![]() |
Ризик у тотальній демотивації випускників, їм не потрібно напружуватися, аби отримати атестат |
О.Співаковський: скасування ДПА призведе до демотивації
Автор: Олександр Співаковський, ректор Херсонського державного університету.
Скасування обов’язкової державної підсумкової атестації для учнів 11-х класів, за яку 13 квітня проголосувала Верховна Рада, призведе до ще більшого відтоку молоді з України та зниження рівня знань.
Розумію, що це вимушена міра, пов’язана з карантином та бажанням трохи розвантажити дітей. Але чи прораховані наслідки? На мій погляд, цей закон містить певні ризики. Пов’язані вони з різким зниженням рівня знань, яке й так відбувається у зв’язку з дистанційним навчанням, неспроможністю системи забезпечити якість освіти. Ризик у тотальній демотивації випускників, бо їм зараз не потрібно напружуватися, аби отримати атестат.
У базовій нормі закону містилося: якщо дитина не склала ДПА, то вона не отримує атестат про повну загальну середню освіту й, відповідно, не може претендувати на вступ до іноземних закладів на навчання. Адже без ЗНО за кордоном зараховують на навчання, а без атестату – ні. Зараз запобіжників немає, тобто випускник у будь-якому разі отримує атестат.
Замість того щоб посилити контроль над якістю навчання, ми його послаблюємо. Замість того, щоб мотивувати дітей вчитися, опановувати складні точні науки, складати іспит з математики, ми взагалі кажемо, що вчити її не обов’язково.
Минулого року ми вже побачили, як скасування ДПА позначилося на результатах випускників. За даними Херсонського регіонального центру оцінювання якості освіти, у 2020 році у Херсонській області з 5905 випускників закладів ЗСО цього року лише 5,3% випускників обрали фізику для складання тесту ЗНО.
Ось ще факт, який свідчить про відсутність рівного доступу дітей з сільської місцевості на Херсонщині до якісної освіти й, відповідно, про рівень знань. Підсумкову атестацію у формі ЗНО пройшли 1397 випускників сільських закладів освіти, що становить 73,3% від їх загальної кількості. Отримали результат 160 і більше, тобто «4» і більше у розумінні п’ятибальної системи оцінювання – 160 учасників ЗНО, або 11,5% випускників.
Без освічених, розумних людей не буде розвитку держави. На жаль, більшість цього не розуміє…
Освіта.ua
14.04.2021