В. Онацький: магія від Кабміну, або хто отримає 21000 грн

Документ про виплату молодим учителям породжує більше питань, ніж дає відповідей

В. Онацький: магія від Кабміну, або хто отримає 21000 грн

Автор: Володимир Онацький, заступник директора школи з навчально-виховної роботи.

До Дня Святого Миколая КМУ оприлюднив постанову №1028 від 15 листопада 2019 року. Усе, як і презентував прем'єр-міністр Олексій Гончарук: «Молоді вчителі зі стажем до 10 років, що сьогодні отримують найменшу зарплату, наприкінці року отримають виплату у розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 1 січня 2020 року — майже 21 тис грн.»

Однак цей документ породжує більше питань, ніж дає відповідей. Зрозуміло одне: по 21000 гривень отримають виключно вчителі закладів загальної середньої освіти, що мають стаж до 10 років. Оскільки постанова набуває чинності 01.01.2020 року, то, очевидно, вона поширюється на тих осіб, які працюватимуть вчителями станом на 01.01.2020 року і будуть займати ці посади на момент виплати.

А далі починаються питання, відповіді на які мав би надати сам КМУ в постанові, проте там їх немає. Дозволю собі висловити певні припущення, поки дочекаємось роз'яснень.

1. У закладах загальної середньої освіти працюють не лише вчителі, а й вихователі ГПД, керівники гуртків, практичні психологи, соціальні педагоги, заступники директорів та навіть директори зі стажем педагогічної роботи до 10 років. Чи отримають вони ці виплати? Виходячи з тексту постанови, то мова йде виключно про підтримку вчителів, тобто про осіб, основна посада яких саме вчитель, а не директор, який має додаткові учительські години. Тому директори, їхні заступники, керівники гуртків, педорги та соцпеди ощасливлені не будуть.

2. Чи отримають ці виплати вчителі-сумісники? Очевидно, що ні. Адже мова йде про підтримку вчителів з малою зарплатою, для яких вона є основним джерелом для існування. Для сумісника робота за сумісництвом не є основним джерелом доходів, а тому і цієї підтримки він від держави не отримає.

3. Чи отримають ці виплати ті, хто протримався в освіті більше 10 років? Звісно, що ні. Якщо ці вчителі за стільки років не змінили роботу, то хіба варто хвилюватись, що вони кудись втечуть! Навпаки, вони ще з дому принесуть до школи все, що там погано лежить та стоїть: папір, ноутбук, принтер і багато іншого.

4. Щодо стажу. Наприклад, на 01.01.2020 року, на день набуття чинності постанови учитель мав стаж 9 років 11 місяців, а на 01.02.2020 стаж вже став 10 років, змінилася доплата за вислугу років, матеріальний стан вчителя суууттєво покращився. Чи має він право на виплату, якщо ці виплати будуть здійснюватись у грудні 2020 року. На мій погляд, має, адже на момент набуття чинності постанови, він таке право мав. Проте на цьому можна зекономити...

5. Щодо зміни роботи. Особа працює станом на 01.01.2020 працює вчителем, потім звільняється за власним бажанням, місяць-два не працює, а потім знову влаштовується вчителем. Чи отримає такий вчитель цю виплату? Важко дати відповідь на це питання, так само, як важко передбачити всі моменти людського життя. І на це питання має дати відповідь КМУ.

6. З іншого боку, людина влаштовується на роботу вчителем за місяць до цієї виплати. Чи потрібно їй виплачувати 21000 грн.? Пропрацювала місяць, гроші отримала…і звільнилась. Чудово.

7. Чи має значення, з повним навантаженням працює вчитель чи тільки числиться для стажу і має кілька годин, а основне джерело існування у нього зовсім інше? Однозначної відповіді немає, оскільки в багатьох школах просто відсутні години на ставку.

8. Чи є сенс переходити з посади педорга чи соцпеда на посаду вчителя зараз? Можливо.

Отже, постанова №1028 не вирішує питання злиденного життя педагогів. «Україна – правова і соціальна держава» - так записано в Конституції, а це означає, що закони в нашій країні мають виконуватися.

І які б роз'яснення не дав би уряд стосовно реалізації цієї постанови, які б паси не демонструвала б пані міністерка з екранів телевізорів, у кишенях більшості освітян у наступному році буде, як у церковних гризунів. На жаль…

Оригінал

Освіта.ua
18.12.2019

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Лілія
Шкода що крім вчителя ще в школі є соц.пед. та психологи. Вони такі самі як і вчителі. Це не чесно . Зарплата у них також 2700.
Sergik
Шикарна стаття! Цьому дам, а цьому не дам. Це, власне кажучи, уряд чи повія? Дійсно, більше запитань, аніж відповідей викликає ця постанова... Треба підтримати молодого вчителя, але... Чи всі вони заслуговують на цю підтримку? І т.д. і т.п. Але наразі це уряд-банкрут...
Сільський Вчитель
Голосувув за Зе, сподівався на зарплату хай і не 4000 долларів, а хоча б 2000. Ну нічого думаю у наступному році точно до 1500 долларів піднімуть. Сільскі вчителі цього заслуговують
Олекса Позняк
Для Сільський Вчитель: розписався в придурковатості
Коментувати
Тетяна
Знову ж таки, чисто теоретично, для продовження списку) А вчителі, що перебувають у відпустці по догляду за дитиною отримають цю виплату?
Врут и не краснеют
Люди,не верьте! Уже были постановы о возвращении льготной пенсии ( по выслуге-), были даже попытки вернуть пенсионный возраст женщинам (55 лет) и много другого. И что? Хоть в чём-то простому человеку стало жить лучше? Так и эта постановка,найдут 1090 " лазеек", чтобы всё осталось по-прежнему! Улучшается только жизнь толстосумов!
Роззуйте очі
Чекайте,цю постанову уряд на грудень 2020 року запланував? Не хвилюйтесь ви так,шановні освітяни)))) Хіба ви не бачите,як легко ці постанови скасовуються?! Ви зараз розвели бурю в склянці води,а ще цілий рік до виконання,ще може все змінитись. Єдине,що не міняється ніколи- це жадібність і зажерливість тих,хто при владі.
Местный
Самая большая магия - это забить на других молодых специалистов в образовании, а это не только школа.
Олександр
Повністю підтримую, хоча я по ідеї матиму шанс на цю виплату. І це по суті готовий бізнес план для багатьох людей, що закінчують вузи зараз - зрубив грошей і пішов з посади.
но
Для Олександр: зараз вони почнуть давать і побачать що і як. і змінять, по часткам будуть видавать.
Коментувати
Тетяна
Я вчитель з пятидесятилітнім стажем.Живу без роскошів.То чому мені теж не отримати вказані гроші:за терпіння,наполегливість,продуктивність праці?
123
Для Тетяна: з 50-літнім? йдіть вже на пенсію!
но
Для 123: повністю підтримую.
но
Для 123: я не вірю, що у 50літнього стажу хватить мізків сюди долізти. підставний комент.
Коментувати