Антон Сененко: про відтік молодих кадрів з науки

Саме недофінансування науки вбиває надії на невтрату наукових шкіл, зміну поколінь, реформи і таке інше

Антон Сененко: про відтік молодих кадрів з науки

Автор: Антон Сененко, старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України, кандидат фізико-математичних наук.

Трохи цифр

Кількість молодих вчених у НАН України:

  • 2013 – 2984;
  • 2014 – 2839;
  • 2015 – 2681;
  • 2016 – 2338;
  • 2017 – 2170;
  • 2018 – 2040;
  • 2019 – 1734.

(Голосом, сповненим драматизму) - трам-там-там-там!

Молодь не обдуриш.

І поки «експерти» різних штибів розповідають про які завгодно причини такого відтоку кадрів з науки, аби лиш не про причини недофінансування, соціологічні дослідження свідчать геть про інше: саме недофінансування науки вбиває надії на невтрату наукових шкіл, зміну поколінь, реформи і таке інше.

Свої байки вони можуть в телеефірах торочити, в фейсбучиках чи в кулуарах урядових будівель.

Я взагалі ствердився в думці, що ті, хто кажуть, що грошима проблемі не зарадиш - або невігласи, або зрадники.

Якої їм ще статистики не вистачає?

Передбачаючи на майбутнє - за чинної влади ситуація продовжуватиме погіршуватись, оскільки депутати знову наголосували мізерний бюджет на науку.

Прогнози справа невдячна, але думаю, що в 2020-му побачимо цифри порядку 1400.

Це прірва.

(До речі, чи в такому ж темпі скорочується держапарат?)

Також наведу цифри за новою методикою підрахунку (включено ще інженерний склад, докторів та докторантів. Раніше вони не включалися):

  • 2017 – 2854;
  • 2018 – 2605;
  • 2019 – 2270.

Як бачимо, інженерний склад із зарплатами на рівні прибиральниць та доктори з докторантами тікають ще швидше.

P.S. Власне, посилання на соціологічні дослідження: раз, два, три.

Оригінал

Освіта.ua
17.02.2020

Популярні блоги
Є. Кравченко: невже наявність іспиту гарантує знання? Треба створювати не іспити, а систему нормального патріотичного виховання у школах
Я. Абрамейцева: у чому ціль обов’язкової математики? Випускники 2023 найважливіші роки майже не мають можливості опановувати предмети взагалі
Ігор Лікарчук: хайп навколо оцінювання учнів Оцінка давно втратила дидактичну значущість і перетворилася на холодну формальність заради звіту
Є. Козолуп: чому вчитель має доводити свою необхідність? «Менеджери» довели освіту до такого стану, що вчитель має робити свою роботу на 150% за будь-яких умов
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Tet-a-tet
І що, до від’їзду цих науковців ми жили краще? Хтось з простих громадян відчув, що їх бракує? Ще в радянські часи часто говорилося про те, що наша наука відірвана від практики, навіть почали створювати науково-технічні об’єднання, аби вчені розробляли ті напрямки, які можуть принести користь економіці. За роки незалежності мало що змінилося, адже бізнес не буде вкладати гроші у наукові фантазії, а державних коштів ніколи не вистачить для всіх, хоч би гуманітарні дослідження якось фінансувалися. Де наші Форди, які вміють не тільки клянчити гроші в держави, але й самі створювати свій науковий продукт у реальному житті?
Небайдужий
Для Tet-a-tet: Є таке поняття як інерція, яка в освіті та науці сягає десятків років. В 90-ті багато науковців та професійних людей виїхало, а зараз війна, населення вимирає, найгірші показники у Європі і держава розвалюється. Без науки та культури буде просто земля з мавпами.
Коментувати
Вася
Так логично. Землю продают. Господам нужны подготовленные рабы. Для того и универы забирают.
Сагайдак
Колега Сененко правий! Від Ввп на науку виділено Зе - соросятами в 2020 році 0,16% проти 1,7% по Закону. До- речі, в 2007 році було 1,17% ??!! Я не кажу про радянський період- близько 3%. Тому наука нікому в державі не потрібна, команда на знищення дана Господарями західними. Хлопці виконують. Ще одне підтвердження- зява Милованова про передачу університетів в концесію. Дибіл озвучив пряму вказівку господарів. Продамо землю, порти , лікарні і вузи віддамо іноземцям. Навіщо наука???