В. Онацький: МОН не звільняє учнів від ДПА: що робити?

МОН не має знущатися над усіма учасниками освітнього процесу, наражаючи їх на небезпеку

В. Онацький: МОН не звільняє учнів від ДПА: що робити?

Автор: Володимир Онацький, заступник директора школи з навчально-виховної роботи.

МОН відмовилось звільняти випускників від ДПА: що робити?

Бінго! Це сталося! МОН відповіло на питання, які йому ставить кожен у нашій країни подумки і ставить публічно, обговорює на форумах і в групах.

Усіх хвилює, чому МОН не виконує вимоги закону та не скасовує державну підсумкову атестацію для всіх учнів, чому всі ті, хто закінчує здобувати повну загальну середню освіту, наражатимуться на смертельну небезпеку, чому учні ПТУ, студенти коледжів, технікумів будуть позбавлені повноцінних канікул.

МОН ніяк не може визначитись з датою закінчення навчального року. Може, це буде серпень, а може, й вересень, адже лише після ДПА рік вважається закінченим. Виявляється, усе геніально і просто: у цьому немає доцільності. Саме так написано на сайті міністерства. Немає доцільності скасовувати ДПА, немає доцільності дотримуватись законів.

Чиновники МОН, отримуючи захмарні зарплати, давно забули, а може, і не знали, що є лише виконавцями освітнього запиту суспільства і мають виявляти, а не декларувати людиноцентричність та дітоцентричність. Отримуючи абсолютно обґрунтований запит суспільства на скасування ДПА-2020, вони мають його виконувати, а не знущатися над усіма учасниками освітнього процесу, наражаючи їх на смертельну небезпеку.

Нагадаю, відповідно до законодавства, навчальний рік розпочинається 1 вересня і закінчується не пізніше 1 липня. Також до 1 липня учні 11 класів та спудеї 2 курсів коледжів, технікумів, училищ проходять державну підсумкову атестацію. До повноважень МОН належить визначати предмети, форми, строки проведення цих атестацій. При цьому в пункті 6 розділу ІV Порядку проведення державної підсумкової атестації зазначено, що «здобувачі освіти, які проживають у зоні надзвичайної ситуації природного та техногенного походження, звільняються від атестації за рішенням Міністерства освіти і науки України або місцевих органів управління освітою».

Невже чинуші від освіти вважають, що, оприлюднивши анонімну відповідь на сайті, вони зняли напругу в суспільстві? Ні, шановні, звісно, що ні. Зараз випускають своїх дітей ті, хто був дітьми у 80-х і кого в травні 1986 року Щербицький та Шевченко вивели на демонстрацію, ті, кого злочинні партократи опромінювання Чорнобильської радіацією, ті, хто не позбудеться цієї радіації ніколи. Тепер, через 34 роки після Чорнобильської трагедії, в умовах надзвичайної ситуації в країні, в умовах світової пандемії ви збираєтесь вчинити чергову наругу над молоддю? Ні, не вийде!

Ви, монівські держслужбовці, самі написали Положення про ДПА, в якому і передбачили свої дії під час надзвичайної ситуації. Там немає жодного слова про те, що хтось з вас буде розмірковувати про доцільність чи недоцільність, там чітко зазначено: звільняє від ДПА. Вам здається, що ви закрили питання. Думаю, що ні.

Державна підсумкова атестація стосується понад 300 тисяч українських родин. Усіх, хто закінчує здобуття загальної середньої освіти в цьому році, МОН мало би звільнити від ДПА. Але не хоче пані Мандзій виконувати те, що має виконати міністерка освіти. То що ж робити? Невже 30 000 школярів та спудеїв не можуть побороти свавілля однієї особи? Звісно, що можуть.

Потрібно написати два звернення. Перше звернення кожен школяр, спудей має написати до освітнього омбудсмена, заповнивши електронну форму. Освітній омбудсмен – це уповноважена особа КМУ, який захищає освітні права кожного. Звернення може бути приблизно таким: «Я є особою, яка в 2020 році закінчує здобуття повної загальної середньої освіти. Відповідно до рішення уряду по всій країні оголошена надзвичайна ситуація, а згідно з пунктом 6 розділу ІV Порядку проведення державної підсумкової атестації, за таких умов відбувається звільнення від проходження ДПА. На жаль, МОН України, на своєму сайті оприлюднило повідомлення, що не вважає за доцільне дотримуватись приписів Положення про ДПА і відмовляється звільнити учнів від проходження підсумкового оцінювання. У зв'язку з цим прошу Вас сприяти звільненню мене та всіх здобувачів повної загальної середньої освіти від проходження ДПА».

Друге звернення потрібно надіслати до Міністерства освіти і науки через е-форму. Текст звернення може бути приблизно такий: «Я є учнем (студентом) ____ класу (групи) (назва закладу) і у 2020 році закінчую здобувати повну загальну середню освіту. Відповідно до рішення уряду по всій країні оголошена надзвичайна ситуація, а згідно з пунктом 6 розділу ІV Порядку проведення державної підсумкової атестації, за таких умов відбувається звільнення від проходження ДПА. У зв'язку з цим прошу звільнити мене від проходження ДПА».

Народна мудрість каже: «Під лежачий камінь вода не тече». Треба витратити 20 хвилин часу і відправити звернення. Не відкладай це на завтра! Дій вже зараз! Здоровий глузд і закон переможе!

Здоров'я усім! Тримаймося! Усе буде добре! Бережімо себе!

Оригінал

Освіта.ua
24.04.2020

Популярні блоги
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Simens
Почитайте Онацького. Це тверезомислячий , мудрий , не по віку чоловік. Правильно пропонує відмінити дпа , спростити зно, а може в цьому році і не проводити. Прийом у навчальні заклади через середній бал атестату....
родитель
У нас в июне поступление в лицей в 10 класс. Будет три экзамена по 2-3 часа. Около четырех человек на место. Ну и шо? Никакой вирус никого не колышет. Не хочешь - не поступай.
Vano
Нова влада буде знищувати систему зно і вводити практику вступу з конвертами.Пройде кілька років і про справедливий вступ можна буде забути.Здібні діти з небагатих родин втратять шанс вступити в престижний університет,а діти небідних українців,не дивлячись на їхні здібності і бажання до навчання,заповнять топ вузи України.Для університетів така схема дуже вигідна,для влади вигідна,а на простих українців їм буде наплювати,головне гроші.Вартість навчання сильно зросте,а якість,навпаки,знизиться.Що в свою чергу знищить вищу освіту. Завдяки,не в останню чергу,швидко підлаштувавшимся під нову владу освітянам,як от Овнацький В.Завдяки новій владі,повернення від Європи до совка йде вже повним ходом.Ура,таварісчі !
Pavlo
Цілком підтримую автора. Нічого не маю проти ЗНО взагалі, але вважаю, що в цьому році вже можна би і довіритись вчителям. ДПА відмінити, а ЗНО скоротити до профільного предмета і видати вчасно атестати. Але судячи з того, що МОН вчипилось в ЗНО зубами, то корупційні схеми таки існують, і випускники, і вчителі присутні заплатять заплатять за них своїм здоров’ям, як тепер платять медики. Всі ж розуміють, що після скасування карантину хворі всеодно будуть..
Івга
Для Pavlo: Що за єресь Ви несете? ЗНО і тільки ЗНО!!!
Для Pavlo:
Одного року у нашому вузі ще до введення ЗНО провели експеримент, від якого наступного ж року відмовилися. Мова йде про вступ на окремі спеціальності за договорами з провідними закладами освіти області на підставі так званих сертифікатів довіри. На кожну таку спеціальність заклад освіти міг видати лише один сертифікат. Думаєте, він діставався найсильнішому претендентові? Аж ніяк. Того року з однієї гімназії до нас поступили двоє - золотий медаліст та, як прийнято казати, "хорошист". Думаю, ви вже здогадалися, що сертифікат довіри видали другому з них. На наше запитання, чому поступили саме так, відповідь була доволі банальною: "медаліст і так би до вас поступив, а другого учня треба було підтримати". А ви кажете довіритись.
Олександр
Для Івга: ви, як з секти якоїсь. Прибігли, буркнули повторювану з року в рік мантру, мінусів всі понаставляли і все. Ну де ваше критичне мислення? Ну не можна ж не помічати об’єктивні проблеми про які пишуть інші. Ну і головне, тут про відміну ДПА, а не про ЗНО!
Коментувати
Виктория
Добрый день! Я не против ДПА. Вопрос в безопасности. Никто не хочет и не будет нести ответственность. Как Вы себе это мыслите , сидеть в помещении 3 часа в масках и т.д. . А есть и носитель.не дай бог. Откуда кому нужны будут эти результаты. Первая, сессия в ВУЗ Е показатель, кто и как учился. Вот и все, а так же 11 лет учебы, подтверждение стеарат . проходной балл и никаких проблем , и безопасность окончания учебного года!
989
Для Виктория: зно проведуть після закінчення карантину ( як і вступ, який запланували на листопад)
898
Для 989: как меня умиляют "слепые" адепты МОН, которых ничем не прошибеш.
Коментувати
Alexander Koni
Тут потрібна петиція до Президента, а не до чиновника. І не від неповнолітніх випускників, а від їх батьків. Пане Олександре, Ви б зробили більше за Віктора Ляшка корисного, якщо б підготували таку петицію і ппорекламували через соціальні мережі її.
Олекса Позняк
Для Alexander Koni: клоун порешает. Сидит он дум высоких полон о ЗНО и заодно по роялю херячет
Виктория
Для Дмитро: попытка не пытка.
Коментувати
Олекса Позняк
Онацький Молодець. Але нічого не вийде тому що на кожному учню що проходить тести монівці отримують хорошу копійочку собі в кишеню через відкати з тих фірм що обслуговують процес. Тому треба зношити усіх -тих хто вступає і тих хто не вступає (дебілізм) , учителів. Незабаром візьмуться за технічок і будуть ловить собак . Бо це як стрижка овець - більше овець, більше вовни на карман Ну а хто заразиться їм не відповідать, доведено часом що в Україні можна красти без покарання
Дмитро
Я за ЗНО. Рнфоа освіти іде в правильне русло, але вона "сира". ДПА можна було би роз’єднати, але для того треба внести поправки в закони освіти. Відповідно вони набудуть чинності найскоріше восени, але стосуватимуться вже наступних. Тож не можливо вже роз’ єднати. Як ви цього не розумієте?
Виктория
Для Дмитро: Да ладно невозможно. У нас когда надо и за день примут то что кому-то очень нужно
Олександр
Для Дмитро: А в які "закони про освіти" вносились правки щодо скасування ДПА в 4 і 9 класах? Правильно ні куди правки не вносились. Бо стаття 17 ЗУ "Про повну загальну середню освіту" встановлює, що "зміст, форми і порядок проведення державної підсумкової атестації визначаються і затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки". А пункт 6 розділу IV Порядку проведення державної підсумкової атестації, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 07 грудня 2018 року № 1369 встановлює, що "здобувачі освіти, які проживають у зоні надзвичайної ситуації природного та техногенного походження, ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ від атестації за рішенням Міністерства освіти і науки України або місцевих органів управління освітою". Тому достатньо наказу МОН. Власне ви б про це знали, якби прочитали статтю під якою пишите "мудрі" коментарі.
Коментувати
Олександр
Ось і я про те ж. ДПА скидається на загальдержавну акцію, яка ніби (бо про конкретні результати цієї акції я не чув) направлена на виявлення недобросовісних вчителів, а страждають від неї учні. Цього року я волів би прийняти на віру, що в освіті (і не тільки середній) існують випадки завищення оцінок (чому не виловлюють зниження оцінок?). Там нижче питали, а що дасть відміна ДПА. Відповідаю. ЗНО буде складати значно менше дітей (лише ті, хто сам хоче вступати до вишу), що потребуватиме меншої кількості інструторів. А це кратно зменшить ймовірність поширення вірусу.
Вилен
Для Олександр: а не добросовісність вчителів полягає в тому, що оцінки вчителя вищі, ніж показує ЗНО? Ну так це зрозуміло: а атестат виставляється оцінка за останній рік навчання, а на ЗНО перевіряються знання за 7 років навчання.
Андрій
А який з того толк, що знайдуть вчителя, який завищив оцінку? Вчитель як викладав, так і будете викладати у тій школі. І нічого йому поганого не буде.
Олександр
Для Вилен: я власне і писав про це - різниця між оцінкою ДПА і річною оцінкою Свідоцтва може говорити про що завгодно. І ця різниця не може бути підставою для покарання вчителя чи учня.
Коментувати
Валентина Іванівна шт
ДПА в формі ЗНО потрібно лише для того, щоб зайвий раз наголосити на тому, що вчителі погано працюють, що когось не навчили, що за це їх треба покарати. Невже в МОН не розуміють, що не всіх можна навчити так, щоб були відмінні знання. А ще питання: чи всім це потрібно? Я маю 50 років стажу роботи в школі, викладаю фізику і математику. Багато моїх випускників, які посередньо знали ці предмети, отримали робітничі професії і стали гідними людьми. Колись Ліля Гриневич порівняла навчання з фаршируванням риби. А як діти здадуть ДПА, якщо їх не "нафарширують" формулами? Для того, щоб здати математику, треба скільки формул знати! А кому вони потрібні в подальшому житті? ДПА в такій формі не потрібно взагалі, а в час пандемії тим більше.
Дмитро
Для Валентина Іванівна шт: ви подаєте лише сухий матеріал чи ні? А може ви ви вчите й задаєте різноманітні креативні завдання, також цікаві ? Демонструєте досліди з фізики? У вас є кабінети фізики? Застосовуєте різноманітні технологічні засоби? Багато питань маю не лише до вчителів, а й до батьків. Формули не потрібно зубрити, а для того потрібно розуміти їх. Розуміння приходить у поєднанні дослідів і логіки. Тому ще одне. Ви використовуєте лошічні завдання з фізики? Знаючи лише основні можна вивести інші.
Коментувати
Юрій
Підтримую пропозицію автора про відміну ДПА. ЗНО обов"язково провести. Звертатися потрібно з петицією до президента. Вона швидко набере необхідну кількість голосів. Звертатися до омбудсмена Горбачова несерйозно. Йому нічого не потрібно крім ноутбука і котів. А якщо взяти до уваги його авторитет, то самі розумієте.
Classroom
Скасувати ДПА, а ЗНО для вступу проводити!
Vano
Володя,давай вже починай агітувати за відміну ЗНО,ти ж хочеш цього.Інакше який сенс у відміні ДПА,коли діти складуть ЗНО? Давно вже пора повернутись до часів януковича і вступу з конвертами,ото часи були!
Леся
Для Vano: я бачу Ви прихильник ДПА. Скажіть, що Вам чи вступникам воно дало у минулих роках? Чи може Ви знаєте, що за результатами ДПА когось з недобропорядних вчителів покарали. Бо я від ДПА, як інструменту якогось контролю, поки не бачу ЖОДНОГО результату. Окрім якоїсь теки, що лежить в кабінеті одного керівника департаменту, ой вже, напевно, директорату МОН. І так, я за ЗНО (трансформоване цього року відповідно до викликів пандемії).
Olga
Для Vano: ЗНО началось еще при Ющенко. При чем здесь Янукович?
Olga
Для Vano: Те замечательные времена, о которых пишешь, были при Кучме!
Коментувати
Classroom
У ПТУ складають ДПА на випускному курсі. МОН вже рекомендувало ПТУ проводити кваліфікаційну атестацію під час карантину дистанційно. Отримуємо ситуацію, коли захист диплому проведено, а ДПА ні. Диплом видати неможливо, бо учень ще немає свідоцтва про повну загальну середню освіту. Випускники не відраховані 30.06., бо не склали ще ДПА. Хто і з яких коштів буде їх платити стипендію у липні? Як вони зможуть піти до роботи з 01.07. без дипломів? Хто за це все буде відповідати? Мабуть, директор ПТУ?