В. Бахрушин: чи повинен вчитель мати педосвіту

Чи покращилася якість освіти від запровадження вимоги про наявність у вчителів педагогічної освіти?

В. Бахрушин: чи повинен вчитель мати педосвіту

Автор: Володимир Бахрушин, головний експерт групи «Освіта» Реанімаційного пакету реформ.

Чи повинен вчитель мати педагогічну освіту? Це питання дискутується вже багато років. І у новому Законі України «Про загальну середню освіту» такої вимоги немає. Чому так?

1. Визначення педагогічної освіти в чинному законодавстві немає. І з огляду на інші приклади (вища юридична освіта та ін.) його запровадження створювало б більше проблем, ніж вирішувало. Сьогодні в Переліку галузей знань та спеціальностей є галузь 01 «Освіта/Педагогіка», яку умовно можна вважати педагогічною освітою. Але цей перелік існує з 2015 р. Крім умовно «вчительської» спеціальності 014, він містить інші педагогічні спеціальності, які мають дуже віддалене відношення до роботи шкільного вчителя. До того були інші переліки, за якими виокремлення педагогічної освіти є зовсім не очевидним.

2. Для викладання таких предметів, як математика, фізика, хімія, біологія, географія, історія тощо, знання відповідної предметної області є не менш важливим, ніж знання основ педагогіки, вікової психології, методики викладання. Тому традиційно, ще з радянських часів, підготовку вчителів-предметників здійснювали як педагогічні інститути/університети, так і класичні університети. Немає жодних підстав сьогодні обмежувати можливість підготовки вчителів-предметників за науковими освітніми програмами у класичних університетах. Звісно, що для отримання професійної кваліфікації педагога такі програми мають передбачати вивчення певних дисциплін умовного психолого-педагогічного циклу, що більшість університетів здійснює вже багато років.

3. Створення профільної старшої школи, а також надання профільної середньої освіти в закладах професійної і фахової передвищої освіти передбачає можливість того, що в освітніх програмах будуть з'являтися нові предмети, за якими підготовку вчителів жодний педагогічний заклад вищої освіти не здійснює. Натомість вони можуть бути близькими до певних непедагогічних спеціальностей.

4. Вимога щодо наявності у вчителів саме педагогічної освіти з'явилася у законодавстві відносно недавно - в Законі про загальну середню освіту, прийнятому в 1999 р. До того, такої вимоги не було ані в Законі України «Про освіту» 1991 р., ані в Основах законодавства Союзу РСР та союзних республік «Про народну освіту» від 1985 р., ані в Законі УРСР «Про народну освіту 1974 р.». Не було такої вимоги у Положеннях про середній загальноосвітній навчально-виховний заклад 1993 р. та про загальноосвітній навчальний заклад 2000 р.

Чи покращилася якість середньої освіти від запровадження вимоги про наявність у вчителів педагогічної освіти? Підстав для такого твердження немає. Натомість додаткових проблем виникає багато.

5. Норма про обов'язковість саме педагогічної вищої освіти була скасована ще Законом України «Про освіту» у 2017 р. Замість цього було передбачено наявність професійної кваліфікації педагогічного працівника, яка може бути отримана не лише через здобуття педагогічної вищої освіти, але також через здобуття іншої вищої освіти за освітніми програмами, які передбачають присвоєння професійної кваліфікації педагога, а також через досвід практичної роботи. Ці норми збережені і в новому Законі «Про загальну середню освіту», який був поданий ще попереднім Урядом і прийнятий у першому читанні Верховною Радою VIII скликання.

Оригінал

Освіта.ua
20.01.2020

Популярні блоги
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
В. Онацький: що робити з учителями-пенсіонерами Якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним
О. Істер: пошук оптимального формату НМТ–2023 Обов'язковим для випускників має бути тестування і з історії України, і з математики
Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Викладач
Для підготовки таких функціонерів як Бахрушин звісно педагогічна освіта не потрібна. "Вінтики" вони й в "реанімаційному пакеті" - вінтики.
Макс
Читаю це і переконуюсь, що ідіоти правлять ідіотами... Методику викладання вивчають для того, щоб донести до кожного учня навчальний матеріал. Окремі учні і без методики все зрозуміють, але не всі. З таким підходом можна надрукувати навчальні посібники, за якими кожен зможе самостійно вивчити матеріал. Навіщо школи, вчителі - домашнє навчання!? Але чомусь цього не робиться?
Олекса Позняк
Для за державу ідіотів : усі співають як випють, навіщо нам консерваторія, усі ходять у туалет, нащо нам проктолог
за державу
Для Олекса Позняк: "Пед" - це вид наукового збочення.
Коментувати
Олекса Позняк
Недорозвинуті вважають що у футболі і в педагогіці не потрібна освіта. От у хірурги не візьмуть того хто кабанчики ріже -ніззя, а педагогом запросто. Бо усі знають як буцати мяч і учити дітей -своїх же якось учили. Навіщо усі світові футбольні клуби мають спортшколи, набирали б на вокзалі футболістів .Дебільним педун не треба. А непрофі учитель може такого наворотить що не розребуть і психологи зі стажем.Ну добре , візьмете ви фізиком з дипломом "Термічне різання металів" І ШО? А те що механіку він знає як баран колгоспний, бо колись на 1 курсі 1місяць йому читали років 20 назад., бо це непрофільна тема. То давайте вже учнів набирать, є переможці олімпіад, нехай читають. Для чого це робиться? Учителів катастрофічно не хватає, треба заповнити любим мусором, аби лиш уроки проводились бо батьки починають бузить.
Юрій
Законодавець не міг передбачити, що прості питання типу-, хто є педагогічний працівник, через століття з дня його використання будуть трактувати кожен на власний розсуд. ЗКУ «Про освіту» від 04.06.1991. Ст.54 ч.1. Пед. діяльністю можуть займатися особи……з відповідною освітою… . Отже учителем мови може бути особа з вищою освітою, прекрасними знаннями мови, в дипломі спеціальність-агроном чи інженер-технолог і тд. «Логічно» -агроном це є відповідна освіта в галузі освіти. Положення про атестацію педпрацівників від 06.10.2010. П 3.25-Учителі та викладачі…… атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю. То яка спеціальність в дипломі агронома? Ще є енциклопедія, вікіпедія, тлумачний словник і звісно право звернення до КСУ за роз’ясненням. Агроном отримує педаг.звання «учитель методист», а зарплату по розряду чи по «висоті» категорії???
за державу
Для Юрій: Юра звертайся в КС, уявляю куди тебе спрямують. Агроном може навчати, але не хоче. Я навіть тобі більше скажу - всі батьки навчають своїх дітей, так їм теж потрібно педун закінчувати? Голову не мороч.
Олекса Позняк
Для за державу ідіотів : усі співають як випють, навіщо нам консерваторія, усі ходять у туалет, нащо нам проктолог
за державу
Для Олекса Позняк: "Пед" - це вид наукового збочення.
Коментувати
Олена
Педагогічна освіта потрібна, але не формальна. І престиж педагога маж бути у суспільстві вищим
Катерина
Ще в школі помітила, що самі цікаві та кращі вчителі були саме ті, в кого не було педагогічної освіти) Не знаю, чи то було співпадіння, чи педосвіта дійсно псує людей.
Галина
Для Катерина: по перше: то не педосвіта псує, то такі люди йдуть в педосвіту. по-друге: не вчителі дійсно часто цікавіші, бо вони навчають не з підручника, а з життя. І діти розуміють, що вчитель, який викладає біологію, наприклад до того був медиком, а тому знається на біології не з книжок. (в мене була така вчителька, тому можливо, ми були, якраз тими учнями, яким підчас вивчення анатомії людини в 80-х роках розповідали всі теми, а не давали на вивчення вдома розділ "розмноження" і відповідли на найдурніші запитання, як то: чи можна завагітніти, якщо не пошкоджено дівочу пліву). Так само набагато цікавіше навчатись інформатиці в програміста ніж у вчительни, яка включає комп’ютер та дозволяє на ньому гратись.
Випускник
Для Катерина: Цікаво, як це таких учителів допускали до викладання у школі? Якщо у вас викладали фізики, математики і т.д., то вони принаймні в університетах вивчали педагогіку і окремі методики, так що не треба бла-бла.
Val
Для Випускник: учителями труда всегда работали и работают выпускники технических вузов, которые о педагогике имеют весьма отдаленное представление.
Коментувати
Торба
Треба задати питання більш загальне: "Чи існує педосвіта взагалі?" - Відповідь така - не існує. Те, що видається за спеціальну "педагогічну" освіту - це набір нікому не потрібних "псевдодисциплін" та маячні на кшталт "методика викладання". Якщо вчитель не знає предмет - які методики йому допоможуть? Педагогіка відноситься до суспільного напрямку і аж ніяк не може давати підстави для викладання природничих та інших дисциплін. Тому автор логічно вважає, що така "педосвіта" необов’язкова. Можна навіть сказати, що шкідлива. "Педи" швидко заповнили місце, вільне після закриття напрямку "історія партії та науковий комунізм" і продовжують "морочити голову суспільству". Всю цю "болтологію" потрібно розігнати - від неї одна шкода. Вчителі зобов’язані знати предмет, який викладають, все інше - майстерність.
Tet-a-tet
Для Торба: Браво,браво і ще раз браво.Той, хто добре знає і любить свій предмет завжди шукатиме і знайде спосіб, як його донести до учня чи студента. А коли на подіум виходить мимря і починає розповідати одні терміни,хочеться її так післати, щоб не марнувала наш час. Ні одна псевдодисципліна з методики не допомогла мені в роботі, усе мусиш пропустити через себе і нутром зрозуміти, який підхід потрібен саме до цієї аудиторії слухачів. Специ мене зрозуміють, а сноби будуть далі верещати про "розвал вітчизняної педагогіки".
Олекса Позняк
Для Торба з димом: Освіта - це те, що залишається після того, коли забуваєш все, чому тебе вчили в школі (Альберт Ейнштейн). Так ми вже забулищо писалось у книжці Педагогіка , але це нас сформувало.
Коментувати
Світлана
Навіть малярів, штукатурів або столярів вчать професіїї. Одразу видно - самоук чи професіонал. Що вже казати про виховання і навчання дітей. Це майбутнє нашої країни. Як можна призначити делитантів його формувати?!
Юрій
Для Світлана: Мене столярувати ніхто не навчав. А фору дам тим викладачам Вінницького пед. хто робив вигляд "умніка", усе інше від великого бажання та генів. Л.Ахіджакова: "Впринцыпе даже зайца можна научить курить".А що вже казати провиховання. В Погребищеннському р-н вихованням займається педофіл Синюченко Г.В., а нач.від.освіти БутенкоЗ.М. вважає це за норму.
Олекса Позняк
Для Юрій: ну проти педофілів ви геній педагогіки.Так подай у суд на урода якщо це правда ане плювок
Коментувати
Бєня Кац
Закон потрібно оскаржувати в судах, бо його писали бог зна хто, і оця вся експердота до школи ніякого відношення не має. Наприклад цей товариш на фото, доцент, професор, якийсь там академік. Відповідно яке право він має обговорювати просту школу, коли він там нічого не тямить
Лариса
Дискусії щодо нового закону України,, Про освіту’’набирають обертів.Метод Барона Мюнхаузена, тобто реформувати самого себе,викликає і здивування, і обурення.Наші реформатори часто попадають у такі ситуації, у які попадав герой Еріха Распе - барон Мюнхаузена, з якого щиро сміялися і дорослі, і діти.А ,на думку самого барона ,він був найправдивішою людиною у світі. Отож, залишається нашим реформаторам побажати, щоб їхніх дітей,онуків навчали пожежники, техпрацівники, асистентами яких будуть продавці, механізатори...А лікували їх та їхніх чад м’ясники, що працюють на бойні...Хочу ще раз висловити думку про те, що хтось навмисне підказує владі оті шляхи реформування, з яких сміється весь світ, за які слуги наші голосують для солідарності,навіть не читаючи й не розуміючи за що голосують.Повністю згідна з думкою В.Громового, що школи перетворилися на територію суцільної брехні,що колектив поділений на своїх(цитую:дуполизів) та інакомислячих, тобто тих, на кому може відігратися дирекція: принизити, шантажувати, відібрати уроки, направити учасників навчального процесу, тобто батьків та учнів...Думаю, що здоровий глузд переможе.Не може людина без педагогічної освіти називатися педагогом. А, можливо, це крок до закриття педагогічних вишів? Треба ж на чомусь зекономити міністрам собі на безбідне життя...
Олексій
Хірурги не повинні мати спеціальної медичної освіти, просто нехай ріжуть та зашивають. А чому не довірити виховання дітей техпрацівникам? Головне щоб шваброю вміли користуватися...
Den
Для Олексій: равнять хирурга и учителя это как в неприличной поговорке про сравнения пальца с мужским половым органом.
Олекса Позняк
Для Den:Вы, как половой орган, наверное лучше знаете. Я за работу с американцами получаю намного больше чем некоторые наши хирурги. А в Америке наши хирурги в массе своей не получают ничего - моют посуду в кафе
Коментувати
Ірина
Знання дають можливість здобути - професією. Професія, в свою чергу, дає можливіть накопичувати досвід. Дуже багато медпрацівників перекваліфіковуються, наприклад, медсестри - на лаборантів. І що? Знання без досвіду-що повітряна куля без гелю. Досвід і знання - це фахівець. Але фахівець без любові до людей, до дітей-це марно втрачений час і в навчанні і в роботі.
Учитель
І справді: навіщо та педагогічна освіта вчителеві? Навіщо знати методику, психологію дитини, педагогіку? Наступний крок - лікарі без медичної освіти! Водії без водійських посвідчень. Рухаємося в середньовіччя швидкими темпами.
Вчитель
Для Учитель: у Красных Кхмеров, описывал жерналист: два подростка взялись делать операцию по удалению аппендицита женщине. Женщина умерла. Подростки были в недоумении, почему, они делали так, как на картинках . Людей с высшим образованием, как то врачей, учителей и артистов, Красные Кхмеры убивали в первую очередь. Движемся в ту сторону!
Юлія
От я й бажаю цим реформаторам потрапити до хірурга без медичної освіти.Щоб на собі відчули різницю між фахівцем і дилетантом. А то вони хочуть, щоб наших дітей учили агрономи і журналісти. Кожен має робити свою справу.
Val
Для Юлія: ну, попадете вы к хирургу с профильным образованием, который проплатил все свое обучение. И у которого достаточно средств, регулярно заносить патологам, чтобы расхожения диагноза на секции не было. Вам станет легче? И, вообще, глупое сравнение с хирургами. Их лет 5-10 до самостоятельных операций не допускают старшие коллеги, на которых лежит вся ответственность. И тут волей неволей обучишься необходимым навыкам и освоишь необходимую базу.
Коментувати
Лікарчук І.Л.
Повне безглуздя. Очевидно, автор, пишучи про шкільного вчителя, має дуже примаоре уявлення про шкільну вчительську практику.
Witalina
Для Лікарчук І.Л.: Чому безглуздя???? Педагогіка,методика -це те , що в тебе є, або не має??? Скільки вчителів,вивчали педагогіку,психологію,а контакту з дітьми не мають,класом не володіють.І якщо в тебе є комунікативні здібності,розумінння,бажання, ти знайдещ спільну мову з дітьми, будеш гарним вчителем!!!!
Світлана
Для Witalina: тобто прийде кухар і почне дітям пояснювати у формі котлети фігурні тіла. Для того, щоб знайти бісектрису чи катетер буде викладати біточки. .З будь-якою дитиною можна знайти спільне, якщо зацікавити. І тому обов’язково потрібно мати. Педагогічна освіту, провчитися у виші, щоб тебе навчили комунікаційний здібностями, бажанням віддавати тепло і серце дітям (В.Святошинський), порозуміння, різноманітні методики. А якщо ти профан і вступаєш у вуз, щоб мати вищу освіту, а ти не бум бум, працюючи у ЗВО, я все бачу на практиці, які приходять профани, а потім стають прим’єрами . Тому треба змінити умови вступу, заборонити великий відсоток контрактів, бо саме вони знищують поняття пропро ввищий навчальний заклад. Щоб в конверті йшли справжні уми, а не профани.
Павлович
Для Світлана: Не ганьбіть себе і виправте допис. Хто такий В.Святошинський? Може,Василь Сухомлинський? І катетер має таке відношення до геометрії, як і косинус до медицини.
Коментувати