В. Громовий: про проєкт профстандарту вчителів

Людина, маючи усі задекларовані в професійному стандарті компетенції, не прийде працювати до школи

В. Громовий: про проєкт профстандарту вчителів

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений учитель України.

Увесь вечір уважно читаю проєкт професійного стандарту за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти».

39 сторінок, Карл (чи Наташа!) у цьому ну дуже своєчасно оприлюдненому докУменті, коли більшість шкіл, особливо у великих містах, знаходяться на стадії, коли змушені брати на роботу «будь-кого з тих, хто охочий», а МОН вже пропонує «перевчити басиста» (брати на роботу людей без педагогічної освіти).

Прочитав, наприклад, про загальні компетентності:

  • Здатність діяти як відповідальний громадянин та брати участь у суспільному житті на різних рівнях (громадянська компетентність);
  • Здатність до взаємодії з іншими в різних соціальних ситуаціях та критичного оцінювання соціальних подій і явищ (соціальна компетентність;
  • Здатність до особистісного і професійного самовизначення, самоствердження і самореалізації впродовж життя, до цінування багатоманітності у суспільстві (культура самовираження);
  • Здатність до створення команди однодумців, прийняття ефективних рішень у професійній діяльності та відповідального ставлення до обов‘язків (лідерська компетентність);
  • Здатність до творчого пошуку й реалізації нових ідей, до самопрезентації та результатів своєї професійної діяльності; здатність до керування власним життям і кар`єрою (підприємницька компетентність).

Дума-Ю!

А який відсоток колег має здатність до «критичного оцінювання соціальних подій і явищ»? Науковці кажуть, що лише 15% людей не схильні до індоктринації. А 85%, на жаль, є зручним «матеріалом» для маніпуляцій (підлягають «контролю свідомості», не мають культури сумніву, некритично засвоюють ті чи інші ідеї або доктрини).

А нащо вчителеві «здатність до створення команди однодумців»? Вона й директорові школи не потрібна, бо якщо всі думають однаково, не думає ніхто! У демократичному закладі освіти ХХІ століття має бути команда різнодумців, які об'єднані спільними цінностями та баченням перспективи (візією).

«Здатність до творчого пошуку й реалізації нових ідей» є лише у 2,5% людей. Інновації у них «у крові». Це перша з п'яти груп людей за ознакою схильності до сприйняття інновацій із загальновизнаного закону поширення інновацій Е. Роджерса. Більше 2,5% в природі не буває, а в освіті їх значно менше, бо Система з року в рік видавлює цих людей зі школи.

Далі аналізувати не буду, бо знову оголосять огульним критиканом.

Лише чесно визнаю: не дотягую я особисто й до половини тих вимог, які викладені на 39 сторінках цього професійного стандарту.

Якось «невдобно» це усвідомлювати, маючи звання «Заслужений вчитель України», знак «Відмінник освіти...», купу грамот і дипломів...

Надашотодєлать, а шо?

Абсолютно згоден із Галина Сищук: «А у мене одразу думка, що людина, маючи усі ці компетенції, не прийде в школу. Бо маючи власне самовизначення і вміючи створювати ефективну команду, творчо та критично проаналізує ринок праці, самопрезентує себе і скерує своє життя кудись подалі від шкільного маразму...»

P.S. Соромлюсь запитати: це все розроблено за фінські гроші?

Оригінал

Освіта.ua
06.05.2020

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Педагогічні вузи випускають багато баласту... частина з манією величі педагога купляють керівні посади. Хворе суспільство, хвора освіта...
Так- то
В нашей ОТГ такой стандарт " не прокатит" . Как скажет голова- самодур- так и будет! Проверено! А кто не слушается- " отключит газ"( то есть найдёт причину для увольнений и закрытия школы)Директорами школ и ДНЗ громады он " керує" в " ручном режиме", без всяких там нормативных документов.Отдел образования при ОТГ тоже чихать хотел на умных,компетентных,здравомыслящих педагогов.Уровень его управления- создание склок и конфликтных ситуаций.
Василь  Шминдрук
Така собі подвійна і навіть потрійна мораль, якою пронизані усі сфери життя нашого суспільства. Укладачі професійного стандарту думали одне, написали інше, а до закладів освіти прийдуть і стануть працювати ті, хто погодиться на низьку заробітну плату, тотальну паперову і електронну бюрократію та змириться з моральним кліматом деградованого покоління. І так відбувається протягом останніх 30-ти років. Чергові понти повинні милувати око читача.
Cirius
Для Василь Шминдрук: Повністю з Вами згоден, особливо коли справа стосується закладів професійної освіти. Такого болота і застою як тут рідко де пошукаєш. Не забезпечити майстрів і викладачів нічим і нахабно вимагати після цього, щоб вони працювали дистанційно за допомогою "своїх" ноутбуків. А спитали керівники ПНЗ за що ці люди їх мають купити? Не спитали і не спитають, бо знають, що вони вже старшого віку або не мають здоров’я щоб працювати на виробництві і зухвало цим користуються. Людську безвихідь використовують для своїх шкурних цілей. Скільки би учні не заробляли для ПТУ коштів під час виробничої практики директорам завжди мало грошей. У цих "закромах" усе зникає як вода у піску, а потрійна мораль продовжує процвітати незалежно від того, який міністр на чолі МОНУ.
Коментувати
Шевченко Іван
Профстандарт Міністра—рішучий реформатор,в школі чи у виші не працював, без жалю, на своіх вчителів не зважає, нічого в житті сам не зробив, ходив на 95 квартал, обов‘язково ів гранти, був на стажуванні два тижні в Сша, старших зневажає, знає тільки своіх,любить щось поцупити, ненавидить рашу, народився у Львові чи області, дід бандерівець, грекокатолик, грає в ігри , вчився в могилянкі,ходить з рюкзаком, босоніж, неряшливий
Лютик
Для Шевченко Іван: бідне мовлення, малий словниковий запас, гидкі сімейні таємниці, немає симпатії, а тим паче довіри.
Профспілка
Вітя Громовий недотягує до цього стандарту. Хоч трохи його причепурили при радянській владі.
Коментувати
Vlad
Щось це нагадує з минулого. Тільки тоді це називалося "Моральний кодекс будівника..."
Eugen Zimmermann
Я так розумію, тут зібралися китайські болванчики, які вміють лише згідливо кивати пустими порцеляновими головами? Віктор Громовий просто проаналізував витяг зі стандарту. Так, язва - але то просто стиль аналізу. У час китайських болванчиків хоч один критикан потрібен як повітря.
ДепартаментДюсолей
Так вчитель має бути творчою і креативною особистістю, чи працювати за шаблоном?
Забалка
Для ДепартаментДюсолей: конюктурщиком. Як Громік
Коментувати
Юрій Юр
Погоджуюсь з В.Громовим. Він вже експерт із сторони, але який пройшов нашу освіту, який "має звання «Заслужений вчитель України», знак «Відмінник освіти...», купу грамот і дипломів..." і чесно визнає: "не дотягую я особисто й до половини тих вимог, які викладені на 39 сторінках цього професійного стандарту". Слід спитати у МОН, хто ж дотягує??? Як будемо міряти?
Клара
Для Юрій Юр: Згоден, Громовий не дотягує. Пустушка. Хам.
Коментувати
Ruslan Kuznetsov
Ось тут я з ним однодумець. Всі ці стандарти - це вже консервна банка, в яку намагаються закрутити все те, що називається творчістю. Головне завдання МОН - не нашкодь, нажаль, не виконується.
Клеопатра
Для Ruslan Kuznetsov: З громиком не можна бути однодумцем, бо він сам себе не любить. Критикує все!
Коментувати
Світлана
Згодна з усим що написано. Але з перших же слів «вчитель початкових класів» видно некомпетентність МОН, бо в класифікаторі професій 2010 написано «вчитель початкової школи». Ми немає право записувати в трудову книжку іншу назву посади, бо потім у людини будуть проблеми з пенсією. Шановний МОН: видаючи різні проекти, хоча б перечитуйте іншу нормативну базу, щоб з ВАС не сміялися, та не вводьте в сумніви людей
Соломія В.
Хорошо працювати експертом в сороса. Вумнічаєш, критикуєш, про реформи розказуєш, лінивих освітян соромиш, богом ходиш.... А сам ,Громовий, що представляєш, що зробив крім купи скандалів в Кіровограді . Коли в класі був? Зарплатку в десять вчительських ставок маєш і критикуй собі.Заслужений Ви наш...
N
Просто интересно, те. кто сочинил эти стандарты. в школе не работают потому, что не "дотягивают" до этих стандартов? Простите великодушно, но таким, как они описывают, учитель как правило бывает после смерти (и то, не всегда).Не хочется богохульствовать, но хорошо, что хоть не требуют умения ходить по воде.
Elen
Підписуюсь під кожним словом :). Цим критеріям відповідають люди яких і близько не буде не лише в стінах шкіл, але й ЗВО!
Ігор
Згоден з Громовим. І добавлю. Цей проЄкт нагадує програму КПРС, коли всі під одну лінійочку . І не дай Бог мати власну длумку, це зручно для того щоб закрити вчителю рота.
Eugen Zimmermann
Для Ігор: не для того, щоб закрити вчителю рота, а для того, щоб він сам його не відкривав)
Коментувати