І. Лікарчук: про реформування чиновницької армади

Кардинально-реформаторських змін в освітньому управлінні за часів Незалежної України не відбулося...

І. Лікарчук: про реформування чиновницької армади

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Просто думка.

Упродовж 28 років існування Незалежної України ми багато чули і чуємо про те, як буде реформуватися її система освіти. Але практично не чули і не чуємо, як буде реформуватися СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ нею. Від низу і догори.

Мовою автолюбителя це означає, що у супер новий автомобіль, який все-таки якось будуємо, ми хочемо посадити водія страшенно старого віку, який все життя їздив на «Москвич-407» сільськими дорогами, й зобов’язати його виїхати на транспортні артерії сучасного мегаполісу. Дуже сумніваюся, що ця поїздка буде успішною...

Як людина, котра половину свого свідомого життя працювала в системі управління освітою часів СРСР і другу половину - в освіті Незалежної України, маю аргументовані підстави стверджувати, що кардинально-реформаторських змін в освітньому управлінні, порівнюючи ці дві системи, не відбулося... За винятком деяких косметичних ремонтів. Але з них така ж користь, як макіяж трупа... Не ожиє.

І у цьому є біда, а не у вчителях, підручниках, освітньому просторі чи чомусь іншому... Не полки чи солдати програють війни, а полководці...

Тож чи не було б доцільним, образно кажучи, із реформування вчителя переключитися на реформування чиновницької армади…

Оригінал

Освіта.ua
13.09.2019

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
вчитель
Пане Лікарчук! Почніть із себе.Розкажіть, що Ви робили ПРАВИЛЬНО і всупереч системі,адже Ви також з СРСР.
ммм
Для вчитель: а може ви скажете, як полікувати мозок совкової раті, щоб вона почала пробувати нові ідеї, а не буксувати від некомфортності?
Коментувати
Владислав
О, нарешті я це почув! Да зміни хоч всі програми, постав повсюди телевізори, заміни вміння на компетентності, 5 на 12, вчителя на тьютора, введи ще 16 конкурсів, 10 спецкурсів, перетвори пасив на актив, а актив на інтерактив, стандарт на доктрину, доктрину на концепцію... Поки на чолі сидять тисячі "держиморд", чиє основне завдання - обгрунтувати власну потрібність, друге - догодити начальству, а третє - продемонструвати владу, всі інші реформи приречені.
Ледащо про причини
Для Владислав: як завжди - хтось чи щось заважає, ботинки жмуть!
Коментувати
123
! А ещё раздутые штаты всех этих ОТГ- тоже сократить! У нас на 5 сёл громады и 3 школы- почти 100(!!!) человек штата громады( одних бухгалтеров штук 20!) А голове- 30000 зарплаты и премия такая же ежемесячно,и всем остальным премии по 200процентов! И так они все заняты,что каждый час ходят на " перекуры" и кофеёк попить.В какой стране ещё есть такие раздутые штаты бездельников?! Про видимость работы отдела образования при нашей ОТГ можно написать уже книгу с названием " Некомпетентность управления и административный восторг царей- феодалов".
Роман
Для 123: Згоден.Погань і корупціонер Пєтя не випадково розвів вседозволеність ОТГ при повній безконтрольності - так красти легше.
Галина
Для 123: бухгалтерів не може бути більше ніж передбачено нормами (Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 26.09.2003 N 269 "МІЖГАЛУЗЕВІ НОРМАТИВИ чисельності працівників бухгалтерського обліку". Але може бути таке, що при бухгалтерії числяться інші спеціалісти.
123
В нашей ОТГ возможно всё! А тендеры- это вообще " отдельная песня")
Коментувати
Украінка
Ох і життя чекає нас попереду! Як приймуть Закон про доноси - то всі ці підпільні критики попруть з анонімками в Набу . Директорів всіх посадять, завучів відправлять в дурку, а всі ледарі і сутяжники посвяткують.Лікарчук буде радий- всю армаду розгонять. Тим більше ще й платитимуть добрі гроші за донос. Хаос- основа розвитку. Армагедон!! Так було в 1917, 1933, в Німеччині при Гітлеру... Супер ідея!!!
ммм
Для Украінка: клас, точно відчепляться хоча б зі своєю формою, яка перекочувала у дрескод, хоча ті ж яйця, тілько у профіль. на правових неучах класно можна заробити, на їхніх тараканах - теж.
Коментувати
Родион
Майже всі освітянські чиновники, особливо в провінційних містечках, глухих районах, отримали свої посади через феодально-корупційні схеми. Це стосується методистів і директорів шкіл. Конкурси фіктивні, або ж взагалі відсутні. Ці особи некомпетентні і чванливі, надзвичайно токсичні для влади, тому що народ, який інколи стає електоратом виявляє свій протест на виборчих дільницях. Влада міняється, але місцеві незамінні паразити залишаються в який вже раз. Так що ж чекає нову владу?
Володимир
Для Родион: живучі!
ммм
Для Родион: чекає - більше часу треба. бистро лише миші розмножуються.
Коментувати
Val
Интересно, идут годы, меняется власть, меняются министры, модифицируется система образования, а Дед, как один раз присосался к ней еще со времен Совка, так и сидит, как клещ. И ничего не способно его убрать... А сколько таки "дедов" еще в МОНе, МОЗе и других министерствах. Ни в этом ли кроется проблема нашей несостоятельности?
Горбань Віктор
Для Val: Дід правду каже і за це йому велика вдячність! Але Система міцно опутала освіту і здаватися нізащо не буде. Хочеться вірити, що Новосад хоч деякі щупальці Системи відірве. Для початку, якби вона відмінила ЗВІТИ за виховну роботу - для школи це б як сонечко виглянуло з-за хмар!
Торба
Для Горбань Віктор: Скажу більше - до освіти пролізла номенклатура, а це означає, що ій настав гаплик.
ммм
Для Горбань Віктор: кожен міністр повинен відривати щупальця. але і люди повинні то робити а не чекати. ось у одній ОТГ десь під Сумами назначили було діло виконуючу обов"язки директора, вона працювала, увага! притягнувши свою "команду". там і свої вчителі по парі уроків мали з невідповідаючою ставкою, і когось поперли. і почав ходити слух, пущений скоріш "командою", що ця В.О. має залишитись за якимсь там законом, постановою. а той закон старий, але вигідний. АЛЕ комусь дуже не хотілось цю чужу свору залишати і хтось не полінився і накопав наказ про проведення конкурсу і призначення директора на конкурсній основі. так ця В.О. вшилася зі своює "командою" як відьма на метлі, насравши майбутній директрисі - видалила з компу усі речі, не лише свою корумповану діяльність, а і те, що нікому не мішало і її не викривало, але важливе для роботи. тепер сидят відновлюють диск.
Коментувати
Олекса Позняк
У Грузії просто позакривали відділи освіти і орду дармоїдів - псевдонауковців - гроші вклали у школи і Грузія рвонула вперед.Вся молодь вільно володіє англійською. І Ліля і оце нове чудо породжені Системою, і Систему не здадуть.Будуть гнобить учителя придумуючи нові екзамени-перевірки, натравлювать батькососів на учителів. Мені однаково, будуть доставать віддам ключі та й піду. Дуже багато репетиторства по усьому світу і в Україні, багатьом відмовляю заробітку хватає. А за державу обідно -доконають гниди освіту. Хто молодий, тікайте - перспектив на нормальну зарплату і гідне нерабське життя тут немає.
Грузії немає
Для Олекса Позняк: був в Грузії не раз. Молодь нічим не володіє.,знищено все- безробіття, відсталість. Освіти немає... Саакашвили - називається...
Правда
Для Грузії немає: была в Грузии, перемены налицо, машину можно оставить не закрытой, никто не залезет и ничего не стянет, Саакашвили капитально почистил совок и паразитов, с молодежь действительно владеет англ свободно, получив знания в школе.
Смирнов О.і.
50% грузин за кордоном. Жоден завод не працює. Село здохло. Молодь в бандах по всьому світу.... Реформи, однако!!!
Коментувати
Іван
Підтримую! Яскравий приклад - покращення національно-патріотичного виховання. Не встиг з`явитися лист з міністерськими рекомендаціями, як завалили розпорядженнями: плани тижневі, квартальні, річні; щомісячні звіти у письмовій формі з підтверджуючими фото та відео (!). Жах.... І як наслідок - зворотній ефект як в учителів, так і в учнів.... І коли ж це зрозуміють: найкращим засобом національно-патріотичного виховання є гідне життя у своїй державі. Як змусити дитину любити свою країну, коли її виховує бабуся, бо мама і тато змушені працювати в іншій державі?....
Роман
Для Іван: Точно!
Горбань Віктор
Для Іван: Дякую за яскравий приклад. Міністерські рекомендації (насправді - накази!) по виховній роботі - це не недолугість відірваних від реальності чиновників, це цілеспрямований тонко розрахований процес на формування з одного боку взаємної недовіри між учнями і педагогами, а з іншого боку - терпимості до нещирості, пустозвонства, обману і брехні!
Іван
Для Горбань Віктор: Таких прикладів можна наводити безліч. На жаль, ті, хто пише рекомендації, часто дуууже далекі від школи. Та поки ці "рекомендації" доходять до вчителя через цілу армію різних чиновників, вони ще й обростають безліччю недолугих ідей та мало того, що стають обов`язковими, а від кількості необхідних звітів процес навчання просто відходить на другий план, бо виходить, що потрібно не вчити, а бездоганно написати звіт... на жаль.
Коментувати
Горбань Віктор
Реформа шкільної освіти без кардинальної ломки феодальної системи управління нею - фікція! Новий закон "Про освіту" залишив вчителя на положенні кріпака, а зараз поспішають остаточно це закріпити новим законом "Про середню освіту". Безправний учитель - чудовий приклад рабського становища перед владою для наслідування підростаючим поколінням. Все давно продумано і демагогією про учнівське самоврядування відволікають від суті суспільних відносин у шкільній освіті.
ммм
Для Горбань Віктор: тю, вчителі вже давно кріпаки, і закон у цьому не причина. рабом є той, хто ним добровільно стає. це вільний вибір.
Коментувати
Cirius
Кажуть, що курчат рахують восени. Поживемо - побачими, скільки їх доживе через зиму. Фізіономічно- міністерська команда дуже різнобарвна, а чи знайдуть вони спільну мову у вирішенні проблем освіти - покаже час. Щоби щось збудувати путнє потрібно мати кошти і ясну мету, а також команду однодумців. Новосад не така заполітизована, може якраз їй вдасться? Принаймі я буду тому радий!
Олекса Позняк
Для Cirius: доживе, вони хіба за справу думають?Їм наші проблеми до спини і трохи нижче.Покатаються як Ліля по заграницях, розкажуть учителям : денег нет - потратили на Гобачова дармоїда та шкільну інспекцію та незрозуміло для чого існуюче районо.
Коментувати
Круча
Правильно-це Також важливо, менеджмент застарів. Тому погляньте на «Нову каманду Мон»- повний ... дець!!! Ніби спеціально підбирали всіх сірих і вбогих. Довго не протягнуть .... хай би старці керували, як такі сучасні мєнєджери! Пан Лікарчук, оцініть команду???
ммм
Для Круча: так от тим, у кого старі мізки, хоч він і молодий. усе кажеться, як у вашому коментарі.
Коментувати