Ігор Лікарчук: за будь-яких умов ЗНО відміняти не можна

ЗНО зараз - занадто складний механізм, котрий апріорі не може на зовнішні зміни реагувати оперативно

Ігор Лікарчук: за будь-яких умов ЗНО відміняти не можна

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Карантин уже зараз примушує думати, що робити із цьогорічним ЗНО. І я також над цим трішки думаю. Враховуючи можливі перспективи розвитку епідемічної ситуації, мої думки стосовно проблеми ЗНО на сьогодні сформувалися такими.

1. Пробне ЗНО. Думаю, що його в традиційному режимі провести не вдасться. Тому потрібно проводити у дистанційному варіанті. Це можна зробити. Лоби в УЦОЯО будуть мокрими, але то таке...

2. Відмінити рішення про поєднання ЗНО і ДПА. По-перше, невідомо, коли формально закінчиться цей навчальний рік. По-друге, навряд чи вдасться у школах завершити виконання у повному обсязі навчальних програм. По- третє. Кому і для чого та ДПА потрібна? Вона, як «чумадан без ручки»: і нести тяжко, і кинути жаль, бо звикли до того шоу. Результати ДПА і раніше були в ролі припарки мертвому, а зараз - і поготів. Атестати потрібно видавати на основі річних оцінок учителів. Ніхто краще від учителя не знає, як учень засвоїв матеріал. І ніяка ДПА це не покаже. Вчитель відповідає за свою оцінку.

3. Скоротити кількість предметів, із яких проводиться ЗНО. Щоб була можливість провести менше сесій оцінювання. Адже, на мою думку, їх доведеться проводити в дуже стислі календарні рамки. Але про це потрібно сказати абітурієнтам УЖЕ сьогодні. Бо люди витрачають чималі кошти на підготовку до ЗНО.

4. Дуже складним є питання змісту тестів. Мова йде про завдання з тих тем програми, які апріорі можуть бути не виконані під час аудиторного навчання через карантинні проблеми. Дистанційну освіту до уваги не беремо. Зважимо, що на сьогодні більша частина тестових зошитів уже надрукована. Думаю, що не обійдеться без оголошення того, що завдання з цих тем потрібно буде визнавати такими, виконання чи невиконання яких зараховуватися не будуть.

Це лише ті думки, котрі сформовані, враховуючи розвиток ситуації на сьогодні. Але, якщо ситуація буде змінюватися, то думки, відповідно, будуть іншими. Головне - не проспати час, коли треба буде приймати якесь рішення. ЗНО в існуючому вигляді - занадто складний і неповороткий механізм, котрий апріорі не може реагувати на зовнішні зміни оперативно. Але за будь-яких умов ЗНО відміняти не можна. Це - ВАЖЛИВО. Навіть - АРХІВАЖЛИВО!

Оригінал

Освіта.ua
23.03.2020

Популярні блоги
Г. Громко: прибраний шкільний підвал – це ще не укриття Не можна перекладати відповідальність за облаштування укриттів на керівників шкіл
Є. Козолуп: освіта з таким керівництвом скоро помре Високопосадовці достатньо хайпонули на коментарях щодо початку навчання в очному форматі
І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен? Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
слава
А якщо не дай Бог хтось захворів цим вірусом і не зможе прийти на ЗНО, то що? Кусати логти?? Тут люди помирають а вони про ЗНО думають. Подумайте про здоров’я!!!
здоровья всем!
ЗНО - не ЗНО! Тут бы выжить. Я вам просто завидую, что такие мелочи обсуждаете.
1
Деда в министры!_
Вчитель математики
Лікарчук правильно пропонує. Бали в атестати можна виставити вчасно і за річними оцінками. Питання з медалями відтермінувати до підведення підсумків ЗНО з української мови та одного предмету на вибір учня. Для вступу цілком достатньо ЗНО з української мови (коефіцієнт 0.3), фахового предмету, одного чи двох на вибір, (коефіцієнт 0.6) та балу атестата (коефіцієнт 0.1). Кількість ЗНО, які може здати учень, обмежити до 3. Провести ЗНО не буде пізно і в серпні, тут все залежитиме від епідеміологічної ситуації. Додаткової сесії ЗНО не проводити. Не буде великої біди, якщо навчання у ЗВО розпочнуться не з 1 вересня. Хоч, надіюсь, до цього не дійде.
Марго
Повністю згідна з паном Ігорем. ДПА відмінити, в атестат виставити річні оцінки, ЗНО відтермінувати
Val
Для Марго: в таком случае и ДПА надо просто перенести.
спец
Ні! ДПА - відмінити. Невже Ви не бачите всю безглуздість його.
Коментувати
ни-ни
Мое мнение, что отменить и ЗНО, и ДПА. Как раньше было, - знания есть, ты поступишь в ВУЗ, нет - идешь работать.
Небайдужий
Для ни-ни: Нет уж, раньше было так: Бабло есть - поступишь, а нет - вперед в армию.
Коментувати
Учитель
Все верно, из сложившейся ситуации ДПА необходимо отменить, а сдачу ЗНО перенести на лето, карантин к тому времени закончится, и дети смогут подготовиться.
Ірина
Що означає зменшити кількість предметів ЗНО? Мені необхідні всі 4, адже історію взяла, оскільки вона є обов‘язковою. А так я просто пролечу зі вступом? І я певна, що не одна. Я ЗА перенесення, але зменшувати кількість предметів безглуздо.
Олександр
Для Ірина: Припускаю, що мається на увазі те, що поряд із зменшенням предметів ЗНО буде зменшено кількість необхідних сертифікатів для вступу. Думаю, що залишать два предмети ЗНО - українська та один профільний. А в умовах вступу буде другим профільним буде не один предмет, а три (на вибір абітурієнта). Або третій зовсім скасують. Наприклад, було: 1) українська, 2) англійська, 3) історія або географія. Стане: 1) українська, 2) англійська або історія або географія. Або, якщо третій скасують, то стане: 1) українська, 2) англійська. Я схильний до останнього варіанту.
Жанна
Нам для вступу потрібно 3 предмета.1українська, 2математика,3 англійська. Бажано не зменьшувати, а перенести строки.
Коментувати
Верно
ЗНО необходимо провести летом, даже с дополнительной сессией в сентябре, но оно должно быть в любом случае, иначе вузовская коррупция разгуляется, что родителям мало не покажется.
Ірина
ЗНО важливе, але здоров’я важливіше! Його можна перенести, тоді , що робити дітям які вступають до НАВС адже їм потрібно здавати щей нормативи та психологічні тести Багато хто говорить, що за іспитні тести в навчальних закладах можна просто заплатити, але вибачте мене якщо дитина завалить ЗНО всерівно буде навчатися в навчальному закладі який обрала. Головне, щоб у батьків були гроші та знайомі...
Учасник
Для Ірина: Так, але вона займе місце розумного, який не зможе заплатити.... Печалька... Але ви цього не розумієте, мабуть, маєте гроші і вас нічого не гребе....
Коментувати
Тетяна
Наразі не бачу якісного навчання в школах, бо стикаюся з великою масою учнів.А ДПА похоже на цирк, який створюють самі вчителі.
Директор
Для Тетяна: Ви праві 100 відсотків, але цей цирк створюють не вчителі, а розпорядчі документи МОН. Наслідком ДПА є нічого!!! Цього не хоче бачити тільки сліпий. ДПА такого плану давно пора відмінити- це даремна трата часу і сил як учнів так і вчителів
Учасник
Для Тетяна і Директор: Цирк, в першу чергу, створюють сучасні недалекоглядні батьки, які повністю переклали СВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВИХОВАННЯ І РЕЗУЛЬТАТИ НАВЧАННЯ НА ШКОЛУ! А МОН, замість того, щоб зобов’язати батьків відповідати за це, ще добиває вчителя . От звідси і бардак в школі. І окремі директори підтримують таких нахабних батьків, бо це меценати і спонсори! Що, директор школи може за зарплату купляти квартири своїм дітям чи автівки по 10-20 000$??? От і гноблять нормальних вчителів, а "добренькі" роздають оцінки, а не знання! Ганьба!!! За ЗНО!
Директор
Для учасник: Не всі директори однакові, так як і вчителі та в принципі , і усі люди. Я за ЗНО всіма частинами тіла!!! А от ДПА в теперішньому вигляді- це повна дурня. Учні- лежнів тільки насміхаються зі старанних та і з вчителів. Ну і що, що все ДПА хтось складе на суцільні одиниці- свідоцтво все одно дадуть.
Коментувати
Наталка
А де 100% гарантія захисту здоров’я учасників (наших дітей) на час здачі ЗНО, при такій існуючій небезпечній пандемії? Чи вам , Ігоре, наплювати на безпеку дітей?. Вам, може і так, АЛЕ НЕ БАТЬКАМ. Усіх грошей не заробите!
Нікіта
Для Наталка: які гроші?? на зно, навпаки, витрачаються кошти. яку альтернативу ви пропонуєте для вступу? зно має відбутися і це факт
Val
Сразу видно что ни вы, ни ваши дети его в этом году не сдают
Коментувати
Оксана
Скажіть, будь ласка, а для чого його писати студентам 2 курсу, якщо їм потрібно більш детально вивчати свій професійний предмет.
Наталка
А ви,пане Лікарчук, поясність, для чого має здавати ЗНО після 2 курсу моя дитина ( та і інші діти), якщо вона планує закінчити повний курс навчання в даному коледжі. Якщо хтось після закінчення 2 курсу хоче поступати у інший навчальний заклад, то нехай і здає ЗНО. Ви тішите , що здане ЗНО після 2 курсу, це є квиток до вступу у ВУЗ. Так, є. АЛЕ В ДЕЯКІЙ МІРІ.!!!! Бо де гарантія, що ВУЗ, через 2 роки не змінить умови вступу і чи не прийдеться здавати ЗНО знову? А це знову кошти. І не малі кошти. Адже підручники для підготовки не коштують дешево. А так як мені, на зарплату 5453 грн вчити ДВОЄ СТУДЕНТІВ то дуже важко. І крім того, я ще інвалід.
Зігі
Для Наталка: Тому, що ЗНО мають здавати всі після пройдення шкільної програми, незалежно чи в коледжі то чи в ліцеї!
Коментувати
Данил
Для Олекса: ти такий експерт. Тоді що замість ЗНО, брудні і корумповані вступні іспити в університеті? А зно ввели ще при ющенко. Так що звинувачувати зеленського це дурниця
Олександр
Для Данил: Ти, Ти, Ти ...Данило - експерт великорозумний, апологет барижної влади.
Коментувати
Директор
ДПА- це абсолютний рудимент, що він характеризує, хіба вчитель, який розробляє до нього завдання собі ворог? ДПА давно потрібно відмінити! Учень, який не вчився і не збирається готуватися до нього, а той, хто ’’пахав’’ буде знову напружуватися. Наслідки ДПА можуть бути тільки для вчителя, але ж він собі не ворог!!! Тому ДПА слабкому не поможе, а сильному воно 100 літ не треба!
Олекса
За будь-яких умов ЗНО відміняти необхідно. Система ЗНО це тотальна система недолугої влади щодо дебілізації української нації. МОН України, це тупі креатури О.Гончарука по знищенню системи освіти. Реформатори освіти, тупі освітянські менеджери, але сліпі виконавці барижної влади-ЗЕленського для власного збагачення. Вчителі, викладачі для них холопи.
Учасник
Для Олекса: 1. Про преЗедента і його компанію повністю згідний, найгірше з найгіршого! Але щодо ЗНО -- абсолютно не згідний! ЗНО - - єдиний реальний шанс для небагатих, але розумних учнів вступити на держбюджет. А програми в 11 класах практично вже з усіх предметів виконані. Та й навііть якщо ще щось трішки залишилось, то для нормальних учнів -- це не проблема розібратись (в неті море відеоуроків, та й свій вчитель допоможе). А для ледацюг і уроки в школі -- абсолютно не панацея. ЗА ЗНО!!!
Ольга
Для Верно: Я теж підтримую ЗНО! Це єдиний спосіб для дітей, хто навчається, вступити на бюджет! ДПА в 9 і 4 класі відмінити!
Коментувати
Олена
Чому ЗНО треба спростити до ДПА ? 1. І дистанційне навчання ,і самоосвіта учнів в цьому році не дадуть якісних знань , а ЗНО - це ЗНО. 2.Вступна кампанія 2020 буде провалена . 3.ДПА - це гарант об’єктивного балу за курс 9 та 11 класів школи.
Наталка
Про який об’єктивний бал ви говорите?! Хіба для вас, якщо ви вчитель. І то ви прекрасно знаєте, як навчається та чи інша дитина в школі. Чи може ви така правильна? А ви знаєте, що при вступі ваш "об’єктивний бал" не дуже-то об’єктивно впливає на вступну кампанію. І зрештою, вираховується середній бал атестата та плюс бали за вступні іспити.
Коментувати
Відповідальний за ППТ
Цікаво...А нам вже зателефонували про те, що 26 березня завезуть матеріали для проведення пробного ЗНО...
Наталка
Для Відповідальний за ППТ: І антисептик і маски по 3-4 штуки на кожного, і захисні окуляри, і рукавички, і захисний чи змінний одяг теж привезуть на 26 березня?
Коментувати
Леся Мариниченко
Цілком згодна. Атестати можна видалити і за поточним оцінюванням. Головне здоров’я дітей. ЗНО можна провести і у серпні.
Мама
Для Леся Мариниченко: це правильно і логічно
Олександр Іванович
Якщо логічно, то,мабуть, не може бути неправильним...
Марина
А що робити тим хто йде у військові виші. Де вступ розпочинається з 9липня. Дуже цікаво????
Коментувати