О.Мірошниченко: чому все радісне сприймають як загрозу

Школа – це в ідеалі місце радощів та гри, які включають дітей у фантастичний процес пізнання

О.Мірошниченко: чому все радісне сприймають як загрозу

Автор: Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург.

Ідеальна картинка з радянського фільму про школу.

У школі йдуть уроки. По санітарно чистому коридору в ідеальній тиші йде директор школи, дослухаючись до того, що відбувається в класах. Повна та ідеальна тиша. Потомлено-філософська посмішка на обличчі директора.

І раптом! У якомусь класі шум! Хтось засміявся! Миттєва реакція. Директор зазирає до класу. Але швидко заспокоюється. Здалось. Не порушення дисципліни! Лише регламентована доза сміху від дітей, як реакція на дозволений навчальними програмами жарт. Але все вже позаду. І діти нахилились над зошитами з серйозними обличчями. І знову тиша. І директор продовжує свою подорож крізь цю благословенну шкільну тишу.

Така-от мрія з кіношедеврів радянської епохи. І не варто було б згадувати. Але це не лише про радянське кіно. Це про мрію дуже багатьох вчителів. І частково (будемо чесними) і батьків.

А згадалось все це в контексті дискусій навколо вчительки, яка… посміла влізти на парту під час уроку. Мабуть, ви бачили це відео. І ось тут пуританство розгорнулось у повній красі. Фанати шкільної форми та ходіння в колонах збіглись з криками в стилі: «Етикет поведінки де?» та «А вдома ви теж на стіл залазите?»

«Тихо повинно бути в школі! Як на цвинтарі! А як інакше?! Це вам не іграшки, а навчання!» Несміливе зауваження, що, наприклад, у тій же Італії в молодших класах взагалі парт немає, а учні сидять, де хочуть, включаючи підлогу, – наштовхується на іронічне: « Навчання це важка праця, а ви у себе на роботі на столах теж сидите?!»

Звідки взялось це прагнення зробити з школи філіал в’язниці? Що за непереборне бажання ставити дітей у рамки, сенс яких виправдовується виключно пафосом ідеологів цього пафосу? Чому все радісне та нестандартне сприймається як загроза?

Тільки от не треба про етикет! Бо школа – це в ідеалі місце радощів та гри. Так! Саме гри. Веселої та захопливої. А чому у грі не можна заскочити на стіл? Якщо, звичайно, мова саме про радість навчального процесу, а не просто про «бісиловку».

Учителі! Милі ви наші! Заскакуйте на столи! Танцюйте на них! На люстрах катайтесь! Робіть, що хочете! Посилайте подалі пуритан з запліснявілим мозком! Якщо свої хуліганства ви робите для того, щоб включити дітей у цей фантастичний процес пізнання – робіть що заманеться. У рамках закону, звичайно.

І не забувайте слова Григорія Горіна з фільму Марка Захарова «Той самий Мюнхаузен». Пам’ятаєте? «Серйозний вираз обличчя, панове, – це ще не ознака розуму!»

Оригінал

Освіта.ua
24.02.2021

Популярні блоги
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Л. Гриневич: діти за кордоном мають подвійне навантаження Щоб уникнути подвійного навантаження, необхідно напрацювати механізм перезарахування результатів
О. Северенчук: для дітей важлива якість розкладу Не так важливе навантаження, як грамотний підхід до формування розкладу і робочого дня дитини
В. Співаковський: у батьків дуже змінилися пріоритети На перше місце вийшла безпека дитини, на друге – соціалізація, і лише на третє – знання
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Світлана
Школа - це місце для радощів, які викликані перемогою в навчанні, вдалим спілкуванням на перерві, забитим на уроці фізкультури м"ячем. Це радощі від НАВЧАННЯ. Чому ми викреслюємо із шкільного життя конфлікт, сльози, незадоволення собою? Коли ж вчитися жити з цим усім? Чи хтось наївно думає, що цього в подальшому життя не буде? Кого ми хочемо в результаті мати: пань боварі, обломових? Інфантів, які все життя думають, що світ для них? А світ - це місце боротьби. І це - прекрасно. Тільки долаючи перешкоди, ми чогось досягаємо, і ми чогось варті.
Петро Дмитрович
Я так собі думаю, що пора зробити висновки і менше читати ось таких авторів. Хай собі пише.
гість
автор не розчув, чи не захотів почути запитання учениці до вчительки "... для чого ви на стіл вилізли?" І дійсно, виходить не чує, не розуміє, а ще противник гігієни, санітарії, дотримання правил етикету, та елементарних правил техніки безпеки (у тієї вчительки у двох корів не чищено, її взуття елементарно може бути джерелом інфекції, а чиясь дитина на перерві покладе туди булочку). Перед тим як видертися на стіл, люстру, зайти голим і т.д. треба десять раз подумати про необхідність цього дійства в навчальному процесі, та про наслідки які воно може мати для життя та здоров`я дитини. Школа - це не тусовка, це цілий комплекс взаємопов`язаних речей. Таке враження, що "роздуми" про школу складені на основі передач типу "Дизель-шоу", тобто індустрії до якої автор начебто причетний.
родитель
Радостно - не радостно... Лично в нашей школе к детям ПОЛНОЕ равнодушие - учителя все стараются дать на самопроработку, бесконечные рефераты и проекты. Если кому из детей нужны знания - "пожалуйста, я репетирую после уроков". Дочь недавно рассказывала: "Один мальчик сел на подоконник и сделал вид, что хочет выпрыгнуть из окна. Учительница равнодушно посмотрела на него и продолжила cидеть в смартфоне".
Олексій
Чесно кажучи, цей недопедагог вже задовбав своїми зашкварами. Уявляю його реакцію, коли глядачи під час вистави починають включати телефони, спілкуватися вголос один з одним, пригати по стільцям та щохвилини входити-виходити в залу. Шановний освітянський сайт! Зрозуміло, що мають бути представлені різні точки зору, але ж не настільки відверто недолугі
Віктор
Для Олексій: Повністю Вас підтримую. Освітянський сайт не повинен публікувати те, що несумісне з освітою. Свого часу модератори перестали виставляти на сайті дурню від Костогриза. То чому б їм не заблокувати і цього "три дурні в одному"?
Коментувати
Вася
Те, що Ви, пане Мірошниченко, пишете мій колега (нині покійний) називав "педагогічним онанізмом". Ви вчите інших (лізти на люстри), бо напевно вважаєте себе найкращим шкільним педагогом, але ....без учнів. Підіть до школи і попробуйте це робити реально, з учнями. Обірвіть пару люстр, пробийте пару столів, порвіть кілька баянів, а що далі (окрім матеріальних збитків)? Ви навіть і не уявляєте як швидко це набридне теперішнім учням (у них на екранах смартфонів цікавіше). Не пишіть дурниць. Учителів з описаними Вами обличчями в нормальних школах майже нема, бо діти зовсім інші. А от з приводу "шуму і гаму" мій викладач мат. аналізу коли хтось шумів (навіть в коридорі) казав, що навчальний заклад це "храм науки". Так от, в школі або існує наука і розвиток (пізнання) із своїми законами, дисципліною та порядком, або "танці на столах, гойдання на люстрах", елементи порно (як засобу "емоційного зафарбовування чи утримання уваги" ). Тільки в другому випадку то вже буде не школа, а театр або цирк
ВЧИТЕЛЬ
Радості ДУЖЕ БАГАТО, АЖ ЗАШКАЛЮЄ . уЧНІ ПРИЙШЛИ ПІСЛЯ ДИСТАНЦІЙКИ У ШКОЛУ, - РАДИ НІХТО НЕ МОЖЕ ДАТИ, ШО ПО ПОВЕДІНЦІ, ШО ПО НАВЧАННЮ!!! УРА! УРА! УРА! ВЧИТЕЛЬ - ПРАКТИК - НЕ МОЖЕ ТАК ГОВОРИТЬ - ЦЕ МОЖЕ ГОВОРИТИ ТІЛЬКИ ТЕОРЕТИК., А БО ГОВОРИТИ БО ТАК ТРЕБА СКАЗАЛИ...
батьки
Школа – це в ідеалі місце радощів та гри, які включають дітей у фантастичний процес пізнання Безперечно, АЯКЖЕ, награлись у дистанційну освіту , що далі нікуди, повсовували усіх дітей онлайн - Можливо ви саме про ігри ті, через які діти стрибають з поверхів?
Ірина
По-перше: така поведінка, це порушення правил безпеки. В нашій школі років 5 тому насмерть розбився завгосп. Впав з драбини. По-друге: дуже шкода, що вчителька не володіє іншими методами утримати увагу та вразити дітей, як стрибати по партах. Це як з демонстрацією порно студентам. Це теж був засіб привернути та втримати увагу і вразити. Емоційно зафарбована інформація краще запам’ятовується... По-третє, це "дурний" приклад учням і непрямий дозвіл чинити так само. Автор статті бере на себе відповідальність за всі нещасні випадки, що трапляться завдяки копіювання поведінки цієї вчительки?
Местный
"Учителі! Милі ви наші! Заскакуйте на столи! Танцюйте на них! " - это отсылка-оправдание учительнице с Ровного, которая в военной форме, стоя на парте и бившись в истерики рассказывала про майдан?
Ольга
Пане Олександре. Вчителі скоро як мавпи будуть скакати по столах, але не із-за радощів, а через учнів. Останні здичавілі заявилися в школу. Скрізь нецензурна лексика, біготня. Я розумію- засумували вдома. Але сьогодні склалося враження, що ми в зоопарку. І не потрібно казати, що я поганий і не креативний педагог. Я не приборкувач, моя місія- навчити. до чого ми довели освіту вседозволеністю і розпустою. Навчання, як і життя не п’єса, яку можна зіграти декілька раз...
Антон
Що ж така креативна і талановита вчителька, не змогла вивчити українську мову і спілкується з журналістами суржиком? Чому ж такі задоволені навчанням учні не працюють на уроці, а знімають на телефон, як вчителька по столах скаче? І чому на уроці має панувати гамір і вереск, а тиша не спонукає до роздумів та міркування?
Andrew Brown
Пропоную написати драму, провести її репетицію та здійснити постановку в ігровій формі. А підготувати олімпійського чемпіона або хоча б фізика-двохсотникаЗНО в ігровій формі не хочете спробувати? Боже, чого Ти інколи відбираєш розум людям, які мають голос?
Роман
За 30 років незалежності жодного столу придбано не було, немає по чому скакати, пане драматург! Меблі в стані повної стагнації як і Ваш хворий мозок. Освіта спеціально цього недоумка друкує, щоб нас повеселити?
Галина
Для Роман: ти давно в школі був? Дурню не пиши. В школах постійно оновлюються меблі. Для перших класів щороку купляють парти. Ті,про які ви згадуєте,давно списані.
Роман
Я в школі зараз, розумнице! Може, ты не знаєш, що крім початкових класів, є ще і 5 - 11. Якщо є бажання, проведу екскурсію, щоб подивилась.
Коментувати
Володимир
Актор, режисер, драматург... В школу на рік! На стажування.
Світлана
Перед тим, як писати таку дурню, сходіть в школу і спробуйте навчити розв’язувати квадратні рівняння дітей, які сидять десь на підлозі, а ви скакаєте по столу.
Тарас
Років 40 тому читав пародію Бредбері на американську школу. Де учнів заманюють іграми і скаканням на столі. Там учителька мотивувала на урок математики стриптизом. Але нічого не вийшло -перед тим як зняти ліфчик завжди лунав дзвінок. Дітки швидко докумекали що далі блузки не буде і розлюбили математику. Враховуючи середній вік наших педколективів, боюсь що і ця передова методична думка у нас не зреалізується.Мірошник! Знімай штани і в школу скакать по столах!
Валька - хімік
Пане Мірошниченко , друже! Признайся —- що ти куриш?? Це явище в Україні - в неадекваті щось писати , робити - часте. А вчителі самі артисти і знають , що робити.