І. Совсун: філії іноземних вишів – зрада чи перемога?

Справжня інтеграція має змінювати зсередини існуючі українські державні університети

І. Совсун: філії іноземних вишів – зрада чи перемога?

Автор: Інна Совсун, народний депутат України, член фракції політичної партії «Голос».

Уряд дозволив відкривати в Україні філії іноземних університетів. Зрада чи перемога? Чи скоро можна буде подавати документи в Оксфорд, Кембридж чи Гарвард прямо в Україні?

Давайте розберемось.

По-перше, з огляду на демографічні та економічні умови, я в принципі не вірю в те, що Україну заполонять філії іноземних університетів. Немає ані відповідної кількості випускників шкіл, ані грошей, щоб за це платити. Кажу як людина, яка відкривала нові програми в приватному університеті «Київська школа економіки»: реальну собівартість якісних навчальних програм в Україні майже ніхто не може собі дозволити.

По-друге, щонайменше посмішку викликає пропозиція, що відкривати філії можуть університети, які є у світових рейтингах на позиціях…не нижче 3000. Я навіть не знаю, як це коментувати, зважаючи на те, що в жодному з вказаних рейтингів в принципі немає 3000 (трьохтисячного) місця: Шанхайський – 500 місць; QS – 1000; Times – 1000 місць (але 1500 університетів). Я чесно подумала, що ЗМІ помилились і відкрила оригінал постанови на сайті Кабміну: ні, там реально написано «в межах від 1 до 3000».

А потім мені скажуть, що я даремно чіпляюся до Шкарлета. От правда. Міністр освіти подає на засідання уряду рішення, у якому вказана вигадана кількість університетів у трьох головних світових рейтингах. Тобто зараз є рішення за підписом прем’єр-міністра України, у якому просто вигадана цифра. І ми хочемо, щоб українську вищу освіту сприймали серйозно у світі.

Заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко сказав, що завдяки цьому рішенню «заклади вищої освіти України активно продовжують інтегруватися до Європейського освітнього простору».

На жаль, це занадто слабка інтеграція. Справжня інтеграція має змінювати зсередини існуючі українські державні університети. А пара філій іноземних університетів якщо і відкриється – не створить достатній тиск на систему, аби примусити її ворушитись. Тому її має примушувати ворушитись Міністерство освіти. Але про рухи в цьому напрямку від Міносвіти геть нічого не чутно.

P.S. Багато хто переживає, що філії будуть відкриватися, щоб хитро оминати зовнішнє незалежне оцінювання. Цю історію ми вже проходили. Зараз маємо трохи більше ясності в законодавстві. Філії іноземних вишів будуть юридичними особами України відповідно до Господарського кодексу. Тому на практиці вони діятимуть як приватні заклади, у яких засновником є іноземний виш. Тому вони так само будуть зобов'язані набирати студентів за результатами ЗНО. Також це означатиме, що філії іноземних вишів зможуть відкриватись у Києві та інших університетських центрах, де не можуть відкриватись філії українських університетів.

Оригінал

Освіта.ua
12.04.2021

Популярні блоги
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
xyz
Привіт, путоноїди!!! Ну ж і активні. Тільки встигають міняти ніки.2
Кепські справи
Для xyz: Привет,майдановцам. Ну шо там с европейскими тарифами? С природными ресурсами, с 2015 г. во владении олигархов и кипрских прокладок?? А куди поділася незалежність??
Коментувати
Олександр
Почерк шкарлетівських шавок видно здалеку. Їм про Фому, а вони про Єрьому. Себто про Сороса, доходи дописувача та ін., що не стосується теми обговорення.
АН
Накерували вже. Багато чого хотіла написати. Потім усе стерла. Бо ця цяця не читає наші коменти. Больні головою повинні лікуватися, а не керувати країною.
Держоко
Секрет Совсун- за депутатство отримала близько 400 тисяч , а від грантів , дідуся Сороса - майже мільйон грн за рік!!! Є квартирка в столиці -160 м ... так і живе. Скромно. І всіх критикує, повчає, трощить і руйнує все совєцьке...
Скептик
Про цифру 3000 сам здивувався - помилка виконавця. Щодо філіалів, то занепокоєність викладача Могилянки зрозуміла - це ж прямий конкурент. Тому для неї це зрада.
Сент Еть
Хвора знову все коментує, все знає, скрізь суне свого носа.... А щоб ти була здорова ! Нахрена нам ці хфіліі???
Якось так
Якось я не зовсім зрозумів аргументації автора в останньому абзаці (PS). Невже в Господарському кодексі є щось про ЗНО? До того ж у затвердженому КМУ Положенні є пункт 3 де зазначено, що "Територіально відокремлений структурний підрозділ закладу вищої освіти не є юридичною особою..." Без жодного поділу на те чи філії вітчизняних або зарубіжних вишів. Те ж стосується й обмеження можливості утворення філій (пункт 16), зокрема у Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі.
Володимир
Політологам видніше.