І. Совсун: про позбавлення наукових ступенів за плагіат

Для позбавлення потрібний Порядок позбавлення наукових ступенів, який має затвердити Кабмін

І. Совсун: про позбавлення наукових ступенів за плагіат

Автор: Інна Совсун, народний депутат України.

Минулого тижня Комітет етики Національного агентства забезпечення якості вищої освіти прийняв кілька знакових рішень:

  • підтвердив наявність плагіату у Андрія Портнова (дисертація на здобуття ступеня доктора наук ««Становлення і розвиток конституційного судочинства в Україні: теоретичні та практичні проблеми», захищена у 2009 році);
  • підтвердив наявність плагіату у Катерини Кириленко (дисертація на здобуття ступеня доктора наук «Теоретичні і методичні основи формування інноваційної культури майбутніх культурологів у вищому навчальному закладі», захищена у 2015 році (одна лиш назва чого вартує!));
  • підтвердив наявність плагіату у декана юридичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка Івана Гриценка (дисертація на здобуття ступеня доктора наук «Становлення і розвиток наукових поглядів на основні інститути вітчизняного адміністративного права», захищена у 2008 році).

Чи значить це, що їх позбавлять наукових ступенів? Ні. Цього не досить. Наразі є тільки рішення Комітету етики НАЗЯВО, далі - має бути рішення НАЗЯВО.

Потім – складніше. НАЗЯВО не має повноважень самостійно скасувати прийняте рішення, тому що ступінь присуджувався іншим органом – Міністерством освіти і науки України. Тому НАЗЯВО може лише встановити факт плагіату і спрямувати це рішення в Міносвіти. І вже там має прийматись рішення про скасування наукового ступеня.

І тут є складність, бо для цього треба порядок позбавлення наукових ступенів, який має затвердити Кабмін. Норму про позбавлення наукового ступеня за плагіат було вилучене з відповідної постанови Кабміну за Гриневич. І ця помилка досі не виправлена. Проте сподіваюсь, що у найближчий час відповідний порядок таки буде прийнятий. І тоді плагіаторів буде позбавлено наукових ступенів.

Чому це важливо?

Я б казала, що у проблеми є два виміри:

  • бюджетні витрати: у нас держава гарантує доплати за науковий ступінь; і по-хорошому, після скасування ступеня варто б вимагати повернення коштів, які державою була сплачені як доплати за ступінь.
  • етичний вимір: плагіат – це відверте знущання над освітою і наукою. За таке треба бити по руках, бо плагіат в однієї людини підриває довіру до всієї системи, у тому числі – до інших науковців, які чесно проводять наукові дослідження Це підважує і знецінює систему вищої освіти та науки загалом. Це привчає усіх до того, що крадіжка і обман – це нормально, прийнятно, допустимо. Це переводить ціле суспільство у сіру зону, де немає чіткого розрізнення, де – добро, а де – зло. І на такій основі неможливо побудувати нове суспільство, засноване на правилах, взаємній повазі та справедливій конкуренції.

На жаль, в Україні часто доводиться довго чекати на встановлення справедливості – проте це можливо. Як писав Мартін Лютер Кінг: «Дуга морального всесвіту довга, але вона схиляється у бік справеливості».

Дякую усім, хто залучений у цю боротьбу!

Оригінал

Освіта.ua
13.05.2020

Популярні блоги
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Тетяна Сердечна: зарплати у вчителів мають бути різні Є шанс, що колись держава буде в змозі оплачувати роботу людей, які працюють із її майбутнім
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Правдоруб
А що робити з такими соросівськими підстилками, як совсун? Ну, не можна ж, щоб така мразота уникла будь-якого покарання!
Доктор
От бідолашне - вона хоча б кандидатську захистила... А така ж розумниця і дотепниця!
Ласочко житомирська
Коли я бачу і читаю Совсун мені стає сильно Охредько, я ніби чую Громового , раптово стаю Бєлим і мені треба до Лікарчука... А якщо серйозно , то я шизію! Де таке чудо взялося?? Злобно -противне...
Правдоруб
Для Ласочко житомирська: таких уєбанів-грантоїдів, як правило, випускає києво-могилянсько-соросівська академія.
Коментувати
за державу
А Борю Середу забули?
Дослідник
Боротьба із плагіатом стала засобом розправи соросят із тими , хто посмів «в‘якнути «проти цієі банди. Свідченням цієі тези є те, що пріснопамятна Совсун вже біснується на неперевірених фактах. Хоч на перший погляд все просто- виявив три речення і побавив дисертаціі .... Але - 1) на захист виставляється більше тисячі сторінок текстів. За Союзу допускалися певні співпадіння-20%, але не формул та ідей; 2 ) 10 років назад не було електронноі перевірки і людина технічно не могла перевірити текст.Хто ж би свідомо не виправив би помилки? І як бути з римським правом- Закон зворотноі сили немає?
Евгенія
Для Дослідник: Совсун- продажна дівка капіталізма
Евгенія
Просто вона, мягко кажучи, не адекватна. А по- простому....
Доктор
Для Дослідник: А у Совсун і плагіат немає де пошукати ...
Коментувати
Прихильниця Ющенка
"Як писав Мартін Лютер Кінг: «Дуга морального всесвіту довга, але вона схиляється у бік справеливості»". А історія нам розказує, що роботу Ліги Націй після ІІ світової війни світове політичне співтовариство забракувало і вирішило розпустити, бо робота даної організації була абсолютно неефективною. Її завдання було виявляти і придушувати воєнні конфлікти, а вона шо тільки могла зробити - це оштрафувати СРСР в той час, як фашисти топтали Європу. Це нагадує про те, як не знали де і з якої сторони вкусити і принизити ще раз Ющенка, то вирішили поритися і позбавити докторського ступеня за плагіат. https://rubryka.com/2020/02/27/brata-viktora-yushhenka-pozbavyly-doktorskogo-stupenya-za-plagiat/
Манзюк
Для Прихильниця Ющенка: совсун и квит теперь расправляются со всеми... Они и у Вернадского плагиат нашли. Не говоря о Софокле иле Аристотеле
Коментувати
Імя
А як щодо відомих зі ЗМІ і документально зафіксованих чисельних випадків плагіату в публікаціях Лілії Гриневич? У своїх "запозиченнях" ця пані не нехтувала навіть інтернет-ресурсами зі студентськими рефератами.
Cirius
Хто буде боротися з плагіаторами, ті,що самі ними є? Хіба може ворона виклювати око вороні? Етичний вимір актуальний там, де є високий рівень суспільної моралі, а у нас розікрали державу, а тепер роблять усе можливе аби не відповісти за це. Зеленський підняв бурю у склянці і притих,тюрем не вистачить, щоб навести справедливість.
Eugen Zimmermann
Що - допік Портнов новій-старій владі, а ви, як ота собака, якій сказали фас!)))
Імя
Для Eugen Zimmermann: однозначно, Портнов законно и доказательно кусает за жопу безграмотных воришек-соросят и их хозяина.
Коментувати
Ну и?
О плагиате в работе жены Кириленко разговор идёт уже 7 лет. Ну и что? Как жировали,так и жируют эти " сливки общества".
Луганський
Для Ну и?: Не можна карати жінку за позицію чоловіка. Три комісіі визнали , що робота в Катерини нормальна. Гризе іі група «фізиків «засновника партіі регіонів Семиноженка,який мстить чоловіку - націоналісту Кириленку. Звідси і вся ця вонь..
за державу
Для Луганський: Наведено конкретні факти, а підлеглий чоловіку К. ректор НаБУП не міг інші висновки зробити. Конфлікт інтересів.
Коментувати