Ігор Лікарчук: кілька думок про проведення пробного ЗНО

Сенс проведення пробного ЗНО - дати можливість регіональним центрам оцінювання якості освіти заробити гроші

Ігор Лікарчук: кілька думок про проведення пробного ЗНО

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Сьогодні розпочалася реєстрація на пробне ЗНО. Як людина, котра започаткувала його проведення, очевидно маю повне право висловити кілька думок про нього.

1. Ми придумали пробне ЗНО для полегшення життя тих, хто збирався складати основне. Щоб вони могли пройти тренування для ознайомлення з процедурою, яка тоді була новою і незнайомою. Без будь-якого змістового наповнення. І тим більше без визначення результатів такого оцінювання. За роки, що пройшли, з процедурою проведення ЗНО не знайомі лише немовлята. Виникає питання: «То який сенс у проведенні пробного?» Відповідаю, що сенс один - дати можливість регіональним центрам оцінювання якості освіти заробити гроші. Інших сенсів не бачу.

2. За практикою, що давно утвердилася, укладаючи тести для пробного ЗНО, ніхто особливо не ускладнює собі життя. Переважно безсистемно добираються завдання із тестів минулих років - і уперед. Іншими словами - споживачу продають далеко не свіжий продукт. Тож особливого тренування в контексті «знаю - не знаю» там апріорі не може бути. Крім того, під час пробного ЗНО не витримується деякі внутрішні технологічні моменти, включаючи методику визначення результатів, які є важливими для забезпечення об’єктивності оцінювання. За таких умов марна справа покладати надії на те, що подібне оцінювання щось покаже об’єктивно.

3. Зважаючи на зазначене вище, вважаю, що від пробного ЗНО давно потрібно відмовитися й, відверто кажучи, не дурити людей. Але через те що ЗНО муміфіковано і не змінюється упродовж десятиріччя, то це зробити бояться. Бо тоді й мумія розпадеться, й заробітків не буде. Хоч насправді вихід є. Відмовившись від пробного ЗНО, необхідно запровадити практику складання ЗНО з кожного предмету упродовж року кілька разів. Один раз - за кошти бюджету, а кілька інших разів - за кошти абітурієнтів. Результати усіх кількох ЗНО повинні бути рівноцінними (за рахунок створення однакових умов і порівнювальних за складністю тестів). Абітурієнт повинен отримати право подавати до приймальної комісії результат того ЗНО, який він вважає найкращим із кількох... І це - не обов’язково результат того ЗНО, яке проводилося за бюджетні кошти. Така система буде набагато справедливішою і психологічно комфортнішою для абітурієнтів. Щоправда, вона буде набагато складнішою для організаторів зовнішнього оцінювання. Але хто про тих абітурієнтів думає? Важливіше - не напружувати організаторів.

Оригінал

Освіта.ua
03.01.2020

Популярні блоги
С. Новікова: ЗНО з математики для вступників-медиків При вступі на всі спеціальності галузі знань «Охорона здоров'я» другим предметом є математика
В. Громовий: в освіті вже пройдена межа незворотності Негативний відбір і зворотна селекція в освіті тривають, адже йдуть кращі, а «лава запасних» практично порожня
Є. Стадний: ідея збільшення ваги атестата хибна по суті Чим більше враховуватимуть атестат, тим меншими будуть шанси дітей з хорошими знаннями з суворіших шкіл
Д. Бабурін: реальність освіти за ширмою рейтингової шкали За ширмою рейтингової шкали 100-200, яку нам кожен рік презентує УЦОЯО, ховається реальний стан освіти в Україні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Слушно.
Кропивницький
Христос народився! Славімо його!! Хай украінці стають господарями своєі землі! Нікому не дамо землю. Вчителі - від Вас багато чого залежить!! Ви тримаєте майбутнє в своіх руках. Хай Вам щастить!!!
Witalina
Для Кропивницький: Ніяке майбутнє ми не тримаємо! І від нас нічого не залежить. Це міф. Виховує реальність!
Olga
Для Кропивницький: О, поп Гапон проспался!
Кропивницький
На виборах не беріть, голосуйте за лівих !! Тоді залежатиме.
Коментувати
Гість
Знаючи будову і принципи роботи автомобіля(краще інструкторів автошколи). Знаючи детально в теорії принципи керування, я не зміг зразу сісти і поїхати. Знадобилося декілька годин для застосування теорії на практиці. Ось відповідь цьому панові, який піаром нагадує про себе
Суматра toun
Головна проблема 2020 року і наступних років- дефіцит кадрів педагогів, особливо вчителів математики і фізики, хіміі.... От Вам , Нушівці і Юр‘ів день!! На цих спеціальностях навчається від сили на п‘ яти курсах менше 2 - х тисяч студентів. А шкіл 16 тисяч та плюс коледжі і пту- ще 1000 закладів. В рік треба майже 2 тисячі молодих вчителів... Ось Вам і роль Міністества- вершник без голови.
Val
Для Суматра toun: На весь Киев нашлась лишь одна вакансия учителя физики от школы - https://www.work.ua/ru/jobs-kyiv-учитель+физики/. Поэтому раздутый вами дефицит весьма сомнителен...
Олекса Позняк
Для Суматра toun: не переживай, вони на вокзалі наберуть. Ліля дозволила читать і без педосвіти. Технічки чого по коридорам сидять - нехай фізику ідуть читать
Олекса Позняк
Для Val: одна потому что распихали уроки химикам-биологам. Посмотрите в сентябре
Коментувати
Olga
ЗНО должно быть бесплатным только один раз - в год окончания школы. Каждый следующий год - за плату. Тогда у многих отпадет желание зарегистрироваться и не прийти на тестирование или просто доказать кому - то, что он может сдать. Пусть тешат свое самолюбие за свои деньги, а не налогоплптельщиков.
Бум
Для Olga: а ты много уже заплатила налогов?
Olga
Для Бум: Эфективное использование налогов, как правило интересует тех, кто их исправно платит. А судя по тому, как тебя взволновал мой пост, ты или тунеядец - халявщик (в лучшем случае), или скрывающий доходы (в худшем)
Бум
Я тот тунеядец-халявщик, который скрывает доходы и каждый год регистрируется на ЗНО для бесплатного тестирования и чтобы доказать кому-то, что можно отлично сдавать спустя много лет после окончания школы и тешу своё самолюбие!!!
Коментувати
Черкасы
Дєд как всегда прав. Ученик может разволноваться, заболеть, что- то дома произошло... Поэтому 2- 3 раза сдавать Зно разумно. Деда в министры - на полном серьезе!!!! Хоч советником надо взять. А первый замминистра - великолепный был бы!! Дєда в смартфон!!!
Віктор Логвін
Повністю підтримую. Сьогоднішня атмосфера урочистого страху навколо ЗНО створена організаторами і нікому крім цих організаторів не потрібна. Суспільству і Державі потрібні ЗНАННЯ учнів, а не тріпотіння їх перед ритуалом і жерцями.
Татьяна
Абсолютно согласна с мнением автора, действительно пробное ЗНО уже изжило себя – это очевидно. А вот возможность иметь несколько попыток при сдаче ЗНО – это замечательная идея и я двумя руками «за» ее имплементацию. Действительно, экзамен очень важный, так как его успешная сдача дает возможность поступить у ВУЗ мечты. И учитывая, что стоит на кону, естественно ребенок может разнервничаться и испортить себе конечный результат. Возможность пересдать, конечно же в разы облегчит хотя бы тоже психологическое состояние. Никто и никогда не откажется от второго шанса. И я совершенно не против, чтоб он был платным. За возможность улучшить свой результат, я готова оплатить разумную цену. Очень надеюсь, что это замечательная идея найдет поддержку и будет введена.
Eugen Zimmermann
Для Татьяна: осознание того, что ты можешь всегда перездать ЗНО уже снимает психологических страх и ученик спокойно может сдать и с первого раза.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!