Олександр Мірошниченко: що є обов’язками дітей?

Не плутаймо елементарну етику спілкування з повагою до вчителя, яку вимагають як норму

Олександр Мірошниченко: що є обов’язками дітей?

Автор: Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург.

Модний тренд. Популярний аргумент. Начебто «залізобетонний». Якщо добре не розмірковувати. Як тільки заходить мова про права дітей. Миттєво. І в усіх варіантах. Виникають коменти в стилі: «…про права діти знають, а от про обов’язки вони нічого не знають!»

А дійсно! Ну без пафосу і з підключенням розуму. Скажіть. А що є обов’язками дітей?

Вже бачу, як дехто набрав повітря і готовий перейти в атаку на недоумка, який задає такі питання. Але пафос - це не відповідь. Отже. Якщо підключити мозок. Давайте підемо від зворотного. Перерахуємо що не є обов’язками дитини, але подається саме як обов’язки.

Обов’язком не є поважати когось за ознакою запису в трудовій книжці. Поважають особистість, а не посаду. І давайте не плутати елементарну етику спілкування з повагою до вчителя, яку вимагають як норму.

Обов’язком не є любити школу. Так! Любов завойовують, а не вимагають. Тому численні фальшиві плачі на лінійках про «школу нашу кохану» - це дуже часто брехня для дорослих, а не реальні дитячі емоції.

Обов’язком дитини не є догляд за технічним станом школи. Оці всі прибирання - це насправді привчання дітей змалечку аж ніяк не до праці, а до того, що їх працю можуть використовувати за правом сильнішого. Себто привчають до правила «у кого влада –той і має рацію».

Обов’язком дитини не є участь в усьому, що безпосередньо не стосується навчальної програми. Тому всі додаткові приколи щодо підготовки всіляких позашкільних заходів - це лише можлива пропозиція від учителів, яку цілком можна послати подалі.

Обов’язком не є гра в шкільну форму чи в інший дрес-код. Ну про це вже сказано супербагато. Це дорослі ігри – не більше.

Обов’язком не є виконання домашніх завдань, якщо їхнє виконання потребує більше ніж години на всі предмети. Навіть для дорослих встановлено восьмигодинний робочий час. Це потреба організму – відпочивати. Якщо вчитель не встигає на уроці – це проблеми вчителя. Учень не зобов’язаний витрачати свій особистий час та, пропрацювавши цілий день в школі, ще й удома «пахати». Зрештою, це просто небезпечно для здоров’я.

Обов’язком не є захоплення тим чи іншим предметом. У кожного свій талант. Одному легко дається математика, а іншому - література. І сенс школи в тому, щоб і дати можливість дитині зрозуміти, у якій царині у неї талант.

Це от такий короткий список основних речей, які чомусь деякі бачать саме як обов’язки дітей.

А що ж насправді для дитини є обов’язком?

Згідно з законодавством, це, звичайно, відвідування школи. Це, безумовно, поведінка без порушень закону. Саме ЗАКОНУ, а не якихось внутрішньошкільних статутів, які знаходяться далеко за рамками закону. Що ще? А в принципі ВСЕ.

Все інше стосується більш тонких матерій типу етики спілкування. Це не означає, що дитина повинна мати права, але не повинна мати жодних обов’язків. Ні! Мова про інше. Просто розмова про дитячі обов’язки - це спосіб вкласти дитину в зручну для дорослих матрицю під соусом обов’язковості.

Але на підставі чого робляться такі висновки? Чому дитину ставлять в умови, коли дорослі забаганки набувають статусу догми? Бо так зручно комусь? Але «зручно» не тотожно поняттю «правомірно». Ось і весь простий висновок…

Оригінал

Освіта.ua
08.12.2020

Популярні блоги
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Л. Гриневич: діти за кордоном мають подвійне навантаження Щоб уникнути подвійного навантаження, необхідно напрацювати механізм перезарахування результатів
О. Северенчук: для дітей важлива якість розкладу Не так важливе навантаження, як грамотний підхід до формування розкладу і робочого дня дитини
В. Співаковський: у батьків дуже змінилися пріоритети На перше місце вийшла безпека дитини, на друге – соціалізація, і лише на третє – знання
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Петро Дмитрович
"...Згідно з законодавством, це, звичайно, відвідування школи. Це, безумовно, поведінка без порушень закону. Саме ЗАКОНУ, а не якихось внутрішньошкільних статутів, які знаходяться далеко за рамками закону. Що ще? А в принципі ВСЕ..." Тільки чомусь в школах США кожен учень ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ відпрацювати волонтером 5-10 годин на тиждень, тому тав ВВП на душу населення понад 50 тис. дол., і Японії учні прибирають приміщення школи з 1 класу, старші учні допомагають їм, тому ВВП - 43 тис. дол., а у нас мабуть освітою керують суцільні "мірошниченки", тому учні мають тільки права, а ВВП на душу населення всього 3,5 тис. дол. "Мірошніченкізація" школи веде країну до прірви, але слів ПЕДАГОГІВ (не драматургів-режисерів-акторів) влада не чує.
Вася
Ви, пане актор і драматург, зрозумієте вчителя тоді, коли на Вашу постановку прийдуть не ті, хто любить театр і насолоджується грою акторів (а якщо й ні, то мають виховання, яке заставить досидіти до кінця п’єси), а "всі", кого зженуть для наповнення зали, ще й заборонять виходити. При чому в залі будуть і ті, хто з незрозумілих причин ненавидять театр, Вас особисто та взагалі всіх тих, хто не дає їм робити тільки те, що вони на даний момент хочуть. Під час п’єси звукорежисеру необхідно буде "витягнути" з обладнання все, щоб перекрити шум "зацікавленого" залу, а адміністрації декілька разів викликати поліцію для заспокоєння емоцій тих, хто занадто "проникся" змістом постановки. Отаких декілька постановок і Ви перестанете писати про "поганих" учителів і "золотих" учнів, яким можна вільно смітити у класах, вільно показувати свою "нелюбов" до школи та учителів. Замість оцих "ляпсусів", пане представник культури, Ви б краще написали, що неписаний обов’язок кожного - бути культурним.
олександр
Автор піднімає проблему.І коли це читаєш виникає одна сильна емоція.Починаєш підримувати скорочення шкіл,які дають середню освіту в сторону шкіл з 9-річним терміном.У всього є межа.Автор добився емоцій зустрічних.Але емоції проходять і люди стають прагматиками.Навіщо витрачати потенціал на таких.Єдине,що гріє це ті діти та батьки,що цінують цю колосальну.необхідну роботу.Порада автору:ви в школі організуйте,гурток театральний і тоді ви побачите,що без вчителя,його допомоги ніщо не відбувається.
Василь
Я не хочу порівнювати актора, режисера і драматурга з "истопником" Висоцького, але він сам себе прирівнює до "великого клану" тих самих "істопніків", відкриваючи очі на шкільні проблеми, не дописавши, хоча б для приколу, в переліку своїх професій - "учитель". От якби хтось із учителів став повчати акторів, режисерів і драматургів, сценічній мові, мізансценам, як правильно подати драматургічний матеріал, то як би на ці дилетантські потуги прореагували ці ж самі, вищеперелічені представники творчих професій?
олександр
Для Василь: Я,Вас повністю підтримую.Взагалі режисер та і драматург доволі авторитарні спеціальності.Мені цікаво,що він говорить акторам,які не виконують його настанов...
Коментувати
Торі
Я не розумію, нащо в рубриці "Освіта" тулити "статті" бозна-кого? "задає такі питання" - питання ставлять (на обговорення). А взагалі, "ставлять запитання, запитують". Драматург не володіє мовою? Між рядків я бачу людину, яка не любить нову інфо, і не хоче допомагати своїм дітям робити домашку =D А якщо його дитина не здатна зрозуміти все на уроці? Теж вчитель винен, чи, може, все-таки батьки, які не підготували дитину до освіти? Наші школи далекі від ідеалу, але нащо робити все ще гіршим? Діти схильні до крайнощів. Вони або поважають вчителя, або шалено зневажають. Не складно побачити, чому вчить цей "автор" своїх дітей. PS: цікаво, кімнати своїх дітей він сам прибирає? ;)
Умник
Вернуть систему СССР. Не хочет ребёнок учиться- пусть закончит 9 классов- и идёт в ПТУ. В 10 брать только " успевающих и желающих" учиться. Нарушает правила поведения- исключать со школы и не нести никакой ответственности. Хватит " играться"! Психологов,социальных педагогов- сократить. Пусть " играются" родители. Школа должна прежде всего УЧИТЬ!
Отец
Требовать исполнения обязанностей от детей? Ок! Давайте начнем со взрослых. Давайте администрация, учителя, школьные психологи, социальные педагоги,технички, повара, сторожа будут исполнять обязанности ( санпин, пожарная безопасность, финансирование, Постановление №50 и т.д.) Когда взрослые будут исполнять свои обязанности, тогда будут иметь право говорить об обязанностях детей. А пока,товарищи взрослые, отстаньте со своими требованиями от моего ребенка
Мать
Для Отец: Дитину на індивідуальне навчання і можеш йому зачитати його права))
Воспоминания.
Уник,згодна на всі 100. Розпустили дітей " яжематері"
Міра
Ні, шановний, обов’язки є у всіх у цьому суспільстві, не хочете виконувати - велкам в ліс. І да, не забудьте про свої батьківські, вони починаються ще до школи.
Коментувати
Перехожий
От все правильно, все красиво... тільки проблемка. Діти НЕ хочуть вчитись. В УСІХ школах. Відношення негативне до БІЛЬШОМТІ вчителів і предметів. Може все ж щось не в школі поламалось? А в ставленні суспільства? І можливо етику спілкування ми вивчали через носіння шкільної форми, примусове поважливе ставлення до дорослих тощо? А не через привчання до вседозволеності, бо іншого не прописано в законодавстві? І так. Мені зручно, коли не плюють на підлогу, коли є дрескод на уроці, коли мої діти вчать домашні завдання, коли поступаються місцем в транспорті, чи не штовхаються на вулиці.. Так, бо це "зручно" це не забаганка 3-5-15000 людей. Ця "зручність" напрацьована поколіннями, а ми те що є "разрушим, а затєм"...
Chevalier
Хотів прокоментувати, але вчасно схаменувся. Варто лише прочитати коментарі під оригіналом допису у фейсбуці. Там точаться такі "законодавчі" дебати, що страшно читати. :-) У мене лише одне запитання: коли конкретно у людини можуть з’явитися хоча б я якісь ЗАКОННІ обов’язки? І чи не стане це для людини несподіваним шоком, якщо до цього її всіляко переконували, що в неї немає тих обов’язків? Утім, у поданому переліку обов’язків бачу, в основному, такі, що насправді обов’язками не є: - Хто змушує любити школу? Просто відвідуй її. - Хто змушує захоплюватися предметом? Просто вчися. - Хто змушує брати участь у позакласних заходах? Просто займайся тим, що саме тобі цікаво. - Хто змушує поважати вчителя? Поважай його як особистість, як людину, таку ж як і ти. - Хто змушує витрачати увесь вільний час на домашню роботу. Виконуй в тому обсязі, у якому можеш (хочеш), але, будь ласка, повноцінно працюй на уроці. - Хто змушує носити форму? Тим більше зараз. - Щодо прибирання, то тут не все просто.
Мирослава
Для Chevalier: Усе написано дуже правильно.
Коментувати
Оксана
У цього автора якась виразна шкільна травма:все, що він виписує, вкладається у щось на кшталт "школа - лайно, вчителі - лайно, а я цяця".
Мед
Про домашні завдання.Однієї години мало на виконання.Вчитель може встигнути все пояснити на уроці,але ще є інші предмети.Чи це малося на увазі 1 год на 1 предмет?Учень може і не виконувати,але ДПА,ЗНО?На рахунок відпочинку,ще не враховано,що діти ходять на різні секції і репетиторство.Виходить за теперішніми правилами:або ти вчишся або живеш-школа,година на виконання домашнього навчання і відпочинок.А що далі?Потрібно міняти саму систему навчання в школі.А зі всім іншім з автором згідна.В нас росте хворобливе покоління.Хребет,зір.Книжки так понаписувані,що потрібно в інтернеті шукати.
Учитель
Для Мед:Батьки, схаменіться. Ви ж тим репетиторством " ведмежу послугу" надаєте своїм дітям. Якщо дитина працює на уроці, їй не потрібно репетиторство. ( ну якщо нормальна дитина). Діти ж не вміють зараз вчитися. Вони чекають, що їм репетитор до рота покладе та ще й пережує за нього.
Мед
Для Учитель: не все так є як ви говорите.Самі вчителі з математики говорять,що годин математики не вистачає,щоб здати ЗНО,те саме анг.м.
Роман
Для Мед: То вчителі "з математики" це повинні говорити не Вам, а тим "дуже розумним дядям з дуже великими званнями", які розробляли і затверджували програму. Наймаючи репетиторів, батьки тільки відкладають вирішення проблеми, бо "дяді зі званнями" не бачать перешкод для впровадження їхніх "геніальних ідей" у шкільну програму - ЗНО ж складають успішно, значить не перевантажені. А для захисту чергової "геніальної" дисертації непогано ж написати, що ідея "впроваджена в шкільну програму"...
Коментувати
бабуся
А може потрібно батькам навчити своїх дітей не смітити, прибирати за собою своє робоче місце, заходити до школи в чистому взутті, не бігати по коридорах, класних кімнатах і т.д.? Тоді, мабуть, і відпаде потреба "проТЕрати пил в шафаз, на підвіконнях"
Роман Ситюк
Щодо обов’язків дітей як здобувачів освіти ст. 53 Закону України "Про освіту". Зверну увагу на один момент (це з приводу завдань і навчання) здобував освіти повинен ДОСЯГТИ результатів передбачених освітньою програмо. Саме ДОСЯГТИ тобто своїми діями ЗДОБУТИ резкльтати. Не ОТРИМАТИ, а досягти, бо освіта вона така, якщо сам не досягнеш і не хочеш досягти то ніхто тобі його не дасть як би він цього не хотів. Тим хто мріє про це необхідно прочитата повість "Фах",("Професс... ия"),Айзека... Азимова, дуже гарно позбаляє ілюзій, щодо отримання освіти. Тому читайте закон та виконуйте його.
родитель
Для Роман Ситюк: Ну наконец то - хоть одно нормальное умозаключение вывели! "ДОСЯГТИ" - ключевое слово! Тот, кто хочет учиться - в современном мире научится сам! А учителей, как бесполезное сословие, гнать нужно в три шеи!
Роман Ситюк
Для родитель: Проблема в тому, що не навчиться. Вчитель потрібен для того, щоб організувати роботу учня та направити її в потрібному напрямку (щоб учень не винаходив велосипед). Якщо вчитель не потрібен, то чому "взвили" батьки коли діти пішли на дистанційне навчання? Тому що треба направити учня, але працювати та вчитися учень повинен САМ, під КЕРІВНИЦТВОМ вчителя.
родитель
Для Роман Ситюк: Не знаю я кто "взвыл"... Может маргиналы какие-нибудь... Среди моих знакомых есть несколько родителей, которые переводят своих детей на экстернат для нормальной подготовки к ЗНО - дети готовятся или сами, или с помощью репетиторов, учат по два иностранных языка, занимаются спортом и т.д. В школе делать нечего.
Коментувати
Права дитини
Про які права? До сьогодні існують у школах Ради профілактики Тобто збираються учні школи, вчителі,викликають жертву і починають її розпинати ( чим не НКВДісти?) Існує чергування учнів на коридорах. Тобто 1-2 учні стежать за поведінкою інших учнів (наглядачі), записують у зошит і доповідають заступнику або дикертору (навчаємо доносити, нашіптувати) Чому такий самий учень має мою дитину виховувати? Чим він краще? Ділимо з дитинства на білих та чорних. сьогодні вимагається прибирання учнями у класі (витерати пил на шафах, витерати підвіконники,..) Нічого, що є технічки, які отримують гроші. Вчимо дітей, що можна отримувати гроші, але твою роботу виконувати будуть інші ( слабші, молодші). Нічого, що перерва- власний час дитини. Права? Ні. Тільки про обов"язки потрібно нагадувати. Проте, давайте про дісно ОБОВ"ЯЗКИ, а не виконання неіснуючої роботи.
Випускник
Для Права дитини: Розумію, вас не мові вчили, а "витЕрати пил на шафах, витЕрати підвіконники". От в чому причина неуспішності наших учнів!
Права дитини
Для Випускник: Ви знайшли тільки ці помилки? Прикро, там є ще. Проте, все ж про права дітей - Ви згодні зі мною чи ні? Чи це прояв маніпуляції щоб не відповідати по суті?
Воспоминания.
А по обов`язки дитини ви їй говорили? Чи тільки про права?
Коментувати
IQTF
"Вопрос" і "за порядок!" - п. Мірошниченко під різними акаунтами. Ці два в одному дописувачі не розуміють простої речі: англійські приватні школи завдяки слудуванню строгим правилам, дають високоякісну освіту своїм випускникам, бо кожний учень стананно навчається, а не вісиджує п’яту точку. Ось як "пахають" учні у цих школах: " З 8.30 до 17.30 (з перервою на обід) діти займаються уроками, спортом і позакласними заняттями в гуртках. Потім - двогодинна перерва на вечерю та відпочинок. Увечері діти в обов’язковому порядку готують домашні завдання і укладаються спати в 21.00-22.00 (залежно від віку)".
распределяющая шляпа
Для IQTF: Вы явно Гарри Поттера пересмотрели. Отдохните.
IQTF
Для распределяющая шляпа: А ви крім Гарри Поттера, ще чимось цікавитеся? Можете перевірити інформацію, якщо вмієте користуватися інтернетом: http://study-england.com.ua/ua/programs/secondary-education/education/
Воспоминания.
Не тільки Гаррі Поттер. Подивіться розклад Царскоселського ліцею, де Пушкін навчався.Те ж саме. Навчатися требе, це обов`язок дитини.
Коментувати
IQTF
Може почнемо брати приклад з приватних шкіл Англії? Не дарма ж за такий порядок англійські батьки гроші платять? "У британських школах обов’язкова шкільна форма – у кожній школі свої колір і фасон: для хлопчиків костюм, для дівчаток – блузка, джемпер і спідниця і для всіх – краватка кольорів школи. У британських приватних школах панує дуже сувора дисципліна. Забороняється грубити вчителям і виходити за територію школи без спеціального дозволу. За такі провини, як куріння або вживання алкоголю, слідує дуже суворе покарання – аж до виключення зі школи".
вопрос
Для IQTF: Нет, мы будем брать пример с Финляндии. А если в Англии все так хорошо - чего же Вы все еще здесь? Кишка тонка английский выучить?
за порядок!
Для IQTF: Предлагаю сразу ввести военный коммунизм, чтоб были "тройки" НКВД, состоящие из директора, завуча и завхоза - вымыл пол плохо - расстрел!
Маргарита
Для вопрос: А якщо вам так подобається все у фінській системі освіти, то чому ви ще не у Фінляндії? Кишка тонка фінський вивчити? Чи ви думаєте, що англійці дурніші за вас чи фінів? Тільки чомусь діти порошенків і т.д. вчаться не у Фінляндії, а в Англії, і не розпатякують про свої ущемлені права і про сувору дисципліну.
Коментувати
Права та обов"язки
Про обов"язки писати- то є дуже файно. Проте, давайте будемо розділяти грішне від праведного. Учень має права таобов"язкитак само як і вчитель. Так, наша система неперевершенна. І навіть справа не в законах,а у їх виконавцях. Скільки можна писати, говорити що: 1. Форми немає 2. Діти не повинні мити, замітати підлогу, витерати пил, виносити сміття. Для цього є люди, які отримують зарплату. 3. Діти не повинні чергувати на коридорах. Який сенс цього чергування: цькувати(булити) тим хто при "посаді" тих хто сьогодні простийсмертний? Навчати стукачеству? Розвивати навички прилюдної порки? ... Проте, діти повинні поажати та не позіхати на права інших учасиків навчально-виховного процесу (не заважати слухати урок, виконувати завдання), не забиратичас на зауваження, не вживати образливих слів, не порушувати права не тільки учнів, а й учителя... Якщо говорити про права, то давайте про права всіх учасників навчально-виховного процесу.
школьник
Так забавно читать комментарии учителей: "чтобы ребенок думал, выражал свои мысли, ходил в библиотеку, был начитанным, искал интересную информацию. Поэтому учителя и дают творческие задания повышенной сложности на выражения своих мыслей, развития логики, своего интеЛЛекта. Пусть ходят в библиотеки, читают книги, получают дополнительные знания из книг, и тогда они ответят на те вопросы, которых нет в программе." А как речь заходит о простом и ясном явлении под названием "сертификация" - так эти самые учителя начинают "кипятком писать" от возмущения. Стыд. Просто стыд.
Тарас
Для школьник: глупенький, если проводить сертификацию в виде ЗНО и показать свои знания, я не против. Но сертификация это и постыдная процедура, когда приезжают 2 тётки в школе не работавшие и мало того что даже в туалет за учителем ходят так ещё расспрашивают учеников сплетни о учителе
Коментувати
Сергій
Читаю і думаю, чому таку освітню думку, далеко не спеціаліста, друкує освіта.ua. В цілому я не побачив думки, а лише образу на школу вчителів, які працюють на результат
Алла
Эта статья и некоторые комменты к ней натолкнули на мысль, что давно пора ставить вопрос, почему родители не воспитывают дома детей? Почему в школу дети опаздывают, не умеют себя вести, приходят без ручек и тетрадей, матерятся. Это зона ответственности родителей, но контроль только за учителями. Контроль должен быть и за родительскими обязанностями.