Денис Назім: увага, терміновий розшук учителів!

Тільки зусилля, спрямовані на зміцнення слабкої ланки, призведуть до помітних поліпшень в цілому

Денис Назім: увага, терміновий розшук учителів!

Автор: Денис Назім, керівник освітнього проекту «FM School».

З цієї фрази одна зі шкіл м. Києва починає свою вакансію про пошук вчителя для першого класу на поточний навчальний рік.

Продуктивність всієї системи управляється лише двома фундаментальними причинами: фізичною та логічною. Поговоримо про фізичні причини, сенс яких полягає в достатній кількості ресурсів для досягнення кінцевої мети.

Для прикладу візьмемо статистику вступу на перший курс кращих педагогічних ВНЗ України. Ступінь навчання: бакалавр, підстава вступу: повна загальна середня освіта (11 клас), спеціалізації: фізика.

Назва навчального закладу

Ліцензійний обсяг прийому

Кількість першокурсників

Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова

190

6

Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка

40

1

Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка

75

4

Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського

35

5

Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди

40

4

Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка

20

6

Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського

50

7

Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка

50

5

Криворізький державний педагогічний університет

35

10


У той же самий час лише в одному з районів Києва за даними управління освіти 4 вакансії. Тобто дана кількість майбутніх вчителів, за умови, що вони підуть працювати за спеціальністю, не зможе фізично задовольнити потреби міста.

Основною задачею в освіті новопризначений освітянський менеджмент визначив переорієнтування системи освіти і науки на потреби людини. Досягнення мети планується через трансформацію дошкільної освіти до потреб школи, пришвидшення НУШ, побудову престижної та модернової професійної освіти, підтримку кращих у вищій освіті та науці тощо.

Виникає питання: вищеназвані дії, виконання яких задовольнить потреби існуючої системи, зможе в підсумку призвести до досягнення кінцевого результату, якщо немає фізичної точки опори?

І чи варто очікувати досягання бажаного, якщо проігнорувати заміну існуючих причинно – наслідкових зв’язків існуючої структури, сподіваючись при цьому на проривні зміни?

То не було б доцільним замість названих пріоритетів переключитися на кардинальні зміни системи освіти?

Адже тільки зусилля, спрямовані на зміцнення слабкої ланки, призведуть до помітних поліпшень в цілому.

Освіта.ua
16.09.2019

Популярні блоги
Г. Громко: прибраний шкільний підвал – це ще не укриття Не можна перекладати відповідальність за облаштування укриттів на керівників шкіл
Є. Козолуп: освіта з таким керівництвом скоро помре Високопосадовці достатньо хайпонули на коментарях щодо початку навчання в очному форматі
І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен? Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Небайдужий
Тут всі з власного досвіду намагаються узагальнення на всю країну робити. Люди, ау! Є така штука, називається статистика. Ось вона: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2005/osv_rik/osv_u/znz_u.html І що ми бачимо? На 1990 рік кількість дітей 7.1 млн і вчителів 537 тис, а на 2018 рік - 4.0 млн дітей і 441 тис. вчителів. Пропорцію самі складете? Вчителів невистачає? Чи все ж таки потрібно сотню тис. вчителів скоротити?
Денис
Для Небайдужий: В такому випадку поясніть наявність вакансій в навчальних закладах вже після початку навчального року.
Небайдужий
Для Денис: А самостійно зрогадатися важко? Вчителів 440 тис., то який відсоток наявних вакансій? В околі нуля. Навіть при наявності близько 20 тис. відкритих вакансій - це все одно нормально, бо це близько 5%. А той мізер вакансій, що є зараз, як раз і доводить, що у вчителях потреби немає.
Коментувати
Студент
Пропоную зробити електронний облік випускників педвузів, які хочуть працювати у школах, встановити контроль за електронними чергами , як у дитячих садочках, тоді буде порядок: школи подаватимуть вакансії, випускники шукатимуть роботу, а то бла-бла-бла.
Розчарований випускник
Дискусія про вакансії в освіті зацікавила, зайшла на сайт WORK.ua в розділ "Освіта, наука" і не побачила навіть десяти вакансій у державних школах. Для чого вступати на освітні професії, щоб іти в будь-які інші структури, а перелічені вами, Денисе, професії вимагають зусиль у навчанні. Сама за професією вч. укр.мови і літ. свого часу змінила професію, думала повернутись, але зась. Я проживаю не в Києві.
Денис
Для Розчарований випускник: Хіба work.ua єдиний ресурс? Реальний стан - в Україні кадровий дефіцит вчителів. Немає тієї фізичної маси яка буде впроваджувати реформи.
Розчарований випускник
Для Денис: то, будь ласка, назвіть сайти, де можна знайти вакансії в освіті, бо минулого року зверталася у відділ кадрів обласного відділу освіти, районного, ходила у школи і на жаль...
Галина
Для Розчарований випускник: звертатись треба дійсно до відділів освіти та шкіл. Але не тоді, коли вже затверджена тарифікація на навчальний рік. Ви ж розумієте, що вакансія в школі та вакансія в бібліотеці - це різні речі. Години все одно мають вичитуватись. А отже ці години вже розподілили іншим вчителям та затвердили в тарифікації. зараз в директора немає підстав відібрати в когось години і поставити новому вчителю. Питання про роботу на новий навчальний рік вирішують ще навесні що передує новому навчальному року. Якщо директор домовиться з новим учителам, то під час складання тарифікації (яка затверджується до 5 вересня) врахує його при розподілі годин, які забере у вчителів-пенсіонерів, які часто працюють на 2 ставки.
Коментувати
Вчитель
про які ваканції йде мова? У місті Каневі йде скорочення, потрібно по всім школа скоротити 47.9 ставки вчителів.
Денис
Для Вчитель: В Києві, Ірпіні, Дніпрі ситуація інша. В статті не описується стан в окремому місті. В Україні кадровий дефіцит вчителів. В цьому проблема.
Вчитель
Для Денис: а Канів це не Україна?
123
Для Вчитель: Канів - це одне конкретне місто, воно не є показовим для рівня в усій Україні. Якщо хтось конкретно важить 40 кг., це не означає, що в країні живуть виключно худі люди, бо більшість має лишні кг. І Ви, як вчитель, маєте розуміти такі речі.
Коментувати
Ольга
А ви не думали, що не вступають, бо в школах не було вакансій, з’явилися лише тепер і то поодинокі, а іти поблату - постійно бути залежним, а ми ідемо в Європу, тому молоде покоління має більшу власну самооцінку, ніж люди старшого віку, вони хочуть кар’єрного росту, поваги, а не співчуття.
Денис
Для Ольга: Заробітна плата молодого вчителя в Києві становить 4583 грн. в місяць. Це зі всіма надбавками. Тепер Ви подумайте, чому молодь в своїй переважній більшості розглядає педагогічні ВНЗ як останне місці навчання. Тобто якщо вже взагалі нікуди не візьмуть, то там точно місце буде.
Долорес
не знаю...мені довелося змінити професію, бо після випуску не змогла знайти роботи у рідному районі (всі села). У кожній школі 65% пенсіонери. От і довелось стати бухгалтером, хоч діток люблю і з задоволенням працювала б за 4500грн на місяць
Коментувати
жах
а скажіть будь-ласка, чи має право викладати англійську мову в 1-4 класах людина без педагогічноі’ освіти? на якій підставі директор приймає таких на роботу і що робити батькам?Дякую!
Стурбований батько
можу сказати лише на прикладі нашоі’ школи. Беруть на роботу людей без педагогічноі’ освіти, години ділять по блату, а не за спеціальністю. Фахівців вистачає, тільки кров у них не блакитна, не потрібні люди, які стурбовані саме дітьми та і’х знаннями. Потрібні ті, що мовчатимуть і очі заплющуватимуть на все, аби зарплати більше наділили(
Мама учня
Якщо проблема з педкадрами, то, мабуть, треба зробити сайт Міністерства освіти з вакансіями педпрацівників усієї України, тоді буде видно прблему освітньої галузі, може, тоді задумаються про підвищення зарплати , а так лише все на словах.
Денис
Для Мама учня: Вирішення локальних проблем ситуацію не змінить. Лише зміцнення слабкої ланки, якою є сама система освіти, призведе до поліпшення ситуації.
Мама учня
Для Денис: це допоможе побачити реальну картину з педкадрами.
Ольга
А ще краще заведіть сторінку в Інтернеті "Вчитель шукає роботу" і буде реальна картина, є ж "Шукаю роботу" сторінка у Фейсбук, зробіть, Денисе, таку сторінку для вчителіві напишете через місяць нову статтю.
Коментувати
Олексій
Шановні. Де гарантія, що кожен вступник закінчить ВУЗ і піде працювати в школу? Заробітна плата на перших роках після ВУЗу 3700, а у тех працівниці 4200, і це ви називаєте НУШ. Дітки приходять психічно не здорові, про батьків взагалі сказати нічого. Учительство вимре як мамонти...
Мама учня
Для Олексій: не вимре учительство: школи справно працюють. Нема проблем із кадрами в освіті, бо коли б були масові звільнення педагогів, брак вчителів у школах, про вчителів би піклувалася влада, а так сидять на своїх місцях і стогнуть. Більш кмітливі зі школи звільнилися і поїхали на заробітки, щоб їх діти не почувалися бідними, а решта скиглять і звинувачують усіх в своїх бідах: не влаштовує зарплата - шукайте іншу роботу, працюєте за покликанням - не стогніть. Щоб поважали Вас, учителі, почніть поважати самі себе! Приймайте рішення! І не пред"являйте претензій.
Сучасні вчителі
Для Мама учня: Учителі вже прийняли рішення - Яка плата, така й робота. А скиглять тепер батьки - все їм не так. Учіть, дорогенькі, самі, раз такі розумні! А то тільки скиглите - вчитель не пояснює! А самому - слабо? Тоді платіть репетитору і не скиглять.
Олекса Позняк
Для Мама учня: Дефіцит кадрів страшний. Математику у середній школі читають географи та історики. Київ, може у селах не так
Коментувати
Гість
Дотринділися? Ці недоліки поставили в центрі освітнього процесу лише учня. Моліться на нього. А вчителі красиво на все це махнули рукою і сказали: ну вас, розгрібайте самі
Cirius
В США випускник ВНЗ їде працювати туди, де є вакансія. А у нас? Кожен хоче рибку зловити і ноги не замочити. 48 випускників-вчителів з фізики- це мало для України? Чому в радянські часи їхали по скеруванню і ніхто навіть пари з вуст? А тепер маємо свою державу, але не хочемо з нею рахуватися. Може почнемо готувати фізиків у кожному райцентрі? А потім і решту спеціальностей, ми ж багаті, гуманні і дурні.
Денис
Для Cirius: Фізика наведена як приклад. З іншими дисциплінами ситуація така сама. Країні не вистачає вчителів, тобто тієї фізичної точки опори без якої неможливі подальші реформи.
Фізик
Пане sirius, ви явно працівник питиу і вшколі плохо вчилися. Такі дубові коментарі.... В Украіні 17 тисяч шкіл, ще 1,2 коледжів і пту. Прості розрахунки показубть - в рік потрібно- min 600—700 фізиків!! А широкий дибільний конкурс все знищив! Плюс мізерна платня, і головне- повна безперспективність в житлі!!!
ммм
Для Фізик: а чого це їх треба кожен рік аж стільки? вони по одному року працюють, а тоді на їх місце випускник приходить? чи нові школи ілими містами відкриваються, кожен рік? куди ж діваються ті вчителі після року роботи? а може і не року, а усього семестру? вони тікають від шкільного управлінського бидла, що зайняло посади директорів і завучів.
Коментувати
Харьков
Дорогой Денис!! Ситуация с физиками аналогична с химиками, биологами, сталеварами, строителями , лесниками, бухгалтерами. это результат эксперимента группы ( нашел мягкое сслово) грантоедов : рожкевича- шарова- ковтунца - совсун под эгидой Гриневич, которая реформировала школу ,не беря во внимание Учителя! Безсистемная , неграмотная политика! Как отреагирует г. Новосад со Стадным??
Денис
Для Харьков: Физика приведена как пример. Как отреагируют новый менеджмент? Если делать вывод по заявлениям - кардинальных изменений не будет.
Коментувати