В. Онацький: про роботу шкіл у новому навчальному році

Запропоновані заходи не дають впевненості, що школи будуть по-справжньому безпечними місцями

В. Онацький: про роботу шкіл у новому навчальному році

Автор: Володимир Онацький, заступник директора школи з навчально-виховної роботи.

З березня місяця освіта, як і вся країна, перебуває на карантині. І коли ще в країні і не було жодного випадку захворювання, усіх нас примушували сидіти вдома і виходити лише, щоб вигуляти чотирилапого друга. Моїм приятелям у цьому плані пощастило: у них чотири маленькі собачки, і сусіди оточили їх турботою та увагою. Я б теж вигуляти би маленьке чудо, але дістатися з одного кінця Києва до іншого просто не було ніякої змоги.

І ось тепер жорсткі карантинні обмеження зняли, а громадяни країни тисячами почали хворіти. Усіх безумовно цікавить, а що ж буде далі. Як будуть вчитися діти з вересня? Відповідь на це питання знаходимо в постанові Міністерства фінансів України, ой, головного санітарного лікаря країни пана Ляшка.

Читаючи його Тимчасові рекомендації щодо організації освітнього процесу, мимоволі пригадуєш позицію Мінфіну щодо 36000 зайвих вчителів, і спадає на думку, що через рік кількість зайвих скоротиться.

Насправді, організація протиепідемічних заходів потребує коштів, а не імітації дій. Найбільша проблема – це переповнені класи. У київських школах є класи, у яких навчається по 38 учнів на 48 метрах, хоча класи мали б бути не більше 30 учнів, при цьому на кожного учня має припадати не менше 2 метрів квадратних. І це в звичайних умовах. В умовах карантину є вимога, що в одному приміщенні може одночасно знаходитись не більше 20 осіб, при цьому на кожну особу має припадати не менше 5 квадратів.

Але шкіл це не стосується. На думку пана головного санітарного, ніяких обмежень щодо кількості присутніх у класних приміщеннях вводити не потрібно. Мабуть, діти не хворіють, і педагоги-гіпертоніки, діабетики, у віці плюс вже не належать до групи ризику. А, може, пан Ляшко згадав позицію свого колишнього шефа, який вважав осіб старшого покоління живими трупами, які не потребують турботи та захисту? Не знаю.

Можливо, дійсно тут зіграла позиція фінансового органу, адже зменшення кількості учнів до 15 тягне значного збільшення фінансування. Ми ж знаємо, що кошти з коронавірусного фонду пішли на дороги, поліцію і трохи на медицину. Освіта в цьому питанні не є в пріоритеті.

Отже, що ж пропонує пан Ляшко зробити освітнім закладам. Нічого такого, що неможливо виконати.

Допуск до роботи персоналу за умови використання засобів індивідуального захисту (у тому числі виготовлених самостійно). У школі має бути тижневий запас масок, але, якщо не буде, то нам не звикати: завжди все купували самі, будемо й маски на роботу купувати.

Відтепер усі наради будуть проходити виключно в онлайн режимі. Це, мабуть, позитивний момент, бо ще є керівники, які полюбляють довготривалі заходи. А так можна приєднатися до наради і каву попити, або вимкнути звук і уявити, що мова йде про щось приємне. А може, навчаться керівники проводити наради швидше.

Звісно, що «живих» масових заходів для учнів також не буде.

Школа буде прикрашена різноманітними плакатами про те, як правильно мити руки, безконтактно вітатися тощо.

Учні різних класів будуть заходити через різні двері, щоб не було скупчення. І уроки будуть розпочинатися у різний час.

Важливим є те, що батькам забороняється заходити до школи. Деякі батьки вже почали заявляти, що це є порушенням їхніх прав, адже вони є учасниками освітнього процесу. Можливо, відтепер участь батьків в освітньому процесі полягає лише в сімейному навчанні дитини. Над цим потрібно окремо подумати.

Температурний скринінг буде проводитись лише працівникам, бо якщо проводити його всім, то потрібно найняти додатковий персонал. Але ж додаткових коштів ніхто не обіцяє. Дітей будуть лише опитувати і, у випадку поганого самопочуття відправляти під нагляд медпрацівника до приходу батьків.

Кожен клас буде знаходитись у своєму кабінеті, а вчителі приходитимуть до дітей. Мова про збереження функціонування кабінетів фізики, хімії, інформатики не йде. Під час уроків і діти, і дорослі можуть знаходитись без масок у своїх кабінетах, а от у коридорах маски обов'язкові. Після кожного уроку кабінети будуть провітрюватись упродовж 10 хвилин.

Рекомендовано проводити заняття на свіжому повітрі. Як правило, мова йде про образотворче мистецтво, музику. Не уявляю уроки з цих предметів на вулиці. Мабуть, малювання буде зводились до малюнків на асфальті, а співи – до волання дурними голосами під вікнами школи.

Зазнає змін і шкільне харчування: зникнуть чергові учні, які в окремих школах допомагали накривати столи, не буде «шведських столів», які тільки-но почали з'являтися у школах і набувають популярності, буде обмежено одночасне перебування дітей в їдальні.

Взагалі, важко назвати ці рекомендації повноцінним документом. Мабуть, саме тому і сам автор назвав їх тимчасовими. Не зрозуміло щодо роботи гуртків, груп продовженого дня: чи можуть вони об'єднувати учнів різних класів, чи мають працювати лише для учнів одного класу. І ще багато інших питань виникне при підготовці до нового навчального року. А головне: запропоновані паном головним санлікарем заходи абсолютно не дають впевненості, що школи будуть по-справжньому безпечними місцями для дітей та дорослих.

Оригінал

Освіта.ua
03.08.2020

Популярні блоги
В. Громовий: в освіті вже пройдена межа незворотності Негативний відбір і зворотна селекція в освіті тривають, адже йдуть кращі, а «лава запасних» практично порожня
Є. Стадний: ідея збільшення ваги атестата хибна по суті Чим більше враховуватимуть атестат, тим меншими будуть шанси дітей з хорошими знаннями з суворіших шкіл
Д. Бабурін: реальність освіти за ширмою рейтингової шкали За ширмою рейтингової шкали 100-200, яку нам кожен рік презентує УЦОЯО, ховається реальний стан освіти в Україні
В. Громовий: як врятувати освіту від остаточного розвалу Як викликати шалену ненависть, але врятувати шкільну освіту від остаточного розвалу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Елена
Убрать зеленского Степанова шмыгаля ляшко и карантин закончиться за полгода ни больниц ничего не сделано для того чтоб научиться жить с этой инфекцией и без карантина
Правда
Чует моё сердце, что школы хотят вывести на учёбу с сентября для того, чтоб началась 2 волна пандемии, а потом под этим предлогом отменить выборы в октябре. Мы же для них мясо.
Лілія Резницка
Не розумію, як практично скласти розклад, щоб уроки в різних класах починалися в різний час. Вчителі-предметники викладають у різних класах, в 5 класі урок ще не скінчився, а в 7 вже розпочався? 10 хвилин, поки кабінет провітрюють між уроками, учні мають бути у коридорі - шум, галас, а в іншому класі іде урок.
Людмила
Для Лілія Резницка: Треба , щоб "всі ці" прийшли у школу і показали приклад складання розкладу і всього такого іншого... І, за таке підвищення зарплати вчителям, вони ні за щоб не працювали у школі. "Хорошо быть стратегом, видя бой со стороны.А, пойди - ка повоюй..."
Коментувати
мати
Всегда есть простое решение - все, кто может, переходят на домашнее обучение, приходят только сдавать контрольные. А если, ко всему, отдадут еще 23 тысячи - так это вообще прелесть будет! Разберемся с уроками сами. Книги, слава Богу, есть, как и хорошие учителя в интернет. Найдем пана Позняка, в конце концов.
Євгеній Тєплоухов
А що думає Олекса Позняк?
К
Для Євгеній Тєплоухов: я бачу ви особисто поважаєте Олексу Позняка,якщо вам цікава його думка!Правильно потрібно поважати один-одного,любити ближнього свого як себе самого!А то ми всі кричимо всі не такі,всі ми патріоти,якщо щось гідні згризти один-одного,потрібно подавати приклад молодшому поколінню!Приклад нормальний,бо є різні приклади!
Коментувати
Andrew Brown
А як будуть виглядати демонстрації та лабораторні роботи з фізики, якщо не буде функціонувати кабінет фізики? А уроки інформатики, як я розумію, взагалі не будуть проводитися (вчителів звільняють?)?
Ірина
Мене, як вчителя, цікавить два питання. Перше, хто гарантує вчителю безпечні умови праці? Друге - за чий кошт будуть куплятись маски для вчителів? Адже на одного вчителя на день потрібно 3 маски.Помножимо на кількість вчителів( у нашій школі їх 50) - це 150 на день.Уявляєте? Звичайно, мене зараз вчителі засміють - скажуть, що вчителі самі будуть себе забезпечувати. Тоді питання - вчитель на тиждень буде купляти собі 15 масок? Ви в це вірите? Чи може всі вчителі замість навчати дітей- стануть швеями? Будуть кожного дня шити маски, бо не в змозі купляти?
Воронина
Для Ірина: а постирать многоразовую маску не сможет? Или прачечную нужно открывать при школе, учитель же не может отвлечься от учебного процесса, а лучше пусть родители скинуться на маску.а почему нет?!
Людмила
Поддерживаю мнение комментатора с ником "мати". Мудрое решение предложено. И пока есть очаги инфекции в стране, необходимо все же уделить внимание совершенствованию и дальнейшему развитию дистанционного образования.
Anna Avstrijskaya
Для Вороніна: Чого відразу нападати і приплітати батьків? Можна подумати, що прямо все в школах куплено батьками. Людина написала правильно: вчителі мають цілий день бути в масці, за приписом головного санітарного лікаря, значить, їх ними має забезпечити держава. По факту ж це перекинули на органи місцевого самоврядування, які в більшості міст на вересень і так мають дефіцит бюджету, а тут ще антисептики, маски і т.ін. У результаті буде так, що вчитель сам має подбати про маски для себе. Багаторазову маску теж не можна носити цілий день, не знімаючи, їх теж треба міняти кожні 2-3 години, тобто кожному вчителю треба мати на день 3-4 багаторазові маски, і вони також недешеві. Ніхто не буде просити батьків "скидатися" вчителям на маски, не переживайте, а то ще вас до 1вересня жаба задушить. Думаю, що й без вас, батьків, учителі знайдуть вихід із ситуації. Хоча в чому логіка, що діти можуть бути без маски, а вчителі ні??? Про чию безпеку йдеться?
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!