С. Мудрук: «ліквідація ЗНО у два кроки» (impact analysis)

Хтось вірить, що відміна ДПА у формі ЗНО лише цього року не має реальних шансів закріпитись і в подальшому?

С. Мудрук: «ліквідація ЗНО у два кроки» (impact analysis)

Автор: Сергій Мудрук, президент МГО «Універсальна екзаменаційна мережа».

Прецедент відміни ДПА у формі ЗНО у 2020 році стане фатальним, якщо матиме шанси на продовження. Профільний комітет Верховної ради, здається, не розуміє чи не враховує відмінності тесту навчальних досягнень (ЗНО в якості ДПА) від тесту здатностей (навчального потенціалу, що необхідно тестувати при вступі).

Наразі в Україні вже більше десятиліття вступ ведеться за оцінками не зовсім того, що потрібно для вступу. Такий компроміс завжди освячувався поєднанням вступу і ДПА. Але сьогодні у фокусі уваги нарешті відмінності ДПА і тестування з метою вступу, відмінності їх цілей і інструментарію.

Наслідком непідготованого прибирання ДПА з ЗНО і в подальшому стане швидка ліквідація ЗНО.

Крок 1

Ліквідація компоненту «досягнення» з функції ЗНО має відбутись автоматично, якщо ЗНО виконуватиме лише функції вступу. У УЦОЯО іншого виходу не буде. Інакше очікуватиметься гучна публічна кампанія законного переслідування за нецільове використання коштів. При відміні ДПА ЗНО має стати схожим на психометричний тест в Ізраїлі, чи на ТЗНК (тест загальних навчальних компетенцій, що багато років тому вже пілотувався в Україні як один з предметів ЗНО, але за часів Табачника /Сулими його ліквідували).

Така зміна суті ЗНО позитивно вплинула би на відбір до вищої освіти, але до цього справа, на жаль, не дійде.

Крок 2

Абстрагуючись від спроможності УЦОЯО до швидкої і якісної заміни суті ЗНО (фахова спільнота допоможе УЦОЯО), констатуємо, що зміни в ЗНО викличуть суспільний шок і необхідність перебудови мільярдного бізнесу приватних уроків, репетиторів і видання посібників, бо до тестування здатностей готуватись потрібно ЗОВСІМ інакше, ніж до тестування досягнень. Відчуття віктимності буде у сотень тисяч сімей і мільйонів громадян. Не потрібно бути політологом, щоб зрозуміти, що така ситуація не встоїть і року.

Тож або ЗНО буде ліквідовано, або ж прямо чи непрямо владою буде визнано помилку і почнеться спазматична нашвидкуруч побудова більш оптимальної системи освітніх вимірювань, у якій буде місце:

  • і окремому стандартизованому тестуванню досягнень, як вкрай необхідному діагностичному елементу системи середньої освіти;
  • і окремому стандартизованому тестуванню здібностей до навчання у вищій школі. Де потрібно, до результатів таких тестувань для вступу на окремі спеціальності будуть додатково використовувати предметні тести досягнень з попереднього пункту.

Чи добрий результат надасть авральна перебудова? Малоймовірно.

Що було би оптимальним? Оперативно впровадити тестування типу ТЗНК без відміни використання для вступу інших предметів ЗНО і впродовж року нормативно і функціонально розвести різні за метою та інструментарієм тестування.

Але ж швидке «збирання лайків» заважає зосереджуватись на середньострокових проектах покращень і середньостроковому аналізі впливів. «Немає нічого більш постійного, ніж тимчасове».

Хтось вірить, що відміна ДПА у формі ЗНО лише цього року не має реальних шансів закріпитись в тій чи іншій формі і в подальшому? Сучасне суспільство еволюціонує так, що сила прецеденту з кожним роком збільшується.

Тож очікуємо середньострокові наслідки: погіршення, регрес, при декларованому миттєвому «пандемічному» прогресі і запевненнях про «ніякої зради немає, ЗНО залишається».

Оригінал

Освіта.ua
18.06.2020

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Eugen Zimmermann
Є такий смішний переклад до фільму "Хоббіт", так там один гном зі слухавкою у вусі після шизофреничної промови Пендальфа говорить: "Я вот глухой, но я же слышу, что ты несешь какую-то галиматью!". Так ось, продершись через незрозумілу єресь автора, я зрозумів одне - коли із ЗНО видалити оцінювання досягнень у вигляді ДПА, то від ЗНО нічого не залишиться, тому що ЗНО не відображає оцінку здатності абітурієнта до навчання у тому або іншому ВИШі. А ще тоді запитають: "А ДЕ ГРОШІ???" І тепер ті хто в темі, хапаються за голову і розуміють, що їх, можливо, скоро будуть бити, і, можлива, навіть ногами!
Сторонній спостерігач
А чому б параноїкам і шизофренікам, які так бояться "смертельного коронавірусу" просто не викопати собі бункер і пересидіти там "епідемію"? Навіщо свідки коронавірусу тиняються по вулицям і отруюють життя нормальним людям?
Олекса Позняк
Для Сторонній спостерігач: 500 000 померлих в сша не аргумент для дебілів
Коментувати
Батрак іван
Sos!! Увага- всі автори із зазначенням «громадський» , суспільний, інститут .... - це агенти впливу інших краін!! Сбу повина розслідуватипідривну діяльність фондів, інститутів, грантів, дисергейтів, го і т. І. Вони працюють проти держави Украіна. Громадський- це той, хто після роботи виконує певну роботу, а громадський за бабки польщі чи америки, сороса- це агент впливу.під суд.
іван підківка
Для Батрак іван: як чую - фонд, грант ,проект- тошнить!
Сторонній спостерігач
А ще хочеться вигнати мітлою з України усіх цих "міжнародний", "ліберальний", "загальнолюдські цінності" (чомусь завжди одне й те саме: одностатевий анальний секс, ніби інших цінностей у цих общєчєлавєкав немає)...
ГО
Ні, є. Проте їх існуання ніяк не впливає на паралельне піклування про долю ЛГБТ суспільства в Україні. Існує політика рівноправ’я за якою всі люди, в незаледності від їхніх якостей, мають мати однаковий доступ до прав. Чим обмеженіші права пеної групи - тим більше ви будете про неї чути. І якщо вам чужі проєвропейські цінності, що між іншим закріплені в Конституції Украхни, - дорога вам НА РАСЄЮ, бо там якраз думка ваша та думка їхня - однакові. Удачі вам та бажаю стати більш толерантними)
Коментувати
Василь
А чого це соросята так збентежились. Кормушечка може прикритись? А діти для них бидло, живі чи мертві, здорові чи хворі, у липні чи в січні, а ЗНО - то святе. Та ж хоч себе поважайте.
Сорос
Для Василь: підкажіть, будь ласка, де саме можна побачити трупи дітей невінно убієнних страшним коронавірусом?
Коментувати
Анонім
Я студент коледжу , другий курс , і не розумію навіщо мені здавати ЗНО в формі ДПА на другому курсі, це заважає вчити матеріал по професії, дуже велика кількість інформації . Змушений здати тільки для того щоб не вигнали з коледжу.
Влад
Для Анонім: ДПА відмінили, альо!
Коментувати
mihark
ДПА нужно проводить (пусть и в форме ЗНО) только в 9 классе.Я говорю о математике А ЗНО после 11 класса-только для тех кто собирается учиться ВУЗе. Причем после окончания учебного года выдать всем аттестаты. А дальше выпускник сам решает или сдавать ЗНО и поступать в ВУЗ или идти туда где ЗНО не нужно.
Професор
Людоньки, пригадайте, як добре жилося нам усім до ЗНО! Я брав хабарі за ступ (так, дрібничку: пару тисяч доларів собі і ще пару тисяч для декана) і люди могли вступити в університет Шевченка взагалі без підготовки. Ніхто не колупав собі мізки. І публіка була аристократична - діти заможних батьків. А зараз? Діти себе мучають: цілий рік змушені вчитися, готуватися до ЗНО. Батьки платять гроші репетиторам. Навіщо? Можна ж просто давати хабарі професорам з університету і взагалі не вчитися! Це ж так зручно!
Професор
P.S. Звісно, не всі брали так мало як я. Просто я вважаю, що заробляти потрібно не на сумі хабаря, а на обороті. Чотири тисячі баксів може заплатити більше людей ніж вісім тисяч.
Коментувати
Марина
Це просто порожнє залякування відміною ЗНО. Назвіть хоч одну країну, в якій би на сьогодні не було аналогічної процедури. Рішення відміни ДПА - один з небагатьох розумних кроків уряду. Інша справа , що окрім міжнародних стандартів освіти, ЗНО - хоч і звичайно частково знижує корупцію при вступі, але не вирішує проблему. ЗНО- це тільки один із методів подолання корупції в освіті, та далеко не остання крапка. Ну приходиться вишам ділитись з МОН, при вступі. Нічого страшного, в них ще 5 років попереду, вони «своє» не упустять.
Тато
Коли моя дитина мріяла вступити на факультет іноземних мов, мій знайомий - товариш дитинства, який працював у цьому вузі, куди хотіла вступати дочка, казав: ,, Хочеш-не хочеш, а 5 тисяч доларів складай (це був 2006 рік). Повір мені ( а я йому вірив і вірю) поступити по знаннях вона не поступить, бо там на знання ніхто не звертає уваги.Там такса." Дочка вчилась тоді у 9 класі. Але , Богу дякувати, наступив 2008 рік, запровадили ЗНО і дитина поступила , здавши добре ЗНО.Тому я за ЗНО!!!
оля
Для Тато: Все верно. ЗНО для поступающих в Украине отменять нельзя. А тех кто поступать не собирается или собирается уехать от ЗНО нужно освободить
Коментувати
совесть
Іноді краще мовчати! ТЗНК - нова форма викачування грошей з батьків дітей і репетиторство з буйною силою! Як хочеться таких ПРОПОЗИЦІОНЕРІВ загнати куди подалі. Не чіпайте тести досягнень (за шкільною програмою), без них ніяк здібностей не проявиш! НІ-КО-ЛИ. Не сійте хаос і паніку. Працюймо, удосконалюймо те, що цього потребує, і реагуємо на форс-мажорні виклики. Мудрості вам...
Юлия
Для совесть: Так не хочется попули свои отрывать и что-то переделывать, переучиваться....
совесть
Ха-ха-ха! Когда у людей остаются только такие аргументы, понятно сколь далеки они профессионально от того, о чем пишут. Все указывают путь, все знают как и что, но на деле - способны только ЛОМАТЬ.
Коментувати
Професор
Пригадую ті чудові дні, коли ще не було ніякого ЗНО. Тоді до нас в університет Шевченка можна було вступити лише за хабаря. Я, особисто, після кожної вступної кампанії, купував собі, жінці або дітям по автомобілю іноземного виробництва (і це був не якийсь задрипаний кореєць). Потім запровадили ЗНО і хабарі за вступ накрилися гробовою дошкою. Дуже сподіваюся, що ЗНО таки відмінять і ми знову зможемо гребти гроші лопатою під час кожної вступної кампанії.
Юлия
Для Професор: 100% репетитор язвит. У вас, если не ошибаюсь, 200 грн занятие, не так ли?
rewq
Для Професор: Отменяют ЗНО лишь для тех. кто никуда не поступает
Репетитор
Для Юлії. Не помиляєтеся, десь так. Різниця з членом приймальної комісії в тому, що а) я пашу весь рік і надаю реальну послугу, а не зловживаю становищем, б) від якості моєї роботи залежить моя репутація, тож я зацікавлений, щоб дитина щось вивчила и могла, в) я не можу стати на заваді вступу дитини, до мене можна йти чи ні, а член приймальної комісії просто не пустить того, хто не сплатив.
Коментувати
Лебедин
Знову соросеня- Мудрук ґвалт піднімає- ой зно відмінять!! Поручителів і дітей слід думати, а не про гранти. Іще- якщо в цьому році на Великдень не ходили в церкву, о що на наступний пік не підемо??? Дурне все це мудруванням...
Сергій Мудрук
Для Лебедин: ви добре подумали, налаявшись на мене отим словом? Для вас будь-яке фахове об’єднання -- "соросенята" ?
Ларченко
Громадський- грантоід за кошти заходу . Зрадник.
Коментувати
Анелия
Конечно же задания в ЗНО нужно пересмотреть. Например с 21 года будет "английский как обязательный". Последним заданием идет эссе из 140 слов. Какая необходимость в этом эссе? Знаете, как детям говорят репетиторы готовиться? Выучить 50 готовых сочинений! Это бред! Я считаю, ЗНО должно подготовить ребенка к свободному общению в стране изучаемого языка, а не "грамматика до тошноты" и сочинение. А что касается математики - то задачи пусть даже будут сложнее, но формулы должны лежать на столе!