В. Громовий: як у 80-х роках здійняли новаторську хвилю?

Активна пропагандистська кампанія під час перебудови сприяла повороту у свідомості вчителів

В. Громовий: як у 80-х роках здійняли новаторську хвилю?

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Хто пам'ятає це видання?

Я вже маю такий поважний вік, що не тільки пам'ятаю ті прадавні часи, коли на роботу ходив без телефона, а й застав останню шкільну реформу в СРСР, яка розпочалась у 1984 році.

«Основні напрямки реформи загальноосвітньої і професійної школи» зокрема передбачали:

  • перехід до навчання дітей в школі з 6-річного віку та перехід з 10-річного на 11-річний термін навчання в середній школі;
  • зменшення наповнюваності класів: у 1-9 класах – до 30 учнів, в 10-11 класах – до 25 учнів;
  • широке використання нестандартних методів навчання, які активізують творчу діяльність учнів.

На фото видання, яке, попри масовий наклад, вкрай не просто було придбати у 1988 році. У мене в руках книжка, у якій вказано «додатковий наклад – 65 000». Вона пропагувала «практики, які працюють» учителів-новаторів Шаталова, Лисенкової, Ільїна, Гузика та інших.

До речі, всі вони тоді стали телевізійними зірками. Не просто дутими шоуменами чи штучно створеними героями відосіків, а зірками інтелектуальними, справжніми «володарями умів»...

Як не дивно, партія в часи «перебудови», яка розпочалася в СРСР в 1985 році, досить активно несла ідеї авангардної педагогіки в маси.

Рупором прогресивних сил в освіті стала «Учительська газета». 18 жовтня 1986 року в цій газеті була опублікована колективна стаття «Педагогіка співробітництва» групи педагогів-новаторів та публіцистів. Ключовою думкою статті була необхідність відходу від авторитарної педагогіки та форсованого руху в бік демократизації та гуманізації школи.

У 1986 -1988 роках в «Учительській газеті» були надруковані програмні статті та проєкти реформування школи на демократичних засадах. Їх авторами були педагоги-новатори й учені (Ш. Амонашвілі, В. Караковский, В. Шаталов, Е. Дніпров) та демократично налаштовані журналісти (С. Соловейчик, Т. Міледіна, І. Ханхасаєва та інші). Кожна така публікація була подією!

Активна пропагандистська кампанія сприяла повороту у свідомості багатьох моїх колег і пробуджувала надію (інша школа можлива!) у тодішніх випускників педінститутів. Йшла і активна «педагогізація громадськості», яка націлювала батьків на конструктивну співпрацю.

На жаль, нічого подібного з пропагандою нашої НУШ не трапилось. Чому так?

P.S. Аж ніяк не ідеалізую совок і радянську школу кінця 80-х. Про русифікаторську спрямованість тієї реформи та інші компартійні маразми пам'ятаю. У цьому пості кажу не про них, а про ту новаторську хвилю, яку тоді вдалось здійняти.

Оригінал

Освіта.ua
26.01.2021

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Єлисаведградка
Пан громовий сьогодні на правильній сінусоіді . Бо в Союзі були великі Вчителі. Справжні патріоти, а реформа була розумна , комплексна ,з матеріальним і кадровим підгрунтям. НУШ- це крок в нікуди , примітивізація школи.
Володимир
Для Єлисаведградка: Длч НУШ потрібні вчителі класу Амонашвілі
Коментувати
Володимир
Була ще Всесоюзна педагогічна конференція. Цікава. Транслювалася в прямому ефірі. Я трішки дивився. Пам’ятаю виступ директора однієї зі шкіл Москви Бароненка. Він ратував за авторитарну педагогіку, а вчителів назвав склочниками. Апелював йому Шалва Олександрович. Його в газетах називали поборником педагогіки співробітництва. Приємне було враження!