І. Примаченко: про доцільність дистанційної освіти для всіх

Питання про дистанційне навчання для початкової, середньої та вищої освіти має вирішуватися окремо

І. Примаченко: про доцільність дистанційної освіти для всіх

Автор: Іван Примаченко, засновник платформи Prometheus.

В.о. міністра освіти Шкарлет просить знайти можливість «організувати на наступні два тижні дистанційне навчання для наших дітей». Що мене здивувало в цьому заклику, так це те, що він говорить про «заклади освіти» в цілому, не розділяючи їх на університети, середню і молодшу школи. Однак не складно помітити, що кожна з цих трьох категорій в контексті карантину значно відрізняється від інших і потребує окремої стратегії.

Перед вимушеним переходом на дистанційне навчання варто оцінити щонайменше три фактори:

1) Наскільки суттєво закриття навчальних закладів цього типу загальмує поширення інфекції.

2) Наскільки дистанційка погіршить навчальні результати студентів.

3) Наскільки болючим таке закриття буде для економіки.

Візьмемо заклади вищої освіти. Студентські гуртожитки з їх спільними просторами, вечірками і новими знайомствами - майже ідеальні умови для стрімкого поширення вірусу. Тож сенс в переводі ВНЗ на дистанційку очевидний. Тим часом, навчання студентів від цього зміниться мінімально. Для більшості спеціальностей ніщо не заважає продовжувати вести лекції та семінари в Zoom, відправляти реферати і код електронною поштою, спілкуватися з викладачами в месенджерах. Вже не говорячи про безліч безкоштовних онлайн-курсів, доступних українською і англійською. А здатність до самостійного навчання і самоорганізації є ключовою компетентністю, яку потрібно розвивати будь-якому студенту. Звичайно, що перехід на дистанційку буде мати економічні наслідки - студенти з інших міст не зможуть працювати, якщо їх виселять з гуртожитків. Тому логічним було б зробити для них виключення за умови суворого дотримання карантинного режиму.

У середній школі ситуація інша. Діти довго перебувають в замкнених приміщеннях, що створює серйозний ризик зараження, але після школи відправляються додому, так що цей ризик, вірогідно, менше, ніж у студентів в гуртожитках. З іншого боку, вони можуть принести інфекцію зі школи додому. Очікувати від учнів середньої школи високої самоорганізованості нереалістично, а тому вчителі зіткнуться з суттєвими складнощами в організації якісного навчання. Але діти цього віку можуть залишатися вдома самі, що зменшує необхідність батьків відволікатися від роботи і, відповідно, мінімізує економічні втрати.

А от для початкової школи і дошкільних закладів ситуація драматично інша. Деякі дослідження поширення Covid-19 вказують, що діти до 10 років заражають інших рідше дорослих - однак поки даних недостатньо, щоб робити висновки. Втім, точно зрозуміло, що діти цього віку ще не готові до самоорганізації, для них важливо не тільки навчання, а й соціалізація та виховання. Організувати для них якісний навчальний процес дистанційно практично неможливо. Вже не говорячи про те, що дома самих їх не залишити - тож ця відповідальність ляже на батьків, які не зможуть нормально працювати.

Таким чином, питання про дистанційне навчання має вирішуватися по кожній з цих категорій окремо.

Чи варто переводити на дистанційку вищі навчальні заклади? Краще питання: чому це вже не було зроблено, адже плюси цього рішення очевидні, а мінуси мінімальні?

Чи варто це робити для середньої школи? Враховуючи вибухоподібне зростання захворюваності, це виглядає правильним рішенням.

Чи є ситуація настільки неконтрольованою, щоб йти на радикальні заходи та закривати початкову і дошкільну освіту? Відповідь знає тільки уряд, але навіть якщо відповідь «так», то чи буде це ефективним без одночасного жорсткого посилення карантину для дорослих?

Оригінал

Освіта.ua
12.10.2020

Популярні блоги
О. Меркулова: чому міністр не обстоює свою дисертацію? Немає жодної логіки в тому, що людина готова легко відмовитися від кандидатського ступеня 
Г. Сищук: починати реформи варто не з підручників Починати слід з перегляду самої суті: функції учителя, аспектів, які погіршують ефективність його роботи
Тамара Горіха Зерня: потрібне чесне визнання стану справ Потрібно визнати: онлайн-навчання – це профанація, а три роки онлайн – це три втрачених для школи роки
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Уряд некомпетентний і жадібний.
Марина
С ВНЗ выйдут люди, от которых будет зависеть экономика. Так что все это бред.
Катя
Как раз для ВНЗ нельзя, потому что там учатся на специальностях, на которых необходимо общение с людьми(врачи, актеры, архитекторы)
Христина
Дуже класно! то школи на канікули на два тижні, а ВНЗ на місяць? Це яка істота таке вигадала?
kris
Як ви вже дістали! Та скільки можна знущатися над простим людом, ваші дітки навчатимуться по приватних школах, а простим дітям де отримати освіту? Добре, ок! Хочуть школи сидіти на карантині, нехай. А до чого тут ВНЗ? що викладачі за ручку водять дітей? аудиторії великі, відстань від викладача до студента теж велика...
Світлана
А студенти- медики?!!! Хто нас буде лікувати через 5- 8 років?! " Ок, Гугл"? Для медиків ситуація з пандемією повинна бути як мінімум, звичною. Медичні вузи не можна на дистанційне!!!
Ольга
Розчарована. Студент контрактник художнього закладу. Як ви собі це уявляєте? Можна ж якісь винятки зробити. Диплом буде а знань ноль.
Таня
Полностью согласна по ученикам младшей школы,хоть их не переводите на дистанционку, нужно отдельно принимать решения, как сделали в Чехии и Словакии.
Boris_Kharkov
Для состояния здоровья карантин и дистанционное обучение нужно, однако студенты морально и умственно не готовы учиться онлайн. Это показал прошлый семестр. Результаты кошмар полный. Большая часть не умеет даже пользоваться текстовым редактором, чтобы выслать контрольные на электронную почту. Желание учиться отсутствует полностью. В принципе при таком подходе к учебе, нет никакого отличия между обычным и дистанционным обучением. Результат будет одинаковый, разве что для преподавателя при онлайн обучении больше мороки с ведомостями и документацией. Я лично за дистанционное обучение, поскольку здоровье важнее, а молодежь нынче хилая.
Доцент
Однак, очікувати від студентів вищої школи високої самоорганізованості також нереалістично. Безкоштовні курси тут не до речі, тому що ВНЗ не можуть їх продавати як освітні послуги.