Є. Козолуп: на дистанційці треба забути про розклад

Не важливо, яке техзабезпечення у школи, якщо немає системи конвертування техніки в якісні знання

Є. Козолуп: на дистанційці треба забути про розклад

Автор: Євген Козолуп, учитель інформатики.

Скільки б ви не удобрювали піщану пустелю, картопля там рости не буде!

Не важливо, наскільки потужне технічне забезпечення матиме навчальний заклад, якщо немає чіткої системи, за якою ця техніка зможе конвертуватися в якісні знання.

Останні кілька тижнів я тільки й читаю про страждання всіх від нестачі техніки та Інтернету для нормальної роботи в період дистанційного навчання, а згодом і похвали т.в.о міністра на свою адресу, буцімто «Ми виділили якісь там мільйони (чи не мільйони) на вебкамери, ми такі молодці!» Хтозна, що робити з тими вебкамерами (яких так і немає в повному обсязі, до речі), якщо вже точно зрозуміло, що всі уроки неможливо перенести в онлайн. Але нехай буде.

На моє здивування, так мало людей зрозуміло, що проводити уроки за тим самим розкладом та навчальними планами (тільки онлайн) — ніяк не пов'язано із правильною організацією дистанційного навчання.

Це обумовлено десятками факторів:

  • норми використання комп'ютерів учнями школи (орієнтовний час перебування та роботи за робочим місцем);
  • звичний розклад занять, що не передбачає деякі технічні аспекти онлайн-навчання;
  • неможливість використання більшості очних форм передачі та засвоєння знань;
  • відсутність повноцінної комунікації між учасниками освітнього процесу і т ін.

Думаю, що всі ці проблеми всі вже встигли обговорити, тому продовжувати не будемо.

Що важливо, то це напрацювати систему, за якою можливо навіть при мінімальному технічному забезпеченні, середній швидкості Інтернету та при рухомому розкладі організувати якісний освітній процес.

1. Почнемо в першу чергу з того, що проводити кожен свій урок онлайн НЕ ПОТРІБНО! Онлайн-конференція в Google Meet чи Zoom є чудовою можливістю учням поспілкуватися з вчителем, отримати консультацію та відповіді на свої запитання. А от проводити лекції у форматі онлайн не потрібно. Який сенс в тому, що учні просто тихо сидять і слухають розповідь вчителя?! Адже в більшості випадків питання виникають вже під час самостійного опрацювання теми та виконання завдань.

Тому замість онлайн включення запишіть свій урок на камеру телефону, зробіть знімок екрану комп'ютера через Bandicam або створіть відео з презентації Microsoft Power Point.

2. Відійдіть від класно-урочної системи навчання. Забудьте ви про той розклад. Хоч на хвилинку!

В онлайні у нас немає уроків та класів. Дистанційне навчання має відбуватися за системою блоків, коли ви розбиваєте свій навчальний план на блоки (наприклад, тижні). Кожен тиждень ви можете наповнити відеоуроками, інтерактивними вправами до них (наприклад із сайту Learningapps) та завданням на оцінку (наприклад, тестом чи практичними вправами).

За часом відео не повинні бути довшими за 7-10 хвилин, а між кожним відео має бути інтерактивна вправа. Таким чином учень сам визначить, коли йому зручно переглянути відео та виконати вправи, при цьому йому не буде нудно постійно сидіти та слухати вас. Відео можна відмотати або зупинити та переглянути ще раз.

Розрахуйте, скільки таких відео та вправ ви можете створити для учнів з урахуванням кількості урок на тиждень та часу, який би учні використали для виконання домашнього завдання. І що є найважливішим в цьому, матеріали бажано публікувати раз на тиждень. Тоді учні будуть чітко орієнтуватися в обсязі роботи, а не шокуватися тим, що ви кожного дня все підкидаєте і підкидаєте завдання. Ну і визначайте чіткі граничні терміни здачі.

3. Час від часу організовуйте індивідуальні або групові онлайн консультації за допомогою Google Meet. На таких зустрічах можна обговорити успіхи учнів у виконанні завдань та відповісти на їхні питання. Повірте, такі 10-20 ти хвилинні зустрічі набагато ефективніші ніж 45-хвилинні онлайн-уроки.

4. Проводьте підсумковий контроль у різних формах та поєднуйте їх.

До того ж ви можете розділити підсумковий контроль на синхронну та асинхронну частину. Наприклад, тестові завдання та усний онлайн-захист, обговорення завдань.

Або розробіть індивідуальні практичні завдання, на виконання яких у дітей буде обмежений час. У такому випадку знайти відповіді в Інтернеті — як шукати голку в стозі сіну. А особливо я люблю математичні вправи, у яких вхідними даними є параметр, який замінюється на дату народження або порядковий номер дитини.

Найголовніше в оцінюванні - не позбавити дитину можливості списати, а перевірити рівень її знань та вмінь. Хороший учитель може це зробити, просто поспілкувавшись з учнем сам-на-сам.

Я хочу сказати, не потрібно хапатися за гучні заяви та заголовки. Будь-що можливо, якщо до цього підійти системно та з розумінням. На жаль, життя не буде таким, яким було раніше, і треба вже готуватися до великої реформи освіти, яка рано чи пізно настане.

Ну і хочу сказати, що мої поради — це не ноу-хау, а результат багаторічної роботи найкрутіших українських та всесвітніх проєктів з онлайн-освіти (ну і мій досвід роботи в школі). У тому числі, так організована робота на Prometheus, на якому, до речі, є курс з організації онлайн-навчання, і якщо ви хочете вибудувати власну, але правильну структуру дистанційної освіти у своєму закладі, дуже рекомендую його пройти.

P.S. Усім скептикам та тим, хто досі вірить у радянську систему освіти, рекомендую проходити повз цього допису та не писати в коментарях, як все погано. На провокативні заклики не відповідаю.

Оригінал

Освіта.ua
02.11.2020

Популярні блоги
Є. Кравченко: невже наявність іспиту гарантує знання? Треба створювати не іспити, а систему нормального патріотичного виховання у школах
Я. Абрамейцева: у чому ціль обов’язкової математики? Випускники 2023 найважливіші роки майже не мають можливості опановувати предмети взагалі
Ігор Лікарчук: хайп навколо оцінювання учнів Оцінка давно втратила дидактичну значущість і перетворилася на холодну формальність заради звіту
Є. Козолуп: чому вчитель має доводити свою необхідність? «Менеджери» довели освіту до такого стану, що вчитель має робити свою роботу на 150% за будь-яких умов
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тетяна Кух
В онлайні у нас немає уроків та класів. Дистанційне навчання має відбуватися за системою блоків, коли ви розбиваєте свій навчальний план на блоки (наприклад, тижні). Кожен тиждень ви можете наповнити відеоуроками, інтерактивними вправами до них (наприклад із сайту Learningapps) та завданням на оцінку (наприклад, тестом чи практичними вправами). Працюю саме за такою формою навчання. Вправи-онлайн на сервісі Learningapps створюю з основних тем і учні з великим задоволенням їх виконують. У вправи вмонтовую картинки, навчальні фільми. Прекрасний зворотний зв’язок.
Рая
Згодна з кожним словом автора. Тільки зрозуміти Вас може вчитель інформатики, бо багато хто, навіть не уявляє, як це дитині за розкладом слухати всіх вчителів по Zoom або Meet. А ще, Ви дуже молодий і розумієте бояться люди змін. Євген, Ви молодець.
Ммм
Ось читаю і не розумію за який розклад іде мова. За той, який діти у щоденник записують чи методичний? Каша якась. Якщо за порядок ,за якими вчителі мають з’являтися у дітей на екрані, тобто як у щоденнику записані предмети, то він повинен бути. Якщо мається на увазі розклад у середині предмета, тобто саме дійство викладання, то так, там онлайн як на очному не йдьоть ніяк.
Ммм
Цікаво, на вебкамери пішли гроші, якщо і ноутбук купляти треба, а вебка у нього вже вставлена, то куди ті гроші пішли?
Sergik
Закаркали тут старі кугути Соросята і т.п. А хлопець, по суті, правий. ККД на 90% менший. В дітей збивається біоритм (і не лише у них). Корисну і важливу фігню можна записати і на відео - учень потім продивиться, якщо захоче. Освітнього середовища, по суті, не існує. так що...
Ммм
Для Sergik: як це "якщо захоче?" До фігні треба ще завдання і тоді подивиться обов’язекво. А то ніфіга собі, вчитель просто від скуки відео робить повинен?
Коментувати
Тетяна
Напишіть в рекомендаціях: як вчитель Марія Іванівна без розкладу буде знати, що завтра, коли вона планує вийти в zoom, Віра Іванівна теж запланувала майстер-клас з цими ж дітьми. І в цих дітей 15-16 предметів. Хотілось би задати очно декілька питань Євгену. МОЯ ШКОЛА ВЕСЬ ЧАС - КВІТЕНЬ, ТРАВЕНЬ ПРАЦЮВАЛА ЗА РОЗКЛАДОМ. ІНШОГО ВАРІАНТУ ПРОСТО НЕ ІСНУЄ. Де почитати реальні рекомендації?
123456
У чомусь правий. Читати 1:1 заняття через ПК у декілька разів складніше, чим очно. Сильно виснажує, а віддачі мало: не відчуваю аудиторію, не бачу емоцій, немає риторики. Є і переваги, їх багато, але заочне викладання для мене набагато важче і немш ефективне.
Ммм
Для 123456: то важче тому, хто відстав від життя.
Коментувати
Лона
Математика? Параметр? Серьезно? Photomath уже изобрели и он есть в телефоне каждого ребёнка.
Володимир
теоретик.
вчитель
Розклад і план основа всього. Спілкування в режимі реального часу тільки по плану(розкладу), але не обов’язково всі 45 хвилин. А в режимі нереального часу, в відкладених сервісах, де встановлюють тільки термін здачі, діти самі визначать коли їм що робити. Все це зрозуміло і так, але в нас, думку на пару речеь так розписують в статтях, з преамбулами і всіма іншими наворотами що...
Ммм
Для вчитель: ви так нічого і не зрозуміли з написаного. Як ви дітям викладаєте?
Коментувати
Гість
Та цей Козолуп звичайний грантоїд. Для школи щось зробити не допросишся. Піарить себе для майбутніх спонсорів.
Ммм
Для Гість: завість погана риса!
Коментувати
Учитель трезвый
Кто за такой шикардос будет платить? Учитель, ему что делать нечего? Тратить своё время на эти выкрутасы при нищенской зарплате уборщика. Максимум сбросить задание на Вайбер, как платят, так и работаем, нехрен жертвовать собой и своей семьей. Хотят знания, платят бабки на репетиторство, а бесплатно, ну пусть пойдут полечатся в нашей стране бесплатно, халява и шара закончились,
Ммм
Для Учитель трезвый: не дивно, що такий брєд писаний узькою мовою. 2. Не хочеш бути сучаснивїм вчителем, то досвіданія!
Анонім
Учитель трезвый: правду кажете. Як платять так і працюйте. Вихователів теж заставляють робити всяку дурню для показухи у фейсбуці...дожили, мляя
Коментувати