпадают с финальными заданиями ЕГЭ/ЗНО. И не забывайте о чаде высокопосадовцив, которые традиционно либо случайно получают почти 200 баллов, либо вне конкурса патриотично поступают в более именитые альма-матер Англии, США, Германии и т.д. 5) Дистанционка готовит поколение гуглоискателей готовых ответов, которые не смогут ни выжить в природе, ни ужиться с другими на равных, ни развиваться по своим правилам.
Янеїдас
Для KEZL: Маєте рацію - спочатку французський профсоюз ("крища") для секс-трудівниць, потім хаб для недоучок та центр захисту ледарів, тепер картелі грантоїдів та стрінгова толерантність потенційних блохерів, аби нічого не робити. Хоча деякі учбові заклади проводять додатково співбесіду чи внутрішні екзамени, щоб відсіяти тік-токерів. *ОДНАК* це не так вже й погано: хто повівся на чужі дурні правила, той погодився
ECTS
Забавное согласие: хотя насильник ей пригрозил ножом, она ведь сама согласилась отдаться и не умерла. Так и запишем "по обоюдному согласию".
Коментувати
Анна
Считаю, что пороговый балл нужно устанавливать не среди всех тех, кто сдал ЗНО, а среди тех, кто подал документы в ВУЗы Украины. Тогда от репетиторов - 200 и сильных детей, которые уезжают учиться за рубеж ничего зависеть не будет.
Галина
Для Анна: ЯК Ви зможете це зробити? Подати заяви можна лише після того, як маєш результат ЗНО
Анна
Для Галина: Для современных ИТ технологий ничего невозможного нет. Пусть документы подают все (ну почти все), а ВУЗы сами устанавливают для себя пороговые баллы. В Польше, как известно, берут практически всех подряд. Но! После первой сессии "вылетает" практически половина. Короче, важна не только "затасканность" на ЗНО, а ещё и "глубинные" знания и умение учиться. Сколько детей, которые просто "лоханулись" на ЗНО из-за нервов - нужно дать им шанс, пусть покажут себя в ВУЗе.
Янеїдас
Дійсно, стрес - це головний ворог розуму та імунітету, тому потрібні навички концентрації та товстошкірості. З іншої сторони, достатньо замуштрувати сам формат, щоб отримати більше 80% -- навіть не знаючи предмету. А для роботи та навчання за кордоном IMO краще одразу орієнтуватися на IELTS чи TOEFL
Коментувати
Ирина
Имеют право по закону сдавать ЗНО, значит не надо теперь обсуждать их. Не вижу ничего плохого. Если хотите деньги брать с тех, кто сдает второй раз, то примите официальное решение, и не будет пустых разговоров.
Доброе утро!
И когда эти люди проснутся? ЧТо значит "рейтинговый балл"??? А это значит, что слабые выпускники, выполнив 30% заданий, получают 200 баллов. Ясли-сад...
Vlad
Повчає старий корупціонер. А корупціонери не вигоряють.
PBGU
Для Vlad: Надаєте перевагу молодшим чи знаєте живих принципових?
Суч Асний
Ви дійсно наївно вірите, що він САМ все робив чи що все закінчилось??? В долі були організатори, перевіряючі, батьки учнів, чиновники-депутати, представники вишів та шкіл, але його одного виставили "паровозиком" за всіх. Для такого треба принаймні дві сторони: хто платить, той теж корупціонер. Та й навіть понад 15 тисяч підробок із більше 900 тисяч учасників це все одно дрібниця. Хоча це краде шанси у світлих дітей, але ніяк не порівняється із взірцем демократії, де місця мерів продають за десятки мільйонів, беруть до вишів нібито як спортсменів поза конкурсом, ведуть тендери бувші друзі президентів, не кажучи про контролюючі органи на зразок Коміссії по цінним бумагам, де напереставляли меблі майже за 4 мільйони долларів. Це не корупція, а демократія і лобізм.
Коментувати
Віталій
ЩО це було?! "Бал учасника залежить від результатів інших учасників"?! Справді?! Не від конкретних особистих компетентностей?!))) І ця людина проводить ЗНО(((
A
Для Віталій:fuck you
Яяя
Віталій, учите матчасть! Конечно,зависит. Оценивание РЕЙТИНГОВОЕ!, то есть относительное.
Коментувати
Matillda
Действительно, я согласна с автором, это не профессиональное поведение. Представим себе: воспитательница в детском саду залезла в песочницу слепила наилучшую пасочку. Ура! Молодец МарьИвана! Вы лучшая среди всех детей садика! Так получается?
A
Для Matillda: you little shit
Вы с неба свалилась))))))))))??????
Для Matillda: Ясли-сад, честное слово. Вы в какой стране живёте? В нашей стране вот уж сколько лет все , или почти все , поделки в детских садах-школах делают взрослые!!! Вот уж точо - круг общения.
Коментувати
tov.Сидоренко
А для чого створювати проблеми на рівному місці. Ті хто готував отримали гроші. Учні ЗНО здали. Що ще треба? Навіть для тих учнів, які не мають грошей на репетиторів в інтернеті є готові відеолекції. З другої сторони не має таких шкіл де не проводилися підготовка до ЗНО. Може не скрізь дуже досконало, але проводилася. На майбутнє треба одного. Розміщувати в інтернеті побільше матеріалів по підготовці до ЗНО. Особливо відеолекцій і уроків.
A
Для tov.Сидоренко: your ass hole is big
Коментувати
Dana
Нужно поскорее ввести обязательное ЗНО для учителей предметников (один раз в пять лет). И не с детскими задачками, а с за задачами на уровне магистратуры - ведь чтобы преподавать предмет, нужно знать его на "две головы выше", чем школьник, плюс вопросы по методике преподавания. Вот пусть такими результатами и хвастаются. Тогда сразу охота отпадёт в детские ЗНО лезть.
Illya Olefir
Для Dana: Пілтримую. І не тільки для вчителів. А для випускників-бакалаврів, магістрів і викладачів вузів усіх напрямків та спеціалізацій..
Янеїдас
Хоча контрольний зріз (тест) орієнтовно показує лише тимчасовий результат у конкретній ситуації, яка ціль такого контролю у тих, хто роками сидить на посаді? У випускників це шанс ще нічого не робити хоча би чотири роки (фактор прихованого безробіття) або ж дійсно визначитися й отримати кращі шанси, а що для тих, хто періодично проходить обов’язкові кваліфікації та підвищення, малюючи віртуальні успіхі студентів? Як їх таке зацікавить? Хоча про що балакати, коли навіть в століці та великих містах десятки шкіл, гімназій, ліцеїв та вишів звітують "за рахунок скорочення програми" та "самоопрацювання", а по факту вчителів-предметників не було кілька років. Може ЗНО для міністрів, попів чи президента? І що буде коли непрохідний бал? Клоунада
Влад
Хто здав - мінімум 2000 евро зарплати? Хто зараз працює в школі? Отож.
Коментувати
Тая
Відкрию вам таємницю, з власного досвіду, моя дитина в цьому році закінчила 5 клас дуже відомої своїми рейтингами гімназії міста, так от склалось таке враження, що вчителі на уроках так викладають предмет, щоб потім зверталися до них індивідуально, наймали як репетитора. Тобто батьки платять двічі, спочатку налог до бюджету, щоб вчителі отримали зарплату, потім готівкою вчителям, щоб дитина була на достатньому рівні. Так гімназії міста мають високий рейтинг!
Олена
А з якого дива закиди про навантаження на платників податків? Випускники минулих років, в тому числі й репетитори, це працюючі люди, хтось фоп, хтось найманий працівник. Якраз вони і сплачують податки, на відміну від школярів, які ще жодної копійки податків за своє життя не сплатили. Тож не розумію, чому випускники минулих років не мають права за власні сплачені податки скласти ЗНО. Може тоді платникам податків заборонити ходити по тротуару, який за їх же податки відремонтований?
Илья
Для Олена: "жодної копійки податків не сплатили". ПДВ, який сплачує людина с першого року свого життя? Акцизи? Чи немає школярів, що вже працюють і відраховують кошти з заробітної плати? А банківські депозитні рахунки школярів? Там також не беруть податок з приросту капіталу? Ганьба не знати таких дитячих речей.
Олена
Для Илья: Ви ведете мову про непрямі податки, я мала на увазі прямий податок з прибутку, який сплачують офіційно працевлаштовані люди. Не впевнена, що аж так багато школярів, які є неповнолітніми особами, працюють офіційно чи мають депозити в банках. Але, як Ви справедливо зазначили, акцизи і податок на додану вартість сплачує будь-яка людина, яка купує умовну шоколадку в магазині. В тому числі ці шоколадки купують в магазинах і репетитори, і випускники минулих років. Отже, вони теж так чи інакше сплачують податки. Повертаюся до свого питання: чому платникам податків ставлять у вину те, що вони за власні сплачені податки складають тести ЗНО?
Коментувати
Анна
Хочу к вышесказанному добавить, что выпускник сдаёт минимум четыре экзамена - соответственно нагрузка на него гораздо больше. Пусть хоть один репетитор математики попробует, хотя бы, английский сдать - во хохма будет!
Янеїдас
Для Анна: Шановна, по-перше, у свій час фахівці теж здавали комплекс єкзаменів, а по-друге: хто примушує біднесеньких діточок вибирати та здавати екзамени? Якщо не хочеться, після 9-го класу або в бурсу, або ж на збір ягід та нічних горщиків чи на яку просту роботу, але не нити
Коментувати