М. Хоменко: навчатись доведеться протягом життя

Сьогоднішній випускник не може хизуватись отриманою освітою - навчатись доведеться протягом всього життя

М. Хоменко: навчатись доведеться протягом життя

Автор: Микола Хоменко, заслужений працівник освіти.

«Мы все учились понемногу, чему-нибудь и как-нибудь».

Більше 200 років пройшло з тих часів, коли були написані ці слова, але неоднозначність сприйняття зберігається. Добре це чи погано, коли навчалися «понемногу», але з’являлися такі генії? Гусине перо, чорнильниця, книга і свічка. Вчитель – головне безальтернативне джерело знань.

Сьогодні вже час не той і пріоритети інші, і, безумовно, відсутня монополія на знання. «Google» незримо визначає і розширює можливості людей молодих і не зовсім. Це прогрес? Безумовно. І як би ми не шукали недоліки в цьому – відсутність живого спілкування, забута таблиця множення, нерозгаданий кросворд і, як співає відомий бард в «Канатчикових дачах», «достатньо вирвати штепсель» і пропала інформація… Десь так. Це все спроба пояснити те, за чим ти не встигаєш, чого не можеш не враховувати, а тим більше зупинити.

Старше покоління пишається тим, що отримали освіту, професію, яка дозволила попрацювати за фахом все життя. Сьогоднішній випускник не може цим хизуватись – навчатись, і тим більше перевчатись, доведеться протягом всього життя, це доля кожного з них. Так що слова літературного класика, викладені вище, напевно, в значній мірі стосуються сьогодення.

Кожний уряд, який приходить, починає з найпростішого – оптимізації. Впевнений, що і цей не буде виключенням. Це здається просто – скоротив, об’єднав. Мотиви, як завжди, відомі – європейський вибір, політична доцільність, економічна ефективність. Наше суспільство, особливо освітянське, на це особливо не ведеться. Результат від цього, скажем відверто, не дуже.

Що можемо очікувати в  майбутньому? Керуючись постулатом «нет пророка в своем Отечестве», звернемося до світового досвіду, враховуючи, що окремі країни, за свідченням політологів, обганяють нас на 20, а деякі і на 30 років. Чого там побоюються? Якщо ми реально відчуваємо відтік фізичного потенційного студента за кордон, то вони стривожені появою віртуальних освітніх програм Оксфорда, Гарварда, Кембріджа, Сорбонни, конкурувати з якими університету навіть середнього рівня досить складно. Україна не виключення. Зростає попит на різноманітні освітянські електронні платформи, як вітчизняні, так і закордонні.

Молодь в пошуці звичайно, все це не може з часом не позначитись на тривалості навчання і, насемперед, університетського.

Як наслідок, запровадження індивідуального графіка навчання студентів, широке використання електронних ресурсів, вебінарів, тренінгів. Все більше студентів, які навчаються, працюючи. Чи можливе в майбутньому  скорочення навчального аудиторного тижня? Думаю, що так. Головне – бути мотивованим.

А мотивація для студента і викладача мало в чому відрізняється – гідний рівень життя сьогодні і в майбутньому.

Освіта.ua
06.09.2019

Популярні блоги
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Cirius
Є професії, де навчатися вкрай необхідно в стінах вишу( медицина, хімія.ветеринарія, агрономія і ряд ін). А є чимало таких, де достатньо вчитися заочно чи дистанційно, як тепер кажуть, і на це прийдеться піти, якби це не подобалося ректорам ВНЗ. Так, це вдарить по кишені викладачів, але час не зупинити, молодь все одно вибере той шлях, який їй до вподоби, благо кордони відкриті. Доречі, суміщення навчання з роботою дає набагато більший ефект, ніж навчання на стаціонарі. Кому зараз потрібні ці нудні лекції, в книжках написано набагато цікавіше. Тягнули стільки років кота за хвіст, а тепер безболісного переходу бути не може, когось потрібно скривдити, кількість фейкових ВНЗ все одно доведеться скорочувати, а тим що залишаться - працювати на студента, а не тільки на власну кишеню.
Для тупоангажованих
Для Cirius: ваші коментарі дуже убогі- з якого дива ректору не подобається дистанційне навчання? Навпаки - хай би всі так вчилися. Економічно це дуже вигідно. Але чи готові старпери до цього ? Чи є електронні програми, чи готові викладачі??
Коментувати
Кравчук В.і.
Часто розмірковую- чому на критику ніякої реакції з боку міністерських?? Часто ж по ділу... Напевне- тому , що вони нікого не вважають за людей, за собі достойних, за профі... Останні очільники не вважали рівними нас усіх. І ця Новосад не слуга, а хазяйка наша! Так думає, бо діє з нами, як підлеглими , точніше- наймитами. Та це швидко спростується , люди ТЕрпіти не будуть!!!
Сертакі
Для Кравчук В.і.: бо всі наші нпп - це боягузи . Такі і ректори- бачать , як валяться виші і мовчать.
Коментувати
Кропива Вадим
А про що заявила нова пані міністрова в пріоритетах- буде змінювати механізми фінансування.... ???? Дитя!!! А перше питання- а є що ділити?? Чи є мінімальний норматив? Щоб не здохли... А, насправді, дохнемо!!! Чого ж не закликати суспільство тиснути на верхівку!! Іще— навіщо таким родом давити слабших- наберіться мужності і чесно перевірте дотримання ліцензійних умов . Закрийте , об’єднайте те , що не відповідає нормативам. Головне - доказати парламенту, Кбм , президенту , що освіта - це головне!!! Не економте , бездарі, на дітях , на майбутньому!!!?