М. Малуха: місце проживання визначає майбутнє учня

У деяких випадках рейтинг ЗНО - це не рейтинг шкільної підготовки, а рейтинг платоспроможності батьків

М. Малуха: місце проживання визначає майбутнє учня

Автор: Микола Малуха, комунікаційний директор аналітичного центру CASE Україна.

Один із висновків міжнародного рейтингу оцінювання учнів в Україні PISA - існує суттєвий розрив у якості шкільної освіти між центром і периферією. Яскраве підтвердження - черговий рейтинг шкіл за балами ЗНО. У топ-20 з Києва 12 шкіл, а якщо взяти топ-100 шкіл країни, то київських там 46.

Тобто діти, які живуть у Києві, мають найкращі шанси отримати якісну шкільну освіту, далі йдуть діти з крупних міст, ще далі - інші обласні центри, потім райцентри, а десь у кінці - сільська місцевість.

Кращі школи - більше шансів отримати якісну вищу освіту, а якісна вища освіта - отримати високооплачувану роботу.

Тома Пікетті у «Капіталі 21 століття» написав одну ключову ідею: зменшення бідності та соціальної нерівності може зробити рівний доступ до якісної освіти. Тобто не важливо, чи ти живеш у Новій Каховці, Одесі чи Києві - ти маєш можливість отримати якісну освіту у школі.

Тому якщо говорити про якісь стратегічні цілі розвитку України, то власне якісна, доступна шкільна освіта має бути частиною умовної національної ідеї. Ну і, звісно, питанням №1 на місцевих виборах.

P.S. Щоб передбачити деякі зауваження, зазначу декілька «але»:

1) У деяких випадках рейтинг ЗНО - це не завжди рейтинг школи, яка може дати учню відповідну якісну підготовку, а рейтинг платоспроможності батьків, які наймають репетиторів для дітей. Приклад, Ірпінська школа №12, де найвище ЗНО у місті, але лише через те, що там середня платоспроможність вища.

2) Звісно, є винятки по регіональних школах. Наприклад, 63-е місце Чортківської гімназії. Але, на жаль, це знову ж таки винятки.

3) Звісно, не завжди низькі показники рейтингів шкіл пов'язані із соціально-економічним становищем регіону, населеного пункту та віддаленістю від Києві. Наприклад, Бучанська українська гімназія (м. Буча, Київська обл.) займає 83-е місце в рейтингу, у той час, що найкраща школа сусіднього Ірпеня займає 34-е місце лише у рейтингу шкіл Київської області.

Оригінал

Освіта.ua
30.09.2020

Популярні блоги
С. Новікова: ЗНО з математики для вступників-медиків При вступі на всі спеціальності галузі знань «Охорона здоров'я» другим предметом є математика
В. Громовий: в освіті вже пройдена межа незворотності Негативний відбір і зворотна селекція в освіті тривають, адже йдуть кращі, а «лава запасних» практично порожня
Є. Стадний: ідея збільшення ваги атестата хибна по суті Чим більше враховуватимуть атестат, тим меншими будуть шанси дітей з хорошими знаннями з суворіших шкіл
Д. Бабурін: реальність освіти за ширмою рейтингової шкали За ширмою рейтингової шкали 100-200, яку нам кожен рік презентує УЦОЯО, ховається реальний стан освіти в Україні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Елена
Престижные школы с хорошей репутацией отобрали лучших детей, поэтому и рейтинг выше. Дело не в учителях, они везде одинаковые, есть и умные и тупьё. Если у меня умный ребёнок, то ему и репетиторы не нужны были. Сдал все зно на 190+. Скоро всё поменяется, через 9 лет будут другие рейтинги, теперь школы 3 год набирают по микрорайону и всех подряд.
мнение
А еще, благодаря всеукраинской школе он-лайн все увидели, какие учителя преподают в этих "элитных" киевских школах - есть такие, которые ошибаются, есть такие, что оговариваются, а есть - откровенно слабые учителя. Так что, Киев показывает высокий рейтинг еще и благодаря тому, что там есть доступ к заданиям ЗНО, проверяющим ЗНО и т.д. и т.п.
Оксана
Для мнение: Мені здається, що діти у великих містах мають доступ до різноманітних репетиторських послуг, в той час як у селі з предмета є, як правило, лише один вчитель, який або може, або не може навчити.
Елена
Для мнение: Для Оксана: у всех у кого есть интернет есть доступ к заданиям зно) и репетиторы не помогут, если мозгов нет от слова совсем.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!