В. Співаковський: навіщо оцінки, що травмують дітей

Для відмінників оцінки дуже важливі, адже без порівняльних оцінок відмінники втрачають мотивацію

В. Співаковський: навіщо оцінки, що травмують дітей

Автор: Володимир Співаковський, президент корпорації «Гранд».

Спрашивают, зачем в школе эти оценки, которые так травмируют детей, часто неадекватны и вообще мешают жить, и что без них намного легче.

Тут такое дело.

1. Увы, оценки НЕ имеют мотивирующего значения... но это только для слабых и средних учеников, и понятно - почему, им нечем гордиться.

А вот для успевающих и отличников - они очень даже важны. Потому что без сравнительных оценок отличники теряют мотивацию. Они говорят: теперь нет смысла стараться.

Хотя, если отличники никому не нужны, то и ладно.

2. Кстати, а как воспитывать в детях такое качество, как лидерство? Перед кем они должны лидировать? Хотя, если такой задачи с лидерами нет, то, может, и не надо.

3. Считается, что школа готовит детей к будущему. А в будущем этих детей ждет конкуренция в бизнесе и за право занять какую-то должность в карьере.

Ведь в бизнесе эйчары безжалостно сравнивают людей по разным параметрам и выбирают лучших. Но если с детства не культивировать конкурентную среду - то как дети подготовятся к этому во взрослой жизни?

4. Зачем оценки отменяются? Ответ: с целью уменьшения у детей стрессов, чтобы учеба была только удовольствием, не напрягала, и чтобы ходить в школу без всякой ответственности. В принципе, тоже вариант. Просто без стремления к целям-оценкам, качество знаний у школьников снижается.

5. Всё зависит от целей учебы и целей страны. Американцы помешаны на школьной соревновательности. По итогам оценок переводят детей в специальные классы - выше или ниже уровнем. И эта страна передовая во всем.

А если в школу ходить только для времяпровождения, то такие страны тоже есть. И у них ничего хорошего.

То есть, тут или стараться-стремиться и достигать, или жить спокойно и счастливо... но на среднем уровне. Впрочем, оба эти варианта хороши, поэтому я и начал этот пункт с амбиций родителей.

6. Представьте, что в спорте все бегают и прыгают только на интерес, без лидерства, без чемпионства, без мест, без желания стать первым, без голов, очков, секунд. Что это будет за спорт?

7. Спрашивают, можно ли обойтись без оценок? Конечно, да. Просто результаты будут другие. Слабее.

Даже в Финляндии, на которую так часто ссылаются, через 20 лет их реформы образования, увидели тех выпускников, которым сейчас 30-40 лет, и... поняли, что с безоцениванием немного промахнулись.

8. Самые сильные и серьезные школы в мире - жесткие, с выбыванием слабых учеников. Но это устраивает не всех родителей.

Поэтому школы могут быть разные: и серьезные и не очень.

Всё зависит от того, зачем вы посылаете ребенка в школу: Чтобы он там просто приятно проводил время или чтобы трудом и усилиями добивался в жизни высот.

P.S. Не приветствуется в комментариях троллинг по поводу того, что у нас социальный лифт действует не для умных, а для людей, часто случайных). Только серьезные рассуждения.

Оригінал

Освіта.ua
13.02.2020

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Василь Ластовецький
Судя по комментариям, родители против оценок, а учителя - за. Для родителей: так может и градацию зарплат отменим. Всем поровну, чтобы никого не травмировать, от дворника - до министра. Оценка - это "зарплата" ученика за его труд на уроке и дома. Для учителей: оценки часто не несут объективной составляющей. К примеру, 6 баллов ученику изучающему предмет на уровне стандарта (один урок в неделю) и те же 6 балов (согласно критериям оценивания) ученику, изучающему предмет на профильном уровне (5 уроков в неделю). Угадайте, кто знает предмет лучше при одинаковых оценках в аттестате? Проблема присутствует. Её нужно решать. Но не отменой оценок. Так пытались отменить желтый сигнал светофора для уменьшения аварийности на перекрестках. :)
Воспоминания.
Для Василь Ластовецький: А чому навчальний процес повинен пристосовуватися до батьків? Чому батьки керують школою та вчителями? В них є своя робота. От нехай займаються нею. У вчителів є програма, документи, які регулюють навчальний процес.
Мама
Оценка - это результат работы учителя. Кропотливого труда))). Родители имеют право "руководить" школой, т.к. школа существует за их счет и родители учат детей. а не школа.
Коментувати
Олена Смірнова
Ще більша біда - повальне списування! І не завжди можливо скласти 25 індивідуальних завдань, особливо на початку навчання в ПТУ на уроках теорії. Відслідковувати, як ментор один викладач не в змозі. На жаль для учнів і батьків ( а у наших учнів зовсім не завжди), оцінка - це як виграш, а не досягнення самого себе. Змінювати необхідно мислення. І варіант, коли ніхто з одногрупників не знає оцінок інших, може, і непоганий.
Olha Tytska
Навчання буде ефективним лише за умови оцінювання. В ідеалі - це перевірка й оцінювання кожної роботи, яку задає вчитель. Біда, що перевірка поурочних письмових робіт у зошитах не оплачується або оплачується мізерно. Чому вчитель має витрачати свій час, псувати зір (почерки сучасних дітей - окрема тема) безоплатно? Поки за щоденну перевірку зошитів, різних видів письмових робіт, завдань на комп’ютері тощо не буде адекватної оплати, про ефективність, системність навчання, про мотивованість учнів годі й казати!
Людмила
Підтримую автора. Так і є. Виявляється, є ще такі люди, які думають, як і я. Зараз модно казати: все навколо дітей (ніби колись хтось був проти дітей), дітям можна все на світі, головне, щоб вони не переобтяжились знаннями. А як бути їм, яких леліяли, в агресивному напористому дорослому світі? Є ще така річ, як відповідальність, яка в мене не асоціюється з "а мені все можна, а ви не маєте права".
тролллль
Всем уже давно насрать на ваши оценки! Больно только на вас, "травмованих" смотреть!
подавитесь своими оценками
А еще классика жанра: "Кто будет решать задачу у доски?" А потом, после проверки ведения тетради пишет: " Нет задачи в тетради" - В.т. - 5 баллов!
даешь оценку учителям!
А еще классика жанра - когда ребенок в конце урока спрашивает: " А почему мне 7, я же правильно ответил?" - "Ты мало отвечал!" - Чего же ты мало спрашивала?
Воспоминания.
Для даешь оценку учителям!: А . быть может. ваш ребёнок лишь на один вопрос ответил. А потом руку не поднимал или же его спрашивали.а он не отвечал? Что за практика у родителей верить лишь своим детям? А у учителя вы спросили? В классе не один ваш сидит, а их 30. Не нравится- идите в частную школу
родитель
Для Воспоминания.: Чего же ты не идешь в частную школу, где достойная зарплата, заинтересованные дети? А..., нет сертификата? Ну так получи сначала оценку своих знаний, а потом ворнякай!
торсион
Для родитель: Я работаю в частной школе.Никаких сертификаций не надо. Директор берёт тех кто уже засветился среди учителей, у кого уже есть имя . Только не тех кто отрытые уроки даёт а кто реально может научить на высоком уровне. На уроки директор к нам не ходит, и никого не пускает. Инспекторов МОН (частников проверяет МОН - не дураки жирный кусок отдавать) сразу везут в ресторан, пакуют конверт - и всё. Если я не буду давать результат меня просто выбросят будь у меня хоть и 10 сертификатов. Кстати любимая фраза моего директора "Нуша в нашей школе не будет никогда!"
Коментувати
даешь оценку учителям!
Как это без оценок - это такой прекрасный инструмент гнобления! Ведь любой учитель, если ему кто-то не понравился может из 11 баллов сделать 7, а из 7 - 2. Чего же учителя сами не хотят сертифицироваться - оценок своих боятся? А хотелось бы посмотреть!
торсион
Для даешь оценку учителям!: могу с 11 даже 2 сделать.А зачем? Коробка твоих конфет нужна? На сертификацию не желаю тратить часть своего времени -моё время дорого стоит. В частной школе буду читать без сертификации за нормальные деньги. Из городской школы просто уйду - больше времени будет на репетиторство, да и денег больше
Позняку
Для торсион: Позняк, ты уже достал рассказами про то, что тебе сертификация не страшна. Чего же ты пишешь все время про нее?
Коментувати
ммм
а чогось у Європі діти взагалі не знають оцінок інших учнів. Чогось їм не треба знати, що поряд сидить вумніший чи тупіший. Щось українці не то роблять.
Роман
Для ммм: а то не видно, який поряд сидить. Та в них на лобі написано, воно ще й рота не відкрило, а вже зрозуміло тупо чи розумне
Tatyana Svetlova
Для ммм: В США около 65% не имеют документа о неполном среднем образовании И ниче, как-то живут, работают. А у нас родители большинства учеников просто уверены, что их дитятко должно иметь не менее 11-12 баллов! Хотя дитятко может ели-ели по слогам читать...в 8 классе.
Коментувати
Практик
Підтримую !!! Оцінки потрібні! Але оцінка не повинна бути самоціллю! Кожний урок пояснюю учням, що я оцінки не ставлю, оцінка є результат навчальної діяльності учня, я фіксую результат такої діяльності, Ви працюєте зараз заради свого майбутнього. Мотивувати потрібно, запрошувати на зустріч з учнями, своїх випускників, працюючих в IT сфері студентів, щоб учні 8-11 на прикладах бачили перспективи..
Воспоминания.
Для Практик: Для дітей оцінка є дуже важливою
Коментувати
Логвін Віктор Анатолійович
"ваговий коефіцієнт середнього балу атестата - 0(Нуль)", ось чого варті шкільні "оцінки" при вступі до багатьох вузів, і це просто констатація реальності, того, що шкільні оцінки дійсно нічого не варті, як не варта нічого і вся система середньої освіти, і скасовувати потрібно не оцінки, а всю цю нежиттєздатну систему, і замість даремно витрачати мільярди на її "реформування" - будувати абсолютно нову.
Горбань Віктор
Для Логвін Віктор Анатолійович: Поясніть, якщо можете, яку "абсолютно нову"?
Логвін Віктор Анатолійович
Це в першу чергу система де положення Конституції про обов’язковість середньої освіти буде трактуватись як обов’язок успішного щосеместрового здавання тестів (дистанційно і у центрах незалежного оцінювання), а не як сьогодні, коли цей рядок фактично трактується як обов’язок "відвідувати школу", а "система освіти" являє собою по суті колосальний репресивний апарат для виконання цього. Функції держави повинні обмежитись контролем РЕЗУЛЬТАТУ навчання (а не як зараз "навчальним ПРОЦЕСОМ), створенням і контролем регульованого РИНКУ освітніх послуг, а також розробкою навчальних програм і підручників. Безкоштовність і доступність освіти повинні реалізовуватись шляхом розподілу коштів на освіту між цільовими рахунками учнів, з яких вони сплачуватимуть освітні послуги ВІЛЬНИХ вчителів. Підтримання низької ціни освітніх послуг забезпечуватиметься переважно ринковими механізмами: 1) утриманням за бюджетний кошт мережі навчальних закладів (комунальні витрати, ремонт і т.п.), в яких вчителі матимуть право надаватимуть свої послуги на конкурсній основі (конкурсним балом виступатимуть показники здачі тестів їх учнями). 2) відсутністю податків для такої діяльності (освітні послуги середньої освіти) 3) Підтриманням високої конкурентності в сфері цих послуг.
Коментувати
Родион
ЦИТ: "Ведь в бизнесе эйчары безжалостно сравнивают людей по разным параметрам и выбирают лучших." А в освіті на жаль не так. Зв’язки, блат, кумівство, гроші, посади в спадок. А неук при владі в освіті - то велике зло, будь то директор чи міністр.
Олекса Позняк
Оценка у нас штука сугубо индивидуальная. Один учитель пришёл наставил 2, 3, 4 - пришёл добряк Иван Иваныч наставилв том же классе 9-10-12.Оценкой можно сравнивать учеников одного учителя и в одном классе. Внук имел 12 баллов физика-математика, перевели в лицей КПИ 6-7-8 максимум.Если по Украине сравнивать оценки разных школ то они вообще ни о чём не говорят
ммм
Для Олекса Позняк: так з переводом зі звичайної школу у спеціалізовану завжди так. а ще наші вчителі не роблять у контрольних оцінювання окремих частин тесту. кожне із завдань повинно мати позанчку "ввиконано на оцінку/максимальна оцінка завдання" а потім у кінці це все складено у кучу і скала балів і оцінок. У вузі взагалі тему виставлення оцінок не зачіпають.
Коментувати
Мама
Наконец зазвучал голос разума, что не удивительно,- это голос настоящего , авторитетного педагога, а не очередной недоучки. Я писала во время обсуждения вопроса о "засекречивании" оценок о том, что такой подход недопустим, что он нивелирует роль оценки в учебном процессе, убивает желание стать лучше, получить достойную оценку своих стараний. Это дикость, когда ученик за работу у доски не слышит похвалу учителя. Без эмоций - урок мёртвый. А родители пребывают в неведении, пока не увидят семестровых оценок и ничего изменить нельзя.
6789
Для Мама: Может ты конечно и мама, но здесь как учитель, чувствуется менторский тон и завышенная самооценка.
Мама
Я -- мама, в первую очередь, и педагог (стаж 20 лет), который много читает и многому учится, изучает педагогический опыт.
Коментувати
бабуся
На сто відсотків підтримую! Так повинно бути! А то в школі лідирують відстаючі учні, і на них всі рівняються. Дореформувались.
Володимир
Система образования разбалансирована, а корупция внутри системы консолидирована. Министерство изобилует "сладенькими должностями".
Ольга
Респект!) Точнее не скажешь!!! Отлично сказано). Полностью согласна)