І. Лікарчук: про збирання коштів із батьків у школах

Чому в освітньому законодавстві не передбачена відповідальність власника закладу освіти?

І. Лікарчук: про збирання коштів із батьків у школах

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Спостерігаю, що у вересні значно збільшилася кількість інформаційних повідомлення про збирання у закладах освіти коштів із батьків.

Юристи і працівники МОН дають чіткі і конкретні роз’яснення про незаконність подібних дій. І вони таки є незаконними. Але...

Чому ніхто не хоче подивитися на цю проблему з іншої точки зору? У нас всі школи і дитячі садки забезпечені всім необхідним для того, щоб нормально функціонувати і створити більш-менш людські умови для перебування у них дітей?

У нас всі засновники і власники закладів у бюджетах передбачили достатні кошти на дрібниці типу: туалетний папір, миючі засоби, знаряддя для прибирання, ліки, штори тощо?

Де всі оті «дрібниці» повинен знаходити директор школи, якщо бюджетних коштів не вистачає чи їх взагалі немає? Чому керівник школи чи дитячого садка роками має балансувати між тим, що конче необхідно зробити, та можливістю потрапити за зроблене під якусь статтю Кримінального кодексу?

Чому з сторони усіляких громадських організацій, котрі контролюють роботу закладів освіти, є лише контроль за тим, що робить директор, і жодного контролю за тим, як свої обов`язки виконує власник закладу?

Чому у чинному освітньому законодавстві не передбачена відповідальність власника закладу освіти за невиконання ним обов`язків власника?

Чи думаєте, якби школи й дитячі садки були забезпечені всім необхідним, оця багаторічна епопея із збиранням коштів існувала б? Думаю, що ні...

А поки що український керівник закладу освіти залишається цапом-відбувайлом. Бо і зробити потрібно, і не допоможе ніхто, і по голові за зроблене отримаєш...

І на завершення: поради, рекомендації, роз’яснення стосовно того, що не можна робити, давати завжди легше, ніж плуга перти...Якби іще хтось порадив, роз’яснив чи дав рекомендації, як того плуга перти так, щоб не надірватися і поле зорати.

Оригінал

Освіта.ua
24.09.2019

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Dmitriy Bilenkiy
Дуже гарно написано, особливо про відповідальність власників закладів освіти. Але... Автор захищає директорів. Так вони між двома вогнями, але така їх робота. Не можуть вирішувати організаційні та фінансові питання школи - на вихід. Кандидатів на посаду директора думаю достатньо. Стосовно відсутності фінансування школи та вирішення питання за кошти батьків - це повна, вибачте, туфта. Усі школи забезпеченні. Те що кошти не надходять це знову ж таки питання директора школи. А проблема в тому що існує система - для чого давати кошти на заклад освіти якщо батьки і так усе куплять. Це доноситься до директора - коштів немає, вирішуйте як хочете. Директор каже теж саме вчителям. Вчителі щоб не бути крайніми організовують батьківські комітети, які юридично є нелегітимними. Батьківські комітети за рахунок інших батьків і вирішують усі проблеми школи. Зате директор потім показує наскільки в нього забезпечена школа, за чужий рахунок. Ось і вся система. Повторюю ще раз - директор повинен вирішувати питання школи, а не батьки. Не може, не хоче - заяву на стіл!
Олекса Позняк
Для Dmitriy Bilenkiy: Ой як круто! Прям красавчик ЗЕ.Булави з веліком не хватає.Що значить вирішувати фінансові проблеми школи, якщо фінанси ідуть через районо? Іди і доказуй що твоїй школі потрібен принтер якщо зав районо вважає що він більше потрібен школі де її кума директор. Слюною бризькать?Кардебалет станцювать? Раком стать? Не допоможе. Всі на виход! От батьки такі вумні як Діма хай ходять і добиваються. Так не хочуть, хочуть усіх на вихід.
Остап
Пожежник штрафує - несправний грозозахист, не перезаряджені вогнегасники, не-, не-; держгоренагляд штрафує - неопосвідчені котли, не поміряний опір ізоляції, не-, не-; екологія штрафує - нема дозволу на викиди диму, нема дозволу на забір води, не-, не-; продспоживслужба - нема відра такого-то кольору у вбиральні, нема халата у прибиральниці, не-, не-, не?! Знаходиться дурень, котрий вчить жити директора школи. Ага попрацював - поплатив штрафи - хай ще хтось попрацює і поплатить. А може хай-би та служба оштрафувала для початку голову адміністрації, начальника відділу, голову районної міської ради тощо. Хай би того депутата, що виписав закон, що не підкріплений матеріально і фінансово. А так кинуть директору премію - а на ту премію і купи відра, замки, штраф заплати тощо. Зверху гасла - нова українська школа - окремі бігають з божевільним блиском в очах, а гниття системи продовжується. Ab esse ad posse valet, a posse ad esse non valet consequentia. Ось так і живемо!
Олекса Позняк
Для Остап: чиста правда. Я хоч і не директор але цю кухню знаю. Але популістка Ліля перед виборами заявила що держава всім забезпечила і батьки масово не здають. Доходить до того що підручники привезти у школу треба за власні кошти
Коментувати
Остап
А хто на цьому сайті може ставити лайки? Може хто підкаже? Бо я теж хочу.
Олекса Позняк
Для Остап: реэструйсь
Коментувати
Родион
ЦИТ:"Де всі оті «дрібниці» повинен знаходити директор школи, якщо бюджетних коштів не вистачає чи їх взагалі немає?" А звідки ж тоді економія коштів, які ідуть на премії апарату відділу освіти, бухгалтерам, та і директорам теж до свят щось кинуть. Так чи буде директор вимагати кошти в відділу освіти, якщо сам є частиною цього спрута? Простіше заставити класних керівників клянчити гроші в батьків. А хто не хоче це робити, той "не вміє працювати з батьками".
Оксана
Для Родион: Оксана так і діють директори, бо тримаються за свої посади
Коментувати
Олексій
Тому що в сучасному освітньому просторі директора і учителя не потрібні. А потрібні менеджери, які будуть знаходить все перераховане автором, а ще будуть підтирати учням і їх батькам зади, шмарклі і взагалі будуть толерантними-безхребетними істотами...
борис
В проекті бюджету держави не передбачено кошти на виконання ЗУ "Про освіту"(підняття зарплат педпрацівникам.), а що вже говорити про місцеві бюджети. Кого в цьому випадку притягнемо до відповідальності пане Лікарчук?
іван
Пан Лікарчук як завжди найрозумніший. Я думаю, що Вам, як і мені зрозуміло, що бюджети засновників завжди дефіцитні, а інколи в них навіть не передбачено коштів на захищені статті(зарплата, енергоносії, харчування...) А відтак, маємо, що маємо.
Руслана Лапко
Для іван: Звісно, маємо те, що маємо...але відповідати за те, чого не маємо, повинен директор чи завідуючий садочком, бо він - цап-відбувайло. Що не так написав п. Лікарчук? Я з ним повністю згідна. Якщо вчитель хоче вдосконалити свій урок і роздрукувати для учнів матеріал, зробити якісь плакати з унаочненням чи купити готові, то це вже десятиліттями його власні проблеми. Тому добрий вчитель тягне до школи свій принтер, комп"ютер, стоси дорогого ксероксного паперу, а ще вазони, рамочки, коробочки - все, що робить класне приміщення затишним та зручним...для чужих дітей...бо їхні батьки пальчиком покивають, адже все має забезпечити держава. І вчитель втомлюється, і перестає дбати, а ще, зневажений премудрими порадниками, просто іде з школи. Залишається той, кому байдуже, хто просто відбуде власні уроки і вчасно запише в журнал....ну щоб без порушень.
Коментувати