І. Совсун: у конкурсах тепер виграють ті, кому потрібно

У країнах, де дійсно розвивається наука, головним мірилом якості є публікації в наукових журналах

І. Совсун: у конкурсах тепер виграють ті, кому потрібно

Автор: Інна Совсун, народний депутат України.

Увесь світ з надією дивиться на вчених, котрі розробляють вакцину від COVID-19. А тим часом українське Міносвіти пропонує виділяти гроші науковцям наче і за конкурсом, проте за геть незрозумілими критеріями.

Ні, сам факт проведення конкурсу на підтримку наукових проєктів – це добре. Проте ті критерії, які зараз затвердило Міносвіти, викликали обурення у справжніх науковців (дякую спільноті Ukrainian Scientists Worldwide, які завжди моніторять ситуацію).

У країнах, де дійсно розвивається наука, головним мірилом якості є публікації у наукових журналах з незалежною, анонімною оцінкою результатів. Такі критерії наче і є в документі МОН. Проте їх вага у загальній оцінці – дуже суттєво скоротилась порівняно з минулим роком (хоча і критерії минулого року теж були далеко не ідеальними). Натомість значно більше балів можна отримати за показниками, об’єктивність яких викликає чимало запитань.

Для порівняння візьмемо кілька показників, за якими оцінювали наукові роботи у 2019 та 2020 роках. У 2019 році був показник «Чи дослідження спрямоване на вирішення важливої наукової, соціально-економічної, екологічної проблеми світового рівня або питань безпеки та обороноздатності України». За цей критерій конкурсант міг отримати вже 6 балів та здійснити вдалий старт до цілі. У 2020 році є схожий критерій – «Проєкт діє в інтересах національної безпеки та оборони України, подвійного призначення та дослідження, що мають проривний характер» (сумно, що екологія зникла). І так з багатьох інших питань – потроху додали балів за те, і за те; а за справжні наукові публікації – трішки скоротили. А у результаті маємо тотальну несправедливість, катастрофічну суб’єктивність, можливість зробити такий собі «природній відбір» та відсіяти тих, кому «це не потрібно».

Або ось ще приклад: якщо розробку вашого проєкту опубліковано у певних видавництвах, то вам гарантовані ще додаткові бали. Нюанс в тому, що сам список цих видавництв не затверджений. Тобто можна скорегувати список так, щоб «потрібна людина» отримала «потрібні бали».

І, мабуть, найсумніший приклад: маєте державні премії, премії Кабміну чи Президента – отримуєте більше балів, ніж за десяток статей у провідних наукових журналах. При цьому премії виділяються за принципом лобіювання, а статті беруть до друку – за результатом оцінки наукових результатів. Що виявилось важливішим для Міносвіти? На жаль – «договорняки», а не наука.

Отже, що ми маємо. За такими критеріями можна легко прогнозувати, що виграють ті, кому потрібно – адже надто велика частка суб’єктивних показників. Особливо прикро, що раніше ж були запущені більш-менш адекватні та конструктивні критерії оцінювання, які повністю нівелюються.

І – до слова – це ж так будуть розподілятись наші з вами гроші, які ми платимо як податки.

Оригінал

Освіта.ua
19.11.2020

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олександр
Що б не думали і казали про Совсун, тут вона права, і перераховані проблеми останнього конкурсу - це лише невелика їх частина. Конкурси МОН перетворюють в кормушку для "своїх" і біг в мішках з перешкодами для решти. Тому псевдонаука в Україні не просто існує, а ще й фінансується МОН краще ніж залишки справжньої науки.
для Совсун
Ну Совсун знає, як перемагати в конкурсах. Цікаво як вона потрапила на посаду заступника міністра при Квітові. А скільки шкоди вони нанесли освіті, але ж інтелекту немає не тільки проаналізувати свої дії, а і просто помовчати. "Великі політики".
8Р
Для для Совсун: цікаво інше, у цієї пані вистачає нахабності постійно лізти з порадами до фахівців. Хто вона така? В якій галузі вона є відомим науковцем? Чи у неї генетично переданий синдром хомо-советікуса, всюди лізти з власними нікому непотрібними советами=порадами?
Ольга
Будьмо чесними: лізти всюди зі всоїми нікому не потрібними порадами - це синдром западенців - рогулів. Тільки вони здатні ламати, не будуючи нічого нового.
Коментувати
Людина
Але ж представник саме вашої партії зараз очолює директорату науки. То до кого цей закид?
Лазар Натанович
Скільки у пані Совсун "справжніх наукових публікацій" у Scopus? Нуль! Проте вона вже стала професором у КШЕ навіть без PhD. І торочить нам, що треба робити. Так тримати, шановна пані!
Місяць на небі
Совсун втікла із комітету освіти , все пореформувала, потім перебралалась в комітет з енергетики - тепер відновляться віялові відключення, зупиняються атомні станціі.... За що це чудо не візьметься- скрізь завал!!!!
Меседж
Господи! Знову ця совсун когось критикує, чимось не задоволена.... Де воно ,нещастя таке ‚взялося на нашу голову. На копійку не здійснила жодноі теми і пропонує як науку організовувати.
Виталий Пашков
Ви б подивилися хто і як виграв конкурс проведений Фондом національних досліджень. Там навіть не був передбачений порядок оскарження. МОН хоча це передбачи. Більш того Фонд взагалі відмовився давати відповіді на запити. А коли справа дійде до результатів досліджень, всі забудуть про тих "експертів" Фонду і про практичну результативність досліджень. Оцініть краще те, що вже відбулося, а поки не будувати припущення.
Торба
Для Виталий Пашков: Поки що і те й те гівно. Обладнання відсутнє, а вони гранти ділять на дослідження, які мають актуальність 30-ти 40-ка річної давнини. Та ще й мають совість члени і голови експертних рад "вигравати" гранти у власних секціях. Танці з зірками, а не конкурси.
Коментувати