С. Захарін: про ліцензування та анулювання ліцензій

Найпотужніший інструмент підтримки якості освіти - ліцензування освітньої діяльності та анулювання ліцензій

С. Захарін: про ліцензування та анулювання ліцензій

Автор: Сергій Захарін, доктор економічних наук, професор, голова ГО «Науково-дослідний інститут економічного розвитку», керівник Патронатної служби міністра освіти і науки України.

Експерти та журналісти, а інколи – і практичні працівники, доволі часто дискутують з питань щодо набору ефективних методів та інструментів підтримки якості освіти. Хтось у якості найефективнішого методу називає «індикативну собівартість», хтось – формулу фінансування закладів освіти, а окремі фахівці уповають на Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.

На мою думку, найпотужнішим інструментом підтримки якості освіти є ліцензування освітньої діяльності, а також анулювання ліцензій (у випадку виявлення порушень). Якщо заклад працює погано (або «неякісно») – його слід позбавляти ліцензії.

Спочатку – коротка юридична довідка.

Відповідно до Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сферах господарської діяльності» та «Про ліцензування видів господарської діяльності», контроль за додержанням ліцензійних умов здійснює орган ліцензування шляхом проведення планових і позапланових перевірок. При проведенні перевірок закладів освіти враховуються вимоги профільних (спеціальних, галузевих) законодавчих актів – йдеться про Закони України «Про освіту», «Про вищу освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про фахову передвищу освіту».

Органом ліцензування у сферах вищої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та післядипломної освіти є Міністерство освіти і науки України. Одначе у період з 2010 по 2015 рр. здійснення функції державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів (незалежно від їх підпорядкування і форми власності) не відносилось до компетенції Міністерства. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1187 затверджено Ліцензійні вимоги провадження освітньої діяльності.

У 2015 та 2016 р. перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік могли здійснюватися або з дозволу Кабінету Міністрів України, або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, або згідно з рішенням суду, або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Про це було чітко написано у п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року № 71-VIII.

У 2016, 2017 та 2018 роках діяв так званий мораторій на проведення перевірок органами державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Про це було чітко написано у Прикінцевих положеннях Закону України від 07.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік», якими було внесено зміни до Закону України від 03.11.2016 № 1728-VIII «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Підсумуємо: з 2010 по 2018 роки Міністерство освіти і науки України не мало повноважень здійснювати планові перевірки стану виконання Ліцензійних вимог закладами освіти. Таку роботу Міністерство могло здійснювати повноцінно лише у 2019 р., а також у перші місяці 2020 р. У середині березня 2020 р., нагадаємо, було запроваджено карантин.

Щоправда, у 2017 та 2018 рр. Міністерство проводило позапланові перевірки (за погодженням Державної регуляторної служби). У 2017 р. було проведено перевірки у 4 закладах освіти, у 2018 – у 10 закладах.

Однак, до Міністерства освіти і науки України регулярно надходили (і продовжують надходити) звернення та скарги від фізичних осіб стосовно порушення їхніх прав щодо надання освітніх послуг, причому як державними, так і приватними закладами освіти. У багатьох скаргах наводяться обґрунтовані відомості про порушення закладами освіти Ліцензійних умов.

Найбільша кількість скарг стосується недоліків щодо забезпечення закладів освіти висококваліфікованими кадрами з числа педагогічних та науково-педагогічних працівників, подання недостовірної звітності (недостовірних даних), використання в матеріалах ліцензійних справ персональних даних і копій документів педагогічних та науково-педагогічних працівників без їх відома та згоди.

Окрім того, у процесі провадження освітньої діяльності, уже після отримання ліцензії, значна кількість закладів освіти не дотримуються вимог щодо матеріально-технічного, навчально-методичного та інформаційного забезпечення. Вказане, цілком зрозуміло, негативно впливає на якість надання освітніх послуг.

Нагадаємо, у 2019 р. мораторій на проведення планових перевірок було знято. Міністерство здійснило 19 планових та 4 позапланові перевірки виконання Ліцензійних умов.

За січень, лютий та першу половину березня 2020 р. (тобто, до моменту оголошення карантину) Міністерство провело 8 планових та 1 позапланову перевірку. За серпень та вересень 2020 р. здійснено 6 позапланових перевірок.

За даними Департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації МОН, у 2020 році за результатами позапланових перевірок було ухвалено низку принципових рішень.

Приміром, анульовано ліцензію Приватному закладу вищої освіти «Одеський міжнародний медичний університет» та прийнято рішення анулювати ліцензію Приватному закладу вищої освіти «Кам’янець-Подільський податковий інститут» - у зв’язку із виявленням недостовірних даних у поданих документах. Зокрема, Кам’янець-Подільський податковий інститут не підтвердив документально, що керівники та члени проектних груп були науково-педагогічними та науковими працівниками закладів вищої освіти за основним місцем роботи та мали кваліфікацію відповідно до спеціальності.

Прийнято рішення анулювати ліцензії Приватному вищому навчальному закладу «Медико-Природничий Університет», Приватному акціонерному товариству «Вищий навчальний заклад Київський славістичний університет», Приватному професійно-технічному навчальному закладу «Європейський» у зв’язку з відмовою у проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням ліцензійних умов провадження освітньої діяльності.

Інститут підготовки кадрів Державної служби зайнятості України зобов’язано у тримісячний строк розробити заходи та усунути порушення, виявлені під час позапланової перевірки.

Уся інформація про результати перевірок є загальнодоступною. Так, відомості про ухвалені рішення оприлюднюються на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України у розділі: Міністерство / Послуги / Ліцензування / Контроль за дотриманням ліцензійних умов. Окрім того, відомості про здійснені заходи державного нагляду (контролю) щодо виконання вимог ліцензійних умов розміщуються у розділі «Звітність» на вебсайті Інтегрованої автоматизованої системи Державної регуляторної служби України.

Усього за період з 2016 по 2019 роки Міністерством було анульовано 275 ліцензій (з них за результатами перевірок закладів освіти на підставі виявлених порушень Ліцензійних умов – 27 ліцензій).

P.S. У цій статті відображено лише позицію автора. Висновки та фактичні твердження, наведені у цій статті, не відображають позиції державних органів, установ, організацій.

Освіта.ua
15.10.2020

Популярні блоги
С. Новікова: ЗНО з математики для вступників-медиків При вступі на всі спеціальності галузі знань «Охорона здоров'я» другим предметом є математика
В. Громовий: в освіті вже пройдена межа незворотності Негативний відбір і зворотна селекція в освіті тривають, адже йдуть кращі, а «лава запасних» практично порожня
Є. Стадний: ідея збільшення ваги атестата хибна по суті Чим більше враховуватимуть атестат, тим меншими будуть шанси дітей з хорошими знаннями з суворіших шкіл
Д. Бабурін: реальність освіти за ширмою рейтингової шкали За ширмою рейтингової шкали 100-200, яку нам кожен рік презентує УЦОЯО, ховається реальний стан освіти в Україні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Lester
Університетів не буде!!! Якщо в ліцей на старшу школу треба 120 дітей, а зно здавати після коледжів, англійську в магістратуру— вузи не доберуть 50% в наступному році. Соросят прибрали, а де ж кроки назустріч абітурієнтам.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!