Ігор Лікарчук: чи можна створити ідеальний підручник?

У сучасному інформаційному середовищі будь-який підручник приречений не бути ідеальним

Ігор Лікарчук: чи можна створити ідеальний підручник?

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Дивлюся на світлини зі слухань в комітеті Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій на тему: «Якість підручників та посібників для Нової української школи» та думаю таке:

1. А обличчя на світлинах майже всі ті самі. Котрі й раніше на таких чи інших слуханнях одобрямсували… Чи раніше ці обличчя не добачали, а тепер прозріли? Чи раніше не хотіли прозрівати, а тепер дійшло? Сумніваюся. Не буде ніякого пива із цього дива.

2. Чи можна створити ідеальний підручник, навіть якщо буде закон про підручники? Думаю, що не можна. Бо в сучасному інформаційному середовищі будь-який підручник приречений не бути ідеальним.

3. Чи вирішує новий закон проблему якісної експертизи підручників? Думаю, що не вирішує. І вона не буде вирішена до тих пір, поки експерти не набудуть унормованого статусу, доки не буде вирішене питання їхньої сертифікації, а за експертизу їм будуть платити так, як того варта справжня експертиза. А не так, як платять зараз. Тому очікувати кращої експертизи в найближчий час – марна справа. Чи регулює це питання законопроект?

4. Якщо зберігається існуюча практика забезпечення підручниками і лише унормовується, то від цього мало що зміниться. Не знаю, чи передбачено законопроектом, що підручники повинна купувати школа, маючи на це кошти. А не чиновники, як це робиться зараз.

5. І найголовніше. Чи потрібний безплатний підручник? Наскільки я знаю, подібна практика лишилася тільки у нас, у Росії та Білорусії.

Оригінал

Освіта.ua
26.05.2021

Популярні блоги
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
І. Лікарчук: освіта вижила лише завдяки вчителям Популізм і дилетантство в освіті руйнують педагогічну творчість і продукують вчителя-урокодавця
Тамара Горіха Зерня: роль учителя стає визначальною Реформа, по суті, вимагатиме повної професійної перепідготовки всього викладацького складу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Я вчився в нормальному освітньому середовищі. І підручники були хороші, зрозумілі.
Автор підручників
Пан Лікарчук посягнув на святе, на безплатний підручник. В Україні народ звик до халяви, тому цей пункт явно відпадає, не зможуть люди урізати себе у витратах, наприклад купляти менше алкоголю чи цигарок. А якщо без жартів, то по всім пунктам згоден, особливо щодо безплатного підручника. Відміна цього совкового пережитку буквально за декілька років призведе до підвищення якості підручників, тому що на цьому як видавці так і автори зможуть заробляти серьйозні кошти. Але нажаль якість не турбує переважну кількість батьків, їм все безкоштовно подавай
Марійка
Для Автор підручників: ви маразматик тупоголовий! Освіта - не мусить залежати від грошей батьків! І це , дурню, не совок, а висока мораль!
Автор підручників
Ось і відписалася типова совкова ідіотка. Малозабезпечені дійсно мають отримувати безкоштовно підручники, але держава має закуповувати їх за повною вартістю. А малозабезпечених в Україні не більше 20 відсотків. Вас нешанована пані не дивує чому в нас з підручниками так само як в россії та білорусі? Не лізьте туди в чому не розбираєтесь
Володимир
Для Автор підручників: Не вигадуйте! В СРСР підручники купували...
Коментувати
Ммм
Зошити на друкованій основі до підручників повинні купляти батьки, бо вони одноразові! Ніде такі зошити не купляє держава, лише підручники.
Небайдужий
Для Ммм: зошити з друкованою основою -- це маразм, влни поза законом, поза будь-якою нормою, їх розробку, виготовлення і розпосюдження не контролює жодний офіційний орган. Переважеа більшість --це просто примха вчителів, їхнє використання незаконне!
Коментувати
Для Сименс
Сименс, Вы правы! Только никому в этой стране не нужны ни дети,ни идеальные учебники,ни образование. Только деньги и прибыль! Закон капитализма!
Сіменс
Правий Лікарчук, закон про підручники- це смішно. Щоб був порядок і якість- треба прозоро написати один підручник по стандарту. Решту за своі гроші хай друкують приватні вдавництва... Буде конкуренція. За підручники слід платити, за державний пільгова ціна, а альтернативні - ринкова.
Олександр
Для Сіменс: а хто визначатиме, який один підручник вартий друкувати? З нашою системою вийде так, що якраз найякісніші підручники будуть платними, а непотріб надрукують за державні кошти
Сіменс
Не треба визначати. А Мон із Нану , Напн створюютт колекти і пишуть..., як було в Срср.
Коментувати