Сергій Дятленко: практики якості шкільної освіти

Для підвищення якості освіти класи з малою наповнюваністю для деяких уроків можна (і варто) об’єднувати

Сергій Дятленко: практики якості шкільної освіти

Автор: Сергій Дятленко, експерт з питань освіти.

Для підвищення якості надання освітніх послуг класи з малою наповнюваністю учнів (5-10 учнів) для проведення уроків з окремих предметів можна (і варто) об’єднувати.

Це, насамперед, уроки фізичної культури, трудового навчання, образотворчого мистецтва та інші, програмовий матеріал з яких нескладно звести в спільних заняттях. Таким чином можна об’єднувати 2 і навіть 3 (якщо в класах по 5-6 учнів) класи.

Ця ідея мала б «зайти» особливо тим школам, які мають фінансову автономію.

Що це дасть? Покращить соціалізацію учнів та розвиток соціальних навичок. Також розширить можливості застосування різних форм організації роботи в класі, зокрема, командної чи групової. І, зрештою, дозволить на належному рівні організувати проведення занять з фізичної культури, що дуже проблематично за наявності в класі 5-7 учнів, хтось з яких ще й пропускає заняття з «поважних» причин.

Чим це передбачено? Прямої норми не існує, однак організаційна автономія закладу дозволяє прийняти відповідне рішення.

Яка роль органу управління освітою? Поінформувати про таку можливість та показати її переваги.

Як це зробити організаційно? Відповідне рішення про перелік предметів та класів, які будуть спільно проводити заняття, приймає педагогічна рада та затверджує своїм наказом директор.

Як здійснювати оплату праці вчителям, що проводитимуть заняття в об’єднаних класах? Оплата праці здійснюється за фактично проведені уроки. При цьому в обох (чи навіть 3-х) класних журналах записуються теми занять та вказується позначка «спільно з ... класом».

Які класи можна об'єднувати? Від початкової школи до старшої школи. При цьому потрібно мати відповідні умови для проведення занять (спортивна зала, навчальна майстерня, комп'ютерний клас тощо).

До речі, у маленьких класах (до 10 учнів) можуть працювати два вчителі (тарифікація вже затверджена).

Також я хочу нагадати про можливість запровадження мережевої освіти. Найвідомішим її прикладом було навчання у міжшкільних навчально-виробничих комбінатах (МНВК). Тепер, і це передбачено законодавством, освітній процес може проходити в різних закладах одночасно. Можна, до прикладу, возити дітей:

  • до іншої школи на заняття з фізичної культури, бо там є хороша спортивна база, а заодно і на спортивні секції;
  • до МНВК (тепер вони будуть зватися «міжшкільні ресурсні центри» (МРЦ)) на профільне навчання з технологій чи й просто на заняття з трудового навчання;
  • до басейну на плавання (уроки фізичної культури);
  • до іншої школи на уроки фізики, бо там є сучасна лабораторія і, що важливіше, хороший фахівець;
  • до іншої школи на заняття іноземної мови, бо там є лінгафонний кабінет і, знову ж таки, хороший спеціаліст;
  • до школи мистецтв на уроки мистецтва;
  • до іншої школи на уроки трудового навчання, бо …, ну ви вже в курсі;
  • до МРЦ (іншої школи) на заняття з захисту Вітчизни, бо там є тир, навчальна зброя і фахівець.

Що це дасть?

1) якість освітніх послуг;

2) соціалізація;

3) звикання до кращої школи;

4) професійний ріст вчителів;

5) ефективне використання ресурсів (кадрових, матеріально-технічних).

Оригінал

Освіта.ua
19.09.2019

Популярні блоги
Г. Громко: прибраний шкільний підвал – це ще не укриття Не можна перекладати відповідальність за облаштування укриттів на керівників шкіл
Є. Козолуп: освіта з таким керівництвом скоро помре Високопосадовці достатньо хайпонули на коментарях щодо початку навчання в очному форматі
І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен? Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Хм... .
Олексій
"Так убивають освіту" нова розповідь реформатора, який дорвався до влади. А взагалі навіть такі мають право на висловлення своїх думок...
Олена
Цікаво, а як учень буде потрапляти до іншої школи на обраний урок? Перерви 10-15 хвилин, він "телепортується"? І журнал, учень, буде привозити в свою школу, чи вчитель повинен вести подвійну документацію? В мене питання до пана експерта: а чи не задача влади організувати в кожній школі: сучасні лабораторії фізики, хімії, біології та інших предметів? Скільки можна про одне і теж, забезпечте сучасного вчителя сучасними засобами навчання. Не повинен вчитель купувати своїм коштом прилади, обладнання, роздатковий матеріал і все інше. Чомусь банківські працівники не приносять на роботу комп’ютери, касові апарати, канцелярію. А наші вчителі повинні невідомо звідки мати весь той "реквізит" на кожен урок.
банкиры
Для Олена: Есть университеты, в которых несколько корпусов в разных концах города. Расписание составляется таким образом, что определенный день недели ПОЛНОСТЬЮ проходит в определенном корпусе. Такая необходимость существует как раз из-за разного оборудования в лабораториях. P.S. Учителя кричат, что нужно что-то менять в образовании, а сами так уже своими популями к одному месту поприлепали что не оторвать! Иди те работать в банк, кто не дает? Что? Там совсем нет отпусков? А еще большая материальная ответственность? А.
Роман
Шановний чи шановна БАНКІР! Може ви не дуже розумієте, що студенти повнолітні особи, а учні школи-не дуже. І відповідальність за збереження життя і здоров’я на період перебування дитини в закладі, покладається на класного керівника, який, до речі, теж працює вчителем. Не треба говорити про те, про що не маєте уявлення. А стосовно прилЕпання, то , здається, БАНКІРИ не один стілець зламали
ббб
Для Роман: Речь идет о старшеклассниках и о школах в шаговой доступности. В моем районе таких школ - ВОСЕМЬ! Скажите честно - вы придуриваетесь? Да еще в мою школьную бытность, в 80-е к учителю химии из нашей школы половина города съезжалась в медицинский готовится!
Коментувати
Гражданин
В чем-то эксперта можно и поддержать. Так например, в нашем районе - три школы в шаговой доступности. Ни в одной из них предмет "искусство" нормально не проводится или не проводится ВООБЩЕ! И рядом же школа искусств: музыкалка, художка и теотралка с постоянным недобором. Ну почему же предмет "искусство" не проводить в школе " искусств"?
музыкалка,
Для Гражданин: худшкола - это платные школы. Неужели родители учеников станут оплачивтаь дополнительные уроки?
Гражданин
Для музыкалка,: мы платим за музшколу 150 грн в месяц - занятия по специальности индивидуальные, сольфеджио и музлит - группы по 5 человек. Так что если на класс 25 человек разбить - выйдет немного, и вообще, эти часы должны оплачиваться из бюджетов общеобразовательных школ. Но дело в другом - преподаватели музшкол очень разбалованы - они привыкли работать один на один с учеником (работа не бей лежачего по сравнению с работой в обычной школе). От ЦЕЛОГО класса они просто ОХРЕНЕЮТ!
Гражданин
Для музыкалка,: Забыла добавить: при этом у них ХРОНИЧЕСКИЙ недобор. За каждого ученика борются!
Коментувати
N
Можно подумать, что каждая школа имеет в подчинении таксопарк для исполнения желаний экспертов. По мнению эксперта, на один урок по интернету можно объединить, конечно всю параллель. И пригласить полицию для поддержания учебной атмосферы. Жизненный опыт показывает, что если фонтанирующему "новыми" идеями дать возможность реализовать их самому на практике и желательно за свой счет ( или сам эксперт ищет финансирование, а не "щиплет" и без того скудный школьный бюджет), то здравый смысл к человеку, как правило, возвращается.
Черкаси
Прийшов час «сумасшедших»!! Треба терпіти! Як тільки читаю- експерт, зразу мене трясе: знову ахінея! Якщо наповнюваність мала в класі , то значить немає паралелей, з ким же обєднувати? З молодшими класами, а якже програма? Це ж знову т.з. Клас- компллект??? І сьогодні все таке міністерство??
Горбань Віктор
На один урок в іншу школу за 15 км по розбитих дорогах. А як же інші уроки в цей день? А де гроші на бензин?
Для Горбань Віктор:
Нахрін такі експерти з непродуманими до кінця пропозиціями здалися. А вони ще й зарплату отримують.
Валентина
І не малу - зарплата освітнього експерта танцює від 50 000 гривень! Скільки треба скоротити сільських учителів, щоб оплатити роботу такого одного? А їх - цілі експертні установи
Коментувати
Анна
Лекции по истории Украины можно вообще транслировать по центральному телевидению на всю страну - с очевидцами событий, с видео материалами и т.д. Тем более, что практически в каждом классе есть большой экран. Хотя скажу сразу, исторички будут против - их можно будет сокращать)
Роман
Для Анна: Цікаво в якій паралельній реальності Ви живете, якщо у Вас у кожному класі великий екран.Більшість учнів вчитися не хочуть, хоч на голові танцюй, тому фільми показувати добре, але дивитися їх буде добре, якщо третина класу, а решті історія байдуже і думка в голові одна - треба витягнути телефон.Хто не здає історію на ЗНО взагалі нічого цікавить в старших класах.Тому треба міняти систему і підходи.
Анна
Об этом и идет речь. Если интересный фильм, интересный лектор - будут смотреть! Неужели во всей Украине не найдется хорошего рассказчика - таких, как ныне покойный Богдан Ступка? Им, кстати, озвучен сериал "История Украины" - был когда-то проект на Интере. А то что не в каждом классе экран - так об этом и речь - нужно объединять классы для таких лекций. Короче, получается что как в ВУЗах - формируется поток из нескольких групп
Правда
Для Анна: о какой истории речь? Если о лживой пропаганде, которая льётся сейчас с каждого утюга, то уже от неё тошнит всем, даже самым упоротым.
Коментувати