А. Сененко: новий Президент НАН – це зрада чи перемога?

Вільні вибори є неабиякою ознакою початку нового етапу в житті Національної академії наук

А. Сененко: новий Президент НАН – це зрада чи перемога?

Автор: Антон Сененко, старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України, кандидат фізико-математичних наук.

Отже, майже 67% учасників Загальних зборів віддали свої голоси за нового Президента НАН України фізика-теоретика Анатолія Загороднього.

Пересічні громадяни запитують мене – це зрада чи перемога?

1. Сам факт проведення вільних конкурентних виборів в Національній академії наук, де кандидати мандрували інститутами, зустрічалися з колективами, пояснювали свої програми, ламали списи в дискусіях, висловлювали своє бачення розвитку Академії зокрема і науки в Україні загалом, де їм міг поставити запитання будь-хто, а процес волевиявлення був таємним - це вже перемога.

2. У бюлетенях був пункт «Проти всіх». 2 особи з 637-ми виборців висловилися за нього, і це показово.

3. Кандидати висувалися або колективами інститутів, або самовисуванням. Нікого нізвідки ніким не призначали.

4. Окрім академіків та член-кореспондентів НАН України, у виборах брали участь делегати від трудових колективів інститутів. Таке право вони отримали завдяки реформі науки від 2015-го року.

5. До фінішу з 5 кандидатів дійшло 4 (Данилишин сам знявся), причому один був явно неадекватний (Гончарук, той, що стверджує, що Землі 15 тисяч років). За останнього віддало голоси 3 виборці (цікаво, хто ще ті два) - і це теж ознака.

Тобто, наукова спільнота в Академії - цілком притомна. У той час, як цілі академії (їх же в Україні декілька, пам'ятаєте?) та університети толерують лептонних богів чи студентів на молебнях, встромивши свої язики поглибше в стоси паперів, науковці Національної академії регулярно намагаються протистояти маячні, псевдонауці, мороку і публічно висловлюють свою позицію. У тому числі і щодо «своїх». Так було і тут.

6. З трьох адекватних кандидатів - Загороднього, Комісаренка та Семиноженка - всі троє хороші науковці та мають управлінський досвід. Вони провели справжні передвиборчі кампанії, і особисто я до кінця не міг передбачити, хто переможе.

7. Прикрий мінус - під час виступу дуже адекватного академіка Комісаренка були проблеми зі зв'язком на окремих дільницях. Очевидно, що кардинально хід перегонів це змінити не могло, але він дуже і дуже крутий. 

Достатньо сказати, що він був першим послом України в Великій Британії. Це окрім того, що він потужний вчений.

8. Вік. Так, Загородньому 69 років, Комісаренку - 77 років, Семиноженку - 70 років. Коли хтось починає закидати Академії за вік академіків - особисто мене це засмучує. Бо це роблять ті ж самі люди, які через свої податки віддають десятки мільярдів на дороги та Авакова, але на науку видають рівно стільки, щоб молодий вчений отримував 6 тисяч гривень на місяць за умови 5-денного робочого тижня, а насправді грошей вистачає на 4 робочих дні.

У 90-ті виїхало одне покоління зрілих вчених, що мали б підхопити управління.

Зараз від’їжджає вже друге покоління.

Допоки платники податків не змінять свої пріоритети - молоді в науці не буде, і нікому буде приходити на зміну старшим.

Тут головне інше - всі три кандидати є адекватними і тверезо мислять.

На відміну від, скажімо, парубка, якому йде 43-й рік.

9. Загородній.

Його науковий доробок вражає, і до нього немає запитань ані у вітчизняних, ані у закордонних вчених. Це не дутий академік, не імітатор і не, прості лептонний боже, копія міністра-плагіатора.

Має управлінський досвід.

Я особисто був свідком, як він проводить перемовини з урядовцями, бачив на ділі, як він ставиться до реформування науки.

Думаю, цього достатньо, а решту нехай доводить він сам, реалізовуючи свою передвиборчу програму.

10. Головний пункт.

200 виборців віддали голоси не за Загороднього.

У них інша думка. І цю думку Загородній має враховувати і зважати на неї.

Він має розуміти, що має лише 5 років (це дуже мало на фоні попередніх десятиліть незмінного керівництва), аби змінити Академію - з одного боку, не дозволивши її доконати, а з іншого - покращити.

Не впорається? Вибори продемонстрували, що посада Президента НАН України - цілком виборна і змінна.

Тому, так, у третини науковців до Загороднього можуть бути запитання, застереження, незгода.

Але це внутрішня справа науковців, які обирали серед достойних кандидатів.

І якщо у когось ззовні є особливо цінна думка про те, що кандидати якісь не такі, переможець - не канонічний, то я можу лише поспівчувати.

Самоврядність науки - це в першу чергу про незалежність процесу наукового пізнання від політичної кон'юнктури, кулуарних вітрів і самодурства окремих некомпетентних урядовців.

Головний факт лишається фактом - вільні вибори є неабиякою ознакою початку нового етапу в житті Національної академії наук.

Будемо бачити, що буде далі.

Ну а тепер вирішуйте, зрада це чи перемога.

Але ми переможемо.

Оригінал

Освіта.ua
08.10.2020

Популярні блоги
Л. Гриневич: діти за кордоном мають подвійне навантаження Щоб уникнути подвійного навантаження, необхідно напрацювати механізм перезарахування результатів
О. Северенчук: для дітей важлива якість розкладу Не так важливе навантаження, як грамотний підхід до формування розкладу і робочого дня дитини
В. Співаковський: у батьків дуже змінилися пріоритети На перше місце вийшла безпека дитини, на друге – соціалізація, і лише на третє – знання
І. Лікарчук: де справжня дерусифікація освіти? Справжня дерусифікація української освіти не відбудеться від змін у програмі з літератури
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Файно.
Оверко Син
Когда научсотрудники из Нану от безделия начали бороться со старшими, за чистоту науки за серебреники Сороса, стало понятно— науке конец. Ученый - преждевсего патриот , а когда он служит врагам страны, не понимая, что им манипулируют, капец. Главная задача Сороса, Цукербергов, Гейтсов- защитить свою интелектуалку , чтобы на этом миром править. А этим чмошникам типа Синенка, Савсуниха, секс- бонба Волк , Квит отведена роль Моськи. Китайцы , не стесняясь, передрали все с Кремневой долины, имеют свой Гугл, штучный интелект и выигрывают в Америкосов. Жизнь - конкуренция, нада выигрывать соперничество, грести под себя. А нас все время сорят, заставляют грызтись....Травят всех патриотов , накинулись на министерство. Все под заказ...
Олена
Для Оверко Син: Розвелося дуже багато зрадників народу, які бігають з гаслами патріотів!!
за державу
Для Оверко Син: Ти сам видумав, чи пригожин підказав, ватнік?
Олена Бдж.
Ти , чурка, ватник - це російська куфайка, а я украінський патріот в кобиняку!!
Коментувати
Вот результат
https://m.youtube.com/watch?v=BqGW1IvFKBI .
Где результат?
29000 работников НАН со средней зарплатой 10000 грн.Где новые разработки на уровне страны?
Оракул
Для Где результат?: http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/news/Pages/View.aspx?MessageID=6396 В університетах співробітників на порядок більше, а результатів пшик.
Результат особисто
Для Где результат?: зарплата 10.000грн це менше ніж місячна стипендія румунського аспіранта, тоді як ціни в Києві вищі ніж в Бухаресті. То, яких результатів Ви чекаєте? Ви коли ковбасу купуєте по 100грн., Ви ж не чекаєте, що в ній буде м’ясо, чи Ви вірите, що вона з м’яса? :)
Коментувати
Касіопея
Яке нещастя? Воно оцінює вибори, міністрів?? Ти хоч в дзеркало себе бачило?? В робочий час написало статтю , бо немає ми займатися- гордість розпирає... Що толку від цих виборів? Наану не існує, де факто! А Завгородній ніякий, пустий тихоня. Ще міг щось Семиноженко зробити, а нині буде тихий кінець. НА ПРЕВЕЛИКИЙ ЖАЛЬ, Антоне!
Оракул
Для Касіопея: Чому пустий? Наведіть аргументи. Чи ви вважаєте, що якщо людина інтелігентна, а не нахраписта, як восьминогий, тоді вона ніщо? Він вже себе у справі показав.
Коментувати
Оракул
Залишилось ще відібрати в міністерства функцію керівництва наукою, в якій МОН нічого не тямить.