Н. Слободянюк: залучення благодійної допомоги школам

Легально отримати благодійну допомогу у вигляді навчального обладнання наразі немає можливості

Н. Слободянюк: залучення благодійної допомоги школам

Автор: Наталія Слободянюк, ГО Демократичний Альянс Жінок.

Як повідомила Інна Совсун, у питанні забезпечення технічної спроможності шкіл для здійснення змішаного навчання «пан Шкарлет сподівається на батьків… Загалом складається враження, що позиція т. в. о. міністра – школи самі все вирішать. Він дуже часто згадував про автономію закладів освіти...»

Можливо, пану Шкарлету невідомо, що наразі в школах не створено умов для легального отримання благодійної допомоги у вигляді навчального обладнання. Ви ж не думаєте, що автономія - це коли директор школи безпідставно приймає всі товари, які придбали батьки учнів за власним бажанням або усним розпорядженням директора?

Логічно припустити, що потреба школи в товарах, послугах має бути відображена у фінансових документах. А залучення додаткових коштів стає обґрунтованим, якщо бюджетних коштів бракує для фінансування офіційно визначеної потреби.

Як мало б відбуватися? Орган управління освітою (як виконавчий орган, уповноважений засновником) збирає та перевіряє інформацію про об’єктивні потреби закладів освіти (у тому числі про кількість необхідного за стандартами навчального обладнання), вносить таку інформацію до бюджетного запиту. Якщо бюджет не дозволяє профінансувати всі потреби, у частині загального фонду кошторису планують видатки на першочергові потреби за рахунок бюджету, а фінансування не покритих бюджетом потреб планують у частині спеціального фонду за рахунок коштів з додаткових джерел. У такому разі діяльність керівника закладу освіти з залучення благодійних внесків стає цілком легальною, оскільки буде здійснюватись у межах (спеціального фонду) кошторису, як того вимагає законодавство.

Чи сформована потреба українських шкіл у навчальному обладнанні? Наприклад, у місті Житомирі школи часто називають автономними, оскільки вони мають окремі бухгалтерії, але департамент освіти Житомирської міської ради станом на 10.06.2020 року повідомляє, що наразі потреби щодо технічного забезпечення шкіл не визначено (аркуш 2 відповіді). Тобто, засновник не виконав свої обов'язки у частині фінансового планування у повному обсязі. Таким чином, ЛЕГАЛЬНО отримати благодійну допомогу у вигляді навчального обладнання, навіть якщо така потреба здається конче необхідною, наразі немає можливості. Думаю, схожу ситуацію ми маємо і в інших містах, регіонах країни.

Днями Міністерство освіти і науки України оприлюднило методичні рекомендації «Автономія як шлях до ефективного менеджменту школи». У розділі 6 посібника роз’яснено, що кошторис є головним планово-фінансовим документом, а автономія надає можливість легально отримувати додаткові кошти до спеціального фонду кошторису, але не роз’яснено, яким чином засновник у співпраці з директором школи формують потреби та планують, у разі браку бюджетних коштів, надходження з додаткових джерел відповідно до законного порядку.

Як бачимо, питання залучення благодійної допомоги для організації роботи шкіл поки залишається не до кінця зрозумілим для всіх, а тому й зручною сферою для зловживань. Ми вже спостерігали спроби швидкого вирішення проблеми «поборів з батьків»: створення благодійних фондів при школах, заборона примусових внесків, оприлюднення звітів про отримання внесків. Якщо автономію нам представлять просто як відокремлення бухгалтерій, ми знову втратимо час. Першим і обов’язковим кроком має відбутись налагодження у сфері комунальної освіти фінансової дисципліни: інформація про реальні потреби шкіл повинна стати офіційною та публічною.

Протягом останніх років в Україні точиться повільна, але стала боротьба з поборами. Тим часом батьки в школах та садочках, за звичаєвим правом, продовжують збирати готівку, закуповувати (за підказками освітян) товари та послуги - і всім відомо, що така діяльність корупціогенна, сприяє булінгу, варта осуду та припинення. Тому т. в. о. Міністра освіти і науки Сергій Шкарлет, як освітянин «номер один» у країні, мусить отримати відповідні юридичні консультації та переглянути на користь Закону свої погляди і публічну позицію щодо питань фінансування закладів освіти з додаткових джерел.

Освіта.ua
21.07.2020

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
гість
Бляха і муха. Так не здавайте. Вимагайте від влади, чи займайтеся громадою забезпеченням ремонту та інших потреб школи. Особисто мене ці проблеми дістали - зберуть на ремонт, не зберуть (особисто до грошей батьків, та інших речей типу подарунки вчителям відношуся вкрай негативно). Хоча в більшості випадків в людях говорить звичайне жлобство - хочеться , щоб власне чадо навчалося в достатніх умовах, але робити рухи для цього повинен хтось інший. І,головне, дякувати батькам за 100 гривень які здані за рік на потреби школи для їхніх дітей. А те,що сам вклав 1000 гривень - ніхто не заїкнеться (мені і не треба ця похвала, але і вимагательством не діставайте) - так сам винен говорять, що вибрав таку роботу. А на виході цієї ситуації - повний розвал і деградація.
Батьки
Хто збирає?? Батьки? Вже давно цим займаються вчителі!! Вимагають у батьків кошти саме вони.
Маргарита
Для Батьки: Чого ви виєте? Не здавайте, та й усе. Скажіть учителю, що вас усе влаштовує, що вашим дітям не потрібні нові парти, стільці, не потрібні ні штори, ні естетичні стіни, нічого цього не потрібно, і фарбувати теж нічого не потрібно, і так зійде за нормальне, казенний вигляд приміщення для навчання - що може бути краще, зате діти не відволікаються від навчання. Те саме стосується і ваших подарунків учителям. Ви що думаєте, що без вашої коробки цукерок і банки кави вчитель не проживе? Батьки самі оголошують збори коштів, сваряться, чубляться між собою в групах, а винен вчитель. Не так вартий той подарунок, як потім півкласу батьків не розмовляють один з одним. Хто вас про це просить? Самі не робіть цього. Досить перекладати свою вину на вчителя. А то одні батьки ініціюють збори коштів, а інші вигавкують своє незадоволення у різних мережах. Чому тоді на батьківських зборах мовчите і не припиняєте ці побори? Бо прямо сказати у вічі сміливості не вистачає, краще за спиною потявкати?
Ірина
Ви відмовтесь від подарунків один раз, але чітко. Вони честі не роблять, а навпаки... І все, ніхто не буде принижувати тими недолугими видертими подарунками. Багато вчителів так уже вчинило і вільно дихають і ходять з гордо піднятою головою. А про потреби класу теж не батькам треба наголошувати, а писати запит до директора, і батьків можна підключати, щоб стежили за тим чи відділ освіти їх почув. І не спілкуйтесь про потреби школи та й про інших дітей з так званими головами бк, менше каламутите- більше вам поваги буде від іншим і від себе самої.
Коментувати
cos
Жінок треба відсторонити від міністерств, таких як Совсун, Гриневич, Мандзій, Новосад, а також таких осіб, як Стадний та Шаров та Квіт. Вони розвалили освіту України- знецінили роль вчителів, вихователів до нуля, зменшили зар. плати в 3 рази педагогам у доларовому еквіваленті. Ще й продовжують далі лізти до влади. Гнати їх поганою мітлою в Америку та Європу- там, де вони отримали методику написаною сорівськими людьми по знищення освіти в України.
Олекса
Аваков на протязі 30 років неспроможний засвоїти державну мову. Що за причина, чи воно тупить, чи нахабніє і не бажає знати українську? Розмовляє тільки на російській. Путін забери Авакова, свого москальського холуя до себе, Зеленський-пацак, боїться його як чорт ладана.
Віктор Логвін
Згідно Конституції середня освіта є безоплатною і будь які побори і "благодійність" (легальна чи удавана) є нічим іншим як порушенням Конституції, системним, щоденним порушенням Конституції, і наша національна традиція беззаконня і коррупції прищеплюється саме у стінах школи.
Маргарита
Для Віктор Логвін: Згідно з Конституцією медицина теж є безоплатною, і будь-які побори і благодійність є протизаконною. Ви десь, крім Феофанії, бачите безоплатну медицину? А медична реформа, яку почали запроваджувати ще з попередніми урядами, повністю суперечить Конституції, яка гарантує безкоштовну медицину. І що, Ви можете назвати ім’я людини, якій зробили безоплатну операцію, безоплатне УЗД? Чому вчепились тільки за школи? Крім шкіл, більше ніде нема поборів?
Анна
Для Віктор Логвін: Зазвичай найбільше кричать про беззаконня і корупцію якраз ті, які найбільше цим грішать. Як кажуть: на злодію шапка горить. А ці всі громадські організації, представницею однієї з яких є і автор статті, крім пустих балачок, нічим путнім не займаються, відпрацьовують різні гранти. Якщо п.Слободянюк така розумна, все знає краще за всіх, то хай іде працювати в школу і власним прикладом показує, як треба (має ж педагогічну освіту). А то тільки й знає, що язиком молоти і розпатякувати про те, що в школах багато корупції, по рідних форумах і фейсбуках. Менше слів, а більше реальних справ.
Галина
Для Віктор Логвін: безкоштовною є саме отримання середньої освіти визнаеної стандартом (ому уточнюю, бо можна отримати платно додаткові уроки або поділ на групи там де від нормами не передбачений). А благодійні допомоги збирають зазвиай на покращення умов отримання цієї освіти: купівлю нових парт, заміну освітлення, ремонт а також придбання канцелярських товарів для вчителів, які друкують масу матеріалів учням тощо. тобто на те, на що в бюджеті зазвичай не вистачає коштів
Коментувати
Василь
А Совсун що прилетіла з місяця? Вона не знає що відбувається в освіті, яку вона разом з Квітом почала руйнувати? А чого не волала, коли в.о. була Мандзій? Вирішила знайти цапа відбувайла - Шкарлета. Гидко що цим багном займається як Альянс жінок. Які Ви жінки?
Торба
Для Василь: Від Шкарлета залік - просіть підвищення
Коментувати
Василь
А Совсун прилетіла з місяця? Вона не знає що відбувається в освіті, яку вона разом з Квітом почала руйнувати. А чого не волала, коли в.о. була Мандзій? Чи найшли Шкарлета-цапа відбувайла. Гидко що цим багном займається спілка жінок.
Вчитель
Вчитися також здають гроші на все. Викуповують білети в театр, на ремонти, на газети
Вчитель
Звичайно ,дякуємо батькам за їх благодійність.. Але треба дякувати також і вчителям, які на прохання (завжди звучить як наказ) директора протягом року теж здають гроші на потреби школи. То на нескінченні ремонти , то на всілякі конкурси( ви думаєте директор на виставки освітян їде власним коштом?),змагання ( дітям також треба домогти), на періодичні видання місцевої нікому непотрібної газети ( треба підтримати щорічно). Велика зарплата,престижна професія_ чому не допомогти?
Лілія
Для Вчитель: Правильно, у вчителя ж найбільша зарплатня в державі. Освіта гідно не фінансується, а винен - вчитель. Бо це ж він натякає на те, що треба купити квитки для дітей в театр, потрібні та корисні друковані зошити з різних предметів, відвідати екскурсію, а найголовніше - придбати ті славнозвісні штори в кабінет. Учитель , звісно ж, великий корупціонер, на відміну від тих, хто остаточно винищує освіту. Але "ті" - це далекий міфічний образ, а вчитель близький і беззахисний, він і винен. Крім того, учитель змушений з власної кишені сплачувати за канцелярію, різні тести на всі класи, методичну літературу тощо. То йдіть і попрацюйте в школі, відчуйте, наскільки там заможні вчителі.
Ірина
Для Вчитель: Так звані семінари директорів, з гулянкою в ресторані теж оплачують вчителі.
Соціальний педаго
Для Вчитель: особисто я, з власної кишені оплачувала друк та прошивку роботи ман,де я була куратором. Довелось ще й комісії з Управління платити за перевірку правельності оформлення. Це було 2 роки назад, при зп в 3000 довелось віддати 500 грн. Більше нічим подібним не бажаю займатись.
Коментувати