Олександр Кендюхов: 5 порад новому міністру освіти

5 маленьких, але важливих порад новому міністру щодо реформування вищої школи в напрямку євроінтеграції

Олександр Кендюхов: 5 порад новому міністру освіти

Автор: Олександр Кендюхов, доктор економічних наук, професор, віце-президент Академії економічних наук України з інтеграції в європейський науково-освітній простір.

5 маленьких, але важливих порад новому Міністру щодо реформування вищої школи в напрямку євроінтеграції, які можна швидко впровадити:

1. Дебюрократизація вищої школи.

Мета: звільнити викладача від бюрократичного тягаря. Пропозиція: скасувати журнал навантаження викладача, індивідуальні плани викладача, створення кожним викладачем обов’язкового пакету методичного забезпечення дисципліни. Все це – фікція, якої не має в жодному з провідних європейських та американських ВНЗ.

2. Поліпшення умов для академічної мобільності.

В ЄС, США та багатьох інших країнах - норма, коли професор працює одночасно в університетах в різних країнах світу, чи на свій розсуд переміщується по всьому світу як бажає. Це сприймається природньо. Головне, щоб проводив заняття за розкладом. В Україні, в державних ВНЗ, навіть якщо у викладача не має протягом певного часу аудиторних занять, він не має юридичного права без офіційного оформлення відрядження або відпустки, покидати країну. Якщо перевірка держказначейства такі факти виявляє, то у цього ВНЗ та викладача починаються проблеми. Це є наслідком радянських часів.

Пропозиція: скасувати відповідні норми. Юридично закріпити можливість викладача користуватися своїм часом як завгодно, за винятком проведення аудиторної роботи за розкладом.

3. Запровадження реального, а не фіктивного вибору дисциплін студентами.

Пропозиція: впровадити електрону систему реєстрації на вибіркові дисципліни як у Берлінському університеті Гумбольдта, який в аспекті організації навчального процесу став взірцем для багатьох університетів по всьому світу.

4. Контроль якості знань та умінь студентів.

Пропозиція: скасувати накопичувальну (в балах) систему отримання підсумкових оцінок студентами, яка в Україні носить імітаційний характер. Запровадити систему оцінки якості знань студентів, яка сьогодні є в Берлінському університеті Гумбольдта, в Гейдельберзькому університеті, Віденському університеті, Федеральному технічному університеті Швейцарії, в Сорбоні та багатьох інших передових університетах. Вона в цих університетах однакова, значно простіше та ефективніше, ніж в українських ВНЗ.

5. Переваги для кращих.

Пропозиція: надати студенту можливість, якщо в нього є знання та мотивація, закінчувати ВНЗ, наприклад бакалавріат, у коротший термін навчання (рік, два, три замість чотирьох). Що є нормою у всіх університетах ТОП 100, а в Україні це не можливо в жодному університеті!

Оригінал

Освіта.ua
04.09.2019

Популярні блоги
Л. Гриневич: діти за кордоном мають подвійне навантаження Щоб уникнути подвійного навантаження, необхідно напрацювати механізм перезарахування результатів
О. Северенчук: для дітей важлива якість розкладу Не так важливе навантаження, як грамотний підхід до формування розкладу і робочого дня дитини
В. Співаковський: у батьків дуже змінилися пріоритети На перше місце вийшла безпека дитини, на друге – соціалізація, і лише на третє – знання
І. Лікарчук: де справжня дерусифікація освіти? Справжня дерусифікація української освіти не відбудеться від змін у програмі з літератури
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Свято непридатних
В заступники Міністра пропонують всіх вихованців киівських дитсадків, хай все йде прахом. Горить хата, хай горить і сарай. Людей без памяті і досвіду - у Мон!! Трощити і ламати - не греблю гатити! Найкраще до самоліквідаціі підготовлені випускники - манкурти з Могилянки. Вони пройшли необхідну обробку.
Одеса
Для Свято непридатних: відомо , що першим помічником міністра стаде заслужений грантоід Стадний. Ніде не робило , собачоі будки не побудувало,зате буде всим рулити.
Корд
Похоже, что ребята умьішленно валят президента
Коментувати
Володимир
Вона вийшла із корумпованої системи. Не буде її ламати.
Кромвель
Удивляюсь, на что надеется новая власть , когда на такие супер ответственные дожности ставят таких слабеньких деятелей. На что надеются? Ну ладно , министр политик, но замы - откровенно слабые и несамостоятельные, неавторитетные , без опыта== для чего??? Для развала?
Володимир
Для Кромвель: доконають.
Коментувати
Chelendger
Не порада, а погляд тверезий - не допускайте до управління пустих, амбітних людей . Як можна ставити заступником міністра недосвідченого чоловіка, який не прочитав жодноі лекціі , не підготував дисертаціі , не був деканом чи проректором, не завідував кафедрою.... Мова про Стадного????!
Аспірант
Для Chelendger: це ще ЧМО ! Знаю десяток років.
Коментувати
Валідол
Добрі пропозиці. Іще одна- дати зарплату викладачеві ,як в університеті Гумбольда. Та створити хоч щось подібне для лабараторних досліджень. І ,насамкінець, вигоніть із мону лобістів чужих держав , досить керувати соросятам.
Владимир Белый
- Вивчення дисципліни без методичного забезпечення? - Оцінювання рівня підготовленості студента за моделлю західних університетів передбачає його незалежну від того викладача, який навчав форму. Автор саме про це чи про колишню радянську модель оцінювання?
Tet-a-tet
ПОРАДА 7. Перестати видавати липові дипломи, навіть якщо студент платить за навчання. Не виконав програму-залишайся на другий рік. ПОРАДА 8. МОНУ перестати видавати липові ліцензії на підготовку спеціалістів тим ВНЗ, які не мають елементарних умов для підготовки фахівців з певних спеціальностей,( усе лише на папері) напр. менеджер по туризму,технологія приготування їжі, ресторанна справа і т.п. ПОРАДА 9. ВНЗ перестати роздувати навч. програми, особливо з тих спеціальностей, які можна освоїти за три роки, а не нав’язувати 4, аби видоїти гроші зі студентів. Далі буде!
Порада 6
Порада 6-та: привити менталітет викладачам і студентам як Берлінському університеті Гумбольдта, в Гейдельберзькому університеті, Віденському університеті, Федеральному технічному університеті Швейцарії, в Сорбоні та багатьох інших передових університетах. З менталітетом українських студентів, вони закінчать по 5 бакалавратів за 1 рік, були б тільки гроші.
Семен
Для Порада 6: і Гітлера не забудьте позвати на допомогу.
Коментувати