О.Співаковський: скасування ДПА призведе до демотивації

Ризик у тотальній демотивації випускників, їм не потрібно напружуватися, аби отримати атестат

О.Співаковський: скасування ДПА призведе до демотивації

Автор: Олександр Співаковський, ректор Херсонського державного університету.

Скасування обов’язкової державної підсумкової атестації для учнів 11-х класів, за яку 13 квітня проголосувала Верховна Рада, призведе до ще більшого відтоку молоді з України та зниження рівня знань.

Розумію, що це вимушена міра, пов’язана з карантином та бажанням трохи розвантажити дітей. Але чи прораховані наслідки? На мій погляд, цей закон містить певні ризики. Пов’язані вони з різким зниженням рівня знань, яке й так відбувається у зв’язку з дистанційним навчанням, неспроможністю системи забезпечити якість освіти. Ризик у тотальній демотивації випускників, бо їм зараз не потрібно напружуватися, аби отримати атестат.

У базовій нормі закону містилося: якщо дитина не склала ДПА, то вона не отримує атестат про повну загальну середню освіту й, відповідно, не може претендувати на вступ до іноземних закладів на навчання. Адже без ЗНО за кордоном зараховують на навчання, а без атестату – ні. Зараз запобіжників немає, тобто випускник у будь-якому разі отримує атестат.

Замість того щоб посилити контроль над якістю навчання, ми його послаблюємо. Замість того, щоб мотивувати дітей вчитися, опановувати складні точні науки, складати іспит з математики, ми взагалі кажемо, що вчити її не обов’язково.

Минулого року ми вже побачили, як скасування ДПА позначилося на результатах випускників. За даними Херсонського регіонального центру оцінювання якості освіти, у 2020 році у Херсонській області з 5905 випускників закладів ЗСО цього року лише 5,3% випускників обрали фізику для складання тесту ЗНО.

Ось ще факт, який свідчить про відсутність рівного доступу дітей з сільської місцевості на Херсонщині до якісної освіти й, відповідно, про рівень знань. Підсумкову атестацію у формі ЗНО пройшли 1397 випускників сільських закладів освіти, що становить 73,3% від їх загальної кількості. Отримали результат 160 і більше, тобто «4» і більше у розумінні п’ятибальної системи оцінювання – 160 учасників ЗНО, або 11,5% випускників.

Без освічених, розумних людей не буде розвитку держави. На жаль, більшість цього не розуміє…

Оригінал

Освіта.ua
14.04.2021

Популярні блоги
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
В. Онацький: чому школа починається з двійки? Учителі, які поставили двійки в перший навчальний день, є професійно непридатними
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Багатодітна
Ха ха перестаньте брати побори ,дайте освіту після якої випускники будуть працювати по спеціальності а не таксистами ,касирами,поліціянтами, чи робити фотосесію в саудівській аравії і не будуть діти їхати в Європу вчитись.
Галина
Для Багатодітна: так вступайте на такі спеціальності, аби потім не працювати таксистами. більше скажу, аби бути касиром, можна вступити до пту, вчитись безкоштовно і отримувати стипендію. а в нашій державі чомусь всі вважають, що треба обов’язково вступити до універу. Часто неважливо на яку спеціальність (бо хто зараз за спеціальністю працює), не вступили нап бюджет - вступають на контракт, навіть якщо в сім’ї грошей катма, кредити беруть. А потім той диплом використовують як підставку під чашку, а за спеціальністю не працюють, бо або не подобається, або неможуть влаштуватись. А гроші витрачені на освіту вважай пропали. Держава нікому нічого не винна. Перш ніж вступати треба зважити всі перспективи.
Коментувати
реальність
Пане ректоре, може б Вам написати розлогу статтю про рівень зарплати і про умови праці професорсько-викладацького складу університету та на цьому прикладі описати проблему демотивації ключового персоналу університету; розкрити історію якісних змін в середовищі викладацького складу ун-ту в останні 30 років та окреслити реальну перспективу розвитку викладацького складу на наступні 5-7 років. До того ж це та сфера, яка частково і під Вашим особистим впливом перебуває ... Демотивація, вона на багато ближча до Вашої безпосередньої сфери відповідальності, придивіться! :)
Співрозмовник
І золоті медалі теж дістаються без підтвердження та відмінно складного ДПА....?!?!
Вчителька
А є таке не склав ДПА? Прийшов отримав 1 - склав. Скасування ДПА в цьому році дасть змогу не ходити на ЗНО випускникам профтеху які нікуди вступати не збираються.
Іннеса
Скоріше за все, відміною обов’язкового ДПА, наші можновладці хочуть приховати картину з якістю знань після року дистанційки. Вони ж все описують гарними словами, показують гарну статистику. Але дослідники з Європи показують інше: учні не довчили математику дистанційно на 50%, а мови на 70%. І це в Європі... А що вже говорити про нас...
ААА
Ну дивіться. Випускники, які планували вступати до вузів, тобто були мотивовані, після відміни ДПА все одно готуються до іспитів. А учні, яким навчання до одного місця, до ДПА не готувались ніколи. Хіба що з-під палки. Їм по барабану - здавати його, чи ні. Тобто обов’язкове ДПА - це принження вчителів, бо як дитині не дано - та не дано, хоч танцюй перед нею.
KATARINA
Для ААА: а чем ДПА может унизить учителя? ДПА даёт абсолютно объективную оценку знаний и умений ученика. Или унижение в том, что учитель ставит оценки 7-8-9 тем, кто сдает ДПА на 2-3-4? Ставьте объективные оценки, тогда никто никого не унизит. Другой вопрос, что отмена ДПА открывает дорогу для "улучшения" аттестатов тем, кто поступает в зарубежные университеты, где ЗНО не нужно. Но это уже не к МОН вопросы.
Тарас
Для KATARINA: Не путайте ДПА і ЗНО. ДПАучитель поставить що захоче. Якби ДПА здавали не в своїй школі тоді воно щось відображало б
викладач
Для KATARINA: о ДПА и не только. Весь кошмарный ужас любого добросовестного учителя состоит в том, что учиться мало кто хочет, а все ( прежде всего родители) хотят не знаний для своих детей, а оценок. И администрация будет "строить" на педсовете, если хоть кто-то из учеников имеет оценку низкого уровня. Для администрации это означает. что вы- плохой учитель, не нашли общего языка с учеником и т.д. Вот и "огребаешь" и от детей(за то, что чего-то хочешь от них), от родителей, которые недовольны не теми оценками, которые они определили для своих чад, и от администрации. Это - за то, что пытаешься честно делать свою работу.
Коментувати
Освічені українці непотрібні
Шановні коментатори! Не переймайтеся так емоційно. Ви ще не знаєте,що згідно угоди про асоціацію нашою країною керують зовсім не ті,на кого ми думаємо. Так що заспокойтеся. Буде знищення освіти так,як задумали хазяї.
Іван
Хоч хтось написав правду! Послаблення можна було б зробити інщими шляхами,однак обрали гірший. Стан освіти реально жахливий,проте створено купи ДСЯО зберігши сонм інших органів управління освітою. Чим більше перевіряльників,тим гірша освіта!
Батьки
Щоб здавати ДПА потрібно дітей спочатку навчити! Про що мова взагалі? Діти другий рік не навчаються нормально. По завданнях неможливо вчитися. Школа - не заочне відділення університету.
Harry
ЗНО по физике не обязательно даже для поступления на физфак. Вас ЭТО не пугает?
:)
А проведення ДПА призведе до інфікування.
Профспілковий
Пан ректор був керманичем освітянського комітету в парламенті. Чого допустив відміну стипендій, зменшення безкоштовного навчання у внз, де подівся із закону обовязок держави забезпечити житлом викладачів, організовувати харчування... Навіщо підтримав Єві в магістратуру, не прибрав Зно із контракту.... Тепер пише добре, але робити добре важче.
Alexander Spivakovsky
Для Профспілковий: 1. Відміни стипендій не було. Мінфін зменшив відсоток студентів з 75% до 45%, які мають право на отримання стипендії. При цьому загальний об‘єм коштів не зменшився. 2. Відсоток бюджетних місць від кількості абітурієнтів збільшився. 3. Щодо житла це взагалі питання соціальної політики, а не освітньої. Тому ніхто і нічого в освітніх законах в цьому контексті не змінював! 4. Щодо ЕВІ та ЗНО це нормально. Якість вищої освіти ніхто не відміняв!!! 5. За інше - дякую!!!
Освічені українці непотрібні
Шановний пане! Дякуємо. Можете нічого не пояснювати. Всі розуміють,що в країні все робиться для того,щоб молодь покидала Батьківщину в пошуках кращої долі. О,любий, Тарасе Григоровичу( Шевченко),як же ти був правий!!!
Коментувати
Володимир
Ризики, пов’язані з різким зниженням рівня знань, - це не тільки у зв’язку з дистанційним навчанням. Неспроможність системи забезпечити якість освіти ще й через те, що цю систему перетворили в відомчу із загальнодержавної.