І. Лікарчук: чи буде з 1 Вересня у школах змішане навчання?

Перш ніж вести мову про змішану чи якусь іншу форму організації навчання, потрібно вирішити деякі проблеми

І. Лікарчук: чи буде з 1 Вересня у школах змішане навчання?

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Просто думка. Зараз всі почали говорити, що з 1 Вересня у школах буде змішане навчання. Чим би дитя не бавилося, якби не плакало...

На мою думку, перш ніж вести мову про змішану чи якусь іншу (не таку, як зараз) форму організації навчання, потрібно вирішити щонайменше чотири проблеми.

1. Змінити існуючі нормативи й вимоги до функціонування закладів освіти. Починаючи від наповнюваності шкіл і закінчуючи наповнюваністю класів та штатними розписами. Бо навряд чи буде потреба в умовах змішаного навчання утримувати величезні шкільні приміщення, щоб нагрівати взимку напівпорожні класні кімнати за шалені гроші... І чи буде справжнім та ефективним дистанційне навчання для 35 учнів класу..? І чи потрібні будуть у закладах освіти «масовики-затейники»?

2. Змінити професійний стандарт вчителя. У системі змішаного навчання не потрібна буде, образно кажучи, безвідмовно-слухняна «МарьІванна» як ретранслятор давніх знань, урокодавач, класкер та оформлювач звітів і методрозробок. А потрібний буде модератор, куратор, тьютор, репетитор, наставник. Академічно вільний. Академічно відповідальний. Із відповідною оплатою праці. А не з такою, як у «Марьіванни» - однаково мізерною для всіх, незалежно від результатів роботи педагога.

3. Переглянути сутність деяких конституційних і законодавчих норм. Гарантування отримання безоплатної середньої освіти, насамперед, означатиме створення державою умов для отримання такої освіти. Не стільки в школі, як поза нею шляхом забезпечення учня належними технічними засобами (а не примітивними паперовими підручниками), доступом до Інтернету (а не до «Марьіванни). Також гарантією здобуття безоплатної середньої освіти має стати принцип «гроші ходять за учнем», а не за школою...

4. Ліквідація совєтської системи управління освітою. Районо та інші ОНО, совєтські за духом і стилем роботи директори шкіл потрібні «Марьіваннам», котрі без няньки й наглядача жити не можуть. Іншому педагогу (див. п.2) все це застаріле совєтське лахміття, як п’яте колесо до воза - лише заважатиме.

Це лише ДЕЯКІ проблеми, які потрібно вирішити для запровадження змішаного навчання.

Подібних проблем є іще чимало. Але чи є політична воля їх вирішувати? Чи є ті камікадзе, котрі готові взяти на свої плечі страшенно тяжку долю вирішення зазначених та купи інших проблем?

Складні це питання. Хоч особисто я без надії сподіваюся, що такі є, чи будуть. Якщо ж не буде ні політичної волі, ні камікадзе, то вести мову про якесь змішане навчання - це однаково, що борщ заочно їсти. Можна багато про той борщ розповідати, язиком цмокати і у снах його бачити, але від того ситим не будеш.

Оригінал

Освіта.ua
28.05.2020

Популярні блоги
Є. Кравченко: невже наявність іспиту гарантує знання? Треба створювати не іспити, а систему нормального патріотичного виховання у школах
Я. Абрамейцева: у чому ціль обов’язкової математики? Випускники 2023 найважливіші роки майже не мають можливості опановувати предмети взагалі
Ігор Лікарчук: хайп навколо оцінювання учнів Оцінка давно втратила дидактичну значущість і перетворилася на холодну формальність заради звіту
Є. Козолуп: чому вчитель має доводити свою необхідність? «Менеджери» довели освіту до такого стану, що вчитель має робити свою роботу на 150% за будь-яких умов
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
fakt
будет...и вспоминать прошлое хорошее уже поздно и вам ,и ине...К сожалению, это зависит не от НАС...Пора понять , что мир изменился, но мы как "малыши-плохиши" не осознаем этого. Жаль Вас, нас, особенно молодежь ...Полуобразованные "учителя" заушники победили, как и диры-задиры ...Это факт.
Ирина
Постепенно вводят европейские стандарты обучения , а готовы ли наши школы к такому формату (деление на группы, кабинеты, материально-техническая база) ?
Родитель
какая нахер дистанцийка? Вернется обычная школа и все будет хорошо! Садите кипишь раньше времени! Вторая, пятая волна! Нахрена нагнетаете? Корона пройдет как грипп и вернемся к нормальной жизни! Или вам всю жизнь хочется на карантине сидеть? Тунеядцы и лентяи сраные)))
Євгеній Тєплоухов
Для Родитель: вы так и с ребенком своим общаетесь? Если да, то вам лучше сидеть на карантине.
Коментувати
совесть
Є низка предметів, які так гарно вивчати дистанційно, без такої вам ненависної слухняної вчительки Марії Іванівни (що вже вона вам зробила?). Це Історія, Література і їхні різновиди. Там, де треба слухати, дивитися кіно про минуле (лежачи на дивані), читати книжки і запам’ятовувати. А ось природничо-математичний блок дистанційно - це дурниця. "Чудова" ідея позакривати школи на зиму!? Та навіщо тоді така держава?
Євгеній Тєплоухов
Для совесть: історія дистанційно?
Коментувати
Тетяна
Пане Ігорю,а Ви особисто уявляєте себе як школяра у таких нових умовах освіти? На заході знов повертаються до викладання очі-в очі і бажано без гаджетів.І саме така освіта є найціннішою.А ми ...
ДепартаментДюсолей
Зараз Україна має ідеальний шанс, в період карантину і дистанційної освіти, перейти від совкової моделі керування освітою, до нової, більш сучасної і прогресивної, за якою майбутнє. Ось тільки, не всі того хочуть, особливо ті, хто не в писується у нову концепцію і які перестають бути потрібними в таких нових реаліях, тобто пенсіонери в основному, тому і подали вже ПЕТИЦІЮ про заборону дистанційного навчання. Стара корумпована совкова система ніяк не хоче змін і буде до останього упиратися! Але прогрес не зупинити, як би хтось цього не хотів!
Вчитель-КА
Для ДепартаментДюсолей: куди хто шо подав?))
ДепартаментДюсолей
Для Вчитель-КА: https://petition.president.gov.ua/petition/97016
Коментувати
Олекса Позняк
Зараз прийшов наказ щоб звіти про дистанційку учителям крім електронної форми здавати ще й у паперовій. Мандзій! У тебе є ще щось людське? Це ж твої Карпати пиляють на папір на якому 450 000 учителів будуть друкувати дурнуваті звіти тільки для того щоб у кожного у районо лежали гори паперів і було видно що районовці "пахали" здійснюючи плідне керівництво учителями. Сволота і бидлота наші пани
совестb Е
Для Олекса Позняк: Вы не правы по отношению к Министру МОН. Олекс. Во многих школах нет Интернет . не оборудованы кабинеты по предметам. а ГРОШИ куда потратили ДИРЫ? Вчители страдаем.бо требуют сами ВОНИ- ДИРЫ. отчеты в электронном виде. но хакеры им помогают манипулировать на сайтах школ. Не все такие Вы добрые директора для Страны.
Олекса Позняк
Для совестb Е: Ми вже здали звіти в електронній формі. Навіщо їх ще друкувати? 450 000 учителів. Нехай кожен роздрукує по 4 сторінки. Маємо 1 800 000 листків паперу і тонну фарби. Це знищений смерековий лісок. НАВІЩО? Мандазій припини знищення природи!
Eugen Zimmermann
Для Олекса Позняк: Карпати вивозять у заціловану в сраку Европу.
Коментувати
Олекса Позняк
Молодець Лыкарчук! У київських школах дітей як тюльки в банці. Новий спалах вірусу гарантовано . Переведіть хоча б деякі предмети на дистанційку. Наприклад 3 уроки в школі з 8-30 до 12, 3 уроки вдома. А у цей час в школу на 12 приходить інша зміна. Якщо мою фізику не переведуть на дистанційку я звільняюсь. Я пенсіонер а 70% померлих від корони в Україні це пенсіонери.
Будь собою
Для Олекса Позняк: то вже знов не йдеш? Ах ти ж незадача!
Олекса Позняк
Для Будь собою: іду, ніхто мій предмет на дистанційку не переведе. Але проблему загострити потрібно
Eugen Zimmermann
Для Олекса Позняк: старче, та ти ж написав, що отримаєш останню зарплатню та підеш зі свого ліцею на репетиторство! Чи вже маразм старечий тебе здолав?)))
Коментувати
ДепартаментДюсолей
А дід має рацію!)
Василинка
Аж борщу захотілося! Отакого, знаєте, з молоденького півника, щоб у печі вмлівав, з часником та українським хлібом!