Osvita.ua Блоги І. Совсун: прийнятий бюджет принесе освітянам різні новини
І. Совсун: прийнятий бюджет принесе освітянам різні новини

Учителів очікує незначне збільшення зарплат, а для науковців все залишиться майже без змін

І. Совсун: прийнятий бюджет принесе освітянам різні новини

Автор: Інна Совсун, народний депутат України.

Прийнятий бюджет на наступний рік принесе освітянам як хороші, так і невтішні новини. Шкільних вчителів очікує незначне збільшення зарплат, для науковців все залишиться майже без змін, а розподіл коштів на університети стане ще менш прозорим, ніж раніше.

Школи

Що змінилося порівняно із першою версією бюджету? Видатки на освіту зросли на 6 млрд гривень. Насамперед через додаткові 3,75 млрд грн субвенції на покращення соціального захисту окремих категорій педпрацівників закладів середньої освіти. Ці гроші підуть на одноразові виплати молодим вчителям зі стажем до 10 років і на перерахунок субвенції відповідно до кількості учнів на початок цього, а не минулого навчального року. Такий перерахунок означає, що громади, у яких кількість дітей зросла, — насамперед Київ та обласні центри — отримають більше грошей, а от ті, де дітей поменшало, отримають менше.

Також уряд додав у бюджет 1,5 млрд грн на створення сучасного навчального середовища в опорних школах. Необхідний крок для того, аби почати вирішувати проблему розриву у навчальних досягненнях між дітьми з великих міст і решти території країни. Але питання — чи достатній.

Наука

У другій версії бюджету програма підтримки пріоритетних напрямів наукових досліджень у закладах вищої освіти зросла у 4 рази — до 400 млн. На професійно-технічну освіту також трохи додали грошей — зі 100 млн грн до 259 млн грн зросло фінансування програми на створення навчально-практичних центрів сучасної професійної освіти.

Видатки на науку до другого читання, на жаль, так і не зросли — Національна академія наук України отримає 3,95 млрд грн. Втім, деяким з галузевих академій грошей таки додали. Національна академія медичних наук таки отримала додаткових 100 млн грн, а академія правових наук — 10 млн грн.

Загалом видатки на науку складуть 0,16% ВВП, що є неприйнятно низьким показником.

Вища освіта

У вищій освіті було запропоновано деякі позитивні зміни: створення окремої програми — «Фонду розвитку вищої освіти». Саме таку ідею пропонують депутати «Голосу» у своєму законопроєкті про реформу фінансування вищої освіти. Це рішення могло б допомогти із проблемою розподілу коштів — зробити його прозорим та зрозумілим.

Але при цьому обсяг коштів, які були виділені на капітальні видатки, було скорочено удвічі порівняно з 2019 роком. Тому я подала правку — збільшити видатки по цьому Фонду. Ця правка Бюджетним комітетом не була прийнята. Натомість запропонували, щоб кошти Фонду розподіляли члени Бюджетного комітету. Таке рішення створює ризики ручного управління і робить розподіл грошей ще більш політизованим.

Оригінал

Освіта.ua
14.11.2019

Популярні блоги
Ігор Лікарчук: конкурсна машина працює Чи потрібний державний конкурс «Учитель року» взагалі? А якщо потрібний, то для чого?
Микита Андрєєв: про проєкти двох цікавих документів Наївно було думати, що зі зміною влади зміниться спосіб мислення менеджменту середнього рівня
Володимир Онацький: про шкільні олімпіади Олімпіада – це можливість продемонструвати знання з предметів на рівні школи, району чи міста
Ігор Лікарчук: про булінг стосовно вчителів на канікулах Учителя, який не прийде на методичні витребеньки, обов’язково будуть цькувати, вимагаючи пояснення
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Євген
Людина, яка отримує десятки тисяч зарплати, ніколи не зрозуміє вчителя. Так пані Совсун ?
Людмила Хмелевская
Я тішу себе думкою, що згодом і міністерка матиме 40+(вік). Бумеранг безжальний. Жаль, дуже прикро розчаровуватись у молодій владі. Повага до віку, досвіду, сивочолості свідчить про рівень розвитку суспільства. ((((Ми ж порадіємо за інших.
Я
А вы считаете, что при предыдущей власти зарплату повысили бы значительно? Все хают новую власть. А вы представляете себе объем СРАЧА в стране во всех сферах. Как его разгрести?
Игорь Гридин
Шариковщина чистой воды. Но другого от этой власти глупо было ожидать. Непрофессионализм охватил все сферы нашей жизни.
Вчитель
Чому дають молодим а не кращим, чому цими виплатами закривають перспективу поколінню у ских стаж 10+, чому молоді вчителі заробітчани у перших рядах які в педвуз пішли не за покликанням ,а за результатами ЗНО. Чому не маг поваги до вчителів ветеранів? І багато багато чому.????
вчитель_2
Для Вчитель: тому що дибіли прийшли до влади!
Точно
Да... Не надо быть великим психологом,чтоб сделать такой вывод,посмотрев только на одно лицо Гончарука и его " братию".
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!