Сергій Дятленко: хороший експерт завжди битий

Експерт не каже, як потрібно робити, він може показати, як можна зробити, і цим комусь принести користь

Сергій Дятленко: хороший експерт завжди битий

Автор: Сергій Дятленко, експерт з питань освіти.

За останні пару років я багато проїхав країною, спілкувався з учнями, освітянами та причетними до освіти людьми, модерував активну дискусію в соціальних мережах, бачив, чув, читав про ті зміни, які відбуваються, і відношення до них.

І ось, на цьому етапі, мені видалося, що я дістався до витоків загального несприйняття та бедламу при обговоренні будь-якої ідеї, процесу чи дії.

КОЖЕН ДИВИТЬСЯ НА ПИТАННЯ ТІЛЬКИ ЗІ СВОЄЇ ТОЧКИ ЗОРУ.

До прикладу, при обговоренні освітніх проблем батьки ревно відстоюють тільки свою точку зору, і то тільки з позиції власної дитини.

Вчителі пантрують свої інтереси, у більшості випадків вузько предметні та статусні.

Органи місцевого самоврядування найбільше вболівають за фінансові питання, обласні освітні департаменти за чітку підпорядкованість, МОН – за можливість просувати свої реформи та отримання зворотів.

Але ж питання варто розглядати в комплексі. Дерево - це і кисень, і дрова, і тінь, і опале листя, і пиломатеріали, і шкідники, і плоди, і житло, і інші рослини, і клопоти через можливе падіння, і перешкода для господарювання, і харчова база, і …. А багато дерев – це вже ліс, а тут свій набір опцій.

Вміння подивитися на картинку з різних ракурсів, з різних точок зору, насправді, є унікальним. Для цього потрібно побувати в шкурі різних цільових аудиторій, спробувати самому на смак їх переживання. А ще багато спілкуватися на задану тему, дискутувати, брати участь у заходах, знайомитися з зарубіжним досвідом (бажано очно), брати участь у розробленні нормативних документів. І, якщо ти пройшов більшість цих платформ, то твоя позиція може зватися експертною.

Так, цю позицію критикуватимуть усі. Бо лайно, яке використовується як добриво, для когось завжди залишиться лайном, а букет квітів в одних викликає алергію, а в інших нестримне бажання записатися в Грінпіс.

Експерт не каже, як потрібно робити, експерт може показати, як можна було б зробити. Ці рецепти точно не підходять усім, але можуть принести користь комусь.

Деякі експерти, щоб підвищити свій рейтинг, відверто заграють з однією із цільових груп. І тоді ми читаємо щось таке: «перестаньте знущатися із сільської школи», «вчителі святі», «батьки знають, яка освіта краща».

Так з’являється популізм. Бо немає правильних і неправильних дій і рішень. Є більш правильні і менш правильні. Бо пониження ступеня школи, у якій навчається 30-40 учнів – це шанс для цих дітей отримати якісну освіту, хоч і прийдеться докласти більше зусиль, і водночас – втрата зручної роботи працівниками школи. Бо переказ на уроці пунктів параграфа з підручника – це страшний рудимент, і водночас – розвиток пам’яті.

Дискусія буде вічною. Важливо, щоб за всіма перипетіями другорядні завдання не переважували головних цілей: школа – для освіти дітей; освіта – для успішної самореалізації; дзвінок – для усіх.

Оригінал

Освіта.ua
03.10.2019

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Для Дятленка:
А хто тобі, дурню, сказав, що ти хороший експерт?
Олекса Позняк
Сам не робив але вас научу -лозунг наших самоназваних експертів.І неправда що кожен з нас ковдру на себе тягне. Багатьом страшно і печально за ту руїну в яку ці псевдонауковці перетворили українську освіту. Беруть з заходу наче правильні речі але перекручують їх так що страшна біда. Права дитини - це правильно? Так . Але коли дитина неадекват і зриває уроки -погугліть Денвер , США - приїхали у 1 клас!!!! надягли наручники!!!! і повезли у відділок де батьки отримають добрячий штраф. Бо у них усі умови для дітей які хочуть учитись а у нас усі умови тим хто зриває навчальний процес.Зірваний урок , незасвоєний матеріал це проблема лише учителя? А може і батьків і дітей що хочуть учитись.Ми усі в одному човні -учні, батьки, учителі.Тільки дурний експерт стоїть на березі розказує як плавати по шкільному морю
mmm
Для Олекса Позняк: так а хто вам мішає зібратися вчительською громадою і подумати, як діяти, і потім ці варіанти підігнати до законів і діяти. повідомляти батьків і дітей про варіанти порушеннь (прикладів у вас завжди багато) і як буде вдіяно у разі подібного випадку. замість цього ведуть себе як істерички або терпіли.
гість
Для mmm: державна політика- всі права хуліганам.Збирайся громадою тисячу разів,сенс один-або виконуй, або пшол вон.А нормальні діти (їх більшість)-страждають.
Олекса Позняк
Для mmm: обговорення слугують лише ширмою для МОНу.Ви знаєте що конкурс на омбудсмена виграв не Горбачов. Проголосували за іншу людину. Але Ліля поставила на це місце подонка який пересварив усіх у своїй школі, розвалив освітній процес, був членом комісії яка за гроші призначала директорів морального виродка Горбачова. Ви некомпетентні в освітянських справах
Коментувати
хорошим может быть
лишь тот эксперт, который проделал всё это САМ. Экспертами можно считать Амонашвили, Макаренко - эти показали собственное дело и лишь о нём способны говорить. И в другие аспекты они не совали нос, поскольку - умны. Разговор разговаривать, НЕ сделав ничего - боловнёй заниматься за деньги тех, кто ДЕЛАЕТ ДЕЛО. (((
Сirius
Чому у нас кожен відстоює тільки свою точку зору і вперто думає, що тільки він правий? Тому що дуже низький рівень загальної культури людей. Висококультурна людина - завжди дуже толерантна, подивіться для прикладу на св’ященників, лікарів-психологів,багатьох вчених. Низький рівень культури в сім’ї доповнюється вулицею, школою і статусом батьків, от і маємо букет. Державна політика у цьому напрямку взагалі відсутня, я вже не кажу про радіо та телебачення. Коли в державі на першому місці гроші і політика звідки візьметься місце для культури?
mmm
Для Сirius: у вас совкові уявлення - думати за благодать когось, а не свою. 70 років за то думати вчили. просто люди не знають законів, подекуди немає потрібних законів і кожен діє за своїм власним уявленням. а священники і мозгоправи тут не причому, це їх професія, а не життєве кредо.
Tet-a-tet
Для mmm. Що мені не подобається - те від совка. Отака толерантність.
Коментувати
Чернышевский
Тоже мне еще вывод. Это мы и так знали - что у каждого свое мнение, и про дерево знаем и про дермо с цветами. Давайте уже свои наработки, что делать-то надо? Все-таки вы уже два года ездите... Ааааа, понятно - "дискуссия будет вечной"! Будем бить щас, хороший вы наш.