Є. Стадний: удосконалення ЗНО потребує ресурсів

Ресурсів для розробки, пілотування та запровадження вдосконаленого ЗНО в бюджеті 2021 року не передбачено

Є. Стадний: удосконалення ЗНО потребує ресурсів

Автор: Єгор Стадний, ексзаступник міністра освіти і науки.

Журналісти витягують мене з тіні, тому напишу тут.

1) Чи є ЗНО нездоланним для тих, хто закінчив школу 5-10-15 років тому?

Я маю сумнів. Якщо подивитись на дані ЗНО, то завжди є люди 30+, які складають ЗНО. Наприклад, якщо ви відкриєте дані ЗНО 2016 року, то побачите, що його складало 2630 осіб, які закінчували школу 15+ років тому, з них понад 85% успішно склали ЗНО. В інші роки таких людей ставало дедалі більше. Мій особистий приклад (хоча й не показовий): заради експерименту я складав ЗНО 13 років потому, як завершив навчання в школі. Чудово склав, підвищив оцінку за ДПА з мови.

2) Що таке тест на (загальну) навчальну компетентність (Т(З)НК)?

Відповідь дам цитатою з брошури УЦОЯО: «Загальна навчальна компетентність – це особистісна характеристика, якої особа набуває в результаті діяльності впродовж життя й навчання (формального й неформального) і яка визначає її спроможність набувати й удосконалювати індивідуальну систему знань, умінь, навичок і цінностей, застосовувати її для вирішення особистісно й суспільно значущих проблем відповідно до загальноприйнятої системи цінностей в умовах життя в суспільстві сталого розвитку.»

Технологію успішно запроваджують в комплексі (!) з предметними тестуваннями при вступі на магістратуру з права. Більше тут.

3) Чи може ТЗНК замінити ЗНО?

ТЗНК та ЗНО (за предметами) вимірюють різні якості. З цієї точки зору вони не можуть бути взаємозамінними. ТЗНК не дозволить виміряти знання з певної дисципліни, зате покаже, наскільки людина мислить логічно та критично, а також наскільки вміє опановувати та використовувати знання. Чи може ЗНО включати ТЗНК? Так, може, і за логікою розвитку НУШ буде його включати. Тому у підсумку ТЗНК не може замінити ЗНО. Найкращий ефект, коли особа під час тесту демонструє і предметні знання, і загальні навчальні компетентності.

4) Чи справді ТЗНК чи щось подібне існує в інших країна? Наприклад, в США?

Тут відповідь коротка. Ось зразки завдань американського SAT і там ви побачите якраз поєднання, про яке я говорю вище:

  • Math Sample Question;
  • Calculator: Permitted;
  • Calculator: Not Permitted;
  • Reading Sample Questions;
  • Writing and Language Sample Questions;
  • Essay Sample Questions.

5) Чи можна приймати усіх на навчання, а потім, якщо хтось не тягне, відраховувати?

Можна. Але для цього спочатку треба почати справді відраховувати. Пересічний показник для українських університетів - один з найнижчих в Європі. Це не дивно, і в цьому немає якоїсь вини викладачів чи університетів. Так 30 років працює система. Наприклад, якщо вам платять гроші за кількість використаного бензину, ви ж не почнете менше його використовувати? (Так, до речі, було на автобазах в совку).

Так і університети, якщо їм десятиліттями платили за кількість студентів, яких вони навчають, то рано чи пізно відрахування студентів, навіть якщо вони на це заслуговують, стає болісним та небажаним.

Рік тому система фінансування вперше була змінена, платити почали не лише за кількість студентів. Щоб був ефект, систему потрібно далі розвивати. Якщо це буде, то через 5-7 років можна сподіватись, що отримати диплом, якщо ти двійочник, буде неможливо. А до того часу сподіватись, що буде справедливий відсів, - марно.

Окреме питання. У нормальних умовах, якщо ви, як університет, зараховуєте на навчання тих, хто має недостатній рівень підготовки, щоб у вас вчитись, ви маєте понести додаткові витрати, щоб їх підтягнути. У ненормальних умовах, на жаль, дехто отримує з цього додаткові прибутки... Тому тим, хто лише формально називається університетом, а насправді є ганьбою цієї країни, вигідно мати недовчених студентів. Невигідно лише країні.

6) Чи можуть контрактники та бюджетники вступати на різних умовах?

Можуть! Якщо є гарантії, що отримати диплом вони можуть на однакових умовах, якщо є гарантії, що ніхто протягом навчання не отримає незаслуженої оцінки, якщо є гарантії, що диплом буде виданий лише, якщо студент опанує усю програму.

Взагалі система вступу до університетів може бути будь-якою, якщо під час навчання в самому університеті ніхто не може зімітувати та обманути. Тоді це питання виключно самого університету - готовий він виділяти додаткові ресурси на роботу з тими, хто не дотягує. До речі, додаткові ресурси в нормальних умовах потрібні і для роботи з тими, хто навпаки - має відчутно вищий, ніж інші, рівень знань. Усі ці «якщо» в Україні зараз не виконуються! Тому зараз в Україні контрактники та бюджетники вступати на різних умовах не можуть!

7) Чи потрібно трансформувати ЗНО як інструмент для вступу до університетів?

Безумовно, потрібно! ЗНО в нинішньому вигляді є передовсім інструментом для вимірювання того, наскільки добре чи погано знає людина шкільну програму, тобто це інструмент для державної підсумкової атестації. Держава (суспільство) пересвідчується, наскільки добре знають шкільну програму.

Це я дуже спрощено.

І це потрібно вимірювати для вступу до університету! Обов'язково! Але цього замало, окрім предметних знань та вмінь використовувати ці предметні знання (тобто не замість, а на додачу до цього) потрібно також розуміти готовність людини здобувати вищу освіту, вміння брати відповідальність, вміння (а головне, бажання) здобувати нові знання. Такі вдосконалення потребують великих ресурсів для розробки, пілотування та запровадження. Чи закладені такі ресурси в бюджеті 2021 року? Я таких ресурсів там не бачу...

Оригінал

Освіта.ua
29.12.2020

Популярні блоги
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Нудно дуже. Даремно журналісти це зробили.
Messi
Для Володимир: Стадні- це явище суспільного браку, реакція на заціпеніння справжньоі інтелігенціі . Тоді і з‘являються рукожопі стадні та новосади, шарікови і к‘
Коментувати
Василько
Коментар Стадного- коментар самовпевненого поца. Прямо прокурорські нотки -обжалованию не подлежит! Насправді все складніше- зно руйнує школу , обмежує доступ практиків до вузів, тести відстали від життя.
Свирид Петрович
Для Василько: Оця фраза "ЗНО руйнує школу" видає людину з головою: вона працює у вищій школі й дуже хоче, аби вернулися хабарі при вступі до ВНЗ
Маестро
Нахрена хабарі , дурню!! Плати і вчися!
Тверезий
Людина, стадо, повина бути всебічно розвинутою, а зно робить його одноруким. Натаскування на три предмети руйнує весь шкільний механізм.
Коментувати
Колосов
Про автобазу в "Совке" от умника - не за бензин платили, а за тонно-километры! А так, что делать соросятам? Только держаться за ЗНО и многие другие их выдумки до конца!
Для Колосов
Для Колосов: Не знаю, платили за бензин чи ні, але те, що водії автобаз зливали пальне просто в землю серед поля, щоб план виконувати, - це факт.
Супер
О люди жили!! Бензином пісяли!!!
Подумайте
Для Для Колосов: і зараз говорять люди,які жили в СССР, працювали в колгоспі-треба було бочку і не одну в городі закопати,а не зливати в рівчак!Як би знали до чого доведуть ті "УКРАЇНЦІ-ПАТРІОТИ У ВИШИТИХ СОРОЧКАХ",на такій багатій землі!Між іншим.Віддали все в приватні руки,а бідний народ має за все платити,що належить всім не тільки окремим людям-олігархам!
Коментувати