О. Охредько: про проблеми вступу для дітей з ТОТ

Сучасна українська освітня бюрократична система дуже неповоротка, що і створює проблеми

О. Охредько: про проблеми вступу для дітей з ТОТ

Автор: Олег Охредько, експерт, аналітик Центру громадянської освіти «Альменда».

Прийняття Верховною Радою України законопроєкту №3734 «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо особливостей вступу до закладів вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей» викликало небувалий спалах у політичному та суспільному полі країни. Намагання здобути певні преференції примусили різних політиків розпочати кампанії як «за», так і «проти». Цим вдало скористувалася Росія, що привело до величезного суспільно-політичного шторму.

Проте за віртуально-телевізійними битвами поза увагою залишилися діти з тимчасово окупованих територій (ТОТ) та проблеми, які були й до цього, а також і нові, що виникли після прийняття законопроєкту.

Перш ніж розглянути проблеми, згадаємо систему спрощеного вступу до закладів вищої освіти (ЗВО), яка існувала в Україні для дітей з окупованого Криму. Випускники та випускниці закладів освіти на окупованій території мають можливості вступити до українських ЗВО за певною системою, а саме – їм потрібно скласти три іспити (українська мова, історія України та профільний іспит). Вступити можливо було до певних ЗВО, де були створені Освітні центри «Крим – Україна». На початок 2020 року їх було 34, а навесні їх кількість була збільшена до 82. Для дітей з ОРДЛО існувала трохи інша система.

Для розуміння ситуації, коротко, прийнятий законопроєкт поширював «кримську» спрощену систему на всіх дітей з ТОТ та запроваджував її у всіх ЗВО. От як раз тут і виникають певні проблеми.

Хоча законопроєкт і прийнятий та підписаний Президентом України, і потрапив до освітянської бюрократії, проте потрібно внести зміни до підзаконних актів (наприклад, до Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти в 2020 році та інших), а можливо, й створити по-новому певні документи. А сучасна українська освітня бюрократична система дуже неповоротка, що і створює проблеми.

  • Дітям з ТОТ потрібно приїхати до навчального закладу для вступу, і для цього були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р. № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»: «учасники зовнішнього незалежного оцінювання та вступних випробувань, зокрема для вступу через освітні центри «Крим – Україна» та «Донбас – Україна» за запрошенням закладу вищої (фахової передвищої) освіти», проте відповідно до Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Наказ МОН №560) «документи подаються особисто в письмовій формі» (п.4.3.). Отже, виходить замкнуте коло – щоб отримати запрошення, потрібно подати документи, які неможливо подати без запрошення.
  • Вступ за спрощеною системою передбачає складання іспитів з української мови та історії України дітьми з ТОТ у закладах середньої освіти, які закріпляються за Освітнім центром. Таким чином, в усіх містах, де є заклади вищої освіти, повинні бути створені комісії для прийняття цих іспитів. Але зараз період відпусток, окрім того, відсутні відповідні накази на всіх рівнях, що створює певні проблеми.
  • Ще однією проблемою стане проживання вступників та вступниць з ТОТ та їх батьків під час вступної кампанії. Через перехід на вступ до ЗВО через ЗНО, коли відбувається тільки аналіз та конкурс оцінок й документів, гуртожитки часто припиняють роботу, починаються ремонти та інше. А дітям з ТОТ потрібно декілька днів жити, щоб подати документи, скласти іспити та дочекатися зарахування.
  • Спрощена система вступу передбачає виділення бюджетних місць для дітей з ТОТ в розмірі 20% (Квота-2), проте часто це 1 чи 2 місця, що приводить до конкурсу серед тих, хто подав документи. Проте діти з ТОТ мають право вступати тільки до ОДНОГО вищого навчального закладу. От і виходить, що ті, хто не пройшов, повинні будуть повертатися назад, на окуповану територію.
  • Відповідно до Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2020 році, вступники під час подання документів повинні надати «військово-облікового документа для військовозобов’язаних (крім випадків, передбачених законодавством)». Ця «катавасія» з військовими документами триває вже 5 років, освітні чиновники не можуть пояснити, що це за випадки, які передбачені законодавством, і щороку МОН видає окремий лист, де скасовує цю норму для дітей з ТОТ. Але раніше це стосувалося декілька десятків ЗВО, а зараз їх сотні, і тут буде вже спрацьовувати суб’єктивний погляд представників приймальних комісій.
  • Пандемія створила ще одну проблему, а саме транспортну. Адже суттєво зменшилось кількість потягів та автобусів, що суттєво обмежує можливості дітей з ТОТ.
  • Відсутність необхідних нормативних документів породжує проблеми і з інформацією про терміни подання документів та вступних іспитів, адже дати в Умовах прийому, Положеннях та на сайтах не збігаються. Окрім того, часто наводиться дата, до якого числа відбуваються вступні іспити, але складно знайти дату, коли ж вони починаються. Адже якщо іспити з української мови та історії України можливо складати з початку роботи Освітніх центрів, то час на складання профільного вступного іспиту доволі обмежений.
  • Величезною проблемою залишається проблема донесення інформації на окуповані території. Не зважаючи на багаторічну історію дії спрощеної системи вступу, інформація про неї практично не доходить на окуповані території, яскравим прикладом є бажання складати ЗНО, а не скористатися спрощеною системою у понад півтисячі дітей з ОРДЛО. А інформація з тимчасово окупованого Криму щодо участі кримчан відсутня, тому що держава не веде такої статистики.
  • Ще однією проблемою може стати ставлення до дітей з ТОТ, адже не таємниця, що серед вчителів та викладачів ще є такі, які не толерантно ставляться до української влади, а через це можливий і вплив на дітей з ТОТ під час складання іспитів.

Підсумовуючи, потрібно зазначити, що проблем дуже багато, і в українській державі обмаль часу для їх вирішення.

На завершення потрібно звернути увагу на недолугі дії української влади, яка постійно «наступає на граблі» - це інформація про спрощену систему, яка рекламується як «вступ без ЗНО». Відсутність розуміння в спрощеній системі вступу для дітей з ТОТ породжує негативне ставлення і створює величезне поле для маніпуляцій.

Освіта.ua
15.07.2020

Популярні блоги
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Анна
Якщо вступаєш на спеціальність "медицина", то мусиш набрати хоча б 150 балів , щоб хоч на контракт взяли , а їх без зно зразу на бюджет без зно, просто не справедливо
Шукач Відповідей
Так вже деякі зіткалися з проблемою стосовно військових квитків для меншканців ТОТ при вступі. Ось посилання на офіційний документ від МОН що скасовує надання цього документа при вступі у будь-який ВНЗ України мешканцям ТОТ: https://mon.gov.ua/storage/app/media/npa/5a1fea07deb94.pdf Мої питання: * Чи є якийсь дієвий спосіб переконати суб’єктивний погляд деяких представників приймальної комісії (окрім корупції) в тому що військовий квиток не потрібен для абітурієнтів які мешкають на непідконтрольній території? Можливо притягнути до правової відповідальності? * Чи діє якась правозахисна організація яка може допомогти абітурієнтам з непідконтрольних територій у цьому випадку? До кого звертатися якщо це право порушується окремими приймальними комісіями? * Чи є випадки коли вдавалося переконани приймальну комісію діяти згідно з законодавством і не вимагати від абітурієнтів з непідконтрольних територій військовий квиток на момент вступу до ВНЗ? Дуже дякую за статтю, пане Олегу
Аннютка
а тепер моделюємо ситуацію : учень з ТОТ абсолютно не підготовлений їде вступати в університет, наприклад в медицинський, проходить , бо просто заявок було мало , а щось вгадав, а далі починається навчання, яке дається йому дуже важко (бо там треба хоч якась база , знайома, яка склала біологію на 192, казала ,що і їй дається надзвичайно важко , бо матеріалу багато , хоч і шкільні знання облегшують їй процес) далі він розуміє , що не справляється і просто забиває на все , його благополучно виганяють з цього закладу і він повертається додому та розповідає усім навколо , що ж його вигнали , бо це все були руссофоби , бо він говорив російською, бо він був з Донецька чи Луганська . Держава не благодійна організація . Вона вчить своїх людей не просто , щоб вчити , а для того, щоб мати з них користь , тому відбирати студентів-бюджетників треба не по територіальному принципу точно, а по знанням
Євгеній Тєплоухов
Для Аннютка: Ви правда вірите, що знайдуться діти, вірніше, батьки з ТОТ, які захочуть послати своїх дітей туди, де їх починають цькувати вже на стадії "моделювання ситуації"??
Ання
Для Євгеній Тєплоухов: а де ж було цькування ?) просто написала те , що реально може з великою ймовірністю статися , а , якщо ви знаєте щось про навчання на такі важливі спеціальності , приклад яких я вказала в коментарі , то розумієте , що там з студентами не панькаються , а просто женуть в шию , як щось не так, і це зовсім не стосується звідки дитина приїхала , а стосується чи реально має студент знання. Просто величезну кількість дітей виганяють ще на першому курсі
Шукач Відповідей
Так вже деякі зіткалися з проблемою стосовно військових квитків для меншканців ТОТ при вступі. Ось посилання на офіційний документ від МОН що скасовує надання цього документа при вступі у будь-який ВНЗ України мешканцям ТОТ: https://mon.gov.ua/storage/app/media/npa/5a1fea07deb94.pdf Мої питання: * Чи є якийсь дієвий спосіб переконати суб’єктивний погляд деяких представників приймальної комісії (окрім корупції) в тому що військовий квиток не потрібен для абітурієнтів які мешкають на непідконтрольній території? Можливо притягнути до правової відповідальності? * Чи діє якась правозахисна організація яка може допомогти абітурієнтам з непідконтрольних територій у цьому випадку? До кого звертатися якщо це право порушується окремими приймальними комісіями? * Чи є випадки коли вдавалося переконани приймальну комісію діяти згідно з законодавством і не вимагати від абітурієнтів з непідконтрольних територій військовий квиток на момент вступу до ВНЗ? Дуже дякую за статтю, пане Олегу
Коментувати