О. Українець: ЗНО з літератури дійсно не потрібне

Шкільна програма передбачає читання текстів і біографій, а не вивчення літератури, і це дві дуже різні речі

О. Українець: ЗНО з літератури дійсно не потрібне

Автор: Остап Українець, перекладач, письменник.

Скажу, мабуть, безмежно непопулярну річ про ЗНО з української літератури.

Воно дійсно не потрібне. Якщо виходити з того, що ЗНО перевіряє практичні навички орієнтації на місцевості в певному предметі, ЗНО з літератури не потрібне по факту. Просто тому, що база для вступу до університету насправді не має нічого спільного ні з культурним кругозором, ні з багажем загальних знань.

Розуміти самоцінність літератури і культури загалом можна лише тоді, коли ти цю літературу і культуру вже знаєш, і знаєш глибоко. Шкільна програма з української літератури не дає ні глибоких знань, ні вартісних знань, ні, в окремих випадках, взагалі знань. Абітурієнти не вміють читати і розуміти поезію. Абітурієнти не розуміють, чим важлива естетика романтизму, бо абітурієнти здебільшого не володіють категорією естетики в принципі.

Розуміння літератури неможливе без розуміння філософії, історії і широких культурних контекстів. Школа в кращому разі дає сяке-таке розуміння історії, та й по всьому. А тому й літературна програма складається зі вчительського смаковізму вперемішку з біографізмом. І ця малопов'язана з реальною літературою каша нам потрібна для чого? Для підтасовки під питання з чотирма варіантами і одного прикладу з літератури, наведеного в есе? Даруйте, але це не вивчення літератури, а профанація вивчення.

Сучасне покоління школярів має знати свою літературу і культуру так, як знає історію? Згоден. Але тим питанням, які виносять на ЗНО, фактично місце або в курсі історії (з якою література пов'язана), або в курсі мови (з якою література теж пов'язана). Випускники шкіл не знають літературу, бо стандартна програма не ставить таких вимог і не створює відповідних можливостей. Це роблять хіба одиниці справді прошарених вчителів, котрі розуміють тему.

Україні до болю потрібна краща і потужніша популяризація власної культурної спадщини, передовсім - на внутрішньому ринку. І в школах теж. Але казати, що винесена в ЗНО шкільна програма літератури (вірніше, базова норма інформації, необхідна для тестів) якось цій популяризації допомагає - просто брехня. Шкільна програма передбачає читання текстів і біографій, а не вивчення літератури. А це дві дуже різні речі.

П.С. Якщо з самого допису це неочевидно - мова саме про ЗНО, а не про літературу як предмет. Література - мабуть, єдина дисципліна, в якій результат тестування майже повністю залежить від точкової підготовки за вимогами, а не від знання чи розуміння дисципліни.

Оригінал

Освіта.ua
02.11.2020

Популярні блоги
О. Калинич: відверті висновки про дистанційне навчання З поняття «дистанційне навчання» треба прибрати слово «навчання», замінивши на «імітація»
Ігор Лікарчук: освітній процес втрачає сенс Результати екзаменів не повинні бути підставою для оцінки роботи вчителя, це оцінка роботи учнів
Н. Глюз: ми продовжуємо старі схеми і подвійні стандарти На ЗНО живе страшний вірус, що через маску і антисептик не вб'ється, а випускний гулятимуть без масок
О. Мірошниченко: поради вчителям від кіноактора Навіть примітивна камера збільшує всі емоції і розкриває великі й маленькі секрети
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Правдоруб
Пионерчик остапка решил подчеркнуть своё превосходство над всеми, обосновать, что он - пацан, так сказать. На деле это существо было одним из рьяных идиотов, поддержавших введение рагулизмов в литературный украинский. Одно из тех существ, которые не зная химию, бросались изменять все названия на рагульские. Сакратар катэдры, как оно само именуется. Мнением его можно спокойно пренебречь!
Київлянин
ЗНО з української літератури дійсно не потрібне, якщо казати про той вигляд, який має воно зараз. Тут п’ята точка у коментарях у багатьох пригорає)) Чому непотрібно? Бо все сказано у цій статті, я впевнений, що у цих "патріотів" нуль знань з української літератури або посередні, що не змогли б здати той об’єм, який є саме зараз. Українська мова потрібна, бо у будь якій сфері знадобиться, а література лише у обмеженому колі ( наприклад: актор). Навіщо політику, звукорежисеру, медику повне вчення української літератури? Я розумію, якщо базове вчення, для саморозвитку, для виконання завдань у класі, а не для ж усіх. Люди наче читають "скасування укр.літ у школах" замість, скасування української літератури у іспитах для подачі документів у ВНЗ. Чому знання з української літератури повинні впливати на те, чи отримає місце у університеті омріяну спеціальність абітурієнт, якщо українська література не пов’язана зовсім із спеціальністю? Якщо не знаєш української літератури, то ти поганий програміст? Якщо не знаєш української літератури, то ти поганий менеджер? Якщо не знаєш української літератури, то ти ніхто?) Всерівно, вступники здають цей екзамен й забувають весь матеріал вже через місяць. Потрібно, щоб увага була на українській мові, а не літературі, якщо не хочете чути "азірівську мову" у сфері обслуговування, державних установ, в парламенті, чи будь де, хоча подібну вимову весело чути з боку політиків.
Київлянин
Питання до всіх, хто критикує ідею скасування української літератури, вона Вам хоча б знадобилась у професії? Ви зможете здати ЗНО умовно сьогодні? Чи всі цитати з творів ви знаєте? Чи всі вірші? Чи всіх авторів та жанри творів? Якщо ви не вчитель або не актор і.т.д, то упевнений, що ні :)
Коментувати
Дмитро
Відмінимо ЗНО з літератури, що далі? Можливо і державу відмінимо? _
Мед
Для Дмитро: ви питання з літератури бачили?,вони всім потрібні?Чому всім в обов’язково не здавати ЗНО з хімії,чому б всім не знати з чого складається лікарство,формулу на пів сторінки,всюди-навкруги хімія,всі лікуються!Вам як людині,яка все знає і розуміє вас не цікавить лікарство яке п’єте,яке вам колять?-так чи ні!?Чи може кожен буде займатися своєю СПРАВОЮ!В школі вивчили а дальше предмети по нахилу!А те що пишуть в коментарях,що в школі вивчили,здали екзамен і забули так і є!(виняток якщо ті предмети є основою для майбутньої професії).Ви добре знали як закінчили школу:хімію,фізику,математику?,скільки часу у вас у голові ці знання трималися після школи рік-два?Між іншим в коментарях часто писали,потрібно вчитися хоча б для того,щоб потім дітям пояснювати!,-школа-для чого?,для чого вчителів вчать на кожен предмет?Давайте кожен буде все сам робити і вертаємось до лаптів!
Коментувати
......
Прочитавши ваші тупі коментарі про ПАТРІОТИЗМ. Я зрозумів, дегенератів більше чим мені здавалося. Ви згадали про нього аж тепер. Коли хочуть забрати літературу. А до того ви де були. Знаєте писати щось таким як ви відсталим у розвитку які тільки і кричать патріотизм урааа, це марна справа. Як горохом об стіну. Якби ж я тільки зміг поянити словами а не буквами. Ви забєтесь по дальніх кутах і будите там сидіти. Нерозуміючи що ви пишете. Збереженя культури. Мені аж смішно стало, ви би ще пізніше сказали.
......
Скажу так. Прочитавши цю статю двічі. Я повністю згоден з ним про те що література непотрібна. Дивлячись на дегенератів які написали коментарі знизу я зрозумів, чому наша країна така бідна, несчасна, і тупа. Якщо я живу в Україні мені необовязково знати про свою культуру, це моє право. Також ці дегенерати нерозуміють простого. Якщо дитина вивчилаль на свою професію, вона володіє неаби якими навичками, і вона завалює завдання з літератури. Усе кінець. А потім, на поставлять питання чому українці виїжають за кордон. Через нашу тупу систему освіти, через низькі зарплати, в кодному вищому навчальному закладі присутня корупція. Деякі люди які прочитають цей коментар його незрозуміють, адже в них IQ нище середнього. Ті хто захочуть зрозуміти зрозуміють.
bohdan
Для .: 1. Професія не дорівнює вищій освіті. Професія - прикладні навички; вища освіта - інтелектуальний рівень 2. Знати чужу культуру - право, свою - норма. 3. Корупція присутня, бо багатьом простіше заплатити, ніж постаратися. 4. Щоб чогось досягти, як мінімум, потрібно грамотно формулювати свою думку.
Коментувати
Богдан
Прочитавши допис (двічі), доходжу висновку, що ЗНО з літератури таки потрібне. Адже що таке ЗНО - це перевірка не знань, а практичних навичок. Навичок критично і логічно мислити, розібрати ціле на частини, а потім зібрати знову, але вже на якісно новому рівні. Людині, яка цього не вміє, нічого робити в університеті. Якщо цього не навчили в школі - це проблема не ЗНО і навіть не шкільної програми, це поблема вчителів. І якщо вчитель не може відповісти на питання учня "Чому запорожці в "Чорній раді" такі гади?" - то йому місце не в школі, а на базарі. Не потрібно забувати, що зовнішнє оцінювання - це відбір найкращих, тих, хто реально здатен потягнути вищу освіту і буде ходити на іспити не з конвертами а з реальними знаннями, а потім не стоятиме за прилавком на базарі. Тому теза "Зменшмо вимоги до вступу, бо в школі погано вчать" - безлузда і навіть шкідлива. P.S. Згоден тести з літератури занадто багато уваги придіялють незначущим деталям, але при бажанні цю ваду легко усунути.
......
Для Богдан: Почавши читати ваш коментар ви написали. ЗНО це перевірка не знань а, практичних навичок. Ви часом нічого ненаплутали ? Практичні знання мені здавалося це оцінювання виконання твоєї роботи. Чи може я неправий? ЗНО оцінює знання а не практичні навички. Ви перед тим як писати подумайте.
bohdan
Шановний ., пишіть краще російською. Щодо зно, то не знання, а вміння їх застосовувати, а це, якраз і є навчики.
Олена
Для Богдан: Вибачте, але ВИШі зараз приймають і тих, хто ледве "переповз" поріг. Ви їх називаєте кращими? Більшість не знають навіть профільного предмету. А літературу повинні просто знати, та не для того, щоб здавати на ті спеціальності, де вона не є профільним предметом. Якщо ж, до речі, взяти майбутній тест з мови, то там є літературна складова, і без знання твору відповісти на певні питання неможливо, як і написати власне висловлення. А щоб дітям було цікаво, як на мене, то подавати українську літературу потрібно як частину світової. Як мати випускника, скажу так, більшість творів просто не цікава і складна для сприйняття. "І свого навчайтесь, і чужого не цурайтесь" - можливо тоді діти будуть цікавитися літературою взагалі. І ЗНО тут ні до чого
Коментувати
Наталія
Зно з української літератури потрібне! Ми не маємо права дозволити не вивчати наше культурне надбання! Там, де не буде ЗНО, буде легковажне та другорядне ставлення як дітей, так і вчителів та батьків до української літератури!
Віталій Шукач
Для Наталія: проблема скоріше в тому, що процедура підготовки до і складання ЗНО по суті відокремлена від шкільного процесу навчання. Сам спостерігав, як протягом останніх року-двох навчання в школі школярі практично ігнорують заняття і все непов’язане із ЗНО. Підготовка до ЗНО, окрім, хіба, тих дисциплін, де є задачі, - потогонна зубрилка, із корисними знаннями мало пов’язана
Коментувати
Лілія
Жах... Ось після такої статті розумієш, що деградація українського розпочалась. Читання українських творів та знайомство з долями поетів та письменників дає шанс, що діти будуть мати хоч якусь повагу до української мови та до України в цілому та хоч якийсь патріотизм у них відкладеться. Той хто не читає протягом навчання у школі, хай хоч перечитає перед ЗНО. Враховуючи цей вищезазначений пост, тоді жодного предмета не потрібно в школі, бо ще ж не вчили філософії... Професійності в його викладі 0.
Val
Для Лілія: О какой "поваге" вы говорите? Украинская литература - это на 90% сборище сказаний о потомственных рабах селянах, вечно плачущихся о их тяжелой судьбе. Которые напиханы в школьную программу за неимением лучшего. Что важного и хорошего можно из нее вынести? Пусть лучше мировую литературу учат или русскую. Тот же Шолохов и Булгаков на порядок выше всех украинских "авторов" вместе взятых.
Для Val
Для Val:что Вы,что Вы,нынешним " пацреотам" этого не докажешь. Они таких как Вы сразу запишут в сепаратисты и в пособники " русского мира". Во дурдом в нашей " незалежной". Все ждут,когда этот дурдом закончится с их мнимым вышиванко- гопаковым " патриотизмом. После такой их форсированной зомбоатаки,иногда самому кажется,что только что слез со смереки.
xyz
Для Val: Сам собі написав і сам себе прокоментував. Вже якусь копійчину заробив.
Коментувати
Богдана
Щоб це питання розуміти,треба йти до школи,читати цей предмет.А так-пусті слова,які абсолютно не мають рації
І. Фундуклей
Автор на професійному рівні розказав про розумні речі. І слід не тупити про втрату патріотизму і т.і. Програма з укрліт є суб‘єктивними речами окремих авторів. А результат морального стану і духовності ніяке Зно не виміряє. Маємо просте окозамилювання та імітацію творчих знань...