Галина Сищук: дитина і вміння програвати

Деякі родини у своїх проявах піклування про дитину намагаються уникати конфліктних ситуацій

Галина Сищук: дитина і вміння програвати

Автор: Галина Сищук, учитель, м. Харків.

У вас у класі є такі учні, які обов'язково мають стояти першими в строю, мають часті конфлікти з однокласниками, погано співпрацюють у групах і намагаються всіляко приховувати невдачі? Питання риторичне упевнена, що є.

Я давно спостерігаю за такими проявами поведінки і віднедавна знайшла для себе її причину дитинка не вміє програвати.

Деякі родини, у своїх проявах піклування про дитину, намагаються уникати конфліктних ситуацій. Усі спірні питання вирішуються на користь дитини, прояви емоційності гасяться все, тільки б дитина не нервувала. Піддавки в іграх тут не виняток. «А що тут поганого? Чи мені важко зробити дитині приємне?» головна відмова, яка і є гальмом розвитку одного з найважливіших вмінь вміння правильно сприймати програш.

Перша реакція дитини на програш лякає батьків, і вони намагаються відстрочити ці прояви на майбутнє. «Стане старше і почне правильно реагувати», думають. Та ось і школа на носі. Новий колектив. Обов'язки... А ситуація тільки ускладнюється.

Давайте розбиратися разом.

Під час програшу дитина (як і будь-хто з дорослих) спочатку відчуває розпач, пригнічення і образу. Дитина проявляє це досить емоційно, може влаштувати істерику, намагаючись таким чином отримати бажану перемогу.

В індивіда з добре розвиненим емоційним інтелектом ця стадія не довготривала. Після неї іде прийняття. Потім аналіз і синтез. Тобто змиритися, проаналізувати причини і повторити спробу з урахуванням набутого досвіду.

Що ж з дитиною? Наша дитинка застрягла у першій стадії і не знає з неї виходу. Тому постійно намагається бути першою (першим), не вміє поступатися власними інтересами і не може налагоджувати контакти. Дітям істерики не влаштувати (бо їм хоч об стіну бийся все одно), а от кулаком можна, так же швидше.

Чи впливає цей стан на здатність навчатися? Однозначно так. Навчання це теж часті програші. І визнання цього факту (із подальшим аналізом і синтезом) важливі умови для ефективного відпрацювання навичок, досягнення кращого результату.

Як же діє наша дитинка? Найчастіше намагається замаскувати програш, займається прикрашательством, уникаючи такого страшного для себе пригнічення.

І чи можемо ми вести мову про здобування знань, якщо дитина підсвідомо уникає складнощів?..

Що ж робити? 

Розвивати емоційний інтелект.

Почніть з проговорення і називання станів дітей.

Ти зараз радієш. Твоя перемога принесла тобі задоволення.

Зараз ти сердишся. Незадоволення це нормальна захисна реакція. Вона допомагає нам зрозуміти, що спричиняє дискомфорт, і усунути цю причину. Давай проаналізуємо ситуацію.

Вчіть проявляти повагу до почуттів інших.

У класі багато дітей, тому просто неможливо завжди бути першим. Це нормально. Від цього ми не стаємо гіршими, і це може змінитися у будь-який момент.

Згадай, що ти відчував чи відчувала у момент програшу. Зараз це відчуває твій однокласник чи однокласниця. Чи варто над цим сміятися? Чи ми можемо підтримати? Чи можемо дати можливість виграти?

Ну і, звісно, поспілкуйтесь з батьками. Без їх підтримки швидких результатів не буде. А час грає проти вас втрачаються знання. Я впевнена, вони просто не проводили із цим аналогії.

Бажаю успіху. І не забувайте, що тут теж можливі програші. Просто вдихніть глибоко і зайдіть з іншої сторони. Колись вихід обов'язково знайдеться!

Оригінал

Освіта.ua
27.04.2021

Популярні блоги
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Тетяна Сердечна: зарплати у вчителів мають бути різні Є шанс, що колись держава буде в змозі оплачувати роботу людей, які працюють із її майбутнім
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Як варіант. Для нормальних батьків.