В. Онацький: про що я сказав би на колегії МОН: про ДПА

Якщо Міністерство освіти не може виконати свої функції, то варто шукати, хто це зробить за нього

В. Онацький: про що я сказав би на колегії МОН: про ДПА

Автор: Володимир Онацький, заступник директора школи з навчально-виховної роботи.

Палким прихильникам ЗНО хочу сказати: я з вами. Коли тільки-но запроваджували зовнішнє оцінювання, мої учні говорили: «Чому на нас експериментують? От спочатку хай учителі складуть тести, а потім ми!» Не питання: учителі так учителі. Довелося сісти за підручники і через три місяці бігти на пункт тестування. Так я став студентом юридичного факультету Червоного університету. Шість років навчання, диплом з відзнакою. Усе це завдяки ЗНО. Тому всі закиди про те, що ніби я хочу скасування ЗНО, залиште при собі і ніколи їх щодо мене не висловлюйте.

Я щиро хочу звільнення від ДПА в цьому році всіх. Я підтримую рішення ДОН КМДА про звільнення учнів шкіл та ПТУ від проходження ДПА в цьому році. Мені дуже шкода, що це рішення ще досі не підтримано Міністерством освіти і науки України, але те, що ніхто не відважився його скасувати, говорить про те, що до нього потрібно серйозно віднестися і розібратися в його правильності, правомірності і ухвалити аналогічне для всієї країни.

Я належу до людей, уражених Чорнобильським синдромом, бо вважаю, що саме Чорнобильська трагедія негативно вплинула на здоров'я багатьох поколінь у нашій країні. Статистика підтверджує це. Разом з цим потрібно зазначити, що за кілька місяців значна частина людей у нашій країні набула ковід-синдрому, адже дійсно, після Чорнобиля, на сьогодні це найбільша планетарна проблема.

Саме тому в нашій країні оголошено надзвичайну ситуацію. Думаю, що уряд у цьому випадку має рацію: є реальна загроза життю та здоров'ю людей. Я не буду повторювати про щоденну кількість захворювань, про кількість дитячих смертей.

Законодавство приписує, що у випадку надзвичайної ситуації Міністерство освіти і науки, або місцеві органи управління освіти мають звільнити учнів від ДПА.

Усі спроби освітянської спільноти достукатися до пані Мандзій виявились марними. Саме тому кияни почали звертатися до мера Кличка з проханням захистити дітей міста. Численні звернення були проаналізовані київською владою і ухвалено управлінське рішення: звільнити учнів від ДПА.

У МОН відреагували заявами, що рішення ДОН КМДА є нечинним та не підлягає виконанню. Чим же аргументує пані Мандзій свою позицію? На думку міністерки, «ДПА у формі ЗНО є єдиним процесом, який передбачений 47 статтею Закону «Про повну загальну середню освіту». Тому це важливо зрозуміти, що це обов'язковий процес, який має відбутися. Безперечно, з урахування епідеміологічної ситуації. На сьогоднішній день є вимоги головного державного санітарного лікаря, їх треба забезпечити. І підстав для непроведення ДПА у нас немає», - підкреслила Мандзій.

Що ж такого у згадуваний статті 47? Вона про ДПА? Ні, вона про ЗНО. Отже, на думку пані Мандзій діти мають складати ДПА, бо «учні, які завершують здобуття базової чи профільної середньої освіти, проходять державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання, крім випадків, визначених законодавством». Дивно тут якось записано: якщо діяти відповідно до цієї статті, то виявляється, що і учні 9 класів мали б складати ДПА в формі ЗНО. Однак ми ж знаємо, що ДПА у формі ЗНО стає обов'язковим лише з 2027 року. Це записано в пункті 6 прикінцевих положень закону: «До 2027 року запровадження державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання можливе за рішенням центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки». Таким чином, не можна прийняти аргумент пані Любомири, що випускники шкіл, ПТУ та студенти коледжів мають проходити ДПА виключно у формі ЗНО,він не відповідає дійсності. Закон реально каже про інше.

Як же, насправді, має проходити ДПА? Відповідь на це дає стаття 17 згадуваного закону: «Кожен учень має пройти державну підсумкову атестацію за кожний рівень повної загальної середньої освіти з державної мови, математики та інших предметів, визначених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, крім випадків, визначених законодавством». Нагадаю, Положення про ДПА передбачає скасування ДПА у випадках надзвичайної ситуації.

Як ми бачимо, аргументи МОН розбиваються об законодавство. Тим, у кого ще є сумніви, що не законами, а наказом МОН визначено, що в цьому році діти мають складати ДПА у формі ЗНО, раджу ознайомитися з наказом МОН №1332 від 23.10.2019 року, яким і визначено, що учні мають складати ДПА в формі ЗНО.

Варто зазначити, що коли мова йде про звільнення від ДПА, то абсолютно не має значення форма проведення ЗНО, адже звільняються діти не від форми, а від самої процедури.

Ще один аргумент, який наводить МОН полягає в тому, що «Рішення про скасування ДПА може прийняти тільки Верховна Рада чи Кабмін через епідеміологічну ситуацію» не витримує критики, адже в Положенні про ДПА зазначено, що це обов'язок МОН або місцевих органів управління освіти. Але дійсно, якщо МОН не може виконати свої функції, то варто шукати, хто це зробить за нього. У Києві це зробив ДОН, а в масштабах країни, за МОН це має зробити КМУ, ВРУ, пан Ляшко, а, може, пан Президент. То для чого нам МОН?

Можна продовжувати наводити аргументи, але для чого? Вони давно озвучені.

Через кілька годин відбувається Колегія МОН. Звісно, мене не там не буде. Доводити позицію Києва і необхідність повного скасування ДПА-2020 будуть пані Олена Фіданян, директорка департаменту столичної освіти, та пані Світлана Олексюк, директорка столичної школи, дві жінки з багатотисячної київської освітянської спільноти, яка підтримала рішення про звільнення від ДПА київських учнів. Щиро бажаю цим мужнім колежанкам удачі. Вірю у перемогу здорового глузду!

Р.S. У 2008 році я складав ЗНО, тоді потрібно було дати приклад учням. Зараз пані Мандзій також може дати приклад учням: разом зі своїми помічниками, радниками, юристами, ласкаво просимо, на пункт тестування для складання ЗНО, маски і рукавички не забудьте взяти з собою.

Оригінал

Освіта.ua
12.06.2020

Популярні блоги
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Тетяна Сердечна: зарплати у вчителів мають бути різні Є шанс, що колись держава буде в змозі оплачувати роботу людей, які працюють із її майбутнім
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
То файно! Ліва рука не знає, що робить права.
Дмитро
Пробне ЗНО відмінили - вже добре. Центр оцінювання якості освіти звітує про "безпечні умови". Серйозно? На питання про наявність засобів захисту на пункті тестування у п’ятницю 12.06 відповідальна за пункт тестування відповіла: "Рукавичок і щитків для працівників нема, беріть свої, є ТРОШКИ масок, тому теж беріть свої, антисептика є дві пляшки по 0.5л на весь пункт, дозаторів нема. І це приблизно на 600 людей! Відміняйте ЗНО! Ніяких безпечних умов у нашій країні пункти тестування забезпечити не здатні!
Оля студенка
Боже, невже ще хтось правда думає що пані Мандзій щось вирішує. Їй дали вказівку і вона виконує. Аргументувати будь що вона не спроможна. Ви тільки проаналізуйте що відбувається (я не противник ЗНО), випускники цього року живі чи мертві, здорові чи хворі але зно - обов’язково, терміни вступної кампанії перенесли, початок нового навчального року перенесли, що ж це за пенацея така це ЗНО.І як зміниться економічна ситуація в Україні якщо діти ЦЬОГО РОКУ його не складатимуть. Дійсно нехай в цьому році ЗНО складе Мандзій і її команда. І ще, якщо, не дай Боже, хтось з дітей захворіє на короновірус хто відповідатиме, звичайно керівник закладу освіти, який надав приміщення для проведення ЗНО, а не ті чиновники що приймають не розумні рішення. Відмініть цього року ЗНО і не знущайтесь з дітей, батьків та викладачів.
Сергій Кіпіані
Ви колись спілкувалися із нинішніми очільниками Мону - Манзій, Стадний, Полюхович, Шаров- це просто незрілі , недержавні , примітивні люди. При цьому вони щось знають, самовпевнено вважають себе суперфахівцями. Іхня реакція на ситуацію із Зно/дпа говорить, що вони неадекватні. Що треба: Дпа лише для бажаючих у внз. Зно для учнів коледжів відмінити взагалі, бо ці діти не вступають у виші, а продовжують навчання на ступеневій основі. Кількість іспитів у Зно скоротити до 1-2 , украінська- профільний, або лише- профільний предмет. Профільний- 60% ,украінська і середній бал- 25% і 15% вступного балу. Тоді дітей не будемо лишній раз підставляти під небезпеку.
Ольга
Обязательное ДПА нужно отменить. Оставьте только ЗНО для поступающих в вузы. Люди должны иметь право выбора и идти на риск заразиться сознательно. Это просто преступление оставить ДПА в таких условиях обязательным. Ответственность за заразившихся на этом клятом ДПА будет на министерстве.
Олександр
Тяжко напевно проходить колегія, якщо за 8 годин від її початку немає жодної інформації.