І. Совсун: Сергій Шкарлет дуже ностальгує за часами Табачника

Жодне інше з 9 міністерств-учасників програми реформи держуправління, кількість директоратів не зменшує

І. Совсун: Сергій Шкарлет дуже ностальгує за часами Табачника

Автор: Інна Совсуннародний депутат України, член фракції політичної партії “Голос”.

Скільки реформ може підірвати т. в. о. міністра освіти Шкарлет? Думали, лиш реформи освіти та науки? Реформа державної служби – на черзі.

Знаєте, який найпростіший спосіб позбутися «незручних» працівників міністерства? Ліквідувати їхні посади. Я думаю, цей досвід мають усі, хто проходив через державну службу. Я вам більше скажу – колись на початках роботи в Міносвіти я таким чином звільняла керівника управління міжнародних зв’язків, який … не розмовляв англійською мовою.

Так, тоді після Табачника МОН потребувало суттєвого очищення. Мені тоді дуже хотілось набрати нових, класних людей в команду, проте це було фактично не можливо. Бо вхідна зарплата для головного спеціаліста була щось 3-4 тисячі гривень.

Такі можливості з’явились у той час, як я вже пішла з Міносвіти, після 2016 року – з запуском реформи державної служби. Тоді почали створювати окремі директорати в рамках міністерств, в які йшли працювати висококласні фахівці ззовні – на достойні зарплати.

На кожну посаду проходив жорсткий відбір, конкурс сягав 40-60 людей на місце. У навчання експертів, що перемогли на конкурсах, вкладалося багато зусиль, а зарплату новим спеціалістам виплачують великою мірою за кошти ЄС. Частина з них – це люди, які раніше працювали в різних міністерствах і зараз змогли отримати якісний стрибок у кар’єрі (та зарплаті), проте трохи більше половини – люди ззовні.

Попри різний бекграунд їх всіх об’єднувало одне – щире прагнення невідворотності змін в суспільстві. А ще – чітке усвідомлення власної гідності та здатність аргументовано відстоювати власну думку.

Вочевидь, саме це не влаштувало т. в. о. міністра освіти Сергія Шкарлета, який вирішив раптово скоротити кількість директоратів та фахівців з питань реформ. Так, сьогодні в МОН існує 6 директоратів, у яких працює 93 фахівці з питань реформ.

Натомість Шкарлет пропонує скоротити кількість директоратів з шести до чотирьох, кількість державних експертів зменшиться з 93 до 50, тобто майже в половину. Для цього директорат вищої освіти об’єднають з директоратом професійної освіти. І це – на фоні розмов про те, що варто приділяти цільову увагу професійній освіті! Директорат шкільної освіти буде об'єднаний з директоратом дошкільної, позашкільної та інклюзивної освіти. Без коментарів.

До речі, посад головних спеціалістів якраз стане більше. От поясніть мені логіку: навіщо скорочувати посади, на яких люди отримують більше, і натомість – плодити посади, де люди будуть отримувати менше?

Європейський союз вже застеріг Україну від відкату реформ. Лист Представництва України при ЄС оприлюднила тепер вже колишня державна експертка директорату вищої освіти у МОН України Олена Панич. На думку Єврокомісії, скорочення директоратів загрожує зривом реформ професійно-технічної освіти, вищої освіти, призведе до зменшення спроможності міністерства розробляти та реалізовувати освітню політику та міжнародні проєкти, зокрема спільно з ЄС.

Це знизить якість ухвалення управлінських рішень, вдарить по прозорості процедур в освіті і науці, загрожує недоброчесністю та падінням якості освіти в Україні в цілому. А також скасуванням програми підтримки реформи державної служби.

У листі також нагадують, що зараз в Міносвіти є понад 40% вакантних посад експертів та керівників експертних груп, замість того, щоб проводити на них конкурси, посади просто скорочують.

Жодне інше з 9 міністерств, що також є учасниками програми реформи державного управління, кількість директоратів не зменшує.

Сам т. в. о. міністра сказав, що процитовані уривки із листа представництва Євросоюзу були вирвані з контексту. Ох, знову цей багатостраждальний контекст! Я, звісно, розумію, що Сергій Шкарлет дуже ностальгує за часами Табачника, коли не було жодних конкурсів, а можна було «порішати» теплі посади для своїх. Але це не привід порушувати зобов'язання України та зривати надання зарезервованої для України макрофінансової допомоги ЄС.

Оригінал

Освіта.ua
24.11.2020

Популярні блоги
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
85% посад у міністерстві не потрібні.
Черкаси
Совсун ностальгує за часами Квіта, коли вона йому віддавалася у кабінеті Табачника. Пише, казна що.
Парцеляна
Ні одна краіна в світі не дозволила б , щоб хтось ззовні втручався у іі внутрішні справи. Совсун свою правоту підтверджує посиланням на євросоюз. Правильно- продажна чмошниця вихваляється своєю підлістю.
Ліверпуль
Пані Савсун ! Вас при табачнику двірником не взяли б. Ви — пустопорожня людина, нікчемна і пуста . Сидіть і не чхайте!!
Мама
Совсун,нащо ті конкурси,нащо дітям голови морочити,коли результати визначаються заздалегідь для кожної області і мають свою ціну? Знаю все це дуже добре. Донька брала участь і в манах і в олімпіадах на рівні України. Переможцям-оту Гриневич живою показали, а гранти на навчання за кордоном для обдарованих дітей пішли батькососам парфьоновим для навчання їх дітей. Отака справедливість.
Іван
Який у Зеленського непересічний талант знаходити бездар! Хоча Гриневич,Новосад,Совсун і не викликали великого пієтиту,однак були в темі. Почали зрушувати мертву освітню систему. Шкарлет поняння не має,що таке НУШ,для нього це лише три букви. Ви здогадуєтесь...