В. Круглов: як організувати дистанційне навчання?

Віддалене навчання залишиться доступною додатковою формою отримання нових знань і після карантину

В. Круглов: як організувати дистанційне навчання?

Автор: Віктор Круглов, генеральний директор видавництва «Ранок».

Освітній виклик: як за короткий термін організувати дистанційне навчання?

Коли школи було переведено на рейки дистанційних освітніх технологій, більшість українських освітян розгубилися: які інструменти використовувати для навчання, як готуватися до уроків, як перевіряти знання учнів? Ґрунтуючись на досвіді харківської школи «Ранок», хочу розповісти особливості адаптації та організації дистанційного навчання.

Перші кроки

Складності з «дистанційкою» відбуваються не від якихось конкретних причин, а від загальної системної неготовності до неї як технічних засобів, так і вчителів та учнів. Немає концепції. Тому перш за все шляхом мозкового штурму було вирішено:

1. Навчальний процес не переривати і не розслаблятися.

2. Виписати труднощі та ризики, з якими стикаються учні та вчителі.

3. Вирішити всі технічні питання.

Далі перешли до конкретних кроків.

Яку платформу обрати?

Школа працює на платформі Google Classroom з відеочатом Meet. Уроки проходять згідно з розкладом. Починаємо о 9.00. Плануємо уроки в Google-календарі. Кожного тижня учні отримують розклад онлайн-уроків та посилання, за якими вони заходять до відеочатів. Викладачі проводять 60% уроків онлайн (3-5 уроків на день). Решта – самостійна робота учня. Кожен день в Classroom учителі додають матеріали з кожного предмета.

До них входять:

  • текстові документи;
  • Google-форми та тести;
  • презентації;
  • відео- та аудіофайли.

Однією платформою школа не обмежується. Вдома дітям не вистачає екшну – нових активностей. Тому для початкової школи, ми також використовуємо додаток Erudito, де діти вивчають предмети, застосовуючи комікси та онлайн-ігри. А учні для старшої школи користуються інтерактивними тестами Erudito-class для закріплення знань. Дуже чудово, що ці інструменти доступні у безкоштовному форматі. Ми дуже вдячні digital -команді видавництва «Ранок», які за кілька тижнів ввели в дію мобільні додатки Erudito з безкоштовним доступом для всіх учнів українських шкіл.

Відеоматеріали використовуємо з різних ресурсів, найпопулярніші з них - це Twig та YouTube. Викладачі також записують власні відео та презентації ⎼ пояснення до тем. Учням надходить сповіщення на електронну скриньку про те, що вчитель завантажив нове завдання. Коли учень виконав завдання, учителю також надходить сповіщення про це.

Учителі перевіряють роботу учня й дають зворотний зв’язок: оцінка або словесний коментар, краще, якщо і те, й інше. Дітям дуже важливе позитивне емоційне підкріплення. Оцінки виставляються в онлайн-журналі.

Увага серед маленьких учнів

Молодша школа була окремим челенджем для нас. Адже маленьким дітям набагато важче втримувати увагу, вони не вимикають мікрофон, тому вчителям доводиться працювати в постійному шумі. Їм мало просто вчитися ⎼ їм треба гратися. Учителі кожного дня висилають розклад батькам, готують не тільки відеоуроки, а й інструкції до уроку та рекомендації батькам.

Ми зуміли організувати групу продовженого дня онлайн. Як це відбувається? О 13.00 починають роботу тьютори. Запрошують учнів у Meet, проводять онлайн-ігри, займаються з учнями творчими завданнями. Вони закріплюють на платформі Google Class квести, логічні ігри, посилання на цікаві фільми за темою.

Дистанційна школа та спілкування

Коли відбувся перехід на дистанційну форму навчання, школярів лякала перспектива нестачі спілкування та проведення великої кількості часу на самоті. Цей міф зруйновано. Адже навіть онлайн можна весело проводити час.

Для того щоб діти не зациклювалися лише на навчанні, учителі школи організовували для учнів різноманітні активності: челендж поезії, де треба було онлайн прочитати улюблений вірш; книга рекордів, де учні ділилися досягненнями; спортивні марафони. А ще відбулася вечірка «Креативний карантин: які мої таланти». Більшість активностей намагалися поєднати з навчанням. Наприклад, на уроці з географії у 9-Б класі учні із захопленням вивчали харчову промисловість України. Найкращий спосіб зацікавити школярів цією темою під час карантину ⎼ запропонувати їм дослідити домашній холодильник і визначити, де виготовлені ті чи інші продукти.

У школі ми практикуємо уроки за вибором. Не завадив їх проведенню й карантин. Зробили ці уроки у форматі відкритих студій «Цікаві події, про які навчальна програма замовчує». Учителі готують цікавий урок-вебінар – це і вікторини, і подорожі, і квести, й інтерактиви, і speaking club, – створюють подію в Google-календарі та запрошують учнів різних класів. Таким чином у дітей є можливість вибору «куди піти» і «що послухати».

Чи можна списати?

Ні, але можна гуглити за темою. Учителі не забороняють пошук інформації в інтернеті під час виконання контрольних робіт. Але можна навіть не намагатися гуглити конкретні запитання. Доведеться читати тематичні статті, «Вікіпедію» й самому приходити до відповіді.

Про перспективи

Про дистанційне навчання говорили вже давно, але консерватизм, недостатність ресурсів дозволили впровадити його тільки в окремих коледжах та ліцеях. Зараз усе змінилося. Як-то кажуть: не було б щастя, та нещастя допомогло. Зважаючи на динаміку подій, обговорення цієї теми та деякі інші ознаки, я припускаю, що віддалене навчання залишиться в якості доступної додаткової форми отримання нових знань і після завершення його вимушеного застосування. Тобто ті, кому зручніше бути присутнім фізично, а також ті, кому необхідна зовнішня мотивація, будуть так само ходити до школи, а добре вмотивовані учні зможуть залишатися вдома й брати участь в уроках віртуально. Це, з одного боку, дозволить зберегти для вчителів звичний контекст роботи, а з іншого, знизить пропуски через хворобу, дозволить отримувати якісну освіту дітям з особливими потребами (що неоціненно). І що здається особливо важливим - це дозволить вибирати школу не за територіальною ознакою, а за більш важливими критеріями.

Освіта.ua
14.05.2020

Популярні блоги
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Тетяна Сердечна: зарплати у вчителів мають бути різні Є шанс, що колись держава буде в змозі оплачувати роботу людей, які працюють із її майбутнім
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Уж полночь близится, а Германа всё
Ослепительные перспективы развернулись перед васюкинскими любителями. Пределы комнаты расширились. Гнилые стены коннозаводского гнезда рухнули, и вместо них в голубое небо ушел стеклянный тридцатитрехэтажный дворец шахматной мысли...
Таня
Для Уж полночь близится, а Германа всё: +1000! Гиперлуп мы уже ощутили,теперь очередь до образования дошла.
Коментувати
ДепартаментДюсолей
Вже зараз навчальним закладам слід, паралельно з проведенням занять в аудиторії, транслювати їх і в онлайн-режимі, щоб ті учні/студенти, які будуть відсутні фізично в аудиторії могли брати дистанційно участь в занятті. Такі тенденції розвитку освітнього процесу нас чекають в майбутньому і за ними перспектива.
Динара
Интересно лет через 10 посмотреть,что получится из этих " дистанционных" учеников...
*
Для Динара: Зато уже сейчас полным-полно дебильных учителей, которые настолько дебильны, что им кажется, что без них ну просто не обойтись....
Для*
Яким прибором вимірюєш ступінь дибільності? Як у тебе з цим? Поділись!
!!!
Для Для*: Цей прибор називається "Карантин"! Він дуже добре показав, що вчителі лише завдання розсилати вміють, а вчать дітей батьки!
Коментувати