А. Сененко: про посадові оклади наукових співробітників

Підвищення окладів - яскравий приклад цинічної брехні влади і двох паралельних світів, що існують в країні

А. Сененко: про посадові оклади наукових співробітників

Автор: Антон Сененко, старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України, кандидат фізико-математичних наук.

Вчора Верховна Рада збільшила посадові оклади молодшим науковим співробітникам з 19 тисяч до 23 тисяч гривень на місяць.

- Круто, - скажете Ви.

- Пішло воно в дупу, - зауважу я.

Насправді, це рішення є яскравим прикладом цинічної брехні влади і двох паралельних світів, що існують в країні - марення в головах урядовців та депутатів та реальності, з якою стикаються щодня громадяни, зокрема науковці.

І саме такі рішення лише збільшать відтік вчених, у першу чергу - молодих, з науки.

Поясню.

Зарплатня науковців в Україні стартує з мінімалки, тобто з району в 4000-5000 гривень.

Старший науковий співробітник отримує близько 8000-9000 (якщо на повну ставку, плюс надбавки і бла-бла-бла).

Дійсно, з 1 січня 2020 року відповідно до Закону про наукову та науково-технічну діяльність, який було прийнято в 2015-му році, зарплатня молодшого наукового співробітника МАЛА Б становити у розмірі «подвійної середньої заробітної плати у промисловості в цілому по Україні».

Звідти журналісти і намалювали цю цифру у 19 тисяч.

Такого, звісно, не сталося, бо депутати минулого року проголосували бюджет, у якому всі тарифні сітки і фінансування науки - збережені на жалюгідному рівні, і грошей фізично взяти ніде.

Тому коли голосували бюджет - вони вже порушували Закон про науку.

Тому так, закон не виконується вже 9-й місяць підряд, але це нікого не бентежить - ні Верховну Раду, ні Уряд, ні Мінфін, ні Президента.

На папері - одне, у реальності - інше.

Тому нинішнє рішення підняти неіснуючі 19 тисяч до 23 тисяч інакше як цинічним знущанням над науковцями я назвати не можу.

І я не один такий.

Сходіть в групи науковців, зокрема в Ukrainian Scientists Worldwide, і почитайте коментарі.

Це рішення Ради викликає тільки насмішки, презирство та ненависть.

Але я навіть розповім, що буде далі, і чому стане ще гірше.

Головний ідіотизм у країні для бюджетників започаткував популіст Гройсман, а саме регулярне підвищення мінімалок.

Всі бюджетники живуть за тарифною сіткою, у якій умовна прибиральниця отримувала мінімалку в умовні 100 гривень, умовний технік - 200 гривень, а умовний молодший науковий співробітник - 300 гривень.

Гройсман просто збільшив мінімалку, але не всю тарифну сітку,

І нині виходить так, що і прибиральниця, і технік, і молодший науковий отримують фактично однакові кошти - 300 гривень.

За абсолютно різні компетентності та відповідальність.

Ба більше, саме Гройсман започаткував традицію збільшення мінімалок без відповідного збільшення фінансування сфер.

Тобто мінімалки зростають, і їх мають платити (інакше для директора установи - тюрма), але грошей, що приходять в інститут - більше не стало, тому практично всі вчені в країні змушені були перейти на неповні ставки.

На паперах у всіх зарплати зросли, але в реальності, оскільки всі почали працювати 3 або 4 дні на тиждень замість 5 - ситуація не змінилася.

Хоча прибиральниці дійсно стали отримувати більше.

Уряд Шмигаля-Зеленського продовжує цю мерзенну традицію і продовжує збільшення мінімалок, тому особисто я очікую переходу на 3-денний робочий тиждень (зараз мій інститут працює в 4-денному режимі).

А тепер повернімося до оцього рішення депутатів про 23 тисячі.

Може таке статися, що якимось чарівним чином уряд таки змусить збільшити зарплати науковцям до таких рівнів.

Але не збільшить фінансування, бо, очевидно, що треба далі пиляти коронавірусний фонд та платити суркісам, і грошей взяти ніде.

Які варіанти розвитку подій?

1. Доведеться звільнити більшу частину вчених у країні, аби залишок коштів спрямувати на підвищення посадових окладів тих, хто лишився. Цей шлях - безперспективний, адже ми і так на одному з останніх місць в Європі за кількістю вчених на душу населення.

Але в ідеалі може і таке бути, що лишиться тільки один науковець - найкращий у країні - батько Зеленського, за якого особисто Шмигаль агітує на своїй сторінці у фейсбуці.

2. Усім вченим в країні доведеться піти на 1-денний робочий тиждень. Тобто я дійсно буду мати зарплатню у штуку баксів, однак оскільки працюватиму 4 дні на місяць - нічого для мене не зміниться.

Що мали б зробити депутати?

Переглянути бюджет і збільшити фінансування науки, відв'язати науковців від тарифних сіток і звести паперову реальність з фактичною в єдине ціле.

Все інше - брехня і маніпуляції.

А журналістам Укрінформ раджу вивчати питання глибше, а не писати ідіотські фрази про «До сьогодні розмір такого осадового окладу був на рівні не нижче подвійної середньої заробітної плати у промисловості в цілому по Україні (19 тис. 296 грн)». Цим Ви вводите читачів в оману, створюючи ілюзію, що науковці в країні отримують більше за касира на касі в умовній форі.

Не треба так.

адпт. У коментарях мені підказують, що сам механізм підвищення мінімалки вигадав не Гройсман, а попередні уряди. Але факт лишається фактом - 12 тарифних розрядів у мінімальну зарплатню запхнув саме він.

Оригінал

Освіта.ua
04.09.2020

Популярні блоги
Я. Абрамейцева: у чому ціль обов’язкової математики? Випускники 2023 найважливіші роки майже не мають можливості опановувати предмети взагалі
Ігор Лікарчук: хайп навколо оцінювання учнів Оцінка давно втратила дидактичну значущість і перетворилася на холодну формальність заради звіту
Є. Козолуп: чому вчитель має доводити свою необхідність? «Менеджери» довели освіту до такого стану, що вчитель має робити свою роботу на 150% за будь-яких умов
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Папа Джон
)))) Протирати дупу раз на тиждень та отримувати 5000-9000 грн.? Так це РАЙ! )))) Протирати дупу раз на тиждень та отримувати 5000-9000 грн.? Так це РАЙ )))) Протирати дупу раз на тиждень та отримувати 5000-9000 грн.? Так це РАЙ
за державу
Для Папа Джон: Ти вже в раю - пишеш усіляку хню і тобі платять гроші
Коментувати
Геть гратопопул!
Стаття то правильна, але автор сам популіст і тріпач. Якщо Сененко науковець, то такого громада не знає . Це класичний грантожер, прихильник тих же, яких підтримує і парламент, уряд.
:(
Для Геть гратопопул!: якщо автор статті отримує гранти, то це лише ознака його високої кваліфікації. Маса наукових проектів у розвиненому світі фінансуються через гранти, хоча хуторянам без належної освіти це важко зрозуміти :)
Коментувати
:(
По сутності автор, нажаль, правий. Це для багатьох очевидно, тому майже і не коментують.
Барбос
Ну шо, в нашей стране судьи важнее кандидатов наук.
Барбос
Извините,с соседней ветки скопировал: "Кормушка для суддів без вчених звань за рахунок платників податків. Академіки і професора вам і не снилися зарплати Зе-суддів. Середня зарплата суддів Верховного Суду за липень - понад півмільйона гривень У той час, як найбільша зарплата суддів Конституційного Суду в липні - майже 400 тис. гривень, зарплата 20 суддів Верховного Суду за липень склала від 357 тис. гривень до 742 тис. гривень. Про це йдеться у відповіді Верховного Суду на запит Українських Новин. Суддя Всеволод Князєв отримав 542 тис. гривень (в тому числі оклад - 94,2 тис. гривень), суддя Наталія Антонюк отримала 375 тис. гривень (оклад - 84,3 тис. гривень), суддя Тетяна Анцупова отримала 445,7 тис. гривень (оклад - 111,3 тис. гривень), суддя Світлана Бакуліна 708 тис. гривень (оклад - 91,6 тис. гривень), суддя Володимир Британчук отримав 389,2 тис. гривень (оклад - 85,6 тис. гривень), суддя Юрій Власов отримав 685,4 тис. гривень (оклад - 90,6 тис. гривень), суддя Михайло Гриців отримав 742,2 тис. гривень (оклад - 111,3 тис. гривень), суддя Дмитро Гудима отримав 501,2 тис. гривень (оклад - 102,8 тис. гривень), суддя Жанна Єленіна отримала 667,3 тис. гривень (оклад - 111,3 тис. гривень), суддя Олександр золотник отримав 644 тис. гривень (оклад - 111,3 тис. гривень), суддя Олена Кібенко отримала 620,6 тис. гривень (оклад - 94,2 тис. гривень), суддя Леонід Лобойко отримав 597,3 тис. гривень (оклад - 111,3 тис. гривень), суддя Наталія Лященко отримала 667,3 тис. гривень (оклад - 111,3 тис. гривень), суддя Олександр Прокопенко отримав 589 тис. гривень (оклад - 25,7 тис. гривень), ... та інші любителі дармового корита від влади. , та інші любителі дармового корита. (див. https://ukranews.com/ua/news/724192-zarplaty-u-verhovnomu-sudi-suddi-otrymaly-vid-357-tys-gryven-do-742-tys-gryven)