А. Ночкін: чому не варто скасовувати ДПА у формі ЗНО

Скасування ДПА у формі ЗНО вкрай негативно вплине на випускників 2020 року і з організаційного боку, і на їхні результати

А. Ночкін: чому не варто скасовувати ДПА у формі ЗНО

Автор: Андрій Ночкін, фахівець з питань оцінювання якості освіти.

Мережею поширюються заклики про скасування ДПА у формі ЗНО цього року через пандемію коронавірусу, наводяться певні аргументи ЗА прийняття цього рішення. Але для повноти картини треба згадати і про негативні наслідки, тож наведу аргументи ПРОТИ.

  • Менш розгалужена мережа пунктів тестування і зменшення кількості населених пунктів, де відбуватиметься ЗНО.

Законодавством визначено розміри округів (від 450 осіб), до яких мають входити території з певним базовим населеним пунктом, у якому створюються пункти тестування. Зменшення кількості учасників ЗНО призведе до територіального укрупнення округів і вилучення частини населених пунктів, у яких мають функціонувати пункти тестування. Тож абітурієнти будуть змушені долати більші відстані до пунктів тестування.

Законодавством також визначено розміри пунктів тестування (180-360 осіб). Відповідно пункти тестування за наповнюваністю залишаться такими самим, але їх стане значно менше (це вже контраргумент про те, що зменшення кількості учасників допоможе зменшити кількість осіб в пункті тестування, що ніби може зменшує ризики інфікування), і вони теж стануть знаходитися далі від місць проживання абітурієнтів.

Просто треба згадати мережу пунктів ЗНО зразка 2014 року - у разі скасування ДПА вона стане майже такою.

  • Випускники шкіл цього року змушені будуть самостійно діставатися до пунктів тестування.

Органи управління освітою мають обов'язок організовувати довезення учнів до місця проходження ДПА в інші населені пункти. Якщо скасувати ДПА у формі ЗНО та видати документ про освіту до ЗНО, то випускники шкіл вже втрачають статус учнів і матимуть, як і випускники минулих років, їхати в інший населений пункт самостійно (і це з урахуванням того, що населених пунктів, де відбувається ЗНО, стане менше, і вони будуть далі (дивись 1 аргумент). Варто згадати про протиепідемічні обмеження та поставити риторичне питання, чи впорається регулярне транспортне сполучення з різким збільшенням навантаження в дні тестувань через скасування підвезення учнів.

Слід зауважити, що для учнів Києва та обласних центрів такої проблеми немає, але керівники їхніх шкіл мали б згадати і про інших випускників.

  • Абітурієнти 2020 року матимуть гірші результати ЗНО.

Оцінка за шкалою 100 - 200 балів, що використовується під час вступної кампанії, є рейтинговою (це її призначення - можливість побудови загальнонаціонального рейтингу абітурієнтів за знаннями). Що це означає? Чим більше учасників ЗНО, які мають менший тестовий («сирий») бал, тим вище твій рейтинговий результат. Якщо скасувати ДПА у формі ЗНО, то в ньому не братимуть участь ті, хто не планує вступати, а мав його проходити виключно для атестації. А це, як правило, здобувачі освіти з гіршими знаннями. Як наслідок, популяція учасників ЗНО «просяде» саме в частині низьких тестових балів, а це, у свою чергу, призведе до зниження рейтингових оцінок більшості учасників ЗНО (крім певного інтервалу шкали в частині високих балів).

Тобто учасник ЗНО 2020 року з однаковим рівнем знань з учасниками ЗНО 2019, 2018 тощо (а ці результати попередніх років теж приймаються під час вступу) матиме меншу рейтингову оцінку, а відповідно, і менші шанси на вступ, що несправедливо та й суперечить законодавству в частині рівних умов доступу до вищої освіти. Звичайно, поріг «склав/не склав» частково нівелює цей негативний вплив, але далеко не повністю.

Що маємо в підсумку? Скасування ДПА у формі ЗНО вкрай НЕГАТИВНО вплине на випускників 2020 року, як з організаційного боку, так і на їхні результати. Мені здається, вони та їх батьки мають право це знати.

Оригінал

Освіта.ua
01.06.2020

Популярні блоги
Д. Коптило: реформатори не винні, що змін не відбувається Далеко не Клопотенко, Супрун чи Гриневич винні в тому, що змін на краще не відбувається
В. Онацький: репетиторство як альтернатива школі Боротися з репетиторством не варто, але треба покращувати освітній процес у школах
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Директор дурки
Шизоїди при владі - біда в країні, все що я можу сказати з цього приводу. Спочатку ниє і залякує що відміна ДПА - це смерть, а потім відмінюють, наче нічого і не казав.
КАРАНТИН
"Скасування ДПА у формі ЗНО вкрай НЕГАТИВНО вплине на випускників 2020 року, як з організаційного боку, так і на їхні результати. Мені здається, вони та їх батьки мають право це знати". - залучіть на ЗНО цьогоріч людей за минулорічну оплату в період їхньої ЗАКОННОЇ відпустки?! Поділіться досвідом!
Леся
Це по-вашому треба за одним учнем , якому ЗНО необхідне тягнути (доправляти) ще двох кому воно зовсім не треба.це ви думаєте про батьків і їхніх дітей??
Леся
А ви спитайте батьків, хоча вони давно відповіли, чи є проблемою їм доправити дітей ,які планують вступати до ВУЗІВ до пунктів здачі ЗНО? А також спитайте батьків, діти яких не вступають до ВУЗІВ нащо їм те ЗНО і ДПА? І тоді пишіть про права батьків і дітей
Олександр
Поки прихильники ДПА у формі ЗНО розповідають, що тільки так МОН переможе корупцію, затримано службову особу Міністерства освіти і науки України під час одержання 300 тис грн неправомірної вигоди (ч. 3 ст. 368 КК України). За даними слідства, перебуваючи на посаді Генерального директора одного з Директоратів Міносвіти, він вимагав неправомірну вигоду від представника державного підприємства за перемогу у конкурсі на здійснення дослідно-конструкторської роботи по створенню новітніх технологій з призовим фондом у 3 млн грн.
Роман
Та відмініть вже то ваше ДПА у формі ЗНО хоча для тих, кому не поступати. У нас в коледжі через нього виходить, що екзаменаційна сесія наклалася повністю на графік ЗНО. Хіба таке може бути, що екзамени здаються підряд, ЗНО і на другий день профільна дисципліна. Як таке можливо. Викладачі кажуть, що не можуть відкладати. А студентам нічого не лишається, як брати участь у подібних "експеріментах". Про це хтось думає?
Світлана
Виходить, що єдиний вихід достукатися до чиновників, це виходити на мітинг під міністерство освіти і відстоювати права наших дітей
Марко в пеклі
Ніхто і нікуди з випускників 11 класів цього літа вступати не буде!!!! Учням видається атестат згідно наказу по школі, який пишеться на основі рішення педради. І НІЯК ІНАКШЕ ЦЕ НЕ РОБИТЬСЯ! Педрада має право приймати рішення, якщо присутні 75% учителів. І НІЯК ІНАКШЕ! З 12.06. по 14.08. педраду провести ніякої можливості не буде, бо коли можна відкликати з відпустки учителя прописано в законодавстві дуже чітко! Через 10 днів (якщо не відмінять ЗНО) УСІ ВИПУСКНИКИ 11 КЛАСІВ ВТРАТЯТЬ МОЖЛИВІСТЬ ОТРИМАТИ АТЕСТАТ І ВСТУПАТИ БУДЬ-КУДИ У ЦЬОМУ РОЦІ, ЯКЩО НАВІТЬ ЗДАДУТЬ І ЗНО І ДПА!
Володимир
хм... .
Illya Olefir
Громадська рада при Міністерстві освіти і науки звернулась до в.о. міністра освіти і науки Любомири Мандзій з проханням звільнити випускників 11-х класів від проходження державної підсумкової атестації.
Julia Forest
Тобто, я правильно розумію, що здавати всім випускникам ДПА у формі ЗНО потрібно ЛИШЕ для того, щоб ЗАНИЗИТИ середній бал результатів ЗНО??? Пане Ночкін, ви чуєте себе? МОН не хоче бачити реальної картини вступу? Хоче багато сірих результатів? Щодо зменшення пунктів тестування - то взагалі притягнуто за вуха, ніхто не збирається зменшувати кількість пунктів, бо вже немає часу дізнаватися - хто планує вступати, а хто ні. Зменшиться кількість учасників, а кількість пунктів буде незмінна. У серпні вже навіть ті, хто не планував вступати до українських ВНЗ, а хотів вступати до Німеччини, Голандії, Франції тощо, будуть вимушені вступати до українських ВНЗ, бо не встигнуть надати атестат вчасно. І ось тоді рейтинг тих, хто вступає, буде під більшим пресінгом, бо бажаючих вступити стане більше
Ігор
Які ж ці ночкіни з освітньої влади вперті та ще і ллють крокодилячі сльози за цьогорічних випускників. ДПА у формі ЗНО у цьому році давно слід було відмінити і не тримати учнів у заручниках. Для вступників в університети залишити лише ЗНО з української мови та з фахового тесту, не зменшуючи при цьому кількість центрів тестування. Абітурієнтів обмежити складанням не більше трьох тестів ЗНО. Надалі передбачити третім тестом комплексний тест з основних дисциплін шкільної програми, який при вступі замінить бал атестату.
Юлия
Совершенно не понятны эти "разумные доводы в пользу ЗНО 2020" когда речь идет о жизни и здоровьи наших детей? Разве лишний балл-два на ЗНО имеют значение,когда в мире сотни тысяч уже умерших от пандемии (375 000) и более 6 мил.чел.зараженных!?И почему вы считаете,что оценка,выставленная ребенку в атестат за 11 лет учебы, менее обьективна, чем "лотерея" на ЗНО, проведенного в экстримальных условиях:3 часа в маске,душном помещении,летом,в жару, да еще и в нервной обстановке экзамена, да еще когда дети в школу посещали последний раз 4 мес назад? (Всем понятно,что дистанционное обучение-это полная ерунда.)Более 300 тыс.выпускников будут вынужненны контактировать друг с другом,...и так 3 раза по 3м предметам на ЗНО, экзаменамы поставили через 2-3 дня, т.е.если однин ребенок придет больной,от него заразятся остальные 16, кот.придут домой,в свои семьи,заразят их, а через два дня-на след.экзамен,где будут другие 16 выпускников...пока еще здоровые...и т.д..К концу августа у нас будет сумашедшая вспышка болезни,а к сентябрю мы все опять сляжем и уйдем на карантин снова?Не лучше ли отменить ЗНО,как отменили ДПА,принять детей в ВУЗы,колледжи и т.д.по баллам аттестата,(недовольных баллом - дать вожможность пересдать в последующем), и с сентября всем живыми и здоровыми прийти к месту учебы очно.Если так уж важно ЗНО -20, оставьте хотя бы один предмет из 3х - профильный для ВУЗов (врачам-биологию,химикам-химию и т.д).Это в 3 раза сократит риск заражения нас и наших детей! Кто будет нести ответственность за это? Не принимайте необдуманных решений.
Данило
Для Юлия: Это не лишний балл - два. Это 12, мать его, баллов. По результатам ПЗНО у меня при 68 тестовых баллах балл пзно составляет 154, при этом по таблице 2019 он составляет 166...
Коментувати
Covid в вузах начался
Конечно, если абитуриенты заболеют ковидом, родители автоматически будут подавать в суд на этих барыг. Для них главное деньги на тестах срубить, свои откаты терять не хотят, не более, чужие дети им похрен. В университете Биоресурсов в Киеве выпустили студентов на летнюю сессию, так уже заразили одного преподавателя ковидом, вуз в срочном порядке перевели на дистанционную сдачу экзаменов, а скольких ещё там подцепили этот вирус...
Батько
Хочу запитати на яку дитину може негатино вплинути відміна ДПА? На ту , що не прийде на ДПА, чи на ту, що прийде на ЗНО? Особисто я вважаю, що зменшення контактів на 30% значно краще вплине на шанси решти пройти ЗНО до кінця.
Maryna
Стаття на замовлення пані Мандзій. Аргументи «залізні» лиш не в’яжуться чомусь. Уявлю старання автора— важко чорне перефарбувати на біле. ЗНО принамні в цьому році повинне бути добровільним.Занадто висока ціна підтвердження 3 оцінок в атестаті. Заради чого? Що змінить різниця ,нехай, в один бал? ДПА не дає права вступу у виш як і сам атестат. Який вчитель буде завищувати оцінку знаючи ,що учень здає цей предмет? Неможливо забезпечити рівні умови з огляду на транспорт, карантин—самоізоляцію, є ризик не закінчити сесію.
Данило
Для Maryna: Это не 1 балл. Это 12, мать его, баллов. По результатам ПЗНО у меня при 68 тестовых баллах балл пзно составляет 154, при этом по таблице 2019 он составляет 166...
Коментувати
Валентина
Як завжди одні ниющі в коментарях. Не йдіть і не здавайте , ви ж боїтеся не через хворобу, а через незнання.
Галина
Для Валентина: "Ниющі"??? Немає такого слова в українській мові. Що означає "не йдіть"??? Діти документи про освіту не отримають. Звільнення від ДПА дозволило б їм не піти, якщо не мають намір вступати. Не судіть людей, краще підіть у інфекції попрацюйте.
Коментувати
Галина
У мене шок. Як людина з такими поглядами може очолювати ЦОЯО??? Щось не так з нами? Дайте батькам та випускникам вирішити, чи складати ЗНО в цьому році чи відкласти вступ на наступний рік. Якщо дитина інфікується, лікувати доведеться батькам. Треба на нього покласти персональну відповідальність за безпеку дітей, можливо, тоді буде думати, що писати. Про ДПА навіть говорити не хочу, бо випускники мають отримати ВЧАСНО документи про освіту.
1
Ці аргументи - повна дурня, ще й притягнута "за вуха"! Кількість пунктів тестування не зменшиться, а зменшиться кількість людей в них, що в умовах пандемії - чудово! Батьки своїх дітей завезуть на ЗНО власним транспортом (останні 2 місяці тільки ним люди і користувались), скооперуються по 2-3 сім’ї. У 5 областях ще нема і не передбачається пом’якшення карантину. Тут і не може бути ніяких регулярних перевезень, а як з’являться, то нормальні батьки в автобусі дитину не відправлятимуть на ЗНО. І це в умовах пандемії - розумно і доцільно. А що до рейтингів - виправляйте свої косяки, думайте як не допустити їх зниження, за що гроші отримуєте? Теж мені - поставили на шальки терезів рейтинги ваші і здоров’я людських дітей!!!
Хома Хаєцький
Змі поширили чутку про можливе призначення заст. Директора інституту математики Олександри Антонюк міністорм освіти... . Експерименти продовжуються. Нічого проти. Навпаки . Але ж людина геть не готова до урядування. Ні директором школи чи коледжу, проректором чи завкафедрою не працювала, не робила в управлінській ланці ... Фінансів не знає, на жодну фракцію не обіпреться... То звідки вона така безстрашна? …………Від соросят, грантоідів на чолі з цим нещастям Стадним. І ні про яку підтримку школи чи вузу не йдеться. Завдання - все реформувати( трощити)!!! Біда...