Ігор Лікарчук: про п’яте колесо до освітянського воза

Стан карантину під час епідемії ще раз довів непотрібність існуючих органів управління освітою

Ігор Лікарчук: про п’яте колесо до освітянського воза

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Уже майже місяць заклади загальної середньої освіти працюють в режимі дистанційної освіти. Карантин карантином, але освітянський віз продовжує помаленьку котитися. Ну не так, як по автобану, а швидше так, як Кайдаші їздили до Біївців на оглядини Меланки, але все-таки якийсь рух є.

І от під час цієї їзди стало абсолютно очевидним, що вона можлива і без п’ятого колеса до отого освітянського воза. Маю на увазі існуючі органи управління освітою.

Що вони зробили для того, щоб цей освітянський віз в умовах організації дистанційної освіти все-таки котився?

Забезпечили учителів казенними ноутбуками з ліцензованим програмним забезпеченням чи сучасними смартфонами, котрі здатні у повному обсязі забезпечувати потреби успішної та продуктивної цифрової освіти? Не забезпечили.

Забезпечили вчителя необхідним цифровим навчальним контентом? Не забезпечили.

Забезпечили учнів і вчителів високошвидкісним Інтернетом та оплатили його доступ хоча б педагогам, котрі 16 годин на добу працюють в мережі у режимі дистанційного навчання? Ні, вони цього не зробили.

Натомість вони почали вимагати додаткові плани роботи від учителя, не передбачені чинними нормативними документами звіти про дистанційне навчання, організували вивчення стану «проведення та результативності» дистанційного навчання.

Тобто як завжди: для організації дистанційного навчання зусиль не доклали, але у контролерів-міліціонерів гратися продовжують. То і виникає запитання: «Чи потрібне таке п’яте колесо до воза?»

Однозначна моя відповідь така: «Не потрібна. І стан карантину під час епідемії ще раз це довів. Не було б щастя, так нещастя допомогло».

P.S. Пишу цей пост, а із одного районного центру Київщини зателефонував колишній завідуючий районним відділом освіти. Дуже високопрофесійний фахівець. Та і розповів, що у їхньому райцентрі тепер два відділи освіти та два методкабінети. Один - районної державної адміністрації, а інший - ОТГ. І обидва не встигають, образно кажучи, вмоститися однією д....ю на один унітаз. Адже ні кількість закладів освіти, ні кількість педагогів, ні кількість здобувачів освіти у райцентрі й районі не збільшилася... Навпаки - значно зменшилася. Але ж командувати хочеться...

Оригінал

Освіта.ua
06.04.2020

Популярні блоги
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
МОН не займає державницьку позицію. Там 85% баласту.
жужа
Як шкода, що всі і пан Лікарчук зокрема, геть не робить висновків, хоча й живе при КАРАНТИНІ. Ми вже доскорочувалися з лікарнями, допередавалися їх до місцевих рад і ОТГ. Бажаю всім міцного здорав’я, але скажіть мені, що ви на 100% впевнені, що на випадок чого ВАС БУДЕ КОМУ РЯТУВАТИ. Пана лікарчука буде, він у столиці і його життя майже не змінилося. А вас? Так от, закриті тисячі шкіл, викинуті на вулицю тисячі вчителів, то може давайте залишимо школи лише в столиці і хай МОН ними напряму керує. А всі інші нехай сидять у своїх селех і ОТГ, творять свою освіту. А МОНу нач...ть, чим дурніші будуть діти тим, краще. Дурнями карувати легше. "Ви моголи! Моголи! Моголи!" Т.Шевченко
Олександр
Слава тупикам при владі. Два методкабінети - корупційна кормушка по дерібану коштів платників податків. Один - районної державної адміністрації, а інший - ОТГ. І обидва не встигають, образно кажучи, вмоститися однією ж....ю на один унітаз. Перемога, перемога, перемога !!! Слава ЗЕ - команді, тупакам при владі.
також Вчитель
Пане Лікарчук - Ви ПРАВІ НЕ НА 100%, а на 300%!!! Це те ???, яке завжди обходять біляосвітянські експерти !!! Методкабінети і методисти - яка їх діяльність ??? в умовах карантину??? Що є , що нема !!! А без карантину??? 5 колесо до воза - хоча бі - ЗАПАСНЕ !!! А ПО 2(ДВА) методкабінети - це КРУТО!!! адже наша країна така "багата" - може собі це дозволити??!!Подивіться,яка дискусія розгорілась довкола цього ??? тому, що ПРАВДА!!! її не сховаєш, і не замовчиш!!!
Небайдужий
Пане Лікарчук! Ви,людина поважного віку. Не ганьбіть себе. А краще дайте відповідь собі, чого ви не були таким прогресивним, як були при владі. Отож сидіть на арантині і мовчіть ,бо ваші дописи вже надоїли.Чия б мичала, а чия б мовчала,
Володимир
Для Небайдужий: не мичіть, а мовчіть!
Коментувати
Asus
Читаю і дивуюсь коментарям про ворогів Вчителя. Спочатку не звертав увагу. Але тепер бачу -грантожери по справжньому взялися за управлінців. Заважають робити всяку пакость типу НУШ . ОБЕРЕЖНО .
Василь  Шминдрук
Тільки ліквідація усіх "блатних контор" у вигляді управлінь, районо, методцетрів та методкабінетів врятує освіту від ТОТАЛЬНОЇ радянської бюрократії.
Не віримо
Для Василь Шминдрук: заказняк чистюля»»
Василь Шминдрук
для "Не віримо". Трутні завжди бояться залишитись без меду.
Санич
Шановний пане Василю Шминдрук! Приклад Ваш щодо трутнів не дуже вдалий, бо в природі немає нічого зайвого. Якщо не буде трутнів, то не буде і бджіл, а не буде бджіл, не буде меду!
Коментувати
s1
Дед опять мокрого опустил?,
Вчитель
Для чогоВи п. Лікарчук пишете такі статті???? Грамотному вчителю методист і відділ освіти ніяк не шкодять. Розкажіть краще, яке колесо до воза займає ваша посада? Чому не вносите пропозиції щодо покращення освітньої галузі, а тільки своїми статтями вносите роздор у сіспільство?
Svet
Для Вчитель: Грамотному вчителю на .... здався і методист, і відділ.
також Вчитель
Для Svet: ви праві не на 100%, а на 300%!!! Що є, що нема! Для вчитель: те що, пише Svet - хіба не 300% - правда???
Вчитель
Правда! Чому ж така ненависть до цих людей? Методисти зараз виконують іншу функцію, ніхто вчителя не гнобить. А сайт цей проплачений. Чим більше коментарів-тим більше заробляють. Тому кидають кістку, що люди гризлися в неті!!! Ніколи не коментую тут нічого, і вже не буду давати комусь можливість піднімати свої дозоди таким чином. Хіба не зрозуміло, що статті на те направлені, щоб люди їли одне одного? Рейтинг так заробляють????
Коментувати
Вчиткль
Пан Лікарчук, сидячи на дивані. вже глибоко вивчив роботу всіх структур. Цілий час ллєте воду на одну мельницю. Це вже хвороба. А про безвідповідальних, малограмотних та авторитарних керівників шкіл, які вже не те що приміряли, а міцно одягнули корону і " переплюнули" управління освіти, не знаєте? Запитайте вчителів, які знемагають від їх гніту
Людмила
Для Вчиткль: лікарчук має рацію, а ви просто товариш, про яких він говорить
Nina Bilets
Абсолютне "за". Гнати в три шиї чинуш.від обл до навч.закладів. Вчителеві держава довірила дітей, все дайте технічні мождливості людині працювати. А не 13 предметів на ставку викладачеві і звіт 12 кеглем на 8 аркушів дві доби пишеш..
Володимир
Для Вчиткль: хорошого директора не поставлять на посаду
Коментувати
Саша
читаю вже ...нний допис пана Лікарчука, який так позитивно сприймається, отримує тисячі лайків. виникає питання: то в цей важкий для звичайного вчителя час в.о.директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти тільки те й робить, що ганить усе і всіх. так, про існування управлінь і їх доцільність мова йшла вже кілька років. і всі розуміють, що толку від них мало. але і від очолюваної Лікарчуком структури теж аналогічний результат. можливо, ви б мали за місяць часу щось запропонувати, підказати, як краще щось зробити. а то все погано, а як краще, то ви і самі не знаєте. тому або мовчіть і не дражніть людей так званою свободою від усього, або запропонуйте щось дієве і конкретне
Люся
Для Саша: Це вже точно. Критикувати найлегше
Коментувати
Оксана
А у Вінниці ще й конкурс проводять!!! Немає як відійти від комп’ютера, а департамент оголосив міський конкурс "Молодь обирає здоров’я"!!! Уявіть яке знущання!!! Треба до 15 квітня змонтували відеоролики або фото колажі мотиватори. Та ще зробити не аби що, а "цяцю"... Ну скажіть, що ці люди (якщо їх можна так назвати) мають совість чи хоча б щось у голові????!!!!
Оксана
+100. ....
Олекса Позняк
В районо-облоно "работает " 20 000 человек -полнокровная советская дивизия. Основная работа - откаты от покупаемого оборудования, и различных ремонтов. Любят также недоплачивать учителям, и за счёт экономии выписывать себе стотысячные премии и покатушки по странам и континентам под прикрытием обмена опытом
ОТГ ми вже побачили!
Для Олекса Позняк: Таке враження,що Ви розказали про діяльність " влади " ( і відділу освіти )в ОТГ. В ОТГ саме так і керують деякі голови,які вважають себе царьками місцевого " розливу",у яких відділ освіти- кишеньковий.
КремГес
Повний бред! В Украіеі 400 районів і міст -це 2,8 тисяч працівників управлінь, ще 600осіб в департаментах областей. Разом від сили 3,5 - 4тисячі. В міносвіти Франціі - 4000 осіб , втричі більше у регіонах. Так що Позняк не п....
Пенсіонерка
У нас замість одного РВО зараз чотири при ОТГ. За таких же умов в інших місцевостях це уже дає більше 10000 дармоїдів. Прирахувати області та МОН - матимемо число, ближче до 20000, а не до 4000 (зрозуміло, сюди входити повинні і працівники господарчих груп, бухгалтери, секретарки і т. п.).
Коментувати
Віктор Логвін
держава повинна контролювати тільки РЕЗУЛЬТАТ освітніх послуг вчителів за допомогою центру якості освіти, а не "навчальний процес", ліквідації підлягає все крім УЦОЯО.
Олекса Позняк
Для Віктор Логвін: у меня в частной школе ученики международные премии берут а в государственной есть такие что читать не умеют. Так как со мной поступить? За результатом работы наградить орденом а затем расстрелять или сначала расстрелять а затем наградить посмертно?
Володимир
Для Віктор Логвін: МОН не займає дкржавницьку позтцію. Там 85% баласту
Коментувати
Саме так ...
Методисти дійсно почали вимагати від вчителів проводити онлайн заняття на певних платформах і надсилати їм відео звіти про кожний урок! (?) А деякі вчителі почали відразу піддакувати, мовляв, « треба буде звітувати». З яких пір про кожний проведений урок вчитель мусить звітуватись навіть не перед директором школи, (що теж було б дивно), а перед методистами з відділу освіти?
Ірина
А що зробила ваша структура, пане Лікарчук? Що зробило МОН? Скільки коштів надали ви разом для проведення дистанційного освітнього процесу? Чим ви забезпечили вчителів, школи? Тільки завдяки ОТГ наші школи щось почали бачити: ремонти, комп’ютерну техніку, обладнання та інше. Ті копійки, під назвою субвенція для НУШ не забезпечують і десятої частини потреб. Це начальники відділів освіти оббивають пороги, вимолюють у депутатів кошти для забезпечення класів,а далеко не ви. А то знайшли собі цапа відбувайла. Всім вже давно зрозуміло, що п’яте колесо до воза - це ваша структура. Язиком базікати всі вміють...
ОТГ ми вже побачили!
Для Ірина: Завдяки ОТГ ми побачили,як можна красти в ненажерливих масштабах безкарно і без перевірок згори! Як можна класно роздавати земельку друзям,рідним голови,як можна узурпувати владу на місцях!!!
Коментувати
Поліщук Людмила
А що зробило МОН для того, щоб цей освітянський віз в умовах організації дистанційної освіти все-таки котився? НІЧОГО. І про яку організацію вивчення стану "проведення та результативності " дистанційного навчання йдеться???? Педагоги, не зі своєї ініціативи, працюють дистанційно та ведуть облік своєї праці, отримують заробітну плату, що не так??? Так, важко, але сьогодні важко УСІМ
Sdf
Да, пан Ликарчук,отдел образования при ОТГ- очень интересная структура. Никому ненужная структура! Хотя нет. Нужная! Главе ОТГ с целью травли непокорных учителей, а также целых коллективов школ. Кроме того закупки если проверить,то много бюджетных денег найдётся.
Учитель
Непотрібним колесом у всій ситуації з карантином виявилася Ваша структура, пане Лікурчук! Армія людей, які даремно ми утримуємо зі своїх податків. Від сьогодні жодного методиста будь-якого рівня ні до себе, ні до своїх учнів не підпущу. Коли мені потрібна була допомога, порада, консулльтація - тиша, а тепер, коли їм потрібно буде зробити вигляд роботи- пішли самостійно збагачувати свої методичні здібності
Валентина
Для пана Лікарчука.У якомусь районі два відділи освіти? Так то ще -прогрес!Після утворення О Т Г у нашому районі утворено чотири відділи освіти!!! І чиновників у них відповідно збільшилося,хоча кількість учнів і шкіл значно поменшало.Оце вам і децентралізація!
Коментувати