І. Совсун: кадрова політика – повноваження університетів

Жодна формальна звітність, стоси паперів та бюрократія не замінять усвідомлення місії

І. Совсун: кадрова політика – повноваження університетів

Автор: Інна Совсун, народний депутат України, член фракції політичної партії «Голос».

Викладачка Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова на парах називає Україну «американською колонією», розповідає про громадянську війну, неонацизм, дозволяє собі переписуватися зі студентами на парах російською мовою…

Що з цим можна зробити? Відповідь на це питання не така проста та очевидна. Є велика спокуса написати «Треба звільнити!»

Я не думаю, що рішення настільки просте. Я переконана, що університет має мати автономію, яка має передбачати можливість самостійно приймати кадрові рішення. Чому це важливо? Бо це гарантує захист ідеї академічної свободи. Академічна свобода передбачає можливість висловлювання різних позицій, академічна свобода кадрова політика має залишатися в повноваженнях університетів це про академічну дискусію. І так, вона передбачає, що у людей будуть різні позиції, і вони можуть сперечатись. Що важливо при цьому – це гарантії того, що ці академічні дискусії будуть мати науковий характер.

При цьому доброю практикою також є визначення засадничих цінностей, які сповідує університет. Університет Каліфорнії в Берклі, у якому я працювала у 2018 - 2019 навчальному році, визначає такі цінності: розмаїття, досконалість, інноваційність, публічна місія, підзвітність та прозорість. І тоді усі внутрішні процедури забезпечення якості освіти і досліджень мають спрямовуватись на захист цих цінностей.

Стратегія Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова також містить опис ціннісних засад, зокрема таке: «Університет має готувати конкурентоспроможного вчителя […] здатного […] бути громадянином Європи і світу і, одночасно, відданим патріотом української держави, речником національних інтересів».

Я відправила звернення до Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова з вимогою пояснити, які механізми забезпечення якості освіти існують в університеті. Ці механізми мали б унеможливлювали очевидну проросійську пропаганду, але при цьому зберігати простір для інтелектуальної дискусії та висловлення різних позицій. Звісно, якщо ця дискусія не порушує конституційні засади України.

У ситуації, що склалася, немає простих рішень. Повторюсь: кадрова політика має залишатися в повноваженнях університетів. Це захищає університети як вільні простори для висловлення різних думок. Однак це накладає на керівництво університетів відповідальність. Ключове питання до ректора Віктора Андрущенка: яким чином організовані процеси в університеті? Чи свідомі ваші працівники місії, цінностей, які несе педагогічний університет Драгоманова? Адже ваші викладачі навчають майбутніх вчителів.

Якщо для вишу це порожні слова, можливо, саме час розпочати дискусію щодо того, чого ви навчаєте студентів? Жодна формальна звітність, стоси паперів та бюрократія цього не замінять. Університетам, які не здатні це зробити, доведеться пройти через радикальну зміну керівництва на більш спроможне.

Оригінал

Освіта.ua
26.01.2021

Популярні блоги
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вася
"Поганий" учитель-втрачене покоління. На мою думку при підписанні контрактів з такими "викладачами"(ще й у моєму "рідному" педвузі) необхідно влаштовувати хоча б співбесіду. Російські спецслужби не дрімають, а наші "лопухи" махають руками вже після. "Нестійкі" погляди молодого покоління дуже сприятливі до впливу ззовні. Якщо дана "викладач" цитує основні пропагандистські поняття країни-агресора на своїх парах, то виникає запитання: чому канали можна заборонити в Україні, а "викладачку" не можна звільнити з посади. Якщо ректор не в праві, МОНУ "в процесі відморозки", то де СБУ? В нашій державі і так вистачає бажаючих назад у ярмо до одвічного ворога. P.S.1. Для коментаторів з приводу "колонії" - геополітику ніхто не відмінив і абсолютної незалежності нема в принципі. 2. (Для тих хто вірить в "лабораторії зі створення біозброї") Не вірте, то американці вам замилюють очі, щоб ви не відчували, як їхні союзники-інопланетяни "виїдають" ваш мозок. Захистити може лише путін на території росії.
Местный
Для Вася: какой же упоротый совок...
123
Для Вася: тебя лечить надо в этих американских лабораториях, которых нет, опыты ставить
Євген
Для Местный: Вам також перепало? "Упоротий совок" буде тоді, як випливуть результати діяльності таких "викладачок". Надюсь, що таки в цих випадках працюють лише гроші спецслужб, бо не вірю в бездарність "местных" до вивчення мови. Невже вивчити державну мову складніше, ніж паскудити закон, влаштовувати "шоу" зі зверненнями? (Хай би вищезгадана пані спробувала викинути такий фокус в Німеччині або, скажімо, в пострадянських Литві чи Естонії). Для таких публічних "іденифікаторів" інших країн необхідно закласти в бюджет кошти на білети до кордону, а далі хай їх "приймають в обійми". P.S. Абсолютно позитивно сприймаю людей інших націнальностей, які приїхали жити до України, або вести тут свій бізнес, поважають наші закони і не принижують нашу державу. А якщо хтось хоче тут настроїти все "під себе", то вибачте, але для Вас лише історія "з чемоданом і вокзалом", і це діюча практика інших країн. (Особливо прикро, що ті, хто тут народився і виріс різко відчули "публічно" іншу ідентичність)
Коментувати
Верно
Правильно преподаватель сказал, Украина действительно является колонией США, все инструкции спускают с посольства, МВФ и тд. Уже по всем каналам телика людям глаза открывают и наглядно показывают. Только в колониях США строят био или хим лаборатории , а в Украине их 15 штук, Совсун в курсе?
Оксана
Для Верно: не дивіться телевізор - здоровші будете.
Коментувати
Володимир
У хворому корумпованому суспільстві не може бути здорової освіти.
за державу
Та цей університет таким не є: науки нуль. Це центр псевдонауки та імітації науки. Його вже давно потрібно розігнати. А невелика кількість адекватних викладачів знайдуть собі роботу.
Код
Щось я не второпав. То університет повинен звільнити цю викладачку, на думку Совсун, чи ні? Якщо вона щось там базікає за межами університету, то її справа, а якщо в процесі вивчення свого предмету веде пропаганду і порушує Закон про мову, то гнати у три шиї. Яка проблема?
Сибір
Для Код: Кзпп це не дозволяє, бо є Конституція
Торба
Для Сибір: Якщо має місце порушення контракту (а воно є), тоді можна легко звільнити.
989
Для Код: вона не може "щось там патякати за межами університету" публічно. Вона є викладачем вишу і має визначатись, або йти з універу і продовжувати публічно патякати (може це робити як громадський діяч) або патякати тихенька в спілкування з друзями. Я, чітко знаю, що, як державний службовець не маю права на більшість висловлювань, які дозволяю собі в мареді під іншим ім’ям і без фотокартки.
Коментувати
Правда тут
Народ, а є хто в УКраіні, хто сумнівається, що Украіна повністю залежить від Сша і Єс? Якийсь прибалтієць від імені Єс навіть втручається в структуру міністерства. А на запитання викладачки із Драгоманова чи ми колонія Сша чи ні , думаю скоро стане ясно- ТАК!! І це Совсун , правда.
Оксана
Для Правда тут: Як легко вкласти людям в голови російську парадигму про США.
Коментувати
Сігізмунд
Ніби вже й забули про це горе Совсун, але ж ні - скандал в педуніверситеті і вона вже вимагає, радить , погрожує... А чи відомо студентці- одноденці каліфорнні, що стаття10 Конституціі гарантує вільний розвиток в т.ч. і російській мові?? І спілкування професорки із студентами - це не зрада, не завдання фсб, а нормальне життя університету. Та нічого - скоро Голос чи Сорос піде в небуття.
Оксана
Для Сігізмунд: Таке "спілкування" шкодить, бо викладачка зневажає Україну і українців, так що не треба пересмикувати, бо не йдеться про "вільний розвиток російської мови", а йдеться про приниження української. І ще: в українських закладах навчання має проводитись українською мовою, тоді це буде абсолютно нормальне життя університету.
Коментувати