О.Мірошниченко: невивчені уроки карантину

Що змінилось у першій чверті нового навчального року в порівнянні з навчанням у режимі карантину

О.Мірошниченко: невивчені уроки карантину

Автор: Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург.

Зразу зазначу. Те, що було під час карантину, не є дистанційним навчанням. Це певні елементи дистанційного навчання – не більше. Тому варто означити його не як «дистанційне навчання», а як «навчання на дистанції».

І ось тут можемо порівняти. Бо закінчилась перша чверть, у режимі нормального навчання. Наголошу! Це власний досвід, і досвід друзів та знайомих. Не можна казати, що це стовідсоткова картина, яка описує всю освітню систему України. Але тенденції чітко прослідковуються.

Отже! Що ж змінилось у першій чверті нового навчального року в порівнянні з навчанням у режимі карантину?

1. Погіршення оцінок. Не знаю, як у кого, але і власний досвід, і досвід знайомих свідчить саме про це. Причин багато. І не варто перекладати все це на придуману причину того, що буцімто в онлайн режимі все робили батьки, а тепер роблять діти. Нічого подібного. Як допомагали батьки з домашнім завданням – так і допомагають. Для батьків фактично нічого не змінилось. Отже, причина дещо в іншому.

2. Втрата контролю батьками за навчальним процесом. Це саме те, що стало основною причиною падіння рівня оцінок. Позитивним моментом навчання в онлайн режимі була чітка фіксація всіх завдань, контрольних, самостійних робіт. Тому неправомірність тієї чи іншої оцінки можна було миттєво оскаржити. Що і призвело до жорсткого контролю над системою оцінювання. Повернення до старих форм закономірно знову завело оцінювання «у тінь». Знову нічого нереально довести в разі незгоди з оцінкою. Знову всі контрольні роботи стали прихованими від батьків, а система оцінок знову почала співвідноситись здебільшого з довільною шкалою вчителя, помноженою на особисте ставлення до конкретного учня.

3. Повернення до поборів. Ну тут зрозуміло. Деякі, правда, і в режимі карантину примудрялись збирати «на штори». Але повернення до очного режиму навчання знову відкрило безмежні можливості батьківських гаманців.

4. Зникнення шкали оцінювання вчителів. Онлайн навчання чітко показало, хто з вчителів дійсно вчитель, а хто отримує зарплату. Бо уроки онлайн можна було записати та публічно обговорити. Зрозуміло, що це подобалось далеко не всім учителям. Тепер знову батьки втратили можливість оцінити рівень професійності вчителів. І показово, що падіння загальної успішності учнів відбулось здебільшого саме у тих вчителів, які люто ненавиділи й ненавидять публічні, відкриті уроки.

5. Повернення булінгу учнів. Онлайн навчання не дозволяло ставити оцінки в залежність від персонального ставлення вчителя до учня. Саме тому дуже у багатьох не дуже улюблених учнів оцінки значно покращились, а у багатьох «любимчиків», навпаки, поповзли вниз. Зараз все повернулось на свої місця.

До чого веду? Аж ніяк не до того, що всім потрібно переходити на дистанційне навчання. Ні! Просто ситуація полягає в тому, що і діти, і батьки спробували, як це - існувати в системі навчання, де ти можеш швидко й ефективно контролювати навчальний процес. І цей досвід вже є. Його неможливо забути. Зрозуміло, що для певної частини вчителів такі правила контрольованої гри були некомфортними, і вони прагнуть до повернення старих правил гри.

Але з іншого боку! Певна частина вчителів спробувала та зрозуміла, що учні та батьки можуть бути партнерами. І уроки можуть бути нестандартними. І нічого жахливого в контролі немає. Себто частина вчителів подолала оцей психологічний бар’єр. Залишилось лише не втрати оце бажання вчити по-новому.

Але реальність свідчить про те, що прагнення повернутись до старих правил гри ще домінує. Про що, власне, і свідчать оцінки за першу чверть.

Оригінал

Освіта.ua
21.10.2020

Популярні блоги
Л. Булигіна: маємо навчити дітей вчитись самостійно Ми маємо змалку навчити дітей вчитись самостійно, без нас, ставити собі задачі і досягати їх
Є. Кравченко: невже наявність іспиту гарантує знання? Треба створювати не іспити, а систему нормального патріотичного виховання у школах
Я. Абрамейцева: у чому ціль обов’язкової математики? Випускники 2023 найважливіші роки майже не мають можливості опановувати предмети взагалі
Ігор Лікарчук: хайп навколо оцінювання учнів Оцінка давно втратила дидактичну значущість і перетворилася на холодну формальність заради звіту
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
inside
Если автор статьи хочет разобраться в современной школе, то извольте - вкратце и на чистоту. 1. Задача современных учителей вовсе не научить, а добиться к себе уважения любым путем (иначе в следующий раз "в класс не зайдешь"). 2. Учить должны репетиторы за деньги родителей, поэтому, чем хуже преподаешь на уроке, тем больше заработаешь потом. 3. Отличников в классе должно быть примерно 5%, столько же двоечников. Так что, если Ваш ребенок не отличник, отличником ему уже не стать - кто идет на медаль, администрация уже решила еще в 1 классе. 3. "Тетради для контрольных робот" - очень удобная штука - они всегда у учителя и эти самые контрольные можно даже не проверять, ведь каждый учитель "знает кто как учиться!". И т.д. и т.п.
Маргарита
Для inside: Шановний авторе, з якої палати ви вискочили? Принижували учителя і не раз, але такого хамства, як від вас, важко знайти. Які відсотки, які репетитори? Якщо дитина ходить до школи, працює на уроках, а не протирає штани, якщо батьки контролюють навчання свого чада, то ніякі репетитори не потрібні.
Коментувати
Бідна Україна
Пункт-3 правда!може не у всіх школах.Збирали на ремонт і на День народження вчителю скидали на карточку. але хочу сказати багато в чому винні самі батьки сраколизи а решта,щоб не були білими воронами і задзьобають!І вчителі є,яким не дадуть вони будуть шукати:кубра в сра.і!Але вчитель мажє зарплату малу не малу,але має,а хтось може і такої не має!,чому через отих 3-4 мам мають всі здавати?Минулого року в школі заборонили на день вчителя подарунки в школі,то давали на коридорі,багато були проти.Але це на подарунок,це на фонд класу,це на фонд школи,це на книжки-шкільна освіта безоплатна.
Маргарита
Для Бідна Україна: Скільки вас просити, що не треба нам ваших "подарунків". Вони вже кісткою у горлі вчителів стоять. Перед Днем працівника освіти у п*ятницю йти до школи бажання немає.
Бідна Україна
Для Маргарита: а ви не мені говоріть!Зверніться до тих пару мамочок-сраколиз,які навіть вчителю можуть список дати хто здав а хто ні!А ще було,окремо занесли-від себе особисто.
Коментувати
родительский комитет
Кстати про контрольные. Уважаемые родители, когда на дистанциоке пойдут контрольные, обратите внимание на задания - на многие из них НЕТ ОТВЕТОВ В УЧЕБНИКЕ! (особенно история, химия и т.д.) - абсолютно "левые" задания, не по школьной программе! Собирайте все это и идите к завучу! Этих учителей пока мордой не тыкнешь - будут произвол устраивать!
Вы не правы
Для родительский комитет: " Мордой"? О, Вы ещё не знаете,как в области проводят обычно олимпиады) Там нет половины того,что учат по школьной программе. Так чем учителя хуже работников тех структур,которые составляют задания для таких олимпиад?( я о том,что ВСЯ система гнилая!)
Для Вы не правы:
Ви просто не розумієте різниці між олімпіадами і контрольними роботами. Олімпіади якраз призначенні для того, щоб учень, використовуючи шкільні знання та вміння творчо мислити і опрацьовувати додаткові джерела інформації, міг вирішувати складніші, переважно нестандартні, завдання, а не відтворювати матеріал шкільного підручника.
Коментувати
Вчитель
Походи спочатку на уроки, а потім будеш писать! В школі вчиться на двійки, а вдома спише з ГДЗ - і став йому позитивну оцінку! Експерт знайшовся! Контроль бач батьки втратили, то хай ті батьки прийдуть до школи та подивляться на свою "доброчесну" дитину! Зошит для контрольних робіт батьки можуть прийти і подивитися, тільки ж це їх не влаштовує. Бо написана дома контрольна і в школі матиме різний результат! Мені здається це всім і так зрозуміло, от тільки до нашого актора ніяк не дійде! Спробуйте себе на педагогічній ниві, пане акторе, Вам сподобається!
Воспоминания.
Для Вчитель:Ті батьки нехай свїм ділом займаються, а не пхають свого носа туди ,де нічого не розумють. Якби менше батьківслухали б, краще всім було б
Коментувати
Оксана Николаевна
Полтора месяца проработали наши "дорогие" учителя - и опять отпуск! А еще на маленькую зарплату жалуются.
Елена
Для Оксана Николаевна: Милости просим на работу в школу! Сейчас можно всем.И Вы будете отдыхать как все учителя! Говорить все мастаки, только работать в школе мало кто хочет.
Коментувати
Наталія Васькевич
Дещо однобокий погляд, як на мене. Учні всю першу чверть з надією очікували нового карантину. Дехто так і не зˋявився на уроках. Оцінювання онлайн класне, якщо воно на засадах академічної доброчесності, і на омріяну онлайн-оцінку не працює цілий штат родичів та репетиторів
гість
цікаво з якого пальця висмоктані ці нічим не підтверджені "вузьколобі" міркування. Хочеться зробити краще, - прийди і покажи як треба. Системі освіти настала системна труба, в тому числі і дякуючи ось таким пісатєлям. Ще цікаво під чию дудку написані подібні міркування, чи, можливо, судить інших по собі
родители
Маэстро Мирошниченко, здесь комментарии родителей, которые с Вами солидарны, удаляются. Админ - много на себя берешь. Аукнется.
оленка
Для О.Мірошниченко Стільки дурні написано.Про школи більше не пиши.Восток дело тонкое.
Інна
"Залишилося лише не втратити оце бажання вчити по-новому", - пише якийсь там актор, режисер і ще бог знає хто. Я б сказала, що залишилось ще не втратити тих учителів, які згодні навчати дітей на тих умовах, які їм пропонує влада, а саме, виживайте самі, як можете, захищайтесь від небезпеки самі, як можете. А то скоро доведеться в школах працювати таким отже "розумним" акторам і режисерам.
Для О.Мірошниченко
Учителі під час карантину хоч щось намагалися робити. А чим чим займалися у цей час бездарні актори, режисисери і драматурги в одній особі? Та напиши хоч раз, хрюню з люлькою, про свою роботу, а не критикуй інших.
народний вчитель
Вибачте, але ця стаття не відповідає реальностям. Більше нагадує замовну статтю - погано, бо має бути погано. Працюю в школі і щось не дуже штори купую, бо у нас жалюзі :)